Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Filme la TV

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 07 Jan 2014, 21:32   #1
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Filmul de arta vazut la tv

Am vrut sa scriu pe topicul ala cu enervatul ingrozitor, dar am renuntat. mi-a venit ideea asta, mult mai buna, care sade bine unui forum despre film, asa cum este Cinemagia.
De ce m-am enervat? Pai, cum sa nu te enervezi, cand telenovela BD-VS, umple spatii de emisie colosale, iar un film bun, il poti vedea numai la ore imposibile?
Aseara a fost programat pe TVR 2, Mr. Klein,iar ora tarzie de difuzare, m-a impiedicat sa-l vad pana la sfarsit si-mi pare tare rau. pacat de ocaziile astea care se irosesc, pacat de timpul din viata pe care suntem nevoiti sa-l dedicam somnului.
Daca unii dintre voi ati avut rabdare si dorinta de a-l vedea, va puteti abate cateva momente pe-aici, pe a va asterne impresiile. si mi-ar placea ca lucrul asta sa devina obicei, fiindca stiu sigur ca amatorii de filme bune, rar scapa ocazia de a vedea unul la tv.
klein_73692400.jpeg

Last edited by rvn : 07 Jan 2014 at 21:38.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jan 2014, 22:45   #2
grotesQue
Senior
 
grotesQue
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 124
Pe TVR 2 in fiecare seara de luni se difuzeaza cate un film bun. Problema e ca au obiceiul asta prost de a le difuza la miezul noptii. Au fost cateva saptamani bune la rand doar filme de Bunuel, Mikhalkov si Hsiao-hsien Hou, cate 4-5 bucati de fiecare. Din 7-8 filme cat am incercat sa vad am reusit sa duc doar unul pana la capat (Oblomov).
grotesQue is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2014, 17:21   #3
stalex
Junior
 
stalex
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 66
rvn, eu am avut dorinta si rabdarea sa duc pana la capat Monsieur Klein, dar pot sa-ti spun ca n-ai pierdut chiar asa mare lucru. Nu zic ca a fost un film rau, dar parca e un pic supraevaluat. Pentru mine l-a salvat secventa din final - pe care nu ti-o dezvalui, ca poate gasesti alta data rabdarea si timpul de care vorbeam...
stalex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2014, 17:55   #4
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
mersi, stalex.
am vazut aproape pana la jumatate. filmele frantuzesti ale anilor 70, au un iz aparte. Parisul, zonele rurale ale Frantei, Alain Delon si alti actori pe care i-am adorat in copilarie si adolescenta, ma atrag mereu. posibil sa-l mai fi vazut cu ani urma, dar nu mai retineam nimic din el...
si-mi pare rau ca filmele astea sint programate prea tarziu, iar eu am un program de lucru care nu-mi permite sa lenevesc in pat, dimineata...
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2014, 18:59   #5
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Nici eu n-am reusit sa vad Monsieur Klein pina la capat, dar numai din cauza mea. O sa incerc sa-l reiau cit de curind. Tot asa n-am reusit sa-l vad pina la capat pe Monsieur Bob aka Bob le flambeur, tot din cauza mea, si trebuie sa-l reiau si pe el, pentru ca nu l-am lasat din cauza ca nu mi-ar fi placut. Eu cred ca au ceva domnii astia, de nu trag la mine.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2014, 18:38   #6
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
"TALAYE SORKH" -2003- o portie minuscula de cultura, ca o gura de aer proaspat, luni seara, pe TVR 2
sunt convinsa ca multora le este cunoscut filmul lui Jafar Panahi, mai ales ca, regizorul iranian, are o carte de vizita garnisita cu premii la Berlin si la Cannes, dar nu asta este neaparat foarte important pentru cariera lui, cat este de importanta colaborarea cu Abbas Kiarostami, care si-a pus semnatura si pe scenariul acestui film tulburator. nu stiu ce senzatii ati avut in timpul vizionarii, dar eu, mi-am propus ca imediat dupa aceea, sa-mi improspatez cunostintele despre Iran si istoria lui recenta, fiindca filmul acesta, nu este nici pe departe doar o drama personala, este o reflectie a unor stari de fapt, a unor realitati sociale pe care, Panahi, cu un talent exceptional, reuseste sa le surprinda in asa fel incat, spectatorul, mai ales cel strain, sa inteleaga ce inseamna pentru Iran si religia islamica, emanciparea sociala a bogatilor, mai ales anumite drepturi acordate femeilor iraniene, obligatia purtarii valului, statului femeilor in societate si familie, rolul si obligatiile barbatilor...
filmul este presarat cu scene si imagini care accentueaza diferentele dintre traditiile sfinte ale iranienilor si incetatenirea unor obiceiuri occidentale care, nici pe departe n-au reusit sa schimbe realitatea de strada. Teheranul, un oras cu aspect de mare bazar in timpul zilei, se schimba uimitor la lasarea intunericului. viata de noapte a bogatilor, devine un prilej fantastic pentru furnizorii de servicii occidentale sa prospere, dar si pentru regizor, de a pune fata in fata, cele doua lumi, despartite de puterea banului. saracii, fideli ritualurilor impuse de religie, muncind zilnic pentru un salariu mizer, nu pot intelege nicicum obiceiurile adoptate ale imbogatitilor, le detesta sau sunt educati sa le deteste, dar jinduiesc la ele, facand sacrificiul suprem pentru a gusta din ele, fie macar si pentru scurt timp. scenariul este sclipitor. Kiarostami s-a folosit excelent de simboluri, Hussein, un barbat anost, sarac, cu traume din timpul razboiului, este distribuitor de pizza. ce poate fi mai sugestiv decat asta, pentru a arata preferintele alimentare ale imbogatitilor emancipati? insa, nici pe departe nu se poate compara modul de a livra celebrul produs alimentar, de catre eroul nostru, cu acela pe care l-am vazut de nenumarate ori, la americani. spoiala si reclama orbitoare lipsesc cu desavarsire, ambalajele de pizza sunt anoste si mici, Hussein este murdar, trist si foarte absent, totul este sumbru, fiindca lumea saracilor este efectiv, diferentiata de cealalta, incepand de la haine, continuind cu accesul la cultura si stilul de viata occidental si terminind cu banii, care, evident, provin in mare parte, din afacerile cu petrol. discrepanta aceasta uimeste de fiecare data, in fiecare film in care am vazut-o, dar in filmul iranianului parca are ceva special. sunt convinsa ca cei care au vazut filmul, sunt de acord cu mine, iar cei care au fost acaparati de fotbal, vor fi macar putin interesati, daca nu de film, macar de a afla, istoria locurilor de unde provin, incantatoarelor povesti ale Seherezadei.
Untitled 4.jpg
Untitled1.jpg
Untitled2.jpg
Untitled3.jpg
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Sep 2014, 23:31   #7
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
maine seara, pe tvr 2, la aceeasi ora imposibila, este programat "Mammoth", un film pe care l-as recomanda oricui doreste sa vizioneze un fel de Babel, insa cu mult mai putine momente dramatice intense, de genul acelora din fiilmul lui Inarritu. vinovat pentru intamplatoarea asemanare dintre cele doua filme, este scenariul. nu deconspir mai multe, fiindca as strica farmecul vizionarii, pentru cei care n-au avut ocazia pana acum sa-l vada. pentru cei care sufera de insomnie, poate fi un bun remediu impotriva ei, desi, "Mammoth", nici nu este un film la care sa adormi dupa 5 minute, dar nici nu te tine cu sufletul la gura, de suspans. eu sper sa va placa, dincolo de aparenta banalitate a vietii de familie din prim plan, fiindca, privind mai cu atentie, puteti ramane sensibilizati de legaturile care se infiripa intre personaje, odata ce povestea din film va prinde. eu sper sa nu adorm, la randul meu, caci vreau neaparat sa revad sosetele roz, marca Bernal.
mammut.jpg

Last edited by rvn : 21 Sep 2014 at 23:44.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Oct 2014, 20:06   #8
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
desigur, nu poate trece neobservata, difuzarea lui "Memento". fanii lui Cristopher Nolan si ai filmelor de gen, il cunosc din scoarta in scoarta, mai ales ca "Memento" este un film de care nu te plictisesti, chiar si dupa cateva revizionari. seara asta, pe TVR2, la aceeasi ora tarzie, atat cei care abia acum aud si citesc despre el, cat si pasionatii, se pot delecta cu aceasta proiectie fascinanta a modului cum putem supravietui, daca, brusc, memoria noastra recenta este stearsa. filmul are toate ingredientele unui cocteil adevarat de suspans, actiune, sf, menit sa atraga atentia la aceasta ora din noapte. eu zic sa nu-l ratati, fiindca lectia lui Guy P. este una destul de utila. antrenati-va, asadar, in fiecazi zi, folositi-va intensiv abilitatile din dotare. ele va vor ajuta negresit, in situatia in care propriul hard-disk, o sa va traga clapa, cand o sa va fie lumea mai draga.
Untitled.jpg
Untitled1.jpg
Untitled2.jpg
P.S. si inca ceva: tatuajele, nu numai ca sunt sfinte, sunt si la mare moda acum.
eu as vrea ca sa ne putem controla propriul rec, in asa fel incat, memoria noastra sa retina nuami lucrurile frumoase care ni se intampla. in felul acesta, nefericirea, n-ar mai avea nici o sansa in fata fericirii care o sa ne faca plictisiti si anosti.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Oct 2014, 21:03   #9
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
imi place foarte mult ca tvr 2 nu mentine linia. de la o saptamana la alta, programeaza filme total diferite, adeseori care provin din epoci si zone geaografice opuse, surprinzandu-si astfel, telespectactatorii....
in seara aceasta vom avea parte de un regal de interpretare feminina. protagonista, o diva celebra a cinematografului francez, are intotdeauna un soi de eleganta burgheza, greu de uitat. dealtfel, anii 50-60, sunt anii in care femeile fatale din filmele noir, incarcate de glamourul sclipicios al cluburilor de noapte din anii '40, isi redefinesc stilul rafinat, iesind la lumina zilei, cu frumusetea naturala a chipurilor, frumusete si eleganta care contrasteaza uneori, cu decorurile simple, minimaliste, cu tenta patinata. nici nu stiu ce sa admir mai intai la aceste actrite; tinutele vestimentare cocochaneliste, sau stilul interpretarii, care sta sub semnul unei senzualitati minunate, exploatata atat de sic, chiar si fara pic de moralitate....

Moderato Cantabile, 1960

D’après le roman de Marguerite Duras
Adaptation Marguerite Duras, Gérard Jarlot
Mise en scène Peter Brook
Musique Antonio Diabelli

Avec Jean-Paul Belmondo, Jeanne Moreau, Pascale de Boysson, Jean Deschamps, Didier Haudepin, Colette Régis, Valeric Dobuzinsky
Grand prix de la meilleure interprétation féminine – Festival de Cannes – 1960
Moderato-Cantabile_1.jpg
ViZIONARE PLACUTA!

Last edited by rvn : 20 Oct 2014 at 21:08.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Oct 2014, 21:23   #10
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
un film cu o carte de vizita impresionanta, nu poate fi decat un deliciu pentru orice iubitor de arta vizuala sub aceasta forma. de data aceasta, popasul s-a facut prin vecini. un regizor bosniac, Danis Tanovic, a facut furori in 2001, castigand Oscarul pentru cel mai bun film strain. ca sa va convingeti ca, a meritat atatea nominalizari si premii, nu ramane decat sa va inveliti bine cu patura si sa nu adormiti asa... in fata televizorului, pana sa inceapa filmul. poate unchiul Vania, sa fie norocosul castigatos al atentiei voastre, pana la 12 noaptea.
111_.jpg

Last edited by rvn : 27 Oct 2014 at 21:26.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2014, 21:20   #11
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
febletea lui Godard, ne va incanta privirile in seara aceasta, intr-un film tulburator, marca Jacques Rivette. este imposibil ca, "La religieuse", sa nu va trezeasca macar un pic, interesul. sunt destule motive pentru inchide tv-ul pana la ora 23.00, dar sunt destule si pentru a-l redeschide, macar pentru a revedea chipul Annei Karina, seducatoare chiar si in haine monahale. un film clasic despre conveniente sociale care incatuseaza libertatea individului, are, fara indoiala, tot arsenalul dramatic pus la punct si, chiar si asa, duhnind a desuetitudine, are destul de mult de oferit, acelora care sunt innebuniti dupa mireasma unuia ca el. Anna Karina este o actrita cu totul speciala. seara asta este dedicata ei.
3674644279.jpg
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Nov 2014, 02:46   #12
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
pune te rog si postul tv ca sa nu butonam panicati
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Nov 2014, 22:21   #13
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by alali:
pune te rog si postul tv ca sa nu butonam panicati
alali, nu cred ca e cazul sa intri in panica, doar nu se vinde nimic la promotie...
nu am amintit de tvr 2 de data asta, imi cer iertare fata de cei care citesc micile mele anunturi si poate incerci si tu, sau altii, sa ne "trageti de urechi", atunci cand se ivesc diverse "ponturi" pe sticla.
eu am un serviciu care ma oboseste psihic foarte mult, nu chiar in fiecare zi, dar in marea majoritate a timpului. noaptea, inainte de culcare, unii prefera sa asculte muzica, altii prefera sa citeasca o carte sau sa se uite la filme. eu prefer sa ma uit la astfel de filme, sunt ca un fel de balsam impotriva oboselii de care vorbeam. filmele vechi sunt o altfel de lume, e ca si cum m-as uita intr-un bol de sticla si as uita complet de prezenta si urata (in mare parte) realitate. in plus, imi face placere sa retraiesc o particica din copilarie, fiindca acestea sunt filmele cu care am crescut, pe unele le-am vazut prima data la un televizor cu lampi.
eu pot intelege de ce un post de televiziune comercial, nu are in grila sa de programe astfel de filme, dar, nu inteleg de ce, unii oameni, nu aleg sa evolueze prin educatie si cultura. iar daca ar fi sa aleg, oricand, as alege pe post de somnifer, orice film din categoria celor anuntate de mine.
in afara filmului de arta de pe TVR 2, care se difuzeaza in fiecare luni, la ora unspe noaptea, am avut surpriza placuta si sunt convinsa ca si altii, de a revedea filme extraordinare si figuri legendare de actori si pe MGM sau TCM, de exemplu. ma intreb de ce nu exista inca pe piata, un post tv romanesc asemanator, dar explicatia, ar fi, probabil aceea ca, suntem prea putitni cei care i-am asigura audienta. pacat, mare pacat. as sta nedezlipita de ecran, un fata unui post tv care transmite non stop, bijuterii de filme, traduse de profesionisti.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2014, 12:27   #14
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
M-ai inteles gresit... Vad ca e o obisnuinta la tine si la cealalta persoana. Tie chiar ti-am trimis un emoticon sa vezi cat de mult astept aceste recomandari. Era un" Kiss", ca doar santem intre barbati (deducere personala). Ce vroiai sa iti transmit mai mult? Inimioare si dragoste eterna?
Filmele nu incep exact la ora postata de tine. Nu stiu de ce, dar se decaleaza programul cu cateva minute. Acum au fost 7... Am dat initial pe tvr2 si... nimic. Schimb asa cum ai zis si tu pe MGM... nimic. Apoi pe TCM, apoi pe TV1000. Pe toate astea erau filme incepute... Nu stiam daca e sau nu vre-unul din ele cel recomandat de tine. Scot repede celularul si caut programele pentru acea seara ale acestor posturi... Nu era cel asteptat. Mai butonez ce butonez si ajung iarasi pe TVR2 si... incepuse de 30 secunde cred...
De aceea te rugasem sa spui postul. Ma gandeam ca poate aparea si pe alt post un astfel de film. Sincer, eu am vazut filme de Bergman si pe AcasaTv... Asta e... Unde apuci sa le prinzi, trebuiesc consumate obligatoriu.

Oricum, asteptam si alte preview-uri ale tale. Acum nu mai e necesar sa specifici postul pentru ca stim ca toate sunt de pe Tvr2.
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2014, 12:58   #15
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by alali:
Era un" Kiss", ca doar santem intre barbati (deducere personala).
This is wrong on so many levels.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2014, 13:13   #16
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
. Ce sa faci? Unde e simtire, e si sentiment
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2014, 18:43   #17
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
e clar pont-ist!!

Logica lui m-a umilit!

Pe voi nu?!
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2014, 20:30   #18
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by alali:
Era un" Kiss", ca doar santem intre barbati (deducere personala).
e clar. de la pozele cu mancare mi se trage...
alali, merci frumos pentru apreciere si-mi pare bine ca-mi reuseste cumva, treaba cu gongul.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2014, 21:44   #19
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
In sfarsit si un om... care posteaza. Treaba cu preview-ul iti iese de minune, doar eu cunoscand inca 4 persoane care iti citesc recomandarile si urmaresc filmele la acele ore imposibile. La mai multe astfel de recomandari.

Ps. Tocmai ce am aflat ca astazi a fost un scurt-metraj de Truffaut, din perioadele lui de inceput: Les mistons 1957. O raritate. A fost difuzat pe cinemax....
iar pe TCM a fost Cei 4 calareti ai apocalipsei de Minnelli... Din pacate n-am stiut ca sa mi le inregistrez...

Ps2. Ce parere ai ca nu te-a suparat postares mea, pe tine, celui caruia ii era si adresata, dar l-a suparat pe cvm?
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2014, 23:07   #20
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by alali:
Ps2. Ce parere ai ca nu te-a suparat postares mea, pe tine, celui caruia ii era si adresata, dar l-a suparat pe cvm?
virtualul este foarte inselator. dar sunt convinsa ca micile neintelegeri cauzate de lipsa emoticoanelor, nu va vor topi entuziasmul.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:17.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells