Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 25 Apr 2010, 16:03   #21
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Aia multi de il au nu stiu sa faca diferenta intre a-l descarca de pe net si a-l avea pe DVD original. Asta ori au bifat sa mai faca niste puncte. Daca pe PROVideo scrie "In curand" probabil inca nu a aparut la noi... Daca stie cineva mai multe detalii sa scrie, eu doar vroiam sa clarific ce e cu cei care au bifat optiunea "Am deja".
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Apr 2010, 19:51   #22
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
pana una alta, cu un simplu click se poate lua de pe un torent ...dureaza vreo juma' de ora pana se descarca si gata! castronul cu floricele sau punga cu seminte va va tine de urat la un film plicticos, deloc spectaculos din punct de vedere artistic si prea elogiat de critici...
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Apr 2010, 09:44   #23
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
lasa bah ca ai bagat un Gutza dupa aia si ti-a trecut greatza si plictisul, ce te mai dai fata mare acuma !
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Apr 2010, 10:11   #24
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Na-na! Färä mojicii, s'il vous plaît!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Apr 2010, 14:33   #25
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
gutza esti tu daca crezi asta, chambord!
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Apr 2010, 16:58   #26
Anxious_Schizoid
Senior
 
Anxious_Schizoid
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 139
Originally Posted by rvn:
pana una alta, cu un simplu click se poate lua de pe un torent ...dureaza vreo juma' de ora pana se descarca si gata! castronul cu floricele sau punga cu seminte va va tine de urat la un film plicticos, deloc spectaculos din punct de vedere artistic si prea elogiat de critici...

Ce-ar fi să ne laşi pe noi să decidem dacă filmul e plictisitor sau nu. Ştiam şi noi cum se poate downloada un film de pe Internet. Dacă ne interesa doar să-l avem în calculator, nu mai scriam nimic. Eu chiar o să aştept ca filmul să iasă pe DVD, în România, până să-l văd.
Anxious_Schizoid is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Apr 2010, 18:39   #27
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
anxiosule schizoid, poti sa astepti si o suta de ani daca vrei! fitele iti sunt la fel de mari ca si prostia numelui! daca n-ai ce face cu banii, iti pot sugera sa-i donezi unui spital de exemplu, nu-i arunca pe un film pe care il poti viziona si gratis....
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 May 2010, 14:10   #28
Anxious_Schizoid
Senior
 
Anxious_Schizoid
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 139
Originally Posted by rvn:
anxiosule schizoid, poti sa astepti si o suta de ani daca vrei! fitele iti sunt la fel de mari ca si prostia numelui! daca n-ai ce face cu banii, iti pot sugera sa-i donezi unui spital de exemplu, nu-i arunca pe un film pe care il poti viziona si gratis....

Dacă zici tu.
Quote:
nu-i arunca pe un film pe care il poti viziona si gratis....
Ah! Mentalitate de român. "Dacă e pe gratis...."

Îmi cer scuze moderatorilor pentru off-topic. Promit să nu mai fac.
Anxious_Schizoid is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 May 2010, 15:17   #29
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
e de strain capitalist, fraiero,asa s-au imbogatit!
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 May 2010, 11:03   #30
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Am vazut aseara filmul si m-a surprins in mod placut, chiar daca nu-i genul meu. De apreciat faptul ca a reusit sa evite, in mare parte, dulcegariile ieftine intilnite in filmele americane de gen. Derapeaza putin in elitism, finalul amarui este indulcit asa, de florile marului, insa performantele actoricesti sint la inaltime. Pacat de filonul dramatic din final, neexploatat asa cum se cuvenea, situatia fiind rezolvata rapid si conventional.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 May 2010, 07:55   #31
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
L-am vazut si eu aseara si imi pare foarte rau ca am facut asta. Unde-s filmele englezesti de alta data, ca asta a fost un film american siropos tipic?

Plin de clisee si de simplisme. sa dau cateva exemple, sub forma unor intrebari: de ce trebuia neaparat ca cele doua prietene ale lui Jenny sa fie uratzele cu spume, si numai ea, Jenny, dragutza? De ce trebuia ca directoarea facultatii sa fie tipologia tipica (!) de directoare rea, dura? De ce este Jenny atat de stupida si ajunge sa promoveze (aproape ca o face politic) valori atat de frivole si nesemnificative precum "concerte de jazz, cantece frantuzesti, petreceri, dezmatz"? i mean, wth, is that all that she wants? M-a infiorat simplitatea aceasta, dorintele astea patimase strigate pe un ton patimas, ai fi zis ca propovaduieste venirea vreunei apocalipse? Apoi, de ce tatal ei trebuie sa fie atat de extrem dur, rau, batut in cap, cu ochelari de cal? Si de ce prietena blonda din cercul lui David trebuie sa fie iarasi, prototipul tipic de blonda proasta, curva, ignoranta, party-goer, shopping addict?

Nu putem gandi decat in astfel de clisee, sau cum? Tot ce e in filmul asta e atins de pana vrajita a cliseului cel mai la indemana. Abia, abia am tras de mine sa-l vad.

Cel mai fain actor a fost scolarul care ii facea curte lui Jenny, the teddy boy-ul acela fastacit si neindemanatic. Super actor, stie cineva cum il cheama? Muream de ras cand il vedeam impleticindu-se in cuvinte, timiditatea si naivitatea lui sunt adorabile iar modul in care a interpretat personajul merita multe, multe premii.

Overall, nota 4.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 May 2010, 08:14   #32
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
De acord cu un anumit aspect. Cliseul legat de coolness vs nerdness: secventza cu ochelarista care intreaba de Chanel iar cele 3 prietene "cool" o ignora e demna de dispret. Stim cum stau lucrurile in realitate, nu mai avem nevoie sa ni se tot bage pe git asemenea chestii.
In schimb, nu am perceput personajul directoarei rau si dur, l-am vazut ca pe un personaj pragmatic, prin biroul careia s-au perindat probabil nshpe mii de asemenea exemplare naive, o femeie care a vazut tot ceea ce era de vazut si care stie ca nu prea are rost sa te bati cu morile de vint. De asemenea, tatal nu mi s-a parut chiar un cliseu, e un personaj un pic mai complex, cred, asta si datorita interpretarii nuantate a lui Molina.
Cea mai lame secventa mi s-a parut dulcegaria cu Parisul. Ca tot vorbeam de clisee...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 May 2010, 08:18   #33
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
A, da, chiar, am uitat sa zic de Paris.
La un anumit moment m-am gandit ca poate totusi pustoaica are o scuza sa fie atat de plina de kitsch la cap si de dorinte frivole si stupide. Are doar 16 ani, pt Dumnezeu! pe urma mi-am amintit ca stai sa vezi, ea citeste Sartre, e cultivata, este foarte inteligenta, nu are nici o scuza sa se comporte ca o pitzipoanca. Am cunoscut persoane care studiaza la Oxford si la Stanford, si nu au nici pe departe stupizeniile alea in cap.

Singurul lucru care m-a placut, vizavi de valori, a fost ca dupa ce isi ia tzeapa cu David, Jenny realizeaza si spune ca isi doreste o viata luxoasa dar ca a invatzat ca nu exista shortcut catre acest lucru si ca trebuie sa studieze din greu si sa munceasca ca sa ajunga acolo. Asta mi-a placut, e o viziune asupra vietii cu care rezonez de cand ma stiu.

Last edited by illotempore2002 : 04 May 2010 at 08:22.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 May 2010, 08:20   #34
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Si pitzipoancele au suflet.
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 May 2010, 13:19   #35
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Filmul e bazat pe cartea autobiografica a unei tipe, si nu e deloc putin probabil ca adolescentza ei din anii 60 sa fi fost chiar in halul ala de cliseica. Nu mi se pare deloc anormal ca o fatuca desteapta dintr-o familie middle-class din Anglia anilor 60 sa viseze la frivolitati gen concerte jazz si viata de la Paris. E un snobism inocent, aosicat varstei ei si mediului din care face parte. Dar in final il depaseste.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 May 2010, 13:35   #36
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
O fatuca nu are decat sa scrie ce vrea in autobiografia sau jurnalul ei. Ma mir totusi cum de un scenarist si un cineast gasesc interesant de transpus in film astfel de clisee si cum de nu au intervenit sa le mai modereze, nuantzeze umpic. Fata putea sa scrie si versuri pt manele, putin imi pasa. Da, am spus ca varsta ar putea functiona ca o scuza. Dar ce e interesant pana la urma? E o adolescenta normala in frivolitatea ei, cate pustoaice nu viseaza la printzul pe cal alb si nu viseaza sa calatoreasca cu iubiti bogati etc.....ce vreau sa zic e ca nu e nimic de fructificat aici.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 May 2010, 14:02   #37
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
De precizat ca autobiografia a fost scrisa acum, cand fatuca are 60 si de ani. Eu cred ca a fost foarte refreshing sa vad pe ecran o adolescenta normala, care face greseli normale pentru varsta ei, are un conflict normal cu parintii cu sistemul, fara sa fie o antieroina construita strict pentru ecran. Multe lucruri din viata, transpuse cinematografic pot parea cliseice, dar mie tocmai asta mi s-a parut ca face filmul sincer.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 May 2010, 14:54   #38
Anxious_Schizoid
Senior
 
Anxious_Schizoid
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 139
A apărut pe DVD filmul http://www.provideo.ro/Catalogs/DVD/...ata/5425p.aspx
Anxious_Schizoid is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2010, 22:35   #39
Maiadim
Novice
 
Maiadim
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 10
Dar de ce trebuie sa il ai pe DVD ca sa-l vezi, cand poti sa mergi la cinematograf? Biletul e mai ieftin, filmul se simte altfel... Ca sa nu mai spun ca, desi e bun, nu e chiar atat de bun incat sa vrei sa-l tii in dulap/in sertar/pe raft langa dvd-urile cu filmele lui Kubrick sau Hitchcock (de exemplu).
Maiadim is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2010, 23:45   #40
Munchausen
Novice
 
Munchausen
 
Join Date: May 2010
Posts: 2
Originally Posted by illotempore2002:
O fatuca nu are decat sa scrie ce vrea in autobiografia sau jurnalul ei. Ma mir totusi cum de un scenarist si un cineast gasesc interesant de transpus in film astfel de clisee si cum de nu au intervenit sa le mai modereze, nuantzeze umpic. Fata putea sa scrie si versuri pt manele, putin imi pasa. Da, am spus ca varsta ar putea functiona ca o scuza. Dar ce e interesant pana la urma? E o adolescenta normala in frivolitatea ei, cate pustoaice nu viseaza la printzul pe cal alb si nu viseaza sa calatoreasca cu iubiti bogati etc.....ce vreau sa zic e ca nu e nimic de fructificat aici.

Cam asa.

Last edited by Munchausen : 27 Dec 2011 at 12:52.
Munchausen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:21.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells