Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 05 Dec 2007, 23:18   #1
razvan-gabriel
Junior
 
razvan-gabriel
 
Join Date: Jul 2007
Location: Bucuresti
Posts: 53
"Lions for Lambs"

Astazi, nimerind in probabil cel mai mare blocaj rutier din istoria Bucurestiului, dupa o zi plina de ghinioane si incununata cu moartea bateriei auto, am decis sa-mi astept salvamarul la un film.
L-am ales p-asta (dupa ce m-au trezit din visare, spunandu-mi ca, Cold Waves a inceput de 1 ora) si rau am facut. O gogoasa (eufemism) moralist-mobilizatoare de un plictis mai rar. Un dialog interminabil intre reporterita (M. Streep) si senator (Cruise) ce m-a pierdut pe parcurs, nedandu-mi osteneala sa revin. Totul pe fondul unui combat insipid si al unui dialog profesor (Redford)- elev (un loser) ce se-nvart in jurul cozii platitudinii "nu-ntreba ce poate face tara pt tine/ intreaba-te ce poti face tu bla bla bla"
Iar finalul...ce final!!! :sick:

PS...T. Cruise incepe sa se stinga usor. Cand l-am mai si vazut cum arata intr-unul dintre rolurile viitoare uf, teribil...

http://www.imdb.com/gallery/ss/09856...th_key=0985699
__________________
everybody wants to be a cat
razvan-gabriel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Dec 2007, 23:28   #2
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
E bine cä n-ai intrat la "Cold Waves" cu întârziere. Nici un cadru din el nu trebuie sä fie ratat.
Nu e bine c-ai intrat la "Lions for Lambs", într-adevär. Ai dreptate în orice spui, am arätat aceleasi lucruri si în cronicä. Deocamdatä, o gäsiti în revista noasträ "CineMagia", numärul de-acum (ajunge pe piatä într-o zi, douä). Mai încolo, am s-o pun si aici, pe forum.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2007, 00:34   #3
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
"Lions For Lambs"


"Lions For Lambs" - Derutã, indignare ºi indiferenþã
Ambiþii prea mari, riscuri neacoperite

Categoric, al ºaptelea film al lui Redford are meritul de a încerca sã analizeze responsabil ºi obiectiv marasmul multilateral dezvoltat în care s-a înfundat drumul înaintãrii S.U.A. spre hegemonie mondialã, precum ºi ambiþia de a adopta o formulã relativ originalã ºi potenþial percutantã. Scenariul lui Matthew Michael Carnahan propune o desfãºurare aproape în timp real, în trei puncte fixe (prea fixe, din pãcate): un cabinet din Congres, o cancelarie de colegiu din California, ºi un teatru de operaþiuni din Afghanistan. Autorul a mizat cu deliberare pe stabilitatea acestei structuri echilaterale, cu intenþia de a o dinamiza prin conexiunile cauzale ºi semnificative dintre cele trei contexte (el însuºi declarând: "cele trei povestiri se împletesc tot mai strâns, relevând impactul profund al fiecãruia dintre aceºti americani asupra celorlalþi - ºi asupra lumii întregi").
Din pãcate, filoanele epice rãmân separate, impactul e superficial ºi efemer, iar filmul devine curând o simplã alternanþã de secvenþe statice în care câte douã personaje vorbesc discuþii - ºi nimic mai mult. Subiectele convorbirilor, voit majore ºi captivante, se disting prin cea mai deplinã platitudine, iar dialogurile în sine sunt construite trenant ºi cliºeatic. Ca atare, Redford, a cãrui personalitate regisoralã s-a distins întotdeauna printr-o abilã speculare a dramatismului de tip cotidian, aici nu prea are ce specula. Filmeazã corect ºi sec, iar pe alocuri bagã câte o muzicã adâncã, pentru a ne dumiri cã replicile au spus câte ceva la fel de adânc (uneori, cu garniturã de explozii ºi flash-back-uri, ca în siropoasa moarte a celor doi soldaþi). Acelaºi Redford, în rolul profesorului Malley, nu aduce nimic nou ca actor, dupã cum, din pãcate, la fel de convenþionalã e ºi Meryl Streep, ca Janine Roth, ziarista în dialog cu senatorul Irving - un Tom Cruise automatizat la maximum. Vã puteþi imagina, aºadar, cât de nesemnificativi rãmân tinerii Andrew Garfield, Michael Peña ºi Derek Luke.
Partea cea mai tristã e cã filmul îºi impunea sã inducã o schimbare de opinie majorã, în buimãceala gregarã a polaritãþii dintre linia politicã a establishmentului ºi vederile tot mai vehemente ale opoziþiei - ºi nu are alte rezultate decât deruta unora, indignarea altora ºi indiferenþa celor mai mulþi. Dacã doriþi o abordare efectiv responsabilã ºi creatoare a problematicii, rãspunsul rãmâne tot "Rendition".

Pitbull (Mihnea Columbeanu)
13 noiembrie, 2007, h. 6:15-6:38
Bucureºti, România
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2008, 17:36   #4
Coshava
Veteran
 
Coshava
 
Join Date: May 2006
Posts: 259
Mda ... mare aiurealã de film :oops: , pãcat de actorii implicaþi ... deºi ºi ei erau cam sictiricþi - probabil cã realizau cã oricum nu au sã fac din ditamai balega mãcar aºa ... o biciuºcã ...
Coshava is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2008, 18:16   #5
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Subscriu.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:10.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells