Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 04 Oct 2011, 21:58   #3881
FlorinMovieFreak
Veteran
 
FlorinMovieFreak
 
Join Date: Mar 2011
Location: BU***ESTI
Posts: 176
Tell Tale (2009)

Este o drama ceva mai altfel .. decat restu' .. desi este puternic inradacinata in 21 Grams .. cea dintai este mult mai violenta .. oricum am fost placut surprins sa gasesc in el .. daca tot era vorba de inima .. si ceva dragoste ..

Nota 5/10
__________________
I don't design clothes .. I design dreams ..
FlorinMovieFreak is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Oct 2011, 18:29   #3882
FlorinMovieFreak
Veteran
 
FlorinMovieFreak
 
Join Date: Mar 2011
Location: BU***ESTI
Posts: 176
The Tree Of Life

O multime de sentimente si trairi .. compuse din cadre frumoase .. muzica sublima .. si mai ales natura de o splendoare debordanta .. Acest film este o lectie despre viata .. iubire .. credinta si mai ales omenie ..

Nota 10
__________________
I don't design clothes .. I design dreams ..
FlorinMovieFreak is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Oct 2011, 11:46   #3883
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Am ajuns ieri si pe la festivalul asta numit RO-IFF si am vazut Code Blue filmul regizoarei olandeze Urszula Antoniak .Bag si niste spoilere pentru ca oricum in sala erau 4-5 insi si nu stiu cine mai apuca sa mai vada acest film .
Un amestec de Haneke /Seidl cu o asistenta pe la 40 de ani singura intro lume rece . Biata femeie are grija de bolnavii aflati in stare foarte grava si pe unii ii ajuta sa treaca mai repede ''pirleazul'' .Filmul merge bine pina cind madama regizoare incepe sa ingroase nota si baga la greu :o sinucidere , o tentativa de omor ,masturbari de toate genurile ,un viol in care victima are o portocala ( mandarina ???) in gura pentru a nu tipa si un final violent in care un tip refuza s-o f. pe asistenta noastra dar o bate de-i sar capacele. Asta o fi noua ''dezordine amoroasa'' despre care scriau Deleuze si Guattari :sa-ti bati femeia dar sa nu faci sex cu ea ??? Nu stiu dar asa se procedeaza in filmul olandez .
6/10

http://www.youtube.com/watch?v=0oisXRNmscc
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Oct 2011, 09:52   #3884
FlorinMovieFreak
Veteran
 
FlorinMovieFreak
 
Join Date: Mar 2011
Location: BU***ESTI
Posts: 176
Fright Night 2011 - Din poster parea promitator .. dar dupa vizionare am ramas cu un gust amar .. La inceput a fost bine .. ceva suspans .. niste sos de rosii improscat pe ici colo .. dar dupa nici 10 minute s-a transformat intr-un Disturbia .. gen tatal personajului principal si-a luat liber de la casnicie .. el are o tipa tare .. maica-sa e dupa vecin .. si vecinu' pam pam e gogu de la gaze (o sa vedeti in film despre ce vorbesc) .. X moare .. Y dupa el .. and so on .. pana cand Buffy (versiunea male evident) vine si incearca sa salveze ziua .. previzibil .. cliseic .. etcetera ..

Nota 5 cu indulgenta ..
__________________
I don't design clothes .. I design dreams ..
FlorinMovieFreak is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Oct 2011, 18:57   #3885
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Le gamin au velo - Fratii Dardenne inca o data ma uimesc cu fantastica lor analiza of those who starve in a world of plenty, si ma refer la cei lipsiti de dragoste, de caldura umana, lasati cu aripile taiate intr-o societate care te aduna de pe jos dar iti lasa ranile deschise. O lume intoarsa pe dos in care copiii devin peste noapte adulti si adultii nu pot sa faca fata presiunilor de toate felurile.

off - Citeam azi, in alta parte, de lucruri care nu sint bune in Romania si mi s-a ridicat tensiunea, de nervi, de incapacitatea unora de a vedea cu ochi lucizi adevarata lume in care traim, care vad Romania ca o tara de criticat, in care copii romani, sub forma aurolacilor si orfanilor sufera, si refuza sa vada ca exista copii care sufera in toate tarile, in cele mai bogate, civilizate, avansate tari din lume. Un exemplu e Canada. Cind imi duceam copilul la gradinita, acum ceva ani, am fost socata sa aflu ca sint copii in scoala carora nu li se da mincare la pachet, care n-au haine adecvate cu temperaturile de afara, prin luna Noiembrie, o fetita crescuta de un tata singur venea in mineca scurta si sosete la scoala - scoala i-a trimis scrisoare sa imbrace copilul cum trebuie. Alt soc imens a fost "A child called It", de data asta despre copiii care sufera abuzuri in America. Ar fi multe de spus, oricum, sa revin la film.

E povestea unui copil lipsit de dragostea tatalui, ajuns la o casa de copii, care refuza sa accepte ca e abandonat si care in final, dupa ce sintem purtati pe urmele dramei pe care el o traieste cu toata fiinta lui, accepta ca afectiunea de care are nevoie poate veni si din alta parte. Stilul fratilor e foarte usor de recunoscut, personaje duale, actiune lenta chiar daca unele scene sint dinamice, citeva scene de urmariri, doar ca povestea e diferita de celelalte filme. In cazul filmelor lor povestea e importanta, pentru ca au ceva de spus, au ceva de criticat, numai ca o fac "with style" si au un impact mai mare decit daca ar face documentare, zic eu. Filmul nu m-a emotionat la fel de tare ca Le silance de Lorna; desi copilul joaca nemaipomenit de bine, parca filmului asta ii lipseste o piesa ca sa fie puzzle-ul complet. Dar, categoric, e un film care merita vazut.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Oct 2011, 22:29   #3886
aniela07
Guru
 
aniela07
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 656
Haevnen [In A Better World] –Susanne Biel 10+/10

Unul dintre cele mai bune filme din ultimul timp. Problematica violentei in ziua de azi, la diverse dimensiuni (de la agresiunile din scoli pana la abuzurile dincolo de orice idee de inumanitate in zonele minate de razboi civil ale Africii), dar fata de care nimeni nu are raspunsul reactiei adecvate. De la dorinta de razbunare impotriva mortii, aleatoriului, prin incercarea de a controla lucrurile, de a restabili ceea ce ni se pare corect, pana la obligativitatea acordarii de ajutor medical unui om a carui bestialitate depaseste orice imaginatie. Avem dreptul de a ne autoproclama infaptuitori ai justitiei atunci cand lipseste orice autoritate oficiala care sa opreasca haosul ? Este atitutidea corecta sa refuzi sa te cobori la nivelul celor care recurg la violenta pentru ca sunt incapabili sa inteleaga lumea si a caror singura modalitate de a scapa de aceasta frustrare consta in agresarea celorlalti ca sa-si ascunda propria rudimentaritate intelectuala si emotionala ?

Last edited by aniela07 : 23 Oct 2011 at 13:43.
aniela07 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2011, 11:51   #3887
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Am suportat aseara 15 min din Buna, Ce Faci? pe HBO. Gizăs, astea-s filme care te fac să tînjeşti după cenuşiul realităţii autohtone.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2011, 15:14   #3888
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by Windom:
Am suportat aseara 15 min din Buna, Ce Faci? pe HBO. Gizăs, astea-s filme care te fac să tînjeşti după cenuşiul realităţii autohtone.

Eu doar am citit rezumatul si mi s-a parut atat de phony ca nici nu vreau sa-l vad.
Cica un cuplu, cu relatia in deriva, se reintalnesc virtual pe internet, fara sa-si cunoasca identitatea unul altuia, si se (re)indragostesc. Ca si cum internetul iti opereaza creierul, iti schimba caracterul si valorile, iti ascunde cusururile. Asta e?
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2011, 15:38   #3889
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
De fapt cred că vroiau să arate că sunt prea preocupați de grijile zilnice și au uitat ce aveau mai demult. Vezi, Doamne, sunt făcuți unul pentru altul și un nou început în acest mediu exotic pentru ei i-ar apropia.
Dar e de-a dreptul groaznic, abundă cu tot felul de chestii fără sens, povești absurde și o o coloană sonoră care m-a iritat de-a dreptul. Și cel mai grav e că nu e nici amuzant.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2011, 16:03   #3890
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by Mercutio:
Asta e?
Ăla e, doar că rezumatul tău are mai multă vînă decît filmul propriu-zis. Se tot cere și altceva în cinematografia românească, dar o pereche de țîțe plasate aiurea nu reprezintă tocmai o alternativă viabilă.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Oct 2011, 10:33   #3891
FlorinMovieFreak
Veteran
 
FlorinMovieFreak
 
Join Date: Mar 2011
Location: BU***ESTI
Posts: 176
Never Let Me Go 2010 - Este un film care te misca, te emotioneaza pana la lacrimi .. iti vine sa urli ca exista atata suferinta in lumea asta .. The Island e mic copil pe langa acest film .. ii da lectii .. Omenia in acest film nu prea se regaseste .. numai dragostea poate fi numita omenie ..

Nota 10
__________________
I don't design clothes .. I design dreams ..
FlorinMovieFreak is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Oct 2011, 08:06   #3892
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Pai am vazut Three Extremes(2005) care m-a dezamagit pentru ca nu m-am speriat aproape deloc la acest film,dar a fost mult sange(recomand sa nu mancati la acest film) ii dau un 7 din 10.

Am vazut un film din competitia Anim'Est,Haruka And The Magic Mirror(2009),daca vreti sa va destindeti cu familia sau singuri e un film perfect.E un film OK,mai ales din cauza animatiei profesioniste si a lucrurilor pe care le fac cu ea.8 din 10

Am observat ca cei de la Les Films De Cannes A Bucarest,fac o retrospectiva Bruno Dumont,asa ca am vazut La Vie De Jesus(1997),care e un film puternic si foarte bun(9 din 10) si am mai vazut L'Humanite(1999) care e un film foarte crud si foarte realist,seamana cu cele mai vechi ale lui Haneke.I-am dat 10 din 10 pentru ca m-a socat si inca ma gandesc la ce se intampla acolo.
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Oct 2011, 09:09   #3893
FlorinMovieFreak
Veteran
 
FlorinMovieFreak
 
Join Date: Mar 2011
Location: BU***ESTI
Posts: 176
Indecent Proposal 1993 - Este un fel de upgrade la Pretty Woman 1990 .. numai ca acum .. situatia e ceva mai complicata .. si se pune si mai mult amprenta pe puterea dragostei .. si nu a banilor .. mie unul .. cel dintai a reusit sa ma emotioneze si sa-mi smulga o lacrima ..

Un bine meritat 7 din 10 ..
__________________
I don't design clothes .. I design dreams ..
FlorinMovieFreak is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Oct 2011, 14:55   #3894
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
The Tree Of Life(2011)-9/10->Un film puternic,emotional si totodata foarte filozofic,dar Pitt mi s-a parut ridicol si Penn nu prea a primit material.

Silent Sonata(2010)-5/10->Foarte frumos filmat si jucat,dar este plictisitor(are 75 de minute,nu stiu cum naiba,dar m-a plictisit)si incoerent.

The Green Wave(2011)-5/10->Un subiect bun si o idee bunicica,dar nu profita de subiectul sau.

Hadewijch(2009)-8/10->Actrita principala e foarte buna,nu prea te astepti la unele lucruri si (ca toate filmele facute de Bruno Dumont) este filmat foarte misto,dar scena cu explozia e ridicola si sfarsitul nu mi-a placut.

The Driver(1978)-9/10->Filmul dupa care cred ca s-a facut Drive(2011).Doi actori de top se confrunta,scenele cu masini sunt super tari si e plin de suspans.
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Oct 2011, 16:13   #3895
aniela07
Guru
 
aniela07
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 656
Tree of Life 6/10 -poate aveam eu asteptari prea mari. Imaginile (pe care altii mi le-au descris ca fiind spectaculoase) mi s-au parut "cliseistice", muzica (desi de calitate) a fost anodina, jocul actorilor nu a fost deosebit (cu exceptia copilului, care mi-a placut). Ca subiect, filmul putea fi cu mult mult mult mai bun decat ce a iesit de fapt. Ideea e surprinzatoare. Modul de prezentare lasa mult de dorit.
aniela07 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Oct 2011, 17:06   #3896
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by aniela07:
Imaginile (pe care altii mi le-au descris ca fiind spectaculoase) mi s-au parut "cliseistice"

M-ar interesa sa explici putin ideea asta Si de ce nu scrii despre film la topicul sau?

Eu am vazut Arirang ieri (tot in cadrul retrospectivei, presupun ca acolo ai vazut si tu ToL). Mi s-a parut o aberatie. Poate e o farsa si atunci Kim Ki-duk era plictisit, dar din pacate filmul pare pe bune...si atunci e doar trist si penibil. Cred ca-i o metoda de terapie psihologica pentru sine in care spune toate aberatiile posibile de-i veneau prin mintea lui clar deplasata (ceea ce era un lucru bun in filmele sale adevarate). E de departe cea mai mare dezamagire si e de la unul din regizorii mei preferati, iar mai trist decat atat e faptul ca nu-l vad facand filme (bune) prea curand, asta daca o va mai face vreodata. Era o spectatoare, probabil eleva/studenta, care la sfarsitul filmului, vorbind cu o prietena cunoscatoare a lui Kim, spune ca i-a placut intrebarile filosofice puse in discutie... sau undeva pe acolo. M-am abtinut sa nu izbucnesc in ras. Singura parte buna a filmului au fost unele momente comice. E cumva paradoxal avand in vedere starea de depresie in care Kim pare sa se afle, de asta n-am exlus total ideea ca ar fi o farsa.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Oct 2011, 09:14   #3897
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
hopa tzopa...

am vazut si eu finnaly Hall Pass 2011 , si tinand cont ca e o comedie clasic americana nu pot da mai mult de nota 7.

si ca sa zic ceva despre film, ca sare Liviu ca nu zic ceva : in primul rand tot scenariul previzibil. Tipul ( owen wilson ) primeste un hall pass de la nevasta lui, incearca sa isi faca de cap impreuna cu un prieten, nu reuseste sa se culce cu nimeni , si se intoarce la nevasta lui, si isi da seama cat de mult tine la ea.

In rest, faze comice da! chiar unele trase de par... unele seci.
in lipsa de ocupatie sau de vazut altceva mult mai bun, recomand
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Oct 2011, 18:26   #3898
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Frigul m-a legat de casa si a trebuit sa bag niste recuperari in week-end :
-Trainspotting
-La vie de Jesus
- Happiness
- Meek 's Cutoff
Pentru seara asta am un criminal german suparat ''Angst'' (1983)
http://www.youtube.com/watch?v=cfqN2wuH_Ck
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Oct 2011, 00:39   #3899
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Crazy,stupid,love

Filmul beneficiaza de o distributie de top care isi face treaba bine.Mi-a placut ca a abordat midlife crisis-ul intr-un mod interesant dar da cu bata in balta in ultimele 30 de minute in care scoate la foc automat toate cliseele.Cu toate astea ramane un film insa putea sa fie unul foarte bun.

Nota 7/10
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.

Last edited by Kriss_Kringle : 18 Oct 2011 at 21:19.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Oct 2011, 20:43   #3900
aniela07
Guru
 
aniela07
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 656
La Piel que habito 10/10


O comedie neagra rau, cu un umor mult mai pervers decat are Almodovar de obicei, cu oarecari accente asiatice.
Dramatismul este dozat excelent pana cand te prinzi ce si cum. Iar daca ar fi sa exprimi subiectul intr-o singura propozitie, ar iesi ceva ce nu s-a mai facut (si nici prea gandit) inainte. Nu vreau sa spun foarte multe pentru ca ar strica farmecul daca vreti sa-l vedeti. Ideea filmului mi s-a parut geniala, iar realizarea e pe masura.
aniela07 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:52.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells