Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Clasic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 29 Apr 2013, 03:09   #1
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Turneu - Filme Clasice - idei + participare

Am vazut ca s-a hotarit in absenta mea sa ma ocup eu de organizarea turneului de filme clasice. Cum m-am gindit eu sa se desfasoare, dar nu e batut in cuie.

1. Filme din perioada 1920-1989 - orice tara, dar filmul trebuie sa fie un clasic, in sensul ca e un film cunoscut, e un film la care se face referire, e un regizor oarecum cunoscut (spun oarecum pentru ca pot fi regizori care au facut un singur film care a devenit clasic iar celelalte filme ale lui au ramas necunoscute). Aveti alte idei aici, nici o problema.
2. Cine vrea sa propuna filme imi trimite o lista de 3 filme pe PM pina la o data stabilita de acord cu voi, am putea chiar sa stabilim 5 Mai, 2013 ora 23:59, adica de astazi intr-o saptamina. Lista celor care participa va fi afisata pe data de 6 Mai 2013 in topicul de fata. Alte propuneri pentru data pina la care sa se faca propuneri sint binevenite.
3. Voi face un topic pentru votarea filmelor unde se vor lista doar filmele, nu si cel/cea care le-a propus. Regula de votare va fi: fiecare user care voteaza (la votare pot participa si useri care nu au trimis propuneri) trebuie sa voteze cite un film din fiecare set de 3. In felul asta fiecare user care a facut propuneri va avea un film in lista finala. Ma astept ca toti cei care fac propuneri sa voteze, nu pot sa zic ca e obligatoriu sau daca hotariti facem votarea obligatorie, altfel filmul userului respectiv va fi scos din lista finala. Timpul de votare propun sa fie o saptamina, sa nu ne lungim mai mult de atit. Nu am cum sa impun ca cei care nu au facut propuneri si voteaza sa participe obligatoriu la vizionare poate imi dati voi idei.
4. Daca nu vom avea un minim de10 participanti voi adauga si al doilea titlu votat din setul de 3 propuse initial. Numarul participantilor nu este limitat la 10. Singura limita e data pina la care se accepta propunerile. Daca vom avea 5 participanti sau orice al numar pina in 10, lista finala nu va fi neaparat dublul numarului de participanti. De ce? Pentru ca poate vor fi useri carora li s-a votat un singur film din cele 3 propuse, celelate 2 au ramas cu punctaj 0. In cazul respectiv se va intimpla ca unii useri vor avea 2 din cele 3 filme propuse iar altii doar unul.
5. Notarea filmului se va face dupa aceleasi reguli ca la turneele iconoclast:

Saptamanal se trage la sorti un film ce va fi afisat intr-un thread propriu. Thread-ul ramane deschis pentru votare doua saptamani.
Oricine poate participa la discutii si poate vota, cu conditia de a-si justifica votul printr-un comentariu.
Sistemul de votare:
4 stele = 4 puncte - excelent, 3 stele = 3 puncte - bun, 2 stele = 2 puncte - merita incercat, 1 stea = 1 punct - slab, 1 bila neagra = 0 puncte - foarte slab
Se pot da si note intermediare, de exemplu 2.5 stele.
6. Clasamentul final si numele celor care au propus filmele se va afisa in topicul de fata.

Astept comentariile voastre si sa ne apucam de vazut filme mai repede

Sper sa nu fie nimeni ofensat de propunerea mea. In ultimul timp nu am participat la nici un turneu, in primul rind pentru ca nu am avut timp, in al doilea rind pentru ca de multe ori filmele propuse nu ma atrageau pe moment. Asta nu inseamna ca nu as vrea sa vad o multime din filmele propuse acum la turneul de regizori, ci pur si simplu ca nu pot sa le vad acum, pentru ca acum am nevoie de altceva, altfel de filme. In cazul meu filmele respective sint cele clasice si pentru ca am vazut ca ideea a prins interes sper sa vedem/revedem niste filme care sa ne faca placere.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 May 2013, 20:14   #2
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Cind am fixat termenul pentru propuneri pentru sfirsitul saptaminii nu mi-am dat seama ca saptamina asta e Pastele plus ca abia a trecut 1 Mai.

Sper sa nu se supere nimeni din cei care au trimis deja propuneri pentru prelungirea termenului cu o saptamina.

Pentru toti care doresc sa faca propuneri pentru turneul de filme clasice, va rog trimiteti-mi un PM cu 3 filme pina in data de May 12, 2003, 11:59 PM. Si nu va mai sfiiti
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 May 2013, 18:07   #3
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Stiti cum fac cei care vor sa va vinda ceva pe internet? Va trimit emailuri din ora in ora pina in momentul in care zic ei ca deal-ul nu mai e valabil. Vreti sa fac si eu tot asa cu turneul asta? Sa postez cite un mesaj din ora in ora pina miine seara?
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:15.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells