Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 11 Dec 2005, 09:50   #1
silver_boy
Guru
 
silver_boy
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 893
FILME CELEBRE (NE)VIZIONATE- INCA

Ma intrebam deunazi... or exista oare in panopliile cinefililor filme "mari" (vechi,recente) pe care dintr-un motiv sau altul le-au ratat ?
Mi-aduc aminte bunaoara de celebra ecranizare a romanului scris de Ken Kesey "Zbor deasupra unui cuib de cuci" pe care m-am chinuit ani de zile sa-l vad, ratandu-l mereu, din varii motive.
L-am vazut in cele din urma intr-o conjunctura absolut neverosimila: pe-un TV suspendat in autocarul Atlasibului pe cand ma intorceam din Germania pus de-un sofer cu maini butucanoase si mustati de caldarar. Mereu cand imi aduc aminte de chestia asta nu-mi vine sa cred. Filmele rulau pe video iar dupa asta a urmat alt restitutio: Forrest Gump al lui Zemeckis. Oricum, sa ai doua filme absolut respectabile drept protocol pentru un public format din 70% smecheri care se intorc in the Country sa-si faca iesirea de viza si 30% faiantari si bucatari pe landurile Germaniei mi se pare o performanta. E drept, driverul si-a dat pana la urma in petec si-au urmat consecutiv alte 7 filme din care tot ce-mi amintesc e ca aveau acelasi final: la sfarsit, bubuia un hambar!
In fine! N-am vazut de pilda Ben Hur. L-am tot intalnit pomenit in cronici, in topuri, in recenzii...N-am vazut nici... Citizen Kane :shock:
dintre cele relativ recente: Passion of Christ, Troy and much more...
Dar cum stau cinefilii avizati, criticii chiar ?
Nu se poate sa fi vazut chiar tot ...sau se poate?
__________________
Beauty is in the eye of the beer holder
silver_boy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Dec 2005, 09:56   #2
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
coane,

scrie pe ceva secventa aia din autocar. mie mi se pare un pretext genial pentru un inceput de road movie
__________________
indy.to
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Dec 2005, 11:22   #3
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by Airlight:
coane,
haha
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Dec 2005, 19:58   #4
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Re: FILME CELEBRE (NE)VIZIONATE- INCA

Originally Posted by silver_boy:
alte 7 filme din care tot ce-mi amintesc e ca aveau acelasi final: la sfarsit, bubuia un hambar!
Western-uri cu John Wayne?




Cred ca sunt sute (daca nu chiar mii) de filme celebre pe care nu le-am vazut... As mentiona "Lawrence of Arabia" (ma rog, o jumatate din el), "The Shawshank Redemption", "Alien"-urile, "The Killing" and so on and so forth...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Dec 2005, 16:12   #5
katalyna
Novice
 
katalyna
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 13
Salut!

Eu m-am chinuit ani la rand sa vad Nasul . Chiar ma gandeam ca sunt singura persoana din lumea asta care nua vazut Nasul . Intr-un final l-au dat la tv , cred ca pre procinema. Dar , din pacate am pierdut partea a treia , si sfarsitul partii a doua. Si acum , il am acasa , si cred ca l-am vazut de nu stiu cate ori , m-am saturat deja de el. Acum , pot sa zic si eu ca am vazut Nasul . Si nici eu nu am vazut Zbor deasupra unui cuib de cuci. Si vreau sa spun ca nici acum nu am reusit sa-l vad. In fiecare saptamana am pandit , m-am gandit ca poate il dau macar pe TCM. Nimic. Am renuntat la speranta. Oricum , pana la urma am citit cartea , esi chiar as fi vrut sa-l vad pe Jack Nicholson in el. Asta e! Ideea e ca , eu personal , am ratat o gramada de filme , din cele pe care am vrut sale vad. Pentru ca eu nu sunt genul de persoana care sa se uite la orice prostie nou aparuta. Oricum , sper sa vad si eu intr-un final toate filmele pe care le-am pierdut. O sa-mi iau o vacanta de vreun an si o sa stau acasa de dimineata pana seara si o sa ma uit la filme.
katalyna is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Dec 2005, 07:59   #6
silver_boy
Guru
 
silver_boy
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 893
@Airlight

lol. Yup, un Road-Mouvie...cu o scenã de final în care autocarul se rãstoarnã într-o prãpastie (apropo de serpentinele de care vorbea erectia_eunucului) si-n care toate personajele sucombã, in care soferul cu mustati de cãldãrar moare îmbrãþiºând covrigul volanului, cu botu zdrobit si cu-n firicel de sânge bãltind lângã el, cu ochelarii de soare încã pe nas ca "Bossul" din Cool Hand Luke...
Evident, cu o secvenþã genericã ( puþin morbidã, dar ce sã-i faci: vizualã) în care toþi cãlãtorii zac împrãºtiaþi everywhere cu mecle pline de stupoare ...so on so on
Toate astea pe fondul televizoarelor care, printr-un miracol (nu-i aºa!?) continuã sã meargã difuzând obsesiv aceeaºi imagine dintr-un desen animat ( Jerry fugarit de Tom?)
Parca si vad într-un montaj de cadre: chipul unui tigan cu ochii beliti în sus ( astia când mor nu le vine sa creada) apoi zoom pe monitorul Tv-ului cu Tom altoindu-l pe Jerry... ºi tot aºa :lol:
Seriously talking, cred cã ar fi fain încu-n road-mouvie neaoº after Marfa ºi Banii.


"Lawrence of Arabia" l-am vãzut, "The Shawshank Redemption" nope, Moarte le Veneþia nope, iar Nasul (integral ) abia cu vreo doi ani în urmã. Pânã la urmã ce s-ar întâmpla dacã am vedea toate filmele, am citii toate cãrþile ºi-am pupa toate femeile?
Nu ne-ar rãmâne decât sã...ne rãsturnãm cu autocarul.
__________________
Beauty is in the eye of the beer holder
silver_boy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Dec 2005, 14:28   #7
sapic
Novice
 
sapic
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 1
un link interesant

O casa de post-productie new-york-eza a lansat un concurs prin care se cerea recrearea trailerelor unor filme celebre. A iesit un "Shining" nici mai mult nici mai putin decat comedie romantica. Nici cele de pe locul II si III nu stau mai rau.

Ca sa nu le pierdeti nici pe astea, poftim de-aici un link!
sapic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2006, 03:06   #8
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Desperado, Ace Ventura, Spiderman, If..., Harry Potter
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jan 2006, 13:04   #9
qwerty
Guru
 
qwerty
 
Join Date: Jan 2006
Location: Baia Mare
Posts: 623
Send a message via ICQ to qwerty Send a message via Yahoo to qwerty
Inca nu am reusit sa vad Hanibal.Ce parere aveti?Merita ?Sa ma grabesc sa-l vad?Am auzit ca e bun.Il am in camara de cativa ani buni dar inca nu am reusit sa ajung la el.Sper ca nu se oxideaza de la borcanele de castraveti.
__________________
Prefer sa mor linistit in somn ca si bunicul meu, decat sa mor in urlete si teroare ca si pasagerii lui.
qwerty is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jan 2006, 13:34   #10
alc
Veteran
 
alc
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 177
S-ar putea sa merite....conteaza gusturile fiecaruia pt filme.
alc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jan 2006, 13:44   #11
qwerty
Guru
 
qwerty
 
Join Date: Jan 2006
Location: Baia Mare
Posts: 623
Send a message via ICQ to qwerty Send a message via Yahoo to qwerty
Bine omule iti promit ca imi fac timp in weekend si ma uit la el.O sa-ti spun pe urma ce parere am.
P.S. Sper sa mai mearga cd-ul.
__________________
Prefer sa mor linistit in somn ca si bunicul meu, decat sa mor in urlete si teroare ca si pasagerii lui.
qwerty is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jan 2006, 13:47   #12
alc
Veteran
 
alc
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 177
:lol:
alc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Feb 2006, 11:39   #13
cookie
Novice
 
cookie
 
Join Date: Feb 2006
Location: bucuresti
Posts: 1
Apropo de Hannibal

Apropo de Hannibal, pe care nici eu nu-l vazusem pan de curand, ca nu ma dau in vant dupa sadisme. L-am luat cu revista Movie, era impreuna cu De buna voie si nesilita de nimeni, pentru care am cumparat de fapt revista. Si daca tot l-am luat, l-am si vazut. Tacerea mieilor mi s-a parut mai buna. Asta atat de mult se vrea psihologic, ca sare calul cateva zeci e metri buni. Mai ales la sfarsit.
__________________
None
cookie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Feb 2006, 22:11   #14
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Originally Posted by Leonard:
Desperado
Cand a aparut , am fost in fiecare zi la cinema cu un amic, . El pentru Selma, eu pentru Panteras. El s-a linistit, eu inca mai merg
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Feb 2006, 09:34   #15
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
I :love: u Mala.
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Feb 2006, 19:41   #16
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
n-ai decit; oricum n-ai nici o sansa :lol:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Feb 2006, 19:55   #17
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Originally Posted by Alex Leo Serban:
n-ai decit; oricum n-ai nici o sansa :lol:

fata, spre deosebire de tine, eu imi permit sa iubesc pur si non-sexual.

(asa grait-a parintele Arsenie Papacioc)

ti-a smintit mana mintea?
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Feb 2006, 10:44   #18
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
zgubilici, don't flatter yrself: tu n-ai putea iubi 'pur & non-sexual' nici dac-ai fi ieshit ieri din peezda maicii domnului, cu lacramioare-n loc de muci si flori de crin in chip de bale...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Feb 2006, 15:11   #19
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Originally Posted by Alex Leo Serban:
zgubilici, don't flatter yrself: tu n-ai putea iubi 'pur & non-sexual' nici dac-ai fi ieshit ieri din peezda maicii domnului, cu lacramioare-n loc de muci si flori de crin in chip de bale...

sa te indoaie maica precista de cur in jos.
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Feb 2006, 17:15   #20
Bulumulu
Prophet GT Series v1.07
 
Bulumulu
 
Join Date: Sep 2004
Location: purple, satin halls
Posts: 1,126
Send a message via MSN to Bulumulu Send a message via Yahoo to Bulumulu
Blood Sisters Of Lesbian Sin
si
Killer Nun

mmh.. nu stiu de unde, dar le-ooi gasi io
__________________
pray NOW!
Bulumulu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:58.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells