Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 14 Apr 2012, 18:40   #21
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Nu pot spune ca mi-a placut exagerat de mult stilul literar al cartii sau ca ar fi fost de vreo profunzime nebanuita, dar cumva toate elementele s-au legat intr-o poveste macar interesanta.

Ma bucura sa vad pe cineva mentionand Bridge to Terabithia, care a fost intamplator tot cu Josh Hutcherson. A reprezentat o surpriza faina atunci cand l-am vazut.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Apr 2012, 19:26   #22
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Stilul e facut in asa fel incat sa multumeasca si tinerii si cititorii ceva mai in varsta fara sa compromita in vreun fel ritmul cartii.Pe mine nu m-a deranjat prea tare stilul decat in momentele "romantice" care evident erau regizate.Da,nu e cea mai profunda carte dar e o lectura usoara si destul de entertaining,cu personaje bine conturate in mare parte.

Mie mi-au placut Seabiscuit si Pleasantville dar aici parca a fost cam de nerecunoscut Gary Ross.
Nu e de mirare ca a ales sa se retraga de la carma continuarii.Oricum,sper ca pentru urmatorul sa aduca tot un regizor de calitate dar sa se mai lucreze la scenariu.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Apr 2012, 11:25   #23
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Am auzit ca in discutie este si Cuaron - ar fi o alegere excelenta.

Problema e ca Lionsgate a impus un termen foarte scurt de productie, acesta fiind si unul din motivele pentru care Ross a ales sa nu continue. Deci cam oricine il va inlocui, va avea de infruntat niste conditii dificile. Ma si tem ca acest lucru ii va "speria" anumiti regizori de reputatie, care nu sunt pregatiti sa faca anumite compromisuri.

Pe de alta parte, am aflat cu oarecare surprindere ca Soderbergh a facut 2nd Unit la The Hunger Games - aparent scenele cu inceputul revoltei.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Apr 2012, 12:08   #24
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Da,datorita termenului si presiunii,multi regizori se vor feri sa vina la bord.Cuaron ar fi excelent,culmea chiar ma gandeam la el zilele trecute.
Cred ca ar reusi ceva mai consistent decat ce s-a pana acum,desi daca stau sa ma gandesc,cred ca repeziciunea care e constanta in film reflecta graba in care s-a realizat totul,motiv pentru care a si ales Ross sa nu mai continue pentru celelalte parti.Chestiile astea pot fi foarte frustrante pentru regizori pentru ca nu au destul timp sa realizeze filmele asa cum vor.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Apr 2012, 08:18   #25
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Precum era de asteptat, a fost ales un regizor fara cine stie ce succes artistic, cu trei filme cam lipsite de esenta la activ: Constantine, I Am Legend, Water for Elephants.

Poate cu un scenariu bun, ar putea iesi ceva macar la nivelul primului film. Sunt curios acuma sa vad Water for Elephants, ca sa-mi dau seama cum trateaza aspectele romantioase.

Bine, suna de fapt o alegere mediocra daca stii ca alternativele vehiculate au inceput de la Cuaron si au sfarsit la o alegere intre Lawrence si Bennet Miller (Capote, Moneyball) si a primit regia cel mai putin ilustru dintre ei. E drept, are mai mari sanse sa se potriveasca stilistic, sa-i zicem, cu seria asta, dar nu cred ca stilul e cu adevarat o problema daca ai o viziune si calitate dovedita (asemeni lui Miller, de exemplu).
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Apr 2012, 13:49   #26
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Chiar vroiam sa scriu ca i-a fost oferita partea a 2a lui Francis Lawrence dar inca nu a acceptat oferta si nu e nimic semnat deocamdata,desi m-as mira sa refuze o asemenea oportunitate.
Problema filmului n-a venit din punct de vedere stilistic,chiar daca eu as fi mers pe ceva putin mai sumbru si pe un R-Rating.Pentru mine a venit de la scenariu si cel mai dezamagitor a fost felul in care au fost concepute jocurile,care in carte dau impresia ca sunt o combinatie intre Bear Grylls si Gladiator(un pic exagerata comparatia) iar in film a fost total diferit tratat totul,nu s-a simtit deloc lupta pentru supravietuire.
Putina fuga,fuga prin boscheti si cum ai zice peste,Katniss si Peeta au castigat concursul.
E posibil sa o ia la vale de acum incolo seria cu toata graba asta.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:37.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells