Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 21 Jul 2011, 11:04   #3761
Pepper
Guru
 
Pepper
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 856
Originally Posted by Kriss_Kringle:
Hud(1963)

Un film extraordinar cu o distributie excelenta care nu numai ca prezinta societatea perioadei respective prin personajele implicate dar arata si natura distructiva a tinerilor iar Paul Newman e in forma de zile mari in rolul antieroului.De vazut neaparat!

Nota 8.5/10

Subscriu! Paul a fost the ultimate bad-boy in acest rol; in timpul vizionarii tot am sperat ca personajul lui sa se schimbe, sa devina mai bun dar mi-au fost inselate asteptarile pe tot parcursul filmului a ramas rece, inteligent si rau, ce mai...genul preferat de femei mi s-a parut ca aduce putin cu Ion al lui Rebreanu ca si caracter
__________________
"Life would be so wonderful if we only knew what to do with it"- G.G.

Last edited by Pepper : 21 Jul 2011 at 11:24.
Pepper is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jul 2011, 13:01   #3762
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Shreck Forever After - m-a distrat si amuzat - un film bun de vazut cu familia/copiii - 8.
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jul 2011, 15:02   #3763
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by Pepper:
Originally Posted by Kriss_Kringle:
Hud(1963)

Un film extraordinar cu o distributie excelenta care nu numai ca prezinta societatea perioadei respective prin personajele implicate dar arata si natura distructiva a tinerilor iar Paul Newman e in forma de zile mari in rolul antieroului.De vazut neaparat!

Nota 8.5/10

Subscriu! Paul a fost the ultimate bad-boy in acest rol; in timpul vizionarii tot am sperat ca personajul lui sa se schimbe, sa devina mai bun dar mi-au fost inselate asteptarile pe tot parcursul filmului a ramas rece, inteligent si rau, ce mai...genul preferat de femei mi s-a parut ca aduce putin cu Ion al lui Rebreanu ca si caracter

Pe langa astea a ramas si singur datorita "calitatilor" sale de a socializa cu oamenii din jur.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jul 2011, 17:45   #3764
Pepper
Guru
 
Pepper
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 856
Ca o coincidenta, cel mai recent film vizionat este The Rack, in rol principal tot monsieur Paul Newman. Filmul are ca tema rezistenta psihicului uman si urmarile cedarii acestuia. Personajul interpretat de Paul este un capitan de divizie "proaspat" eliberat dupa 3 ani intr-un lagar de prizonieri din Coreea de Nord unde a suferit un alt tip de tortura decat cel fizic cunoscut de camarazii sai. Tortura psihologica la care este supus ii frang spiritul razboinic si transforma soldatul exemplar si decorat intr-un om obisnuit constient de imperfectiunea sa ca om. Acest lucru reiese de'a lungul procesului in fata Curtii Martiale in care este judecat pt colaborare cu inamicul
Filmul promite mult datorita subiectului, insa nu cred ca regizorul si-a facut pe deplin datoria...putea mai mult.
Dupa mine merita un 7
__________________
"Life would be so wonderful if we only knew what to do with it"- G.G.
Pepper is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jul 2011, 09:42   #3765
andreiu7z
Guru
 
andreiu7z
 
Join Date: Jun 2009
Location: DeUndeVreau
Posts: 551
The adjustment bureau (2011) regia G. Nolfi - deloc surprinzător, deloc antrenant. Dacă ideea ar fi fost expusă într-un alt fel, posibil, filmul s-ar fii bucurat de un real succes.
7/10
__________________
"My own mind is my own church" - Thomas Paine
andreiu7z is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jul 2011, 12:53   #3766
DragonMaster
Junior
 
DragonMaster
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 63
Cel mai recent vizionat film.

Old Dogs(2009)-a fost o comedie foarte buna care m-a amuzat pe tot parcursul filmului 8/10
A Knight's Tale(2001)-un film care ma uimit prin faptul ca a reusit sa imbine comedia cu seriozitatea si a iesit un film excelent pe care va recomand sa il vizionati daca nu ati avut ocazi 8/10
DragonMaster is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jul 2011, 17:30   #3767
andu7zu
Junior
 
andu7zu
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 25
Orphan 8/10 Mi-a placut o parte din idee....
andu7zu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jul 2011, 17:12   #3768
Specii
Novice
 
Specii
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 8
Paths of Glory (1957) - 9/10
Vincent & Theo (1990) - 7/10
Specii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jul 2011, 02:03   #3769
andreyuzzu
Veteran
 
andreyuzzu
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 163
The Sunset Limited 10/10
andreyuzzu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jul 2011, 12:09   #3770
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
das schloss-1997-m.haneke
o adaptare pentru televiziune a romanului (neterminat) al lui Frantz Kafka,nu putea decat sa fie una destul de riscanta,daca tinem cont de esenta operei kafkiene, de obsesiile si depresia scriitorului, boli de care el suferea in realitate si care i-au marcat stilul creativ,mai ales in cele doua romane "procesul" si "castelul",tiparite(impotriva vointei sale) dupa moartea sa.
asadar, o voce narativa calma,care incepe sa depene intreaga poveste halucinat de absurda a unui topograf angajat din greseala sa execute masuratori unui loc uitat de lume(castelul), ne insoteste pe tot parcursul filmului,iar noi stam cuminti la gura sobei si ascultam povestea incalcita,caci n-avem alta varianta decat sa urmarim dialogurile subtile si scenele intrerupte brusc prin aparitia ecranului negru,altfel, zau ,daca am pricepe ceva.dar asta,aparent!
K.,topograful,este protagonistul acestei hilare intamplari si are o mare problema: nu reuseste sa se descurce in hatisul unei birocratii duse pana la absurd,desi incearca disperat,folosind diverse metode,mai ortodoxe sau nu,de a-si intra in drepturi.totul e imaginar.in realitate,el nu reuseste sa gaseasca nimic palpabil,castelul pe care trebuie sa-l topografieze nu-l vedem si afla cu stupoare ca de fapt,orice tentativa a sa de a patrunde inauntrul lui este sortita esecului,datorita labirintului de fapte,mormanului imens de dosare si insolenta functionarilor de care el se loveste ca de un zid.peste acestea se adauga,ca o ironie, si iarna cu viscol napraznic cu care K, trebuie sa faca cunostinta,ori de cate ori incearca disperat sa gaseasca drumul adevarat si persoanele potrivite care-l pot ajuta.
din pacate pentru el, nu poate ajunge mai departe de hanul gentilomilor. aici se desfasoara toata umilirea lui si tot aici e capatul rabdarilor,fiindca K.nici macar nu mai are putere sa se revolte,este atat de obosit incat adoarme in final,fara a putea sa-si implineasca destinul.
perspectiva practicarii meseriei sale este fragila si indepartata incat nu-i ramane probabil decat sa se dea batut..
filmul n-are final,cum n-are nici romanul.se termina brusc si senzatia ca niciodata nu va iesi din cercul vicios este evidenta.
comedia de situatie si absurdul unor reguli birocratice, sunt absolut superb redate intr-o scena care reprezinata,dupa mine, cel frumos moment al filmului: intalnirea dintre K. si seful satului,cand vraful de dosare burdusite intr-un dulap,cad intr-o gramada diforma,la cel mai mic gest de a le deranja.ce poate fi mai halucinant si apoteotic?este exact esenta birocratiei, de care ne lovim si noi in ziua de azi!
DasSchloAKATheCastleMichelHaneke-5[1].jpg

Last edited by rvn : 24 Jul 2011 at 20:26.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jul 2011, 18:27   #3771
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Bunicel '' Castelul ''lui Haneke .Excelent jocul lui Ulrich Mühe.Atita blazare ,atita dezorientare si nonsens in incercarile lui de gasire a unui sens in toata tarasenia .Pacat ca si el a murit (in 2007 la 54 de ani ).

''Poetry''(Shi ) -2010-regizat de Chang dong Lee.Pentru ca n-am fost atent la primele 2 minute recunosc faptul ca m-a pacalit filmul asta .Parea varianta cu bunicuta sud -coreeana a englezescului ''Happy -Go -Lucky''.O babuta inocenta se apuca de cursuri de poezie si viata ei devine si mai frumoasa in ciuda mizeriilor din jur .Eroare grava de apreciere. Nepotul ei drag ( o lichea buna de ciomagit ) o baga pe batrina la belele. 8/10

http://www.youtube.com/watch?v=hQC7VUH3fRI
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jul 2011, 19:22   #3772
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by bremen1980:
Bunicel '' Castelul ''lui Haneke .Excelent jocul lui Ulrich Mühe.Atita blazare ,atita dezorientare si nonsens in incercarile lui de gasire a unui sens in toata tarasenia .Pacat ca si el a murit (in 2007 la 54 de ani ).
dincolo de toate accentele de suprarealism si de incredibilul situatiei ca atare,intr-adevar,Ulrich Muhe s-a comportat ca un austriac adevarat.nu stiu daca si-a iesit din pepeni vreodata,cu toate ca avea motive destule s-o faca,inclusiv la TELEFON,nu-i asa?
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jul 2011, 23:53   #3773
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Stake Land

O combinatie intre The road si Zombieland(fara comedie) care e chiar ok tinand cont de bugetul de 6 milioane de dolari.Actori decenti cu o poveste simpla fac filmul sa fie un succes intr-un final care mai spala din rusinea filmelor cu vampiri din anii trecuti.

Nota 6.5/10
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jul 2011, 09:09   #3774
costyn162
Veteran
 
costyn162
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 151
Ieri am vazut "Just go with it" si am ramas placut impresionat. Pe langa faptul ca Jennifer Aniston ma surprinde la fiecare rol, este o actrita desavarsita pentru comedie si sa nu mai vorbim de Adam Sandler. A fost genul de film la care se confirma ideea ca actorii fac filmul. Poveste destul de complicata prin acel lant de minciuni, spatiu de filmare tropical deci frumos.
Cat despre nota, eu de obicei sunt mai indulgent deoarece nu prea analizez filmele din toate punctele de vedere, atat de critic cum o fac altii; nu am pregatire deci parerile si nota sunt pur subiective deci 8/10
costyn162 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jul 2011, 10:51   #3775
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
The Killing of a Chinese Bookie (1976), de John Cassavetes

Fiind unul din filmele din Turneu, nu insist acum asupra lui. Subliniez doar 3 chestii care il fac de neratat: great tits, strong main character. And blood.

10 / 10 (esential)
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jul 2011, 11:56   #3776
alextreme93
Guru
 
alextreme93
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 388
Originally Posted by Chambord:
The Killing of a Chinese Bookie (1976), de John Cassavetes

Fiind unul din filmele din Turneu, nu insist acum asupra lui. Subliniez doar 3 chestii care il fac de neratat: great tits, strong main character. And blood.

10 / 10 (esential)

Care dintre cele 2 versiuni ale filmului l-ai vizionat?
alextreme93 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jul 2011, 17:45   #3777
FlorinMovieFreak
Veteran
 
FlorinMovieFreak
 
Join Date: Mar 2011
Location: BU***ESTI
Posts: 176
Home/2009 - superbe peiesaje .. imagini .. muzica sublima .. si un mesaj profund .. pana si vocea naratoarei mi-a placut ..

Nota 10
__________________
I don't design clothes .. I design dreams ..
FlorinMovieFreak is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jul 2011, 15:48   #3778
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by alextreme93:

Care dintre cele 2 versiuni ale filmului l-ai vizionat?

Al 2-lea cut, de 108 min. Ai vazut-o pe prima ?
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jul 2011, 20:11   #3779
alextreme93
Guru
 
alextreme93
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 388
Originally Posted by Chambord:
Originally Posted by alextreme93:

Care dintre cele 2 versiuni ale filmului l-ai vizionat?

Al 2-lea cut, de 108 min. Ai vazut-o pe prima ?

Momentan n-am vazut niciuna dintre versiuni,am avut toata filmografia lui Cassavetes(doar Shadows am vizionat,dar am sters datele de pe hdd-ul si na..)ma gandeam c-ai vazut ambele versiuni ale filmului si eram curios care-i mai buna.
alextreme93 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jul 2011, 23:24   #3780
Gebeleizis
Guru
 
Gebeleizis
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 640
Fast Five. Slabut. 5.5/10.
Gebeleizis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:01.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells