Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 03 Jul 2009, 10:36   #1
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
"Descoperirile" noastre

Liviu-: Ideea acestui topic e continuata foarte bine aici, prin urmare acest topic e inchis, iar discutiile vor fi continuate acolo.


Deci, cred ca ni s-a intamplat tuturor sa dea peste un film 'din debara' - ocolit de critici dar cateodata si de public, fara prea mult tam-tam in jurul sau, dar care ne-a placut la nebunie.

ma rog, ideea e ca sunt destul de blazat momentan (filme & restu') - am chef de ceva care sa ma scoata din letargia asta si, in trecut, doar bombele 'ascunse', fara ceas, m-au mai 'trezit'. puteti sa-mi dati ceva exemple de astfel de filme ?

incep eu - prin ianuarie a.c. am vazut 'eden lake', cel mai dur horror britanic pe care l-am prins vreodata ('the descent', din echipa caruia vine regizorul, de altfel, james watkins, parea 'vrajitorul din oz' pe langa acesta) si un 'deliverance' al noului secol. e 'de groaza' dar mai degraba la figurat, adica iti musti unghiile, iti transpira palmele si, in final, realizezi ca nu l-ai privit, ci mai degraba 'i-ai supravietuit' (asta e de la un critic american). nu are vampiri, varcolaci, ucigasi mascati, nici macar casete video, ci niste pustani de 13-15 ani, dar iti intorc stomacul pe dos si iti pun nervii la rotisor mai eficient decat niste zombies de-ai lui raimi, romero sau boyle.

merita.

anyone else ?
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)

Last edited by Liviu- : 05 Jul 2011 at 17:04.
notorious is offline   sendpm.gif
Old 03 Jul 2009, 11:52   #2
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Disco Pigs, un film irlandez din 2001, unul din primele roluri ale lui Cillian Murphy, foarte putin bagat in seama overall. L-am vazut cu niste prieteni de revelion acum doi ani fara sa stim mare lucru despre el si cred ca a devenit unul din filmele mele de suflet, daca nu neaparat preferat.
miercuri is offline   sendpm.gif
Old 03 Jul 2009, 13:42   #3
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by bremen1980:
-Gone Baby gone''-foarte bun rolul facut de Casey Affleck.Te pacaleste la inceput cu fata aia de tocilar dar apoi intra bine in rol .

Gone baby Gone a fost un film pe care mi l-a recomandat multa lume, dar intr-adevar nu stiu sa fi citit nimic de el prin presa. Mie de Casey Affleck chiar nu mi-a placut. Ideea filmului insa a fost super marfa.
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   sendpm.gif
Old 03 Jul 2009, 13:50   #4
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Din pacate, descoperiri remarcabile nu prea am in primul rand pentru ca nu prea citesc cronici de film (deci nu sunt la curent cu ce e aclamat si ce nu), nu prea urmaresc toate premiile de la festivaluri si nu inchiriez DVD-uri.

Imi luasem la un momentdat de la British Council, Final Cut cu Jude Law de care cred ca auzisem vag pe cinemagia, si de care nu m-am lovit d eprea multe ori in critica citita de mine (dar evident nu e o super obscuritate).
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   sendpm.gif
Old 03 Jul 2009, 15:22   #5
vicki
Senior
 
vicki
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 93
`Confessions of a Dangerous Mind`-un film de Clooney din 2002- o fresca surprinzator de vie a societatii din ziua de azi cu personaje in care se poate regasi fiecare dintre noi.L-am descoperit din intamplare si chiar nu credeam ca ma va impresiona atat de mult .E de vazut
vicki is offline   sendpm.gif
Old 03 Jul 2009, 18:18   #6
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Lol, cum ar putea fi filme ca Gone baby Gone sau Confessions of a Dangerous Mind ocolite de critica sau public, cand un simplu search pe imdb gaseste o gramada de cronici si zeci de mii de note? Pana si Eden Lake e high profile, oricine e la curent cu filmele europene l-a vazut sau macar a auzit de el.

In fine, ca sa fiu on topic:
Himmerfall - O comedie la care uneori nu stii daca sa plangi sau sa razi, in care toate personajele sunt sarite de pe fix intr-un stil specific nordicilor.

A Dog In The Sidecar - Un film delicat si subtil despre maturizare si modul in care viata iti trage unori presul de sub picioare fara ca macar sa observi.

Junimond - Un film liric, care reuseste sa surprinda esente ale existentei umane intr-un subiect care se preta la melodrama ieftina.
  sendpm.gif
Old 06 Jul 2009, 11:15   #7
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
thanks, bremen & everybody.

ala cu oile pare nutty rau de tot.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   sendpm.gif
Old 08 Jul 2009, 22:39   #8
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Un film care mie mi-a placut foarte mult, dar despre care nu am auzit vorbindu-se prea mult este Ghost World (2001) cu Thora Birch, Scarlett Johansson si Steve Buscemi. Filmul este ecranizarea unui roman ilustrat, care poarta acelasi titlu si care a fost lansat in 1997.
Thora si Scarlett interpreteaza doua proaspete absolvente de liceu, Enid si Rebecca, doua rebele care nu se pot adapta mediului in care traiesc. Daca Rebecca incepe cat de cat sa tinda spre o "viata obisnuita", Enid este mult mai cinica si mai retrasa, gasind un prieten in ciudatul colectionar de discuri Seymour, caruia reuseste sa ii dea peste cap intreaga existenta in scurta ei intruziune in viata lui.
Nu vreau sa spun mai multe, mai bine vedeti filmul daca nu ati facut-o inca, merita!

http://www.youtube.com/watch?v=rq6AOc0ATnU

In film apare si Brad Renfro, protagonistul din Clientul. Actorul a decedat anul trecut, cu putin timp inaintea lui Heath Ledger, in urma unei supradoze de droguri.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   sendpm.gif
Old 09 Jul 2009, 10:05   #9
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
O Melissokomos (The Beekeeper) 1986 de Theo Angelopoulos

O capodopera ignorata pe nedrept de critici. Marcello Mastroianni in poate cel mai elegiac rol al carierei lui. Pure poetry.
Chambord is offline   sendpm.gif
Old 23 Jul 2009, 08:50   #10
ugotbloodonmysuit
Junior
 
ugotbloodonmysuit
 
Join Date: May 2009
Posts: 26
Final Fantasy: The Spirits Within (2001)
Un film de animatie excelent... dar care nu a dat lovitura in box office...

Liviu-: Ideea acestui topic e continuata foarte bine aici, prin urmare acest topic e inchis, iar discutiile vor fi continuate acolo.

Last edited by Liviu- : 05 Jul 2011 at 17:05.
ugotbloodonmysuit is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:02.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells