Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 03 May 2005, 14:35   #2101
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
in ultima vreme m-am pus lapunct cu allen:

annie hall - o forma foarte inventiva (putin spus), in care imaginatia alter-ego-ului lui allen este transpusa in pelicula nu prin inserturi grosolane gen 'ally mcbeal', ci se impleteste subtil cu realitatea. obisnuinta extrovertitului allen de a-si exorciza propriile obsesii si nevroze... eu as fi un membru al unui club care l-ar avea ca membru pe allen.

9/10

manhattan - indrazneata ideea de a filma black & white, in rest primeaza suficienta intelectuala a lui allen (vezi controversa cu privire la bergman). prin subiect, prin dorinta de a surprinde (nefacand folos de artificii narative, insa), de a-ti insela constant asteptarile si mereu radiografiind frivolitatea relatiilor moderne (la zeci de km distanta de mike nichols si al sau 'closer', apropo :hmm mi-a adus aminte de un alt film de-al lui allen, 'husbands and wives', facut cam la 15 ani distanta de 'manhattan', dar pe care l-am vazut cu mult inainte.

9/10

the ten commandments - tot ce m-a deranjat la acest film facut cu un mare apetit pt epopee, caracterizat cel mai bine prin grandilocventa, ireprosabil din punct de vedere vizual si jucat perfect de heston si brynner afost, cred, felul de a-l vedea pe dumnezeu: razbunator, crud, trufas... prea jewish-like...

8/10

l'annee derniere a marienbad - probabil cel mai dificil film pe care l-am vazut ever. ca atmosfera (decorurile in stil baroc, aerul ca de cavou al imensului palat, dat si de muzica lugubra) este fascinant, dar suprapunerea incontinua a planelor pur si simplu m-a zapacit si nimic mai mult.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   sendpm.gif
Old 03 May 2005, 16:08   #2102
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by BeNnY:
Ambra Blu are absolut toate drepturile asupra filmului sau. In aceasta calitate poate cere moderatorilor sa se lase discutiile pe forum despre filmul lui sau nu. Aici nu este democratie. Avand in vedere ca filmul trebuie sa ajunga la TIFF si ca filmul se poate obtine numai prin metode machiavelice si ilegale (dc++) nu voi lasa alte referinte la el. That's that. Sper ca cercul vesel din partea estica a Romaniei a inteles. Dati-i PM-uri lui AB sa-i spuneti ce credeti despre filmul lui.


Mincatorii de ca-cat n-au ineles inca tripu cu cinemagia. Ntttt.
Ambra Blu is offline   sendpm.gif
Old 03 May 2005, 16:45   #2103
Denis_stelistu
Guru
 
Denis_stelistu
 
Join Date: Apr 2005
Location: In jedi
Posts: 500
Driven 6/10 un Stallone altfel.
Nunta a la grec 5/10 neinspirat.
Hearts in Atlantis 10 cel mai bun film care l-am vazut
__________________
The force be with you!
Denis_stelistu is offline   sendpm.gif
Old 03 May 2005, 16:48   #2104
Pinky
Guru
 
Pinky
 
Join Date: Jun 2004
Location: Heartbreak Hotel
Posts: 380
My Big Fat Greek Wedding (2002) - 7/10
Printesa Sissi (1955) - 7/10
__________________
"Never let the fear of striking out keep you from playing the game."
Pinky is offline   sendpm.gif
Old 03 May 2005, 17:33   #2105
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Team America - 8.5/10 - Un fel de South Park meets Baseketball and they have sex. South Park aducand maturitatea in relatie (imagine that!).
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   sendpm.gif
Old 03 May 2005, 19:18   #2106
obvious
Guru
 
obvious
 
Join Date: Sep 2004
Location: KINOTHERAPEut.
Posts: 654
oh brother, where art thou?-a nu stiu cata oara..it never ceeses to...
__________________
today you listen to jazz, tomorrow you betray your country.
obvious is offline   sendpm.gif
Old 03 May 2005, 19:28   #2107
WraIth
WitchKing of Angmar
 
WraIth
 
Join Date: Feb 2004
Location: little redneck town
Posts: 1,275
Send a message via Yahoo to WraIth
how ot lose a guy in 10 days - 6/10
__________________
High life inseamna sa stai o viatza high
WraIth is offline   sendpm.gif
Old 03 May 2005, 20:20   #2108
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
paycheck - 6/10 - vazut la o sedinta bahica serioasa. nu chiar catastrofal.
mi-a placut ideea tipului care, vazand viitorul, isi trimite obiecte in prezent, pentru a se trimite pe un course of action determinat. in rest insa, avem un ben affleck ok, o uma folosita slab, un pers. negativ subtirel si un fir epic destul de gaurit. (cu adaugarea ca e si paul giamatti pe aici, care, cand nu joaca in roluri principale de loseri complexati, joaca personaje secundare de comedy relief)
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   sendpm.gif
Old 03 May 2005, 21:11   #2109
Sm�agol-Gollum
The One and Only Gollum
 
Sm�agol-Gollum
 
Join Date: Feb 2004
Location: On the edge of WILDERLAND
Posts: 2,258
sin city e alb-negru sau am eu probleme cu ochii?....
__________________
Nice Hobbitses! We's likes them.....yessssssss
Sm�agol-Gollum is offline   sendpm.gif
Old 03 May 2005, 21:26   #2110
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Originally Posted by Sméagol-Gollum:
sin city e alb-negru sau am eu probleme cu ochii?....

E alb-negru...dar mai vezi ca mai este si un pic de culoare din cand in cand...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 03 May 2005, 21:52   #2111
WraIth
WitchKing of Angmar
 
WraIth
 
Join Date: Feb 2004
Location: little redneck town
Posts: 1,275
Send a message via Yahoo to WraIth
just like schindler's list

anywho....duplex 6/10 hate it when shit like this happen
__________________
High life inseamna sa stai o viatza high
WraIth is offline   sendpm.gif
Old 04 May 2005, 08:54   #2112
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Spirited Away - 9/10 intr-adevar un film foarte bun...il recomand la toata lumea...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 04 May 2005, 14:46   #2113
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Kurenai no buta (r. Hayao Miyazaki) 7.5/10 - Pe Marea Adriatica un pilot italian e transformat intr-un porc datorita unui blestem. Devine bounty hunter si are cel mai cool avion. Imaginile cu avioanele in aer, luptele, sunt superioare celor din The Aviator. Si e un desen animat. Sfarsit foarte nasol.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   sendpm.gif
Old 04 May 2005, 15:38   #2114
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
Lost Highway - tipic David Lynch
felul unic de a povestii o poveste, stilul misto de a captiva desi nimic nu face nici un sens pana la capat, si personajele classice care sunt lynchiane... caractere lucrate bine, muzica misto, mai bun decat Mullholand Drive...
deh, un film pe care l-am savurat: 8,5/10

The Godfather - nu trebuie sa zic nimic, nu? 9,4/10
Nae is offline   sendpm.gif
Old 04 May 2005, 16:02   #2115
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by BeNnY:
Kurenai no buta (r. Hayao Miyazaki) 7.5/10 - Pe Marea Adriatica un pilot italian e transformat intr-un porc datorita unui blestem.

se pare ca acest domn miyazaki are o slabiciune in fata porcilor cum are hitchcock in fata politistilor... probabil ca in acest avatar al fiintei umane vede el cel mai bine degradarea si izbanda animalicului din om. exagerez. :lol: (sau poate nu)

ciudat, eu am vazut in spirited away (aka 'sen to chihiro no kamikakushi'), o combinatie mai degraba amara de 'vrajitorul din oz' si 'alice in tara minunilor' (si poate putin 'magicianul'), o parabola despre lumea capitalista (la fel cum 'vrajitorul din oz' este o parabola despre piata monetara): o lume in care 'clientii', a caror bunastare este finalitatea muncii unei vaste mase de oameni, sunt niste zei care se distreaza pe taramul impricinat (cat de cinic !), o societate in care incompetenta este respinsa / extirpata (vezi fabula zeului puturos), in care extinderea se face adesea prin consumarea resurselor altora (vezi 'cel fara fata', care se mareste ingurgitand alte fiinte), dar, mai ales, in care oferta de munca este mai mare decat cererea. in ultima instanta, o societate in care nimic nu este gratis (vezi si ce se intampla cu aurul pe care il regurgiteaza 'cel fara fata').

deh, deformatie profesionala. :lol:
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   sendpm.gif
Old 04 May 2005, 16:11   #2116
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
remains of the day - foarte bine jucat, ezit sa spun mai multe. totusi, sa-l vad pe hopkins in rol de majordom este tot atat de credibil ca un steven segal in rolul cetateanului kane... :sick: 8/10

a nightmare on elm street - la dracu', ma chinuiesc a patra oara cu panarama asta.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   sendpm.gif
Old 04 May 2005, 18:02   #2117
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Fahrenheit 9/11 - :shock:

Revenge Of The Ninja - 4/10 - este chiar penibil. Dar merge.
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   sendpm.gif
Old 04 May 2005, 20:19   #2118
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
Team America 7.5 consider un film ratat fata de south park. are momente misto, ceva poante, dar nimic memorabil. It's missing the point.

Porco Rosso 8.5 de bine ce vazusem anul asta aviatorul cu avioane am vazut si porco rosso, tot cu avioane (in mare) si e primul meu Miyazaki. Oricum, intrece aviatorul cu mult, iar in comparatie cu alte animatii e chiar misto. Din pacate cd-ul avea o problema si ocazional mai sarea putin din film, dar am inteles in mare. Poveste misto, porc simpatic, subtitrare cam proasta si toata chestia cu avioanele mi-a placut in mod special. Un film animat reusit, astept cu nerabdare sa mai vad Miyazaki
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   sendpm.gif
Old 04 May 2005, 20:36   #2119
apartamentu104
Veteran
 
apartamentu104
 
Join Date: Jan 2005
Location: bucuresti
Posts: 200
sin noticias de dios 8,5/10
extrem de interesant si original cu o viziune asupra lumii de dincolo neasteptata.
in mare, 2 ingeri (unul din rai si altul din iad) se lupta pentru castigarea sufletului unui boxer ratat. de acest suflet depinde insasi existenta raiului si pastrarea organizarii actuale a iadului.
in rest...un plus pentru penelope cruz
__________________
the natural choice....no preservatives
apartamentu104 is offline   sendpm.gif
Old 04 May 2005, 20:37   #2120
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Originally Posted by Sméagol-Gollum:
sin city e alb-negru sau am eu probleme cu ochii?....
e sepia, aproape permanent apãrînd ceva culori pe ecran deci ai probleme cu ochii dacã nu le-ai observat.
mie mi-a adus aminte de Europa lui Trier, nu numai imaginea, ci ºi modul de povestire
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 04:57.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells