Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Horror

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 11 Aug 2007, 23:54   #21
oxlock
Junior
 
oxlock
 
Join Date: May 2006
Location: .....on the road
Posts: 61
nu vreau sa ling in ... pe nimeni, dar chiar nu mi s-a parut un horror de mana I, si nu ca sa ma pun bine cu oricare de aici dar chiar a fost sub Wolf Creek sau Hostel cu mult. Nu imi displace S. King, dar cand se face ceva cu meticulozitate se recunoaste (vezi alte filme ecranizate dupa cartile sale) filmul asta se pare ca ar fi fost facut la repezeala, reclama este intr-adevar impresionanta, la Cinema PRO, pentru ca in distributie apar actori de marca, dar pentru cine a vazut filmul.......nu e ceva impresionant.
Si astia cu cinematografele lor Dolby Stereo..... daca ar da sonorul mai incet, chiar ar fi ok, nu de alta dar ti se distrage atentia de la actiunea filmului.....
oxlock is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Aug 2007, 08:26   #22
Liou
Guru
 
Liou
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 312
@jeleu
da, am stat de putine ori, din pacate..adevarul e ca am avut io aseara ceva cu numele filmului si nu m-am mai gandit la altceva. dar totusi , ca sa vin cu o alta varianta, ca posibila sustinere a afirmatiilor mele, poate ca hotelul era amplasat la un nivel de mijloc al unei cladiri imense care avea la etajele inferioare birouri, banci, etc. Daca birourile si bancile ar fi 'inceput' numaratoarea de la 1, atunci ar fi fost sanse ca hotelului nostru sa-i fi revenit numarul 1408. ideea asta mi-a venit azi dimineata, e doar o varianta pur teoretica, nu stiu cata acoperire efectiva are in realitate.
si cred ca americanii-s superstitioasi, de aia sar peste 13 :?
Liou is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Aug 2007, 08:48   #23
Piotr Buendia
Senior
 
Piotr Buendia
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 145
asta ca asta. nu voi citi, nu voi vedea filmul.
dar It dom'le, dupa ce cartea chiar mi-a placut, desi cred ca pe la final i s-a cam facut sila sa mai scrie si a bagat ceva de umplutura... la film am ras, aparent fara motiv, ca nici de ras nu prea-ti vine, dar am folosit strategia rasu-plansu, ca tot sunt aici aproape de ploiesti.
dead zone cum e ? (cartea/filmul)
__________________
Nous sommes du Soleil. We love when we play.
Piotr Buendia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Aug 2007, 08:51   #24
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Liou:
cred ca americanii-s superstitioasi, de aia sar peste 13 :?
Si-GUR!

@Andy
Cum sä fie toatä lumea de acord cu mine, tu n-ai ochi sä vezi? Cu razvan.gabriel am început prin a discuta în contradictoriu, si numai dupä o confruntare de argumente am ajuns la o întelegere. Da' ai dreptate, asa-mi place si mie, dinamic - consensele de tip comunistoid mä plictisesc si mä iritä de zici ce-i aia; si nici nu folosesc la nimic.
Back to ce ziceai despre film:
Ei, tocmai elementele pe care tu i le lauzi, luate punct cu punct, pe mine nu m-au convins. AS FI VRUT sä fie asa cum le descrii tu, SPERAM asta, cä doar stii cä-mi place sä savurez un horror bun - iar când am väzut King pe generic, mi-am zis: "'oprea! Stäm bine!". Da' ce sä fac dacä fazele terifiante nici nu mä tineau tintuit în scaun, nici nu mä fäceau sä sar din el, ci-mi stimulau libertatea de-a mä suci ba pe-o bucä, ba p-ailaltä?
Uite, mai tii minte «Ils»? Ala, DA, m-a smucit de câteva ori, în cea mai mare parte (pânä spre final, când îsi rateazä divulgarea, filând prost cartea). Si nu era ditamai horrorul cu pretentii - dar avea fior; de-aia am si intitulat cronica "Estetica spaimei".
Revenind: toatä chestia aia cu sondarea subconstientului, cu exploatarea spaimelor personale si a sentimentelor de vinovätie, relatia tatä-fiicä, etc. - veche si räsuflatä; s-a folosit în jdemii de alte horroruri si non-horroruri; aici n-aducea nimic nou. Plictis, mon cher!
Jackson e un actor extraordinar, da, joacä nuantat si expresiv - da' ce folos, când baza dramaturgicä e subredä? (Vezi discutia de mai sus, cu razvan.gabriel, despre acea secventä.) La fel de instabilä e si structura rolului lui Cusack, pe toatä întinderea filmului - asa cä la ce-mi ajutä dacä se uitä frumos într-un cadru, si urât în altul...?
Deci, dacä tu-i dai 9/10, sper sä se simtä si sä-ti dea o bere. Eu mai mult de 6-7/10 n-am de unde, si mä duc sä-mi bau singur berea, la grädina dintre scoli. (Una-i scoala 174, unde-am fäcut clasele I-VII; acolo sä vezi horror!)

@Piotr
Intr-adevär, "It" (romanul) devine ezitant spre final... Dupä ce-a tinut tot timpul steagul atât de sus, acum începe sä-l clatine. (Apropo, în caz c-ai citit editia de la Nemira, sä stii cä nu recunosc nimic! Toate tâmpeniile de traducere nu-mi apartin, le-a bägat idioata aia de Ruxandra Toma, care-a intrat cu copitele peste manuscrisul meu - inclusiv nenorocirea cu "Crapä capul caprei...", despre care am mai scris acu' câteva luni pe-aici, pe undeva, nu mai stiu prin ce topic...) Iar filmul, din päcate, da, e bäsit total... Douä trei secvencioare reusite, prin pelteaua generalä) - plus finalul, cu päianjenul, care-i Teatrul Tändäricä toatä ziua!)
"The Dead Zone" e bun. Nu-i tocmai horror, ci fantastic - drama omului care începe sä aibä puteri premonitorii. E romanul care deschide seria oräselului Castle Rock. Filmul (Cronenberg, la începuturile lui, când încä nu-si descoperise visceralitatea) e foarte bine lucrat, dar färä nimic genial. Bine construit si filmat finalul.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Aug 2007, 09:55   #25
Liou
Guru
 
Liou
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 312
[quote="Pitbull"]
Originally Posted by Liou:
cred ca americanii-s superstitioasi, de aia sar peste 13 :?
Si-GUR!

chiar crezi sau ai zis-o la misto? daca si la Intercontinental lipseste etajul 13 inseamna c-o fi o conventie internationala "pass over 13" in industria hoteliera.
all in all, nici eu n-o sa vad filmul curand.
Liou is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Aug 2007, 11:37   #26
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
Originally Posted by jeleu:
nu prea ai stat la hoteluri
numarul unei camere e format din etaj si numarul camerei pe etaj. 1408 e camera 8 de la etajul 14.
dar in state se sare la numaratoare de la etajul 12 la 14 (si la camere, de altfel). practic era la nivelul 13.
iar 1+4+0+8=13

se pare ca nici tu nu ai stat in hoteluri care se intind mai mult pe lungime si latime decat pe inaltime!
n-am vazut filmul, dar mai exista o posibilitate de numerotate hoteliera:
prima cifra este aripa hotelului, a 2-a este etajul,iar ultimele 2 reprezinta numarul camerei.

Astfel actiunea se poate petrece in aripa 1 la etajul 4 in a 8-a camera.
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Aug 2007, 18:35   #27
seven7seven
Veteran
 
seven7seven
 
Join Date: Jul 2007
Location: Dej, RO
Posts: 194
@Pitbull

Scuzã-mi neºtiinþa ºi îndrãzneala.

Ziceai cã tu ai tradus "It" pentru Nemira?
Ai mai tradus ºi alte cãrþi pentru ei? Parcã iþi plãceau povestirile fantastice (îmi aduc o aminte de o discuþie despre "Mimsy were the Borogoves"?), ºi mã întrebam dacã ai lucrat cu ei ºi pentu colecþia Nautilus, cã pe acolo mi-am mai bagat nasul. :happy:
__________________
Your eyes are weary from staring at the monitor. You feel sleepy. Notice how restful it is to watch the cursor blink. Close your eyes. The opinions stated above are yours. You cannot imagine why you ever felt otherwise.

*snap fingers*
seven7seven is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Aug 2007, 19:38   #28
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Päi, lucrurile stau asa:
Pentru Nemira, în anii 1993-1994, am tradus:

Stephen King, "Carrie" (N)
Stephen King, "Orasul BântuIt" (N)
Stephen King & Peter Straub, "Talismanul" (N)
Elizabeth Faucher, "Familia Addams"
J. M. Dillard, "Evadatul"
Mario Puzo, "Sicilianul"
Arthur Hailey, "Suprasarcinä"
Richard Osborne, "Demolatorul" (N)
Brian Aldiss, "Greybeard", (N)
Donna Julian, "Irezistibil" (romance siropos, nici nu-l mai am)
Philip K. Dick, "Omul variabil" (nepublicat)

Alea cu (N) sunt din colectia Nautilus.
Apropo de "Mimsy Were the Borogoves", relatia e partial diferitä, si se revendicä de la anii 1986-1991 pe care i-am petrecut în SF, unde l-am cunoscut pe traducätorul ei, Mihai Dan Pavelescu, si pe editori (Almanahul "Anticipatia", unde publicam si eu uneori).
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Aug 2007, 20:12   #29
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
@pitbull

mie mereu mi s-a parut ca numele traducatorului trece parca prea usor prin fata ochilor cititorului, desi rolul sau este esential.
practic, traducatorul rescrie cartea, ceea ce presupune un efort similar cu cel al autorului.
cel putin asa cred.
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Aug 2007, 20:46   #30
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
In principiu, ai dreptate. Asa ar trebui sä fie - si asa fäceam si eu, la începuturi, când trägeam o primä mânä la masina de scris, pe urmä bibileam cu pixul, corectând, stilizând si perfectionând, si pe urmä scriam totul încä o datä, "pe curat".
Dar timpurile s-au schimbat, traducerile nu se mai plätesc ca pe vremuri, ecuatia de ordin general time is money a devenit cruntä, si din päcate am ajuns sä traducem dintr-o suflare, la galop, contând doar pe flerul nostru de a nu gresi, färä sä mai avem timp sä revenim mäcar o datä asupra textelor. Rafinamentul, stilul, munca de creatie literarä la care te referi tu - toate s-au dus în mä-sele. In 1993, am lucrat opt luni la "It". Acum, as face-o într-o lunä - si nu e un motiv de mândrie.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Aug 2007, 09:45   #31
seven7seven
Veteran
 
seven7seven
 
Join Date: Jul 2007
Location: Dej, RO
Posts: 194
Pãi ai tradus o grãmadã. ªi sunt ok. Cu asta te ocupi?

Credeam cã poate eºti responsabil de aberaþiile din ultimele douã cãrþi ale ciclului Dune din Nautilus (varianta veche, în portocaliu ºi negru, nu cea nouã, albã).

Din câte ne spui, cum cã în ziua de azi toate se fac în grabã, încep sã înþeleg ºi de ce aratã cartea cum aratã. Trecând peste greºelile de tipar (extrem de numeroase!), apar confuzii, traduceri greºite, personaje încurcate cu locuri sau cu obiecte ( :huh: ) ºi fraze fãrã sens.
__________________
Your eyes are weary from staring at the monitor. You feel sleepy. Notice how restful it is to watch the cursor blink. Close your eyes. The opinions stated above are yours. You cannot imagine why you ever felt otherwise.

*snap fingers*
seven7seven is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Aug 2007, 10:23   #32
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Mda, din motive de "perioadä de tranzitie", am ajuns sä mä reprofilez. Ultimul meu film n-a fost bine primit, productia româneascä se prävälea spre fundul gropii (atunci, în 1994), eu aveam o familie de întretinut, deci nu-mi puteam permite încercäri si tatonäri, eram obligat sä-mi gäsesc un câstig sigur si îndestulätor (de se-apucä unii capsomani, acum, sä emitä sentinte privitoare la îndelungata mea pauzä de cinema; sä-i fi väzut cum se descurcau, în acea situatie si acea perioadä!). Deci, da, încä mä mai ocup cu asta, dar nu pentru multä vreme, sper, cä dupä sase sute si ceva de volume traduse, îmi iese fum pe urechi - am ajuns la un burned-out, ceva de speriat.
Revenind la "Dune", mä mirä ce-mi spui, sunt traduse de Ion Doru Brana, care a fost dintotdeauna un profesionist excelent; nu-mi amintesc sä-i fi gäsit greseli atât de multe si grave. (Poate, într-adevär, a fost si el nevoit sä dea rasol, de la un moment dat...)

Apropo, mä bucurä discutia asta, dar sä nu deviem prea off-topic. Eventual, o putem continua la Cafenea > Cartea preferatä.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Aug 2007, 13:03   #33
seven7seven
Veteran
 
seven7seven
 
Join Date: Jul 2007
Location: Dej, RO
Posts: 194
O, da. Cã era vorba de 1408.

O scurtã observaþie on-topic: mã aºteptam la mult mai mult de la filmul ãsta, dupã ce am vãzut trailerul. O nouã dezamãgire, din pãcate, asta are S. King written all over. Bineînþeles, vor fi din aceia care vor aprecia filmul, însã asta - zic eu - din ignoranþã pentru adevãratele suspense horror. Dacã ai vãzut destule filme care sã te "þinã în scaun", precum "Se7en" sau, ºtiu eu, "Psycho", nu cred cã 1408 îþi rezervã mari surprize.
__________________
Your eyes are weary from staring at the monitor. You feel sleepy. Notice how restful it is to watch the cursor blink. Close your eyes. The opinions stated above are yours. You cannot imagine why you ever felt otherwise.

*snap fingers*
seven7seven is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Aug 2007, 21:59   #34
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Hai sa-ti zic, 7...de ce filmul asta, cu toate ca nu e peste altele, are efect.

L-am vazut o a doua data cu amici...aici incluzand-o pe sor'mea care era la picioarele mele, eu fiind pe canapea...
Stiind fiecare moment "fricos" reuseam de fiecare data sa o sperii pe aceasta sora a mea, doar atingand-o brusc dar usor pe umar...iar prietenile ei, se speriau si ele la randu lor, o reactie in lant.
Incipitul filmului le-a indus pe aceste fete in starea de panica si claustrofobie pe care ti-o da filmul...iar restul a venit de la sine.
Chiar si fara ajutorul meu...fetele erau crispate incontinuu...si nici macar nu era intuneric afara...

Un foarte sanatos 8-8.5 pentru filmul asta.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Aug 2007, 22:02   #35
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
@Mono

De unde mania asta de a acorda note filmelor?
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Aug 2007, 22:07   #36
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Pai filmu asta l-am comentat deja pe "Cel mai ultim film vizionat"
Si ziceam si eu ca totusi sa-i dau aceeasi nota ca acolo :lol: ... ca sa nu fiu ipocrit sau ceva...
Si in plus...imi place sa le acord note...nu stiu de ce...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Aug 2007, 22:17   #37
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
da, dar da-le si tu note de genul 8.37...sau 5. 42..
stabileste cinci criterii carora sa le corespunda cinci note apoi fa media aritmetic...ca sa-ti iasa analiza mai riguroasa...
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Aug 2007, 22:53   #38
seven7seven
Veteran
 
seven7seven
 
Join Date: Jul 2007
Location: Dej, RO
Posts: 194
@M0n0

Sigur. Asta oare nu pentru cã sora ta, ºi prietenele ei, erau obiºnuite cu alt fel de filme? Comedii uºor de digerat, romantice lacrimogene sau filme cu muºchi?

Dacã totuºi, erau fani (fane) ale genului horror, ºi le-a surprins 1408, atunci.. ok, probabil vãd altfel horrorul decât mine.

Dacã aº fi vãzut filmul acum 2 ani, mi-ar fi plãcut.
__________________
Your eyes are weary from staring at the monitor. You feel sleepy. Notice how restful it is to watch the cursor blink. Close your eyes. The opinions stated above are yours. You cannot imagine why you ever felt otherwise.

*snap fingers*
seven7seven is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Aug 2007, 23:14   #39
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Poate nu...
Dar iti cam faci o idee asupra publicului tinta...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Aug 2007, 11:48   #40
Andy69
Junior
 
Andy69
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 35
Re: "1408"

Ba io am vazut multe filme de groaza beton, incluzand Seven, Aliens, Blair Witch, Saw 1 (2 si 3 slabe), The Descent, dar kiar si asa asta a reusit sa ma suprinda, carei probl?

@Pitbull. Hai so iau punctual.
Kiar daca sunt multe elemente veki, bine stiute, nu inseamna ca e banal sau boring. Modul in care se combina e alert si uneori original.
Enslin era genu de om care a fost in multe camere asa-zis bantuite si care erau doar vrajeli de ademenit turisti (cum e sin realitate), de aici neincrederea lui absolut justificata.
De aceea si avea contorul respectiv, ca sa demonteze mitul.
Negocierea dintre Olin si Enslin nu mi sa parut banala, frazele erau smart construite, rezultatul poate previzibil desi nici ala tot timpul asa.
Imaginea fostelor victime care se arunca in gol este misto: face parte din arsenalul ideilor obsesive ale camerei de al convinge sa moara, de ai arata calea cea scurta prin care poate iesi din cosmarul sau personal, metoda atat de eficienta in cazul multora.
Partea cu tatal ratat, cu fetita carei moare si cu nevasta arata clar faptul ca acea camera actioneaza very smart: se foloseste de problemele sale personale pt al convinge ca viata nu merita traita. Il ataca acolo undel doare cel mai tare si o face f eficient: ce poate fi mai dureros pt un om decat sasi ingroape copilul? Sau teama de a ajunge asemeni unui tata ratat? So, fakin smart room.
Da, la faza cu falsa evadare e fortat. Desi se straduieste mult sa para veridica, nu reuseste. Dar sunt detalii interesante si acolo, gresit combinate insa.
Finalul cu arderea camerei poate parea banal, dar nu e. Arderea sugereaza distrugerea trecutului, a obsesiilor sale personale, a greselilor pe care camera la obligat sa si le asume si sa le depaseasca. Acum sia inteles greselile, lea depasit si e pregatit sa renunte la ele definitiv cu ajutorul focului purificator. Camera -pe care o privesc ca pe o entitate de sine statatoare extrem de complexa, de aici si intregul univers care se dezlantuie asupra sa care reprezinta de fapt lumea sa interioara cea mai neagra- il lasa sa evadeze prin deskiderea usii, acum cand sia atins scopul. Camera ca o oglinda a lumii sale interioare ascunse si intunecate, o idee bine redata. Nu excelent, dar bine.
Acel well done de la final reprezinta felicitarea cerberului care stie ca Enslin e primul care reuseste sa invinga camera, sasi invinga problemele. Toti ceilalti, fiind obligati de camera sa faca asta, au ales calea cea mai usoara: moartea. Ori Enslin asta avea cojones cat casa, altfel claca. Cam asta e morala.
Ei ce zici?
__________________
Be you.
Andy69 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:04.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells