Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 06 Oct 2004, 12:53   #201
jackpot
Guru
 
jackpot
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 390
P.S. si era sa uit
ciclul DUNE de Frank Herbert .
jackpot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Oct 2004, 13:52   #202
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
Originally Posted by herbert:
@se deda la atacuri la persoana (aluzii slinoase s. cl.), fapt care anuleaza si cele cateva - putine - idei si formulari mai fericite pe care le-a comis pe acet forum. e procedeul unui tip slab, las, jalnic.
cat ma poate amuza uneori imbecilitatea si infatuarea unora care in afara de a chelalai pe post da caine de paza al lu als (personaju chiar nu mi se pare a avea nevoie de asa ceva) nu au avut vreodata o opinie sau parere personala
si care mai are si nesimtirea de a-mi imputa tactici pe care le foloseste cel puitn la fel de frecvent...
in fine e trist daca unii chiar cred ca aruncand cateva cuvinte care suna bine (piatra tombala)si aderand neconditionat la opiniile altora dau dovada de personalitate, opinii sau bun-simt
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Oct 2004, 13:59   #203
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
@als
adica te-am impresionat artistic tocmai partea care era copy+paste(+eventual, traducere) de pe un site?
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Oct 2004, 15:32   #204
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by EgoN:
draga herbert, eu nu-s egonash pt. tine . stai linistit, inca nu s-a nascut scriitorul roman care sa merite a-i citi cartea cu manusi de catifea pe mana. recunosc, sunt cateva kestii ce nu-mi plac la vakulovski (antiamericanismul din letopizdetz, scrierea usor defectuasa, etc.) dar pe alocuri eu il gasesc emotionant (de exemplu momentele in care pomeneste de visotski). capisci?

@Egon
stai si tu linistit, nu e mai mult decat o "tandrete" fara consecinte. tu cereai pe acet forum, din spirit de echipa probabil (de gasca mai curand) sa fiu inclus in lista rusinii/neagra, ca sa se faca dreptate universala (eu in acel moment deja sangeram , luasem un ban de 3 zile pentru un schimb - corect din partea mea - de replici cu un personaj de pe forum). eu ti-am raspuns cu o tandrete - ultima.
mie mai multe "chestii" nu-mi plac la vakul - de fapt, sa fiu sincer, deocamdata nu exista pentru mine. poate il "retin" cu alta ocazie, ca el scrie - inconstient - in continuare. nu are cultura, din pacate. nu s-a cultivat si nu se cultiva. are asa un feeling de conjunctura si aglomereaza pagini fara shir.

@ALS
cum ai "rezolvat" tu problema basarabenelor printr-o singura fraza. esti nedrept si aproximativ, pentru ca nu toti sunt la fel. poate ca nu-i cunosti. s-au mai inasprit intre timp si basarabenii.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Oct 2004, 15:52   #205
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by KORBEN:
@als
adica te-am impresionat artistic tocmai partea care era copy+paste(+eventual, traducere) de pe un site?

da.
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Oct 2004, 15:56   #206
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by herbert:
@ALS
cum ai "rezolvat" tu problema basarabenelor printr-o singura fraza. esti nedrept si aproximativ, pentru ca nu toti sunt la fel. poate ca nu-i cunosti. s-au mai inasprit intre timp si basarabenii.

1. nu cred c-am 'rezolvat' nimic, mi-am expus o parere... nici macar atit: o senzatie.
2. sper sa nu fiu nedrept; cit despre 'aproximativ' - cine se poate lauda k nu este!? cind scurta noastra viata-i intregita de un somn...?
3. 'nu sint toti la fel'...
4. 'poate ca nu-i cunosti'... (dar oare e posibil?? si-mi doresc, oare, sa-i cunosc PE TOTI!?! )
5. 's-au mai inasprit...'? mie-mi zici: sint fan o-zone doar! 8) :w00t:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Oct 2004, 18:04   #207
Frank
Senior
 
Frank
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 114
Apropo de Plesu. Stiati ca urmareste serialul Seinfeld? De-aia imi place mie Plesu, ca este ”de-al nostru”, nu se sfiieste sa spuna ca rade la un serial de comedie american, mai ales ca serialul este chiar foarte bun.
Apropo de cartile mele preferate: am multe carti care-mi plac, in special alea despre oameni /cu alte cuvinte carti ca ”Sobolanul” nu-mi plac/. Ultima lectura pe care o recomand - Bernhard Sclink ”Cititorul” .
Frank is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Oct 2004, 18:27   #208
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by Alex Leo Serban:
case in point: mie la bucu mi-au placut, cel mai mult, exact kestiile care au displacut unora - 'instructiunile', f. neutre, de 'preparare', cu desene & tot tacimul... mi s-a parut ceva inedit & amuzant.

high, ma, lasa-ma. toti va facurati junky acum si la doo fumuri din ganja cadeti in cur. am fost si eu cu moebius la lansare la bu cur enci care este din bu cur esti. amuzant cum acolo - de unde am iesit dupa 5 minute - se dezicea autorul grupa mare, se lepada, sa nu fumezi, sa nu bei, droguri sa nu iei. un faker scolit la brishit council, care incepuse sa abereze intr-un mod plat. parinti care daca si-ar auzi copiii vorbind cum vorbesc eu si ii oripilez pe ipocritii de pe forumul asta, i-ar bate la cur. dar acum admirau flagelulu'. sa nu mai vb de aberatii vb de antevorbitorii sai gen "literatura ca o carte" sau de extazierea tuturor in fata pastilelor de extasy. fugiti, ba, ca vine garda pe tocuri!
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2004, 01:47   #209
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
@ALS
am zambit la mesajul tau „incarcat de emotii”(iconite), dar mi-am reprimat de indata buna dispozitie, m-am incruntat (ce fioros eram!), sa nu care cumva sa observe Korben si sa contabilizeze un nou exercitiu de admiratie intelectuala, ca de fapt CineMagia ar trebui sa fie – in opinia sa –un spatiu al plasei si tridentului (uite inca un cuvint nou pentru „ucenicul nostru vrajitor”!)

si de ce n-ai cunoaste cat mai multa lume? cunoasterea pe unii ii elibereaza..., e drept ca pe altii ii problematizeaza.

observ ca la „Dilema veche” exista un adevarat fun club O-Zone (tu, Cioroianu s. cl., ), ca mereu citati si fredonati din trio-ul basarabean.

te invidiez ca ai stat la „The Angel Hotel” cu Marlene Dietrich, Katharine Hepburn, Bette Davis, Sophia Loren, Gregory Peck, Bob Hope, Beatles... John Major. Eu si astazi ma laud 8) ca am stat intr-un hotel in care poposisera si Bergmanii (Ingrid & Ingmar), Stanley Kubrick si un „prapadit de scriitoras” – Philip Roth (care are sanse la Nobel in acest an, desi mai sunt Kundera si Kadare).
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2004, 01:51   #210
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by Frank:
Apropo de Plesu. Stiati ca urmareste serialul Seinfeld? De-aia imi place mie Plesu, ca este ”de-al nostru”, nu se sfiieste sa spuna ca rade la un serial de comedie american, mai ales ca serialul este chiar foarte bun...

stiam ca lui Andrei Plesu (angelologului) ii plac filmele cu justitiari: asa, sa fie un tip curajos, dur si eficace, neezitant, care sa-i rezolve pe toti si pe toate. a spus asta la "profesionistii" lui Voda si a ras contaminant. intr-adevar - e de-al nostru
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2004, 10:41   #211
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
@als
imi odihnesc cazul
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2004, 17:04   #212
scrippie
Novice
 
scrippie
 
Join Date: Jun 2004
Location: cluj
Posts: 4
hop si eu...

1.Daniil Harms- Un spectacol Ratat
2. Papini-Gog
3. Boris Vian-Toamna la Pekin
4. Dostoevski-Omul din subterana
5.Garcia Marquez-Toamna Patriarhului
6. Mateiu Caragiale- Craii de curtea veche
8. Vladimir Nabukov-Lolita
9. Huellebeque- Platforma
10. Herman Hesse- Narcis si gura de aur
__________________
scrippie
scrippie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2004, 22:55   #213
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
Nobel literatura...
http://www.ziua.net/display.php?id=2...ata=2004-10-08
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Oct 2004, 09:23   #214
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by Jay:
Vai, ce tampenie am citit in titlul articolului asta!!!


Reproduc:

Autoarea "Pianistului" ia Nobelul

In articol citim:

A cucerit publicul german cu romanele "Women as Lovers" (1975), "Wonderful, Wonderful Times" (1990) si "The Piano Teacher" (1988). Cel din urma, inspirat din propria ei experienta, a stat la baza unui film realizat de Michael Haneke si foarte bine primit de critica in 2001.


Ca sa nu fie nici un dubiu, cartea scrisa de Jelinek a fost tradusa (partial corect) "Pianista" (si nu "Pianistul"). Acesta a fost ecranizat de Haneke (=> un film socant, dar cam slab)...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Oct 2004, 14:58   #215
Pinky
Guru
 
Pinky
 
Join Date: Jun 2004
Location: Heartbreak Hotel
Posts: 380
Poate ca s-a mai vorbit aici de cartea aceasta, dar eu de-abia acum am descoperit-o: The World According to Garp de John Irving. Am citit pana acum numai 100 si ceva de pagini dar imi place la nebunie stilul si sunt aproape sigura (depinde cum evolueaza lucrurile) ca va deveni una dintre preferatele mele. Am inteles ca s-a realizat si o ecranizare, dar n-am apucat sa o vad, din pacate...
__________________
"Never let the fear of striking out keep you from playing the game."
Pinky is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Oct 2004, 15:21   #216
jackpot
Guru
 
jackpot
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 390
Colectionarul/The Collector - John Fowles
__________________
"Adevarul sufera, daca e analizat prea mult".
jackpot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Oct 2004, 15:44   #217
jackpot
Guru
 
jackpot
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 390
Plesu & Dinescu = solidaritate=demisie CNSAS?
Maine ma duc sa pozez in PLAI cu BOI al lui Dinescu, dar ma tem ca voi fi respins din cauza barbii...
Bravo lor !!!
__________________
"Adevarul sufera, daca e analizat prea mult".
jackpot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Oct 2004, 16:02   #218
Frank
Senior
 
Frank
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 114
L-am vazut pe Plesu facand o prezentare elogioasa cartii lui Robert Turcescu. A citit cineva ceva de Turcescu? O fi si asta vreo ”carte de capatai” si nu stim noi? Turcescu-moderatorul stiu cum e, cum o fi Turcescu scriitorul?
Frank is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Oct 2004, 16:12   #219
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
Originally Posted by Frank:
L-am vazut pe Plesu facand o prezentare elogioasa cartii lui Robert Turcescu. A citit cineva ceva de Turcescu? O fi si asta vreo ”carte de capatai” si nu stim noi? Turcescu-moderatorul stiu cum e, cum o fi Turcescu scriitorul?

pai vezi ca scrie in Dilema Veche, are o rubrica acolo...
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Oct 2004, 16:38   #220
Frank
Senior
 
Frank
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 114
Ca scrie in Dilema Veche stiam. Intrebam daca a citit cineva vreuna dintre cele doua carti ale sale? Sa-si zica parerea despre Turcescu-scriitorul.
Frank is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:17.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells