Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Horror

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 07 Jun 2005, 14:09   #1
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
Ring 2

chiar nu l-a vazut nimeni?
e chiar asa prost cum il desfiinteaza pe imdb?
__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank
toni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2005, 14:27   #2
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
ba l-au vazut cam toti de multa vreme, insa textele sunt rasfirate prin "ultimul film" si prin "tiff"
prost cum zice imdb-ul nu e, ba chiar are momentele lui dar pe ansamblu e o continuare mai slaba si nu se ridica la nivelul stabilit de verbinski.
variantele japoneze inca nu le-am vazut.
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2005, 19:53   #3
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
kestia care m-a nelamurit (=displacut) cel mai tare la ring 2 a fost imaginea.

adica, i don't get it ! primul film avea o imagine rece, superba, cu accentul pus obsesiv pe verde si albastru (operator: bojan bazelli). cel nou 'arata' perfect normal. imaginea pur si simplu nu-ti transmite nimic.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2005, 07:36   #4
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
faptul ca nu e frumoasa nu inseamna ca nu e rece si eficienta. asian style. dar ring two pacatuieste dupa mine nu prin look, desi admit ca am gasit faza cu da deer penala (si prin omen era o scena asa), ci prin (cum am mai zis) faptul ca e vb doar despre o posesie demonica cu tot ce decurge din asta (replici si sperieturi textbook adica)
si avand in vedere ca pers neg (si ce i se intamplase) e cunoscut de toti, nu prea mai e nimic care sa surprinda. nici un what?where?who? un flatline de distractie daca vrei.
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2005, 10:19   #5
Denis_stelistu
Guru
 
Denis_stelistu
 
Join Date: Apr 2005
Location: In jedi
Posts: 500
Daca imdb zice ca-i prost,eu nu prea-i cred.E destul de "frumos" filmul,dar oricum,sunt faze infricosatoare.Imaginea e tare,dar 50% mi-a placut.
__________________
The force be with you!
Denis_stelistu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2005, 16:10   #6
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by Longshot:
faptul ca nu e frumoasa nu inseamna ca nu e rece si eficienta.

rece si eficienta ?? si episoadele cu sylvester si tweety aveau o imagine mai rece !
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2005, 16:43   #7
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
asta nu stiu de unde ai scos-o. in fond tu ce spui? ca daca imaginea ar fi fost misto, filmul ar fi rupt? totul in rest a fost de nota 12? demersul mi se pare inutil pt ca filmul e slab si e clar ca avem viziuni diferite asupra a ceea ce inseamna imagine rece. daca unii au vazut rece in noi albinoi, da-mi voie si mie sa vad in cazul asta, neintelegand din asta o cinematografie de ridicat statui.
pana la urma, ca e un feeling de video la inceput, asta da, dar la un "let's sum it up" tehnicul la ring two sta bine.
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2005, 19:04   #8
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
hai, ma, sari si tu prea usor in sus !

tot ce spuneam eu este ca, din punct de vedere estetic, este mult sub primul 'ring'. desigur ca in rest bate campii, dar o imagine mai stilata cu siguranta l-ar fi facut mai chilling.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2005, 12:14   #9
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
mie mi-a placut. m-am speriat destul de rau. Nu mai stiu exact la ce faza am strins-o foarte tare de mina pe prietena mea si i-am facut o vinataie. Ea a sarit din scaun la alta faza si a scapat punga cu floricele.
deci a fost impresionant. n-a fost asa mult sub primul ring, sau poate m-am ca*cat io de frica si de-aia mi s-a parut misto.
__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank
toni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jun 2005, 21:00   #10
kali
Novice
 
kali
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 19
Nush ce v-ati speriat asha, dar chiar cred k nu sperietura a fost leitmotivul aici...io una, si nu am mai fost niciodata la un film ce se anunta horror...nu m-am speriat deloc.
kali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2005, 08:57   #11
tailgunner
Guru
 
tailgunner
 
Join Date: Jan 2005
Location: lunar park
Posts: 325
trebuia sa fie un pariu cistigator> il aduci pe Hideo Nakata, mr. Ringu, sa faca sequelul dupa ce Verbinski se descurcase bine cu The Ring, si s-a
dus sa se mai joace nitel de-a piratii. Wrrrrooong! regizorii japonezi se pare nu prea o nimeresc pe pamint hollywoodian (vezi shi Shimizu cu moshmondeala aia sub-ring de-i zice The Grudge). Unde Verbinski dadea atmosfera filmului, umflindu-l in tonuri sumbre si ploi a la Fincher, Nakata face ce stie el mai bine, a la japonaise: poveste scheletica, liniara, economicoasa, fara brizbrizuri stilistice. Nici n-ar fi rau de tot, daca n-ar suferi de o deficienta de sujet: unde Ring era o poveste cu accente aproape cyberpunk (musca iesind din televizor, etc), unde filmuletul de pe caseta era o mica bijuterie suprarealista, Nakata spune o poveste clasica cu fantome (amenintare, posesiune, exorcizare), in care registrul de "urban legend" e escamotat, si unde se umplu spatiile goale (de avertizare) cu scene ce par luate din "It" (tirgul de vechituri) sau din orice alta adaptare Stephen King (cu exceptia cunoscuta). Nu degeaba apare si Sissy Spacek ca adevarata mama a Samarei, intr-o secventa altfel buna, insa fuserita.
In afara citorva set-pieces bine facute (cerbi, apa pe tavan) filmu plictiseste (iara fata aia, iara copilu ala sperietor), Naomi Watts "coasts" in asteptarea sfirsitului (unde de altfel are si singura replica memorabila), tipul din filmu asta e acolo ca sa moara cu zece minute inainte de final, si asa mai departe.
Cit despre sperieturi...mda.
__________________
You can't give horse tranquilizer to a midget.
tailgunner is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2005, 23:52   #12
Spawn
Novice
 
Spawn
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 2
The ring , este unul din putinele horror psihologice,cred k e singurul film din ultimii 2 ani care m a impresionat...in sfarstit un scenariu bun(nu ai vazut doar efecte speciale facute aiurea pe computer).
Desi fazele , in care te sperii raman tot clasice : spotane/imprevizibile ... efecte speciale ...
ideea (partea psihologica) , insa ramane unica ...
Spawn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2005, 00:55   #13
Demona
your Worst Nightmare
 
Demona
 
Join Date: Oct 2001
Location: Hell
Posts: 1,776
Parca asta a fost mai bun ca prima parte... Sau cel putzin faza cu cerbii a fost mishto de tot...
__________________
"People say I'm a freak, dark, weird, sick and twisted person, but I actually have the heart of a young girl - in a jar, on my desk..."
Demona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jul 2005, 12:05   #14
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by Demona:
Parca asta a fost mai bun ca prima parte... Sau cel putzin faza cu cerbii a fost mishto de tot...
eu la faza asta m'am tavalit pe jos de ras - in schimb faza cu apa din baie a fost reushita. ... the rest - gigantic CRAP!. 1st one - so much better!
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jul 2005, 12:48   #15
Denis_stelistu
Guru
 
Denis_stelistu
 
Join Date: Apr 2005
Location: In jedi
Posts: 500
De parca,eu nu m-am tavalit pe jos de ras la unele faze.Schimbati genurile,din horror in comedie. :lol:
__________________
The force be with you!
Denis_stelistu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Aug 2005, 07:40   #16
crissy
Junior
 
crissy
 
Join Date: Aug 2005
Location: hellworld
Posts: 59
Send a message via ICQ to crissy
Dupa mine The ring 2 parca a fost mai bun ca si primul...nush cum vi s-a parut voua dar asta e parerea mea.
desi ii continuare si continuarile mi se pareau la majoritatea filmelor nasoale asta a fost mai buna decat prima..deci ii o exceptie. 8)
__________________
Nu Fii Prost Cum ai Mai Fost;Fii Destept Cum N-ai Mai Fost !!!
crissy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Nov 2009, 12:13   #17
claudiu-daniel-lugoj
Senior
 
claudiu-daniel-lugoj
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 117
claudiu-daniel

Este foarte bun filmul,la fel si prima parte,un film terifiant care te tine cu sufletul la gura tot timpul si te tine intr-o permanenta tensiune super acest film.
claudiu-daniel-lugoj is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Nov 2009, 19:27   #18
rm_cristian
Junior
 
rm_cristian
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 65
mie mi-a placut mai mult aceasta parte, a fost mai plina de actiune decat primul care nu a fost asa infricosator.
rm_cristian is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:58.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells