Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 26 Oct 2008, 14:26   #61
films4all
Guru
 
films4all
 
Join Date: Jan 2006
Location: Bucuresti
Posts: 877
Limbajul Cinematografic, Martin Marcel, 1979

Chill dude.. viata nu e atat de grea. Esti oka .. chiar oka. Dar las-o mai moale. Off..
Nimeni nu-i razboinic..si nimeni nu are ceva cu u. Noi vrem sa te citim dar ne dai motive zdravene sa n-o facem. Durerile de cap sunt cele mai convingatoare Esti cam sensibil.
__________________
Toata lumea stie ca nu se poate face acel lucru pana in momentul in care vine unu' care nu stie ca nu se poate rezolva acel lucru... si-l rezolva!
films4all is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2008, 16:35   #62
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Da, esti prea sensibil.
Nu confunda criticile si recomndärile cu injuriile si acuzatiile. Dimpotrivä, bucurä-te de ele si foloseste-le (retinând cä procesul e lent si laborios... acoperä minimum luni de zile, cel mult ani).

Un exemplu personal:
Intre 18 si 28 de ani (cu aproximatie), am luat la bobârnace si suturi, de nu mai stiam de mine. Altii s-ar fi revoltat, ceva de numa-numa'. Norocul meu cä n-am orgolii: le-am folosit. Acum, zic bogdaproste.

Un aforism:
Omul inteligent învatä din propriile greseli.
Inteleptul învatä din greselile altora.

Intelepti sunt putini, inteligenti mai multi. Ar fi rezonabil sä vizäm cu totii acest nivel.

Un addendum:
La cele câteva recomandäri din mesajul meu precedent (pe pagina anterioarä) se mai adaugä:
Evitä identificarea cu subiectul proverbului: "Prostul nici nu-i prost destul / Dacä nu e si fudul."
(Nu tu mi l-ai amintit, ci cel care s-a simtit.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2008, 18:08   #63
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by Pitbull:
Evitä identificarea cu subiectul proverbului: "Prostul nici nu-i prost destul / Dacä nu e si fudul."
(Nu tu mi l-ai amintit, ci cel care s-a simtit.)
Insultele nu reprezinta argumente, ci mai degraba o expresie ieftina a orgoliului care pretinzi ca-ti lipseste.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2008, 18:23   #64
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Asadar, Bogdane, mä bucur cä m-am fäcut înteles (fie si doar partial).
Observä exemplele vii si ia aminte.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2008, 19:02   #65
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Prefer sa fiu un exemplu viu de om care se uita de placere la filme decat un exemplu de fin cunoscator care se ofuscheaza si incepe sa arunce cu insulte atunci cand e intrebat cum judeca obiectiv valoarea unui film, evitand intre timp sa dea un raspuns.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2008, 19:08   #66
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Oricum, Bogdane, ai marea sansä a unor interventii care vorbesc de la sine: retardatii incapabili care încearcä sä te tinä legat de pämânt, la nivelul lor, instigându-te sä nu citesti, sä nu înveti, sä n-ai încredere în cei ce te pot ajuta, sä fii suficient, ignorant, arogant si egotist, si cei care se sträduiesc sä-ti recomande cât mai multe lecturi, consultäri, interactiuni, practic forme de a înväta - adicä, exact motivul pentru care ai venit aici, printre noi (ceea ce înseamnä cä deja stii ce cale vei alege: a prostului fudul, sau a rezonabilului exigent).
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2008, 19:17   #67
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by Pitbull:
Oricum, Bogdane, ai marea sansä a unor interventii care vorbesc de la sine: retardatii incapabili care încearcä sä te tinä legat de pämânt, la nivelul lor
Nu vorbi de nivel, ca l-ai adus jos de tot. Ia o respiratie adanca, ajuta.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2008, 19:21   #68
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Sigur, bietii caraghiosi sunt mai mult decât niste simpli saltimbanci de bâlci mahalagesc - ei reprezintä un pericol public, tocmai prin ambitiile lor destructive: vine omul de bunäcredintä, sä cearä niste sfaturi, cu sperantä si încredere, si ei, hop sä-si fâlfâie impostura îngâmfatä - numai sä facä räu, numai sä räspândeascä la maximum epidemia de kitsch, inculturä si topârlänie. Norocul täu, Bogdane, cä mai sunt si pästrätori ai ordinii si protectori ai ierarhiei de valori pe lumea asta.
Scuze cä nu-mi folosesc prerogativele ca sä sterg atentatul la culturä si bun-simt de mai sus, dar consider cä vorbeste de la sine: valentele sale de avertisment sunt incontestabile.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2008, 19:54   #69
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Iti amintesc ca nu am facut nici un atac la persoana la adresa ta, cel mult am criticat o atitudine, in schimb tu continui sa arunci insulte. Rolul unui moderator pe un forum nu este de a sterge parerile opuse cu ale sale si nici de a insulta persoanele care le emit. Te rog sa revii la un limbaj civilizat.

In momentul in care afirmi ca esti un "protector ai ierarhiei de valori", in mod normal trebuie sa poti explica pe ce se bazeaza aceasta ierarhie. In cazul de fata, ce criterii indeplineste un film pentru a merita un loc in acea ierarhie. Incerc pentru ultima data sa te intreb care sunt criteriile tale valorice si de ce acestea trebuie considerate universale.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2008, 19:59   #70
films4all
Guru
 
films4all
 
Join Date: Jan 2006
Location: Bucuresti
Posts: 877
Bai. guys.. guys..
asta e cultura cinematografica?
Chiar nu e bine ce faceti, mai ales in topicul asta!
__________________
Toata lumea stie ca nu se poate face acel lucru pana in momentul in care vine unu' care nu stie ca nu se poate rezolva acel lucru... si-l rezolva!
films4all is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2008, 20:01   #71
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Acele criterii se gäsesc în materialele scrise a cäror lecturä e refuzatä cu înfumurare, si în luärile de pozitie ale profesionistilor si ale profanilor cunoscätori care sunt tratati cu dispret. Degeaba si-ar pierde vremea acum cineva, încercând sä alfabetizeze un interlocutor care se încäpätâneazä sä desconsidere cuvântul scris, proslävind doar cärticelele cu poze, cä alea-i plac lui. Nu va înväta în veci, fiindcä NU VREA SA INVETE.
(Sper ca promisiunea cu "pentru ultima oarä" sä fie respectatä.)
Originally Posted by films4all:
mai ales in topicul asta!
De acord.
Topicul se referea la "reperele unei CULTURI cinematografice".
Bogdan dorea repere, exemple, recomandäri, sfaturi, bibliografie, surse de referintä, etc., etc.
Si i se räspunde cu o instigare de a nu citi, a nu se documenta, a nu tine seama de pärerile nimänui, a-si absolutiza propriile gusturi si pläceri. Adicä, numai niste repere ale culturii nu.
Off-topic total.
Dacä nesimtirea asta mai continuä, dau un split cu titlu adecvat:
"Reperele de bazä ale inculturii cinematografice".
Si n-o sä se mai supere nimeni.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2008, 20:30   #72
films4all
Guru
 
films4all
 
Join Date: Jan 2006
Location: Bucuresti
Posts: 877
Originally Posted by Pitbull:
Si i se räspunde cu o instigare de a nu citi, a nu se documenta, a nu tine seama de pärerile nimänui, a-si absolutiza propriile gusturi si pläceri.

Stai putin. Daca a facut cineva asta ... trebuia sa-i stergi mesajul pentru ca era off-topic si invers topicului si tot ce vrei. Dupa avertizari bineinteles.
__________________
Toata lumea stie ca nu se poate face acel lucru pana in momentul in care vine unu' care nu stie ca nu se poate rezolva acel lucru... si-l rezolva!
films4all is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2008, 20:36   #73
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Daca s-ar sterge toate raspunsurile off-topic, s-ar goli forumul :lol:.Si oricum Pitbull trebuie sa se ridice la inaltimea nickname-ului .

O incercare de on-topic: Le sang d'un poète (1930)
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2008, 20:39   #74
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by films4all:
Originally Posted by Pitbull:
i se räspunde cu o instigare de a nu citi, a nu se documenta, a nu tine seama de pärerile nimänui, a-si absolutiza propriile gusturi si pläceri.
Daca a facut cineva asta ... trebuia sa-i stergi mesajul pentru ca era off-topic si invers topicului
Dragä, da' tu nu urmäresti topicul?
Uite aici - pagina 3,mesajul 10:
Quote:
Parerea mea e ca iti pierzi timpul citind cartile alea. Daca vrei sa ai cultura cinematografica atunci fa rost de filme si uita-te la ele. ORICE filme, de preferinta cat mai multe si diverse. Comedii, drame, thrillere, noi, vechi, franceze, americane, coreene, clasice, putin cunoscute, whatever. Vezi inceputul si daca isi place continui, daca nu shift-del (sau arunci DVD-ul la gunoi). Cam asta e tot. Cu timpul o sa vezi ce te atrage.

Si renunta la ideile alea cu "initiere", "valoare" bla bla. Singura valoare reala a unui film e daca iti place sau te intereseaza intr-un mod anume pe tine. Lasa profesionistii sa despice firul in patru si sa se certe pe motive care deseori au mai mult de a face cu interese pecuniare decat artistice.
Päi când vezi o asemenea mägärie, cum sä nu te înfurii?
Oricum, am zis cä sä fiu tolerant, si i l-am läsat - doar ulterior formulând un avertisment contra acestui tip de atitudini (nici mäcar n-am dat citate sau nume, am läsat s♪2 se subînteleagä). Si rezultatul? Care-a fost? Uitä-te la mesajele de mai sus, si vezi!

* * *

Apropo, Buticut (dupä prima noasträ luare de contact cu scântei) mä întelege din ce în ce mai bine!
Si - da: Cocteau este un reper major al teatrului si filmului clasic.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2008, 20:43   #75
films4all
Guru
 
films4all
 
Join Date: Jan 2006
Location: Bucuresti
Posts: 877
Mda..pai asta urmaresc de cateva minute bune. Mesajele de mai sus. Da.. trebuia sa-l avertizezi si sa-l si anunti ca-i stergi mesajul si apoi sa il stergi. Altfel n-ai cum sa procedezi cu omenii astia ca vezi ca-ti sar in cap. Eu .. sincer.. ii stergeam posturile imediat. NU as tolera asa ceva.
__________________
Toata lumea stie ca nu se poate face acel lucru pana in momentul in care vine unu' care nu stie ca nu se poate rezolva acel lucru... si-l rezolva!
films4all is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2008, 20:44   #76
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Oricum orice varianta ai alege in afara de a-i da dreptate tot nu e bine. Daca il ignori se supara ca suntem neseriosi si ca nu apreciem ca isi pierde timpul (cu folos sau nu) pe forum, daca ii dai contra-argumente si sfaturi prietenesti iar nu e bine, ca interpreteaza gestul ca fiind o manifestare a superioritatii.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2008, 20:47   #77
films4all
Guru
 
films4all
 
Join Date: Jan 2006
Location: Bucuresti
Posts: 877
Nu..nu e vorba de ignor. Tocmai asta e! Mesaj personal cu explicatul situatiei. Ma rog.. nu vreau sa critic atitudinea lui Pitbull de a modera. E bine si asa. Sa speram ca elefantul a inteles.
__________________
Toata lumea stie ca nu se poate face acel lucru pana in momentul in care vine unu' care nu stie ca nu se poate rezolva acel lucru... si-l rezolva!
films4all is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2008, 20:47   #78
Lecart
Guru
 
Lecart
 
Join Date: Mar 2007
Location: Constanta
Posts: 323
Originally Posted by Pitbull:
Uite aici - pagina 3,mesajul 10:
Quote:
Parerea mea e ca iti pierzi timpul citind cartile alea. Daca vrei sa ai cultura cinematografica atunci fa rost de filme si uita-te la ele. ORICE filme, de preferinta cat mai multe si diverse. Comedii, drame, thrillere, noi, vechi, franceze, americane, coreene, clasice, putin cunoscute, whatever. Vezi inceputul si daca isi place continui, daca nu shift-del (sau arunci DVD-ul la gunoi). Cam asta e tot. Cu timpul o sa vezi ce te atrage.

Si renunta la ideile alea cu "initiere", "valoare" bla bla. Singura valoare reala a unui film e daca iti place sau te intereseaza intr-un mod anume pe tine. Lasa profesionistii sa despice firul in patru si sa se certe pe motive care deseori au mai mult de a face cu interese pecuniare decat artistice.
Päi când vezi o asemenea mägärie, cum sä nu te înfurii?


Cu un deosbit respect pe care-l rezerv ptr Pitbull, tin totusi sa spun ca postul mai sus citat mi se pare pertinent.

E pur si simplu o opinie, un unghi de abordare. Contextul nu-l cunosc, n-am citit topicul pentru ca inca de la titlu ma depaseste.

Revenind la opinie, nu numai ca mi se pare plauzbilia, dar se-ntampla sa si converg la ea. Pitbull, probabil n-o sa ti se para atat de revoltator postul daca iei in vedere latura cantitativa, in loc de latura didactica a termenului "cultura"; de la "cunoscator" la "expert" e cale lunga.
Lecart is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2008, 20:51   #79
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by buticut:
daca ii dai contra-argumente si sfaturi prietenesti iar nu e bine, ca interpreteaza gestul ca fiind o manifestare a superioritatii.
Exact problema asta mä främântä de-o bunä bucatä de vreme - de când a identificat-o Collins, exasperat, în U.N.A.T.C. (ca si pe forumuri):

Dacä te pui în contra curentului (în sens pozitiv sau negativ - nu conteazä), cu o opinie complet nesustinutä, doar cu väcäroiana "pärerea mea" legatä-n coadä, toti tac mâlc - cuetând ei în sinea lor läuntricä: "a, dacä-i «pärerea lui», ok, i-o respectäm!"
Dar dacä încerci si tu sä explici, sä-ti justifici pärerea, sä analizezi si sä demonstrezi cu argumente rationale, exemple culturale, citate (în fine, chiar FACI UN EFORT sä contribui cu ceva constructiv), toti îti sar în cap: cä te dai mare, cä faci paradä, cä scrii/vorbesti prea mult, cä cine are räbdare pentru poliloghiile tale, etc., etc.

@Lecart:
Inteleg ce vrei sä spui, si-ti pot da dreptate pânä la un punct - apropo de aspectul cantitativ pe care-l invoci. Evident, o culturä (de orice naturä) se bazeazä si pe o imensä cantitate de informatii. Dar a o reduce doar la asta, înseamnä exact atât: a coborî cultura la nivelul informatiei, a abdica de la calitate în favoarea exclusivä a cantitätii. CULTURA presupune incomparabil mai mult decât atât.
A arunca la gunoi analizele, studiile, comentariile, opiniile pertinente (si nu numai - uneori, si cele eronate pot fi relevante), practic tot sistemul de idei si date care se naste în jurul substantei centrale a unui domeniu cultural e pur si simplu incalificabil si de neiertat. Iar a-l corupe pe un novice în acest sens, e similar cu a-i da prima oarä droguri unui adolescent, sub pretextul cä si tu consumi, si mamä ce marfä e.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2008, 21:44   #80
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Of. Eu mi-am exprimat opinia si am facut-o civilizat. Pitbull, tu nu numai ca nu ti-ai sustinut punctul de vedere, inlocuindu-l cu o cascada de insulte, dar mi-ai si cerut expres sa nu-ti mai pun vreo intrebare. Mi-e teama ca "luärile de pozitie ale profesionistilor si ale profanilor cunoscätori" nu o sa ma duca la
un punct de vedere obiectiv asupra filmelor. Chiar acum cateva zile citeam cate ceva despre American Beauty. Ebert ii dadea nota maxima, Hoberman il facea harcea-parcea. Sau pe meleaguri autohtone, als si Gorzo se pare ca aveau mari dificultati sa ajunga la un consens in privinta lui Kill Bill.

Whatever, sincer mi-a cam pierit cheful sa scriu aici, cel putin in seara asta. Pitbull, poate o sa-ti pui intrebarea de ce sunt atat de putini useri noi si de altfel useri in general pe forumul asta. Eu cred ca si din cauza unor orgolii stupide.
  Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:37.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells