Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 23 Jun 2011, 10:53   #1281
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
@dragonfly_drk - Majoritatea inventiilor sunt utile, altele chiar vitale (medicina). Ceea ce treci cu vederea e ca in cazul oricarei inventii trebuie un anumit discernamant. Asa cum fac cu orice lucru pe lumea asta oamenii nu pot judeca cand ar trebui si cand nu ar trebui sa se foloseasca de un anumit lucru.

Originally Posted by dragonfly_drk:
cum ti se pare mai fair-play? sa stai sa iti rezolvi afacerile pe mess sau fata in fata cu interlocutorul tau?

Nu stiu ce vrei sa spui prin fair-play aici Trec la partea a doua, la ea vroiam sa-ti raspund de fapt. Pentru oamenii aflati la mii de km nu ti se pare util? Sau preferi sa mearga cu avionul/masina in schimb ca sa piarda o gramada de timp pentru o discutie care ar putea dura cateva minute? Dar stai asa... avionul si masina sunt tot inventii ale omenirii. Ok... sa mearga pe jos atunci, din SUA pana in Europa, inot ori cu o pluta (desi prin ultima se distruge natura, asa ca mai bine inot).

Am mai avut discutia asta cu o prietena care avea ceva cu scarile rulante, ca in perioada fast-food-ului lumea nu mai vrea as urce o scara normala (asa e, de obicei merg cateva persoane pe scarile normale la metrou, in timp ce scarile rulante sunt pline). Dar cum ramane cu batranii sau cu invalizii sau chiar cu persoane fara probleme medicale, dar care sunt pur si simplu extenuate dupa o zi lunga de munca? Eu merg aproape tot timpul pe scari, pana si cand sunt obosit, dar odata ma durea atat de tare genunchiul ca nu puteam merge normal, nu crezi ca mi-a fost foarte utila scara aia rulanta?

Discernamantul e problema, adica oamenii sunt problema, nu inventiile. Alea sunt bune, trebuie doar sa stii cand si cum sa le folosesti.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2011, 10:57   #1282
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Originally Posted by Liviu-:

Discernamantul e problema, adica oamenii sunt problema, nu inventiile. Alea sunt bune, trebuie doar sa stii cand si cum sa le folosesti.

corect. deci suntem niste animale care abuzam de tot ceea ce am creeat. multumesc frumos. asta am vrut sa demonstrez.
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2011, 11:00   #1283
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
gresesti gresesti si iar gresesti.

consider ca pc-ul este necesar si tu ai mentionat numai partile negative. uite un exemplu: eu castig bani din munca facuta pe pc. si nu mai zi tu ca ai putea trai fara pc si fara telefon ca stim bine ca nu e asa, si daca esti atat de revoltata iti recomand sa nu le mai folosesti. sa nu mai intri pe net, sa nu mai stai pe mess, sa nu mai stai pe forum. oare rezisti???? eu nu cred ca ai sa rezisti.... gandestete cate filme ai vazut tu la tv + cinema si cate filme ai downloadat gratis de pe torrrente sau odc... e frumos oare sa ai pc????


istoria a dezvoltat mentalitati, a dizolvat popoare si a fondat altele. incepand de la egipteni, continuand cu greci, si idem cu imperiul roman. nu inteleg de ce ai batut tocmai la istoria de dupa 1900.

ideea care o sustii tu este gresita, si bag mana in foc ca nu ai vazut un delfin viu in viata ta.

ai facut referinta la bach : bach poate asculta oricine, dar nu toti care asculta inteleg ceva, pt ca bach nu canta despre suferinta omului, despre femei, despre dusmani si despre bani.

sa nu uitam de stilou, inventat tot de un roman
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2011, 11:05   #1284
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Suntem niste animale, doar ca suntem mai evoluate decat toate celelalte pe care le cunoastem. Tocmai asta e si ideea, avem capacitatea de a discerne, dar asta nu inseamna ca toti o s-o foloseasca bine. Aia cu delfinii e de adormit copii, poate pentru un copil de gradinita merge...
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2011, 11:10   #1285
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
iiii, ideea ta, in ansamblu e buna... insa, asta e problema la tine ca nu privesti putin dincolo de ea.

1. am trait fara internet si telefon o gramada de vreme... fara forum, fara mess, fara elefoane, fara nimic. si a fost supeeer. la inceput nu am fost de acord. dar m-am intaratat in decizia asta pentru ca stiam ca ma va ajuta enorm. si m-a ajutat.

2. ziceai ca tu castigi bani lucrand pe pc. bravos, inseamna ca esti baiat destept, ai ajuns intr-un birou frumos si iti merge bine. si totusi, stai asaaa... ce naiba is banii? hai sa mergem cu istoria putin mai in urma, vrei? inca de pe vremea cand nu existau bani si masini si alte chestii de genu. in preistoric cand barbatii vanau si femeile faceau copii pe banda... si ce frumos ra, asa-i? ca fiecare isi vedea de treaba lui si nu se omorau intre ei asa cum fac acum nebunii de la stirile de la ora 5.

3. zici ca m-am dus cu istoria unde nu trebuia... pai, dragule, nu ai inteles. eu vorbeam de toata istoria. romanii ce au facut? au cucerit aproape tot... vroiau Imperiu... la naiba, egoistii... nu le-a ajuns cat aveau.

4. istoria a dezvoltat mentalitati, si Hitler e una dintre ele... precum si astia care ne-au facut tara praf...

5. daca nu am vazut un delfin viu in viata mea inseamna ca stiu mai putine despre ei decat tine, sau cum? ca nu am inteles faza asta...
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2011, 11:12   #1286
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Originally Posted by Liviu-:
Suntem niste animale, doar ca suntem mai evoluate decat toate celelalte pe care le cunoastem. Tocmai asta e si ideea, avem capacitatea de a discerne, dar asta nu inseamna ca toti o s-o foloseasca bine. Aia cu delfinii e de adormit copii, poate pentru un copil de gradinita merge...

ok, spune-mi, te rog... cam ce procent din populatia Pamantului cerzi ca poate sa discerne calumea un lucru?
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2011, 11:19   #1287
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
deci....

cand nu existau bani , exista troc dateai carne si primeai legume , sau munceai o zi si primeai o paine. dar acum suntem mai dezvoltati : si muncim direct pe bani, si cu acei bani cumparam cele necesare. ai sa vezi cum este cand o sa trebuiasca sa faci ceva sa iti castigi existenta.

tu, am observat , ca esti pro viata in natura, lipsita de tehnologie, dar eu nu, pt ca sunt prins intr-un sistem si am prins niste vremuri cand nu mai pot trimite un mesaj , in plic, si sa astept raspuns peste 2 saptamani. nu inteleg de ce consideri ca tehnologia si tot ce folosim pentru a ne bucura si a ne face viata mai usoara e prost. ia gandestete cum era daca nu era forumu acesta... cum ai mai fi aflat cate ceva in materie de filme? din almanah? din auzite?

nu inteleg de ce tot bati ideea cu istoria si faci referinta numai la Hitler??? nu ai habar cate persoane am intalnit care considerau Hitler = razboi. Eu iti spun ca am studiat Istoria Artei, si stiu destul de bine ce vorbesc si ce cred. Daca tu consideri ca noi, neamul romanesc nu avem o istorie cu , care , partial ne putem mandri gresesti.

ieri s-au facut 70 de ani de la intrarea Romaniei in al 2 razboi mondial... care era scopul??? sa eliberam teritoriile ocupate, Basarabia, Ardealul, Bucovina si tinutul Herta... asta nu inseamna istorie?
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2011, 11:20   #1288
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
E imposibil de dedus. Si nu ma refer la faptul ca nu ai putea numara oamenii dupa anumite criterii, ci la faptul ca nu pot exista cu adevarat criteriile. Nu poti spune/impune care e utilitatea de drept si care nu e a unui lucru. Tu vezi lucrurile intr-un fel, iar altcineva le vede altfel. Cine hotaraste ca tu ai dreptate si el nu are? De ce o privire egoista asupra vietii e mai rea decat una in comuniune cu societatea si natura? Esti tu capabila sa judeci cum vrea cineva sa-si traiasca viata? Discernamantul ala inseamna ceva in ochii mei si altceva in ochii tai...
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2011, 11:40   #1289
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Originally Posted by iiii:
deci....

cand nu existau bani , exista troc dateai carne si primeai legume , sau munceai o zi si primeai o paine. dar acum suntem mai dezvoltati : si muncim direct pe bani, si cu acei bani cumparam cele necesare. ai sa vezi cum este cand o sa trebuiasca sa faci ceva sa iti castigi existenta.

dragule, eu vorbeam de vremea cand inca nu exista sociatatea si Rousseau inca nu s-a nascut (cel care spunea ca: "omul se naste bun de la natura dar societatea il strica"). pe vremea cand fiecare isi vana pentru el si pentru familie.

Quote:
ia gandestete cum era daca nu era forumu acesta... cum ai mai fi aflat cate ceva in materie de filme? din almanah? din auzite?

dar pe vremea cand nu existau forumuri, lumea cum afla de filme?

Quote:
nu inteleg de ce tot bati ideea cu istoria si faci referinta numai la Hitler??? nu ai habar cate persoane am intalnit care considerau Hitler = razboi. Eu iti spun ca am studiat Istoria Artei, si stiu destul de bine ce vorbesc si ce cred. Daca tu consideri ca noi, neamul romanesc nu avem o istorie cu , care , partial ne putem mandri gresesti.

ba da, avem o istorie cu care sa ne putem mandri... si avem si o gramada de oameni cu cap care au asigurat bunul mers al acestei tari... da zi-mi tu mie, acum, existenta lui Balcescu, Noica, Manolescu, cu ce a ajutat la dezvoltarea Romaniei? da, ce-i drept, pe vremea lor era bine... dar acum? ne chinuim degeaba intr-un stat mort iar ei se rasucesc in mormant

Quote:
ieri s-au facut 70 de ani de la intrarea Romaniei in al 2 razboi mondial... care era scopul??? sa eliberam teritoriile ocupate, Basarabia, Ardealul, Bucovina si tinutul Herta... asta nu inseamna istorie?

ba da... si unde e acum Basarabia? am luptat degeaba...

Originally Posted by Liviu:
Discernamantul ala inseamna ceva in ochii mei si altceva in ochii tai...

corect, pana in punctul in care discernamantul distruge popoare intregi...
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2011, 11:45   #1290
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
deci... numai la faza cum ca am luptat degeaba... am ramas fara cuvinte. sa iti fie rusine pt ce ai scris... unii oameni au murit incercand sa refaca Romania, am avut un crez.
Din momentul asta nu mai am ce discuta cu tine.
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2011, 11:46   #1291
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by dragonfly_drk:
Originally Posted by Liviu:
Discernamantul ala inseamna ceva in ochii mei si altceva in ochii tai...

corect, pana in punctul in care discernamantul distruge popoare intregi...

De ce pana in punctul ala?
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2011, 11:48   #1292
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
pentru ca pana acolo, totul e bine si frumos... suntem diferiti dar nu ne deranjam unul pe celalalt... insa, cand vine un destept cu un discernamant de buda, sa rada de pe fata pamantului o tara intreaga, deja e o problema.
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2011, 12:02   #1293
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Omul e naspa. Putem trece peste?
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2011, 12:02   #1294
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Parcă budiștii erau mai pașnici, dar pe de altă parte dacă știi că ai dreptate nu e prea corect să nu acționezi.
Sigur alte căi ar fi de preferat, dar și Iisus când n-a reușit cu frumosul, i-a aluncat cu biciul pe negustorii din templu.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2011, 12:07   #1295
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Originally Posted by sergiuseling:
dar și Iisus când n-a reușit cu frumosul, i-a aluncat cu biciul pe negustorii din templu.

si noi suntem Iisus? avem dreptul sa facem acelasi lucru? hai, cel fara de pacat sa arunce prima piatra daca e chiar asa...

in fine, eu ma retrag... discutia asta prea a degenerat.
zbye, zbye!
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2011, 12:12   #1296
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Câteodată nu e frumos să accepți tot ce se petrece în jurul tău doar pentru că pe tine nu te privește direct, prea se tolerează multe.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2011, 12:17   #1297
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by dragonfly_drk:
suntem diferiti dar nu ne deranjam unul pe celalalt...

Cum nu? Ala cu maneau la maxim nu te deranjeaza? Nu e nevoie de un razboi ca sa deranjezi pe cineva. Poti sa-l deranjezi doar prin existanta ta, nici nu e nevoie sa faci vreo ceva anume.

Originally Posted by dragonfly_drk:
insa, cand vine un destept cu un discernamant de buda, sa rada de pe fata pamantului o tara intreaga, deja e o problema.

Din puntul tau de vedere e, din al altora probabil nu e. Daca ar veni cineva care ar rade de pe pamant Coreea de Nord cu siguranta ar fi multi care s-ar bucura. Notiunile de bine si rau au fost inventate de om (ca tot vorbeam de inventii). E o autopacalire a societatii pentru a-si putea mentine existenta, care a si instituit legi in conformitate cu notiunile astea. Personal sunt de acord cu notiunile de bine si de rau, dar in mod normal nu exista reguli. Exista un univers si oameni care pot face ce vor in el, desi cumva restrictionati de societatea in care traiesc. Discernamantul e in aceeasi situatie ca binele si raul, o inventie pentru incercarea de a mentine un echilibru dupa punctul de vedere al anumitor persoane.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2011, 13:50   #1298
Pupaila
Senior
 
Pupaila
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 120
Originally Posted by danonino:
Dar in greiere? Cine a pus informatia?

E chiar atat de greu sa crezi ca omul e un animal?
Omul are ratiune.Doar ca uitam repede de asta.In unele cazuri animalele au un comportament mai bun de cat unii oameni,asta e alta treaba ,dar comportament nu inseamna ratiune.

Last edited by Pupaila : 23 Jun 2011 at 13:55.
Pupaila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2011, 14:02   #1299
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Ceea ce ne deosebeste pe noi de animale e dorinta de a domina, orgoliul, nicidecum ratiunea.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2011, 14:26   #1300
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Înțeleg că ăsta poate fi cazul tău (ești doar un animal orgolios care vrea să domine), dar nu e cazul să generalizezi.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:48.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells