Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 28 May 2006, 18:49   #21
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
:lol: mie mi s-a aprut la fel de slab ca si restul agatatorilor marvel...si stiti cum e-cind te duci la film si nu iti place-faci glume pina ti se pare bun.. adica bai, viezurele ala cu perciuni-pe linga puterea de regenerare-mai avea cumva si puterea de a-si coase si spala de sange maieul ciuruit?

in fine...de ce m-am dus la cinema sa-l vad? in loc sa stau si sa lucrez pt. sesiune? huh? de ce?

37 din 100.
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2006, 19:11   #22
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
Originally Posted by Nightwane:
nu exista Gambit (oribil din partea lor)
damn it! speram ca macar in 3...
nu inteleg de ce...
gambit e cel mai cool x-man!
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2006, 22:28   #23
Faenor
Veteran
 
Faenor
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 178
2 fast 2 furious ...a fost primul film cu supereroi in care se moare mai rau ca intr-o tragedie greaca....si oricat de riscant ar fi fost sa schimbe viziunea regizorala de la una cerebrala, echilibrata, precisa la una exact pe dos se pare ca lui Ratner i-a iesit pariul. Filmul are mai multa viata, este instinctual si pare a evolua intr-adevar intr-o directie spre deosebire de precedentele care se terminau ambele intr-un status quo, iar "furia" si demonii interiori ai personajelor dau foarte bine atat in story cat si vizual. Pacat de finalul tras raaaau de par-care strica tot efectul si momentumul dramatic acumulat pe parcursul filmului-si de durata...personajele si povestea aveau de castigat daca aveau parte de ceva mai mult timp si contur. Dar avand invedere discutiile si negocierile pt screening time cred ca era normal ca se stabileasca cine are prioritate si cine poate fi bagat sub covor.
Un story bazat pe linia House of M ar fi usor redundant pentru ca s-ar repeta cam aceleasi teme dezvoltate aici: revenirea la umanitate, pierdere, uneori dramatica a puterilor unor mutanti "celebri" din serie, viziunea unei apocalipse, "mutantul absolut"-aici Jean Grey acolo Scarlet Witch...dar cu siguranta se va face o parte a patra...nu cred ca vor reveni multi dintre actorii care au construit seria...la urma urmei o trilogie ar trebui sa fie suficienta ..oricat de frumos ar fi nu putem sa ne asteptam sa transforme franchise-ul in serial cu 100 de episoade
__________________
"The capacity to learn is a gift; the ability to learn is a skill; the willingness to learn is a choice"-Rebec of Ginaz
Faenor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2006, 14:01   #24
oxlock
Junior
 
oxlock
 
Join Date: May 2006
Location: .....on the road
Posts: 61
juggernaut era mai bun in reclama cu Bacardi ...
filmul bun dar nu m-a impresionat mai tare ca celelalte doua, ma asteptam la ceva mai "din cale afara"

iubitorilor de sport www.totalsport.ro haideti pe forum !
oxlock is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2006, 12:10   #25
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
Wow, mentiuni House of M. I am impressed.

Anyway.

Prima mea reactie dupa ce am vazut filmul a fost:
"Thank God it's over! I gotta pee!"

Eu cad in categoria fanilor who pretty much hated it. De ce? Pai de unde sa incep. Ce-ar fi sa incep cu ideea ca Pheonix in filmul asta nu este Phoenix. Este Jean Gray on crack... si horny printre altele. Odata nu am vazut unul dintre simbolurile lui Phoenix. Mai mult, cele doua subiecte, leacul si povestea lui Phoenix, nu se potrivesc, sunt total autonome unul fata de celalalt. Magneto se tot amuza ca Phoenix e arma lui secreta dar ce face ea in timpul atacului?

Sta deoparte cu o expresie de copil stupid gen "Oh, fire pretty!" afisata nonsalant pe chip si abia dupa ce Magneto devine impotent... I mean... incapacitated... ea intervine. Ceva imi spune ca asta nu era planul lui. Speaking of Magneto, chiar trebuia sa mute tot podul? Serios acum, n-a auzit de avioane? Sau ferrys? Heck, Phoenix could've just flaoted everybody over there! Scena a fost intr-adevar uimitoare din punct de vedere al realizarii dar total ne-necesara!
Rogue si Cyclops sunt tratati aiurea. Cyclops bites the dust in primele 20 de minute, desi in Phoenix Saga el este cel care pana la urma o salveaza pe Jean. Wolverine se transforma intr-un fel de Cyclops si indruga prostii de genul "If Magneto wants a war, we'll give him a war."
Alo? Aia este o scoala. Acolo sunt copii. Si pentru care motiv ii scoti tu la razboi. You filthy mcnasty. Doar pentru ca Magneto o are pe gagica-ta? Lame man, so lame. Iar unul dintre lucrurile cele mai enervante, este usurinta cu care Wolverine si Storm i-au aplicat leacul lui Magneto. Hey storm, nu stiu... parca tu erai impotriva vindecarii, dar cred ca necesitatea este mama invataturii la urma urmei.
Iar acum ca tot am ajuns la sfarshit,
"You would die for them?"
"Not for them... for you... for you... I mean sure, I've only spent maybe... 3 days in total with you, compared to Cyclops who's your boyfriend since puberty, but hey we have this deep conection!"
:huh:

Mda. Un film care isi bate joc de fanii comics-urilor prin tratarea cu dosul a majoritatea personajelor cu exceptia lui Wolverine. Plotul este cusut cu ata alba, iar la sfarshit ramai cu mai multe intrebari decat raspunsul, and I mean that in the worst of ways. Nu afli ce s-a intamplat cu Juggernaut si Pyro, de ce naibii Magneto nu este la inchisoare, daca tot a ajuns Leech la institut, de ce naiba a mai trebuit sa ia Rogue leacul, de ce Wolverine apare la sfarshit cu moaca aia fericita, in timp ce priveste peste mormintele lui Cyclops, jean si Xavier?

Ah, acum presupun ca voi fi acuzata de nit picking. Ca nu pot sa ma simt bine la film, ca am cautat dinadins greseli. Nu am cautat greseli. I was looking for some human emotion. And I found NONE.
Cineva spunea ca Bryan Singer nu avea tupeul sa faca asa ceva cu personajele astea, sa le duca in directii noi.
Corectie, Bryan Singer nu avea curajul sa se pishe in halul asta pe fani.
__________________
Tis better to be brief then tedious.
Lady_Skar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jun 2006, 18:10   #26
GhitzaCartitza
Guru
 
GhitzaCartitza
 
Join Date: Apr 2005
Location: BUCURESTI
Posts: 716
Send a message via Yahoo to GhitzaCartitza
Originally Posted by Lady_Skar:
Cineva spunea ca Bryan Singer nu avea tupeul sa faca asa ceva cu personajele astea, sa le duca in directii noi.
Corectie, Bryan Singer nu avea curajul sa se pishe in halul asta pe fani.
Yo am zis. Si imi mentin parerea. Poate pentru ca nu sunt asa mare cititor de benzi desenate Marvel nu m-am simtit ofensat de schimbarile facute in film. Asta-i viata .
PS: Nu-l pot suporta pe Bryan Singer. Face din Superman Returns un remake in haine ieftine. I'll kill you !!!
__________________
I play to win
GhitzaCartitza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jun 2006, 20:05   #27
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
Nu trebuie sa fii fan al BD-urilor ca sa-ti dai seama ca filmul se bazeaza pe efecte speciale si are un plot stupid.

Dar daca asta vreti voi de la un film, fine. N-am ce sa va reprosez.
__________________
Tis better to be brief then tedious.
Lady_Skar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jun 2006, 11:56   #28
bill_the_butcher
Veteran
 
bill_the_butcher
 
Join Date: Jun 2003
Posts: 183
eu unul am fost multumit. cred ca bret rattner a analizat f bine primele doua parti, personajele de care trebuia sa scape, personajele nesarate, cum ar fi cyclops, care mi s-a parut un pampalau in primel doua parti si sincer l-as fi vrut mort. am mentionat eu mai sus ce nu mi-a placut.
in schimb, spre deosebire de benzi si desene, wolverine pare axul central pe care s-a construit filmul, iar hugh jackman e perfect pt genul asta de rol.
e adevarat ca deviaza mult de la desene, nu sunt mentionate nici originile lui phoenix, nu e nici gambit. in desene erau mutanti alfa si omega. sincer mi-ar placea sa vad o continuare, cu apocalypse, pe langa spin-off-urile cu wolverine si magneto.
__________________
I'll festoon my bed-chamber with your guts!!!
bill_the_butcher is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jun 2006, 11:57   #29
bill_the_butcher
Veteran
 
bill_the_butcher
 
Join Date: Jun 2003
Posts: 183
eu unul am fost multumit. cred ca bret rattner a analizat f bine primele doua parti, personajele de care trebuia sa scape, personajele nesarate, cum ar fi cyclops, care mi s-a parut un pampalau in primel doua parti si sincer l-as fi vrut mort. am mentionat eu mai sus ce nu mi-a placut.
in schimb, spre deosebire de benzi si desene, wolverine pare axul central pe care s-a construit filmul, iar hugh jackman e perfect pt genul asta de rol.
e adevarat ca deviaza mult de la desene, nu sunt mentionate nici originile lui phoenix, nu e nici gambit. in desene erau mutanti alfa si omega. sincer mi-ar placea sa vad o continuare, cu apocalypse, pe langa spin-off-urile cu wolverine si magneto.
__________________
I'll festoon my bed-chamber with your guts!!!
bill_the_butcher is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2006, 08:57   #30
Faenor
Veteran
 
Faenor
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 178
Dupa a treia vizionare parca s-a cam risipit socul de a vedea cum pesonaje principale din universul X-men dau coltul cu nonsalanta si am inceput sa vad si cusaturile cu ata alba ale scenariului si solutiile puerile sau non-sensical de care s-au folosit pentru a duce franchise-ul mai departe. Ramane spectaculos vizual...apreciez in continuare faptul ca am vazut ce pot face Storm si Magneto si mai ales Jean , dar intr-adevar parca Phoenix ar fi meritat un film in sine nu un ghiveci de 5 intrigi simultane...Pe langa senzatia de facut in graba la norma de 90 minute in boxa blocului ca sa prinda premiera de mai ramane paradoxul fundamental: prin actiune si modul in care a fost gradat conflictul da senzatia de over and done, dead and buried, final chapter and so on/ pe partea cealalta finalul lasa nu o portita ci un ditamai tunelul pentru o posibila continuare...now that is inconsistent...money money si iar money I guess
__________________
"The capacity to learn is a gift; the ability to learn is a skill; the willingness to learn is a choice"-Rebec of Ginaz
Faenor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2006, 19:21   #31
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Lady_S: don't be so harsh. Eu am vazut filmul ca pure entertainment. Daca vreau deep plots and stuff like that, ma duc si bag ochiul pe comics. Ia-l ca pe un alt story-arc, poftim. Unul mai subtirel, but still...
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2006, 15:32   #32
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
Al nostru SadoMasoChrist s-a inmuiat... :lol: si inca kumm!
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2006, 11:53   #33
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
m-am muiat ba!
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2006, 16:39   #34
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by GhitzaCartitza:
PS: Nu-l pot suporta pe Bryan Singer. Face din Superman Returns un remake in haine ieftine. I'll kill you !!!
mai bine taceai si taci ...hai te rog ...
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2006, 17:44   #35
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Superman will suck. Ca de obicei.
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2006, 02:32   #36
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
it can't suck (i mean deepthroat) more than x3
am zis
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2006, 07:53   #37
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
STFU.

Singurul superman misto e Red Son. I hath spoken!

Gulugulugulu!
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jun 2006, 14:44   #38
ATB4FOREVER
Senior
 
ATB4FOREVER
 
Join Date: Jun 2005
Location: Marseille / France
Posts: 124
Originally Posted by Gaandalf:
Originally Posted by GhitzaCartitza:
PS: Nu-l pot suporta pe Bryan Singer. Face din Superman Returns un remake in haine ieftine. I'll kill you !!!
mai bine taceai si taci ...hai te rog ...


S.R. nu intra la categoria suks, dar cel mai bun Superman a fost regretatul Christopher Reevs, si in memoria lui tineti-va gura referitor la Superman.........
__________________
"Space, the final frontier..."
Jean-Luc Picard _ STAR TREK THE NEXT GENERATION
ATB4FOREVER is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jun 2006, 18:00   #39
GhitzaCartitza
Guru
 
GhitzaCartitza
 
Join Date: Apr 2005
Location: BUCURESTI
Posts: 716
Send a message via Yahoo to GhitzaCartitza
Originally Posted by Gaandalf:
Originally Posted by GhitzaCartitza:
PS: Nu-l pot suporta pe Bryan Singer. Face din Superman Returns un remake in haine ieftine. I'll kill you !!!
mai bine taceai si taci ...hai te rog ...
Hai ca mai e putin pana apare. Mai vorbim dupa...
__________________
I play to win
GhitzaCartitza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2006, 08:22   #40
Herzeleid
Junior
 
Herzeleid
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 71
Originally Posted by Lady_Skar:
Mda. Un film care isi bate joc de fanii comics-urilor ...

Fanii au comics-uri, noi avem filmele.
__________________
'Un film trebuie raportat doar la ce se vrea a fi'
Eu
Herzeleid is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:15.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells