Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 13 Jul 2011, 20:40   #1
Pupaila
Senior
 
Pupaila
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 120
Eu trag doar o concluzie ca tot prostul are internet.(nu cred ca e o noutate)
Fiind doua partii puse intr-o balata,cei mai "luminati" si "cei slabi pregatiti", ce credeti ca cantareste mai mult: -prostia.Poate sunt prea aspru dar pe fiecare sait,blog,retea de socializare cand dai la comentarii si vezi cum fiecare se lauda ca stie sa vorbeasca vulgar si ca nu pot argumenta o afirmatie iti vine rau.
Asta e generatia Counter-Strike si a celor care au uitat cuvantul "carte" de cand nu au mai folosit asa ceva.

Last edited by Pupaila : 13 Jul 2011 at 22:04.
Pupaila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jul 2011, 22:47   #2
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
deacord, dar generatia de care zici tu , e generatie care au folosit hi5, sau care inca folosesc. conteaza ce oameni cunosti si in ce anturaje mediocre esti.
eu pe facebook , la mine si la prietenii mei nu exista cele mai sus, de tine mentionate.
si nu uita ca , costa 30 ron pe lune sa ai net de la rds rcs
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jul 2011, 23:38   #3
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
De ce are lumea senzatia ca facebook e mai bun ca hi5?

Cu ce e mai bun? Un raspuns inteligent, unul care sa nu vina dintr-o reclama sau dintr-un creier cu pista de aterizare muste, extrafina.

Last edited by danonino : 14 Jul 2011 at 00:11.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jul 2011, 23:57   #4
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Propun ca toti care n-avem facebook, hi5, you name it sa ne facem o alta retea numai pentru noi.

Just kidding
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2011, 11:15   #5
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Originally Posted by danonino:
De ce are lumea senzatia ca facebook e mai bun ca hi5?

Cu ce e mai bun? Un raspuns inteligent, unul care sa nu vina dintr-o reclama sau dintr-un creier cu pista de aterizare muste, extrafina.

facebookul e mai util pentru ca nu e atat de cocalarizat. adica, pe hi5 nu o sa gasesti oameni inteligenti. in schimb, pe facebook, daca stii sa alegi poti afla chestii interesante. e un fel de twiter doar ca mai complex... si poti, de exemplu, daca esti pasionat de carti sa dai add catorva edituri. asa o sa fi la curent cu noutatile. sau daca iti place stiinta, poti da like unor pagini ca National Geografic sau altele astfel incat iti va aparea in news feed articole noi, poze, etc. La fel cu fotografia, filmele, etc...
Facebook nu inseamna numai socializare ci poti sa aflii chestii interesante... sa te pui in legatura cu anumiti oameni cu care altfel nu ai fi reusit...
De exemplu, am aflat de curand de un concurs de debut pentru volume de poezii sau romane. sunt sigura ca daca nu as fi avut facebook, nu as fi stiut de el si nu as fi avut oportunitatea sa trimit un manuscris...

dar din nou, depinde foarte mult ce alegi sa primesti de la site-ul asta de socializare.
multumit de raspuns?...
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2011, 11:25   #6
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
Originally Posted by danonino:
De ce are lumea senzatia ca facebook e mai bun ca hi5?

Cu ce e mai bun? Un raspuns inteligent, unul care sa nu vina dintr-o reclama sau dintr-un creier cu pista de aterizare muste, extrafina.
eu niciodata nu am avut hi5, am folosit foarte multi ani myspace, pentru ca tineam legatura cu trupe, citeam stiri, comcerte etc.

de cand am facebook, am reusit sa reiau legaturi cu fosti colegi de scoala, de generala chiar de facultate, si am observat cum unii oameni in 10-15 ani s-au schimbat. unii au copii, altii sunt casatoriti etc. lucruri care nu le stiam.

tot pe facebook am reusit sa iau legatura cu fosta mea diriginta din clasele 5-8 , care acum este in canada. deci la capitolul memorii e bun.

Apoi pe facebook , pui profilul la privat, numai oamenii care ii ai la friends iti pot vedea profilul. Apoi nu dai add la oameni care nu ii cunosti.


poti citi pe facebook stiri, noutati, asculta o melodie, afla noutati despre teatre, evenimente, targuri, muzee , concerte, programele cafenelelor, meniu pizza trenta, + oferte de la alte pizzeri, cluburi, petrecerile din anumite cluburi, unde e karaoke, cand e karaoke etc

apoi daca ai timp si vrei sa il pierzi, exista joculete , care te captiveaza si intri des apoi.

si in plus, stiu ca nu se pot salva poze de pe facebook.

am dat destule argumente pro facebook
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2011, 11:29   #7
FreakDoll
Guru
 
FreakDoll
 
Join Date: Jun 2009
Location: Craiova
Posts: 1,059
Originally Posted by iiii:
si in plus, stiu ca nu se pot salva poze de pe facebook

Te inseli. Se pot salva poze de pe orice site. Dar, daca ne referim strict la Facebook, exista optiunea "Descarca".
__________________
Why so serious?
FreakDoll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2011, 11:33   #8
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
Originally Posted by FreakDoll:
Originally Posted by iiii:
si in plus, stiu ca nu se pot salva poze de pe facebook

Te inseli. Se pot salva poze de pe orice site. Dar, daca ne referim strict la Facebook, exista optiunea "Descarca".
ok... eu asa auzisem ca nu le poti da save as. cum zici tu doll
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2011, 11:36   #9
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
se pot salva, iiii... eu am salvat asa o gramada de poze...
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2011, 11:37   #10
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
atunci de unde nu se pot salva? se pare ca am inteles eu prost.

oricum pp ca am dat cateva argumente ok despre ideea facebook
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2011, 11:39   #11
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
din cate stiu eu, de pe flickr sau deviantART ai posibilitatea sa blochezi pozele (si sa pui pret pe ele daca vrea sa le ia cineva)... insa nu sunt sigura.
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2011, 12:14   #12
Cristina_
Guru
 
Cristina_
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 753
Nu stiu de ce unele persoane au o parere proasta despre Facebook.Eu il folosesc din 2007.Pe mine m-a ajutat cand am fost plecata din tara, am putut sa comunic cu familia mai usor.Am putut sa tin legatura cu colegi din liceu mai usor si nu te obliga nimeni sa adaugi persoane random.De exemplu acum sunt logata pe acest site prin Face`.Deci e destul de practic Facebook.

Last edited by Cristina_ : 14 Jul 2011 at 12:17.
Cristina_ is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2011, 12:31   #13
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Originally Posted by dragonfly_drk:
facebookul e mai util pentru ca nu e atat de cocalarizat. adica, pe hi5 nu o sa gasesti oameni inteligenti.
Jura-te.

Legatura cu fostii colegi o poti lua si prin alte moduri, mai personale, asta daca nu ai fost mega-antisocial cand erai elev.
Profil privat exista si pe hi5.
Farmville e si pe hi5, din cate stiu, se numeste farmbuddy.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2011, 12:42   #14
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Probabil că poți face multe și pe alte rețele, doar că un film mai bun ca The Social Network sigur nu găsești.

În plus facebook a devenit standardul și toată lumea care se respectă are cont. Toate evenimentele, filmele, formațiile, localurile, echipele de fotbal sunt pe facebook.

Și totul e incredibil de ușor de accesat. Nu mai trebuie să mergi pe toate siteurile să vezi ultimele noutăți, le ai aproape instant direct pe pagina ta.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2011, 12:47   #15
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
adevarat ce zici sergiu..

de film uitasem
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2011, 12:49   #16
Cristina_
Guru
 
Cristina_
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 753
@danonino nu te supara dar esti foarte conservator.Probabil este ca ai o varsta mai inaintata.Tu trebuie sa intelegi ca nimeni nu te obliga ca sa stai pe Facebook.De hi5 habar n-am deoarece nu am folosit niciodata.
Cristina_ is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2011, 12:52   #17
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Originally Posted by sergiuseling:
Probabil că poți face multe și pe alte rețele, doar că un film mai bun ca The Social Network sigur nu găsești.
În plus facebook a devenit standardul și toată lumea care se respectă are cont. Toate evenimentele, filmele, formațiile, localurile, echipele de fotbal sunt pe facebook.

Asociezi cuvantul "respect" cu un cont de facebook, esti sanatos la cap? Nu raspunde, e retorica.

Mi-a placut mult si argumentul extraordinar de inteligent: "E bun pentru ca s-a facut un film despre el".
2girls1cup, un film in care o tipa are cacatul alteia in gura, ambele fete se saruta pasional facand schimb de extra-flavour. Dupa tine ar fi bine, ca doar deh, s-a facut un film despre asta. Probabil "toata lumea care se respecta" ar trebui sa faca asta.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2011, 12:54   #18
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
poate cele doua din 2 girls1cup s-au cunoscut tot pe o retea de socializare? poopbook
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2011, 12:54   #19
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Originally Posted by FreakDoll:
Originally Posted by iiii:
si in plus, stiu ca nu se pot salva poze de pe facebook

Te inseli. Se pot salva poze de pe orice site. Dar, daca ne referim strict la Facebook, exista optiunea "Descarca".

Merge si primitiv, print-screen and paint rullz.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2011, 13:01   #20
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by sergiuseling:
În plus facebook a devenit standardul și toată lumea care se respectă are cont.
zi,zau! de-aia ai tu cont pe facebook,sergiule,fiindca te respecti?
uite,n-am stiut ca respectul de sine consta in feisbucheala.
aiurea.ai cont acolo,fiindca asa e spiritul de turma.de fapt,daca maine ar fi la mare moda o alta retea de socializare, ceea ce nu-i exclus,fiindca lumea se plictiseste repede de lucruri fara substanta si oricum,lumea internautica este intr-o continua lupta de acaparare a clientilor,tu si altii(la care am mai auzit expresia asta) o sa va deschideti mintenas cont si pe site-ul ala si la fel o sa ziceti.

Last edited by rvn : 14 Jul 2011 at 13:37.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:12.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells