Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Clasic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 19 Jun 2013, 23:02   #21
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
De ce sa nu fim de acord? Ba, esti persona non grata la turnee?
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2013, 23:06   #22
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Incercam sa evit conflictele directe.

Conform regulamentului n-ar trebui sa-ti iau votul in calcul, pentru ca ai intirziat cu 21 de ore. Eu sint dispusa sa accept orice vot si comentarii, atita timp cit deja am extins, la cerere, timpul in care se poate scrie comentariul, dar bine era sa scrii intentia de a comenta inainte de termenul fixat.

Nu cred ca voi primi nici un pm, oricum scopul turneului nu e nota sau de a desemna un film cistigator
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2013, 23:07   #23
Namaste
Guru
 
Namaste
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1,240
Eu sper ca anaemona s-a referit doar la faptul ca am depasit termenul.
Namaste is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jun 2013, 15:51   #24
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by Namaste:
utilitate
Tut-tut; lexemul asta nu are ce cauta in vocabularul unui iubitor de arta...

@White: in caz ca nu erai ironic si nu ti se pare ridicola ideea asta anti-plezirista... Problema cu abordatul filmelor ca pe tirfe si a cinematografelor ca pe case de toleranta este efectul limitativ asupra amprentei pe care ti-o poate lasa filmul in intelect, nu in, say, talpi (si a cultivarii post-factum a acestei amprente prin discutii). Cred ca majoritatea cazurilor in care ne grabim noi sa expediem diverse decizii estetice ca 'gresite' (like, no shit, Watson! gresite in raport cu ce norme, cu ce directive), ascund un potential cognitiv imens (la urma urmei, poate si aducator de satisfactii, insa unele mult mai serioase decit cele pripite, instinctive). The 'why' questions (Bordwell, ok), 'de ce a ales regizorul/actorul/whatever sa se comporte in felul dat?', 'ce semnificatie are un element dat al insamblului odata pus pe masa?' -- intrebarile astea sunt (cred, nu stiu, s-ar putea) mult mai productive. Atitudinea centrata pe sfintul binom 'corect/gresit' e the easy way out. Nu zic neaparat ca coeficientul placerii nu are nici un rol in ecuatie (desi tind sa cred asta, la unison cu o armata de spirite ilumintate preocupate de problema - sa incep sa mitraliez nume? citate, ceva?), dar chiar daca e important - e important pentru fiecare in parte; cind purcedem la taclale ne pune doar bete-n roate sa ne agatam de el.

Last edited by Federico : 20 Jun 2013 at 16:14.
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jun 2013, 16:05   #25
Namaste
Guru
 
Namaste
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1,240
Tu nici macar n-ai avut curajul sa-ti asumi punctul de vedere, halal.
Unde ti-e faimosul comentariu?
Namaste is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jun 2013, 16:13   #26
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by Namaste:
Tu nici macar n-ai avut curajul
Haha, joaca-te...

Altfel: era un "punct" de vedere prea imprastiat, ca sa-l rabd definitiv. N-ai apucat sa citesti postul? E pacat totusi. Vorbeste cu un moderator, cred ca se poate face ceva...

PS: cred ca ii dadeam doua stele si eu; dar nu ar fi insemnat nimic, fiindca nu mai inteleg (prea bine) chestia cu notatul
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:45.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells