Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 23 Nov 2006, 09:41   #701
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
draga drudu,
'orasele invizibile' a fost tradus, ink d dinainte d 89 (probabil d aia nu stii) in colectia 'romanul sec. xx' d la univers...
d altfel, am o referinta la el si in 'dietetik...'
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2006, 11:07   #702
drudu
Veteran
 
drudu
 
Join Date: Jan 2006
Location: tolintesac
Posts: 244
dietetik n-am mai vazut-o de la lansare, trebuie s-o recuperez...

la naiba, de ce toate cartile care ma intereseaza dispar de pe piata?
in '89 "citeam" aventurile lui habarnam si pif si hercule, cam greu sa fi ajuns la mine le citta
__________________
If you die horribly on television, you will not have died in vain. You will have entertained us.
drudu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2006, 13:39   #703
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Winterbottom-Houellebecq

Platforma lui Michel Houellebecq (timp de ani de zile am pronuntat, la sugestia unui prieten, "ulbec", fara sa-mi dau seama ca de fapt este "uelbec" ). Mult mai misto decat "Particulele elementare", mai acida, pragmatica si surprinzator de optimista (in ciuda deznodamantului).

Scriu despre carte pentru ca tocmai am citit un interviu al lui Michael Winterbottom ("The Road to Guantanamo") care i-a propus acum cativa ani lui Houellebecq sa ecranizeze "Platforma". Ce a raspuns M.H.? Ca accepta o ecranizare numai daca regizeaza el, adica tot M.H. Ceea ce Wintebottom nu a acceptat si a facut in schimb "9 Songs", filmul considerat cel mai explicit din punct de vedere sexual care a aparut vreodata pe marile ecrane din Marea Britanie. Iar la multumiri este trecut si Houellebecq, desi filmul nu e nici pe departe inspirat din romanul lui (cel putin asa zice Winterbottom). Oare e mai explicit decat "Intimacy", ca n-am vazut "9 Songs"... L-a vazut cineva?
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Nov 2006, 09:20   #704
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
da, '9 songs' a fost vazut d toata lumea care a fost la tiff 2005 :lol:
iar houellebecq (eu il pronunt bine, dar ezit cind ii scriu numele!) kiar a regizat citeva prostioare - genu david hamilton with a(n antifeminist) twist...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Dec 2006, 19:00   #705
irene marlyne monroe
Guru
 
irene marlyne monroe
 
Join Date: Dec 2004
Location: bucuresti
Posts: 1,006
Send a message via AIM to irene marlyne monroe
Originally Posted by erectia eunucului:
Foarte tare Italo Calvino (''Daca intr-o seara de iarna un calator'').Seamana un pic cu povestirile tot mai amestecate din ''Matusa Julia si conderierul'' de Llosa sau cu '' La doi lebadoi '' de Flann O Brien.
Am citit doar jumate din ea dar devine tot mai buna cu fiecare pagina.

mai eu am trminat acum cateva zile cu intarziere fata de voi de citit codul lui davinci.eh am cit-o savurand-o mi-a captat atentia si interesul am subliniata-o chiar.,este interesanta si prin simplu fapt de a o citi ca o simpla carte beletristica,fara a tine seama daca are si vreo semnificatie,are vre un mesaj,sau aduce in evidenta lucruri interesante ,istorice arta..etc.dat poate fi considerata si adevarata si fictiune.cat la suta predomina fiecare din acest lucru nu se stie.DAR sunt convinsa ca e o carte buna dar si are semnificatii.de ex.triunghiul,ochiul ,si toata partea pana la cea religioasa legata de isus e interesanta,partea cu isus nu stiu ce pot crede,sunt posibile ambele variante expuse.
adica eu consider asa ori este ceva in care predomina adevarul realitatea,un mesaj
ori se incearca sa promoveze ideea sacralizarii feminimului si inlaturarea a ceea ce a fost pt ceea ce urmeaza,
sau intradevar asa si a fost cu isus.poate stiti voi sa raspundeti parerea voastra
dar eu mai consider ca ori
-este un mesaj drept pt care s-a si lasat si facut asa cunoscuta cartea sa o poata citi toate persoanele,caci daca nu cei puternici o anihilau de mult si nu dadeau o astfel de posibilitateo
-ori se urmareste acest lucru prin obisnuirea omului cu astfel de ideii sustinute de cei puternici-oricum incerc sa cred ca intradevar max webel avea dreptate cand zicea ca cei puternici sunt alesi de dumnezeu.-poate si acesti puternici au rolul lor in viata deci veriga si poayte dumnezeu le-a dat acest har cu un scop.ori sunt puternici in mod negativ sau asa pozitiv.m-am gandit ca poate sunt si cei rauvoitorii care care prin orice mijoc vror sa se imbogateasca deci facand chiar si rau,dar numai intra in zicala lui max.w.nu stiu ce sa cred.dar poate intr-adevar toti ou un rol
__________________
irene marlyne
irene marlyne monroe is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Dec 2006, 20:49   #706
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Fatäää dragäää...
Eu când ti-am zis sä intri-n Cafenea apropo de "C.D.V.", m-am referit la topicu' ästa, ästa d-aciia de jos, ni:
http://www.cinemagia.ro/forum/viewto...t=6688&start=0

Si mai întâi CETESTE-L, si apoia scrie!
Da' mai bine zi tu la lume de cartea "Vreau sä fiu actritä", da?
Parcä väd cä devine CARTEA PREFERATA a-ntregului forum CineMagia!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Dec 2006, 23:15   #707
Bubu
Guru
 
Bubu
 
Join Date: Feb 2003
Location: Terra, Calea Lactee
Posts: 443
Send a message via Yahoo to Bubu
Vasile Ernu - Nascut in URSS - delicioasa, "o arheologie de zi cu zi a Uniunii Sovietice" dupa cum o defineste autorul. De la primii pasi sub forma de Octombrel (un fel de Soim al Patriei) pana la bauturile preparate din serlac si lichid de frana din perioada prohibitiei, bancurile sovietice, Gagarin, Karpov vs. Kasparov, perestroika si pana la destramarea URSS.

Dan Hatmanu - Autoportret in timp, Matei Visniec - Despre sexul femeii - câmp de luptã în rãzboiul din Bosnia si Istoria comunismului povestita pentru bolnavi mintali. Superbe, le puteti descarca de pe Liternet. Actualmente descifrez Philippe Goddin - Herge et les bigotudos, le roman d'une aventure.
__________________
Dixit!
Bubu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Dec 2006, 10:51   #708
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Fraser

Marie Antoinette - A Journey, de Antonia Fraser. Cartea care o transforma pe Marie Antoinette dintr-o regina hulita intr-o adolescenta visatoare si capricioasa, pasionata de jocuri de noroc, catzei, toalete si... prajituri. Multe prajituri! . Ofera o imagine supercompleta a contextului politic de la sfarsitul secului XVIII, cu jocurile de putere atat in Europa cat si la curtea Frantei. Totul pentru a-i face dreptate Mariei Antoaneta, prizoniera intre atatea interese, barfe si propriile capricii de idol al modei. De aici s-a inspirat Sofia Coppola pentru a face gaunosul ei Marie Antoinette, un foc de artificii care-ti ia ochii pentru cateva minute, dar nimic mai mult.
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Dec 2006, 16:36   #709
zarathustra
Novice
 
zarathustra
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 12
"Domnul Ibrahim si florile din Coran" - Eric-Emmanuel Schmitt

trebuie citita!!!!!!!!!!!
__________________
Colegi si prieteni in www.salva.ro
www.sibir.ro -
VIDEO POZE GRUPURI BLOG-URI
zarathustra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Dec 2006, 08:35   #710
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
'marie antoinette'- filmu nu e 'gaunos' decit pt cei care poarta okelari d cal!
pt ceilalti - este a timeless gem 8)
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2007, 01:24   #711
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
kurt vonnegut bufoniada
EXCELENT, nu ca mar fi dezamagit vreodata un vonnegut dar, omfg, omul asta e un zeu.
intrun manhattan devastat ultimul presedinte al statelor unite isi traieste ultimele zile
uneori se taraste penru ca gravitatia fluctuanta face viata destul de nasoala
bine ca macar chinezii au ajuns (si mai multi, si mai mici) pe marte
pe alocuri aduce a a doua fundatie pe alocuri este superb de trista si cinica.

serge brussolo iceberg
oarecum atipca in raport cu ce-am citit eu din opera lu brusollo dar, poate si pe rezon de the prestige mi-a venit asa un chef nebun de citit jules verne
drept care am citit niste hatter m, ca jules verne-uri necitite nam prin casa
revenind la iceberg, thriller fantezist si horror-ific/psihologic
dar cat de fantezist....
o japoneza tre sa recupere un japonezoi (taksu)
prabusit cu avionul undeva la dracu in praznik, la polul nord
si se suie pe vasul unui norvegian care e cam suicidar
si ce urmeaza este 100% brussolo:
costumele de scafandru
degradarea (de data asta doar) psihologica
halucinatiile (care daca nu sunt halucinatii?)
femeia dura care va beneficia totusi de un viol (situatie recurenta in mai toate romanele lui)
trecutul extrem de morbid si complicat care explica (doar partial) prezentul (deh, omul a facut ceva psiholohie)
deci BINE!!!!!!!

patrik suskind parfumul
pentru ca fac parte dintre cei care prefera sa vada intai filmul.
all in all exact o carte reader friendly dar si intersanta,in nici un caz vreo capodopera, cu certitudine ne-ecranizabila (dar totusi filmul lui tykwer este un must see pentru ca e ciudat)
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2007, 09:28   #712
alex2
Veteran
 
alex2
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 250
atlas shrugged - ayn rand...n-am mai citit de mult o carte pe care sa o diger atat de greu...sunt fraze pe care le citesc de 2 ori sa le prind...

de nota 10 - carlos castaneda - calatorie la ixtlan...delish curat. un altfel de harap-alb. de citit.
__________________
roark
alex2 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2007, 09:34   #713
alessandra
Junior
 
alessandra
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 25
Una dintre cartile preferate: Boris Vian, "Spuma zilelor" :love:
Acum citesc Christopher Priest, "Magicienii". Am inteles ca dupa cartea asta s-a facut The Prestige. N-am apucat inca sa-l vad, dar ma gandesc s-o fac. Oricum eu cred ca nici o ecranizare, oricat de geniala, nu se ridica la nivelul cartii. Voi ce parere aveti? (S-ar putea sa nu fie topicul potrivit. Daca e asa, scuze.)
alessandra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2007, 22:26   #714
piranha
Senior
 
piranha
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 130
Cartile mele preferate:

"Golem" - Gustav Meyrink
"Moby Dick" - Herman Melville
__________________
There are two rules for success
1. Never tell everything you know.
piranha is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2007, 23:42   #715
drudu
Veteran
 
drudu
 
Join Date: Jan 2006
Location: tolintesac
Posts: 244
Martin Amis - Sageata timpului

de departe cea mai buna carte citita in ultimul timp, infricosatoare, incepe sa te bantuie inainte sa incepi s-o intelegi, si continua sa te ingrozeasca mult timp dupa ce ai terminat-o... o forma perfecta ca sa-ti tina mintea destul de ocupata si s-o anestezieze in prima instanta, inainte sa simti ironia care nu se opreste din taiat nici cand ajunge la os.
__________________
If you die horribly on television, you will not have died in vain. You will have entertained us.
drudu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2007, 08:59   #716
Dea_Tofog
Senior
 
Dea_Tofog
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 97
absolut toate cartile lui William Diehl - in special Primal Fear si 27.
__________________
Daca iti place Russell Crowe http://groups.yahoo.com/group/go_russ_go
Dea_Tofog is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2007, 17:55   #717
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
oi mai fi zis pe forumu asta? "omul fara insusiri"-robert musil.
__________________
Our lives begin to end the day we become silent about things that matter.
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2007, 09:37   #718
norina
Veteran
 
norina
 
Join Date: Aug 2006
Location: wonderland
Posts: 219
Send a message via Yahoo to norina
imi place tracy chevalier - "Albastru pur", "Fata cu cercel de perla", "Ingeri cazatori"
de curand am citit una dintre cartile lui wodehouse care e foarte amuzanta :lol:

cum scrie haruki murakami?
norina is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2007, 20:52   #719
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
murakami scrie romane relativ lejere (adica mostly the usual twists) majoritatea destul de sexualizate, usor si rapid de citit, dar destul de bine scrise. unele cu faze amuzante ("in cautarea oii fantastice"), altele cu personaje si conflicte interesante ("padurea norvegiana"), altele mai putin reusite care parca nu impresioneaza nicicum ("La sud de granita, la est de soare")
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2007, 11:16   #720
alexx17andra
Guest
 
alexx17andra
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 11
nu am stat sa ma uit la toate cele 30 de pag cu rasp voastre..............dar din ce am vazut ...nimenmi nu a pomenit de colectia chic a editurii polirom.............sunt niste carti ff interesante si amuzante

Din ce am citit pana acum....va pot spune k sunt super..............mai ales cartile semnate sophie kinsella,lauren weisberger,helen fielding etc.
alexx17andra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:41.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells