Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Horror

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 14 Dec 2004, 21:15   #1
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Exorcistul - Inceputul

filmul asta, din cate-am citit, are o poveste lunga. a costat vreo 30 mil.$ cat timp a fost pe mainile lui paul shrader, care nu prea i-a impresionat pe producatori cu ideea lui de a face mai mult o drama psihologica decat un horror veritabil. asa ca a fost concediat, dar kestia pe care eu o consider cea mai tare este ca a reusit sa filmeze un material intreg, pe care producatorii l-au respins intru totul ! a fost angajat renny harlin (un preferat al meu in ce priveste filmele de actiune) care a mai inghitit 20 mil.$ ca sa refilmeze 90% (!!) din materialul lui shrader si asa a iesit...


THE EXORCIST -THE BEGINNING. acuma...

1.crucile intoarse in jos
2.baiatul mancat de viu de hiene
3.ala cu bubele
4.baiatul posedat care face tot felul de treburi twisted
5.ala cu svastica incrustata pe piept

plus altele... filmul asta m-a speriat de aproape ca mi-a intors stomacul pe dos! si sala era in acelasi mood.

oare chiar sunt eu idiot ?... (ignorati ultima intrebare, mai mult retorica...)
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Dec 2004, 21:35   #2
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
De ce sa fii idiot? Pentru ca te-a speriat filmul? Nu, inseamna ca filmul si-a atins scopul. Poate ma uit si eu la el dupa ce ai scris
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Dec 2004, 01:05   #3
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
exorcistu e un jeg penibil
fara pic de logica
si nu mi se pare a fi visceral
whatever
io am lipsiut destul de mult ca mi se paruse o imbecilitate crasa si mi-era foame
0/5
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Dec 2004, 08:04   #4
Scorpion
Senior
 
Scorpion
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 83
M-am plictisit ingrozitor la el. Mult prea lung si previzibil.
Macar de ar fi aratat-o pe eroina la dus ca tot avea rating R
Scorpion is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Dec 2004, 11:51   #5
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
am citit si pe cinemagia, si pe imbd ca va fi lansata pe dvd si varianta lui paul shrader. sunt curios...

@benny

uita-te la film din simpla curiozitate. poate-oi fi eu mai usor 'speriabil'...
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Dec 2004, 21:28   #6
Flopcaru
Junior
 
Flopcaru
 
Join Date: Oct 2003
Location: lost city
Posts: 65
Mah, tu vorbesti serios? Chiar te-ai speriat? Ca eu de mult caut un film care sa ma sperie rau de tot sa nu dorm cateva zile ca filmele de groaza k lumea sunt pe cale de disparitie. Pai daca e asa ma duc maine sa il vad.
__________________
Asta e prima zi din restul vietii mele.
Flopcaru is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Dec 2004, 21:59   #7
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
nope... :lol:

legat de d***m** am o adevarata psihoza.

eu deja am uitat 'exorcistul: inceputul', deci groaza a fost traita din plin in cele doua ore ale filmului, dupa care a zburat ca o musculitza dintr-alea din biserica satanica...
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2005, 16:37   #8
i_matei
Veteran
 
i_matei
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 202
E o porcarie de film... e impanat cu o gramada de scene sangeroase menite a te speria, dar nu fac decat sa te scarbeasca...
Ideea filmului e destul de buna, si cred ca ar fi putut iesi ceva reusit daca se alegea varianta ideii de a se induce groaza prin tehnici mult mai subtile decat sa vezi o serie de scene gorre-rated, de-a dreptul respingatoare...
Plus de asta, filmul isi pierde si din acea urma de tensiune printr-o gramada de scene penibile... Cred ca cea mai idioata scena din film e momentul sinuciderii capitanului englez cand toti fluturii din colectie i-o iau razna... am ras cu lacrimi la faza aia

Au fost si niste scene reusite, si amintesc aici, momentul in care Parintele Merin alege oamenii care sunt executati de capitanul nazist (God is not here today father!), si scena exorcizarii care sunt foarte bine jucate, cu multa forta si extrem de convingatoare...
In rest insa... jale...

Pacat de Exorcist... pentru mine ramane alaturi de "Expresul groazei" cel mai reusit film horror din toate timpurile...
i_matei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2005, 21:28   #9
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
am vazut doar trailer-ul si mi s-a facut pielea de gaina...abia astept sa vad tot filmul...sper sa aiba ceva de spus si sa nu fie doar trailer-ul de el

OT: apropo filme de bagat in sperietzi...am vazut pe video unul "rau" de-a binelea cand eram mai mic, de mi-e era teama sa umblu si ziua singur pe strada, sa nu mai zic de cimitire & stuff...nu mai stiu titlul original, dar Nistor (ca ea traducea) i-a spus "Vrajitoarele din Salem"...mai stiu numele personajului principal, si anume Ann Putnam...din ce-am gasit eu pe IMDB, ar putea fi vorba de filmul Burned at the Stake (1981)...anyway, it was fucking bloody scarry
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2005, 16:02   #10
M_olecula
Guru
 
M_olecula
 
Join Date: Jun 2004
Location: Bucuresti
Posts: 351
O infectie filmul asta . Numai scene sangeroase , nush de ce au fost bagate in film , probabil sa sperie boracii ca Joseph
Am si eu o curiozitate , infirma , cum si de ce a murit blonda la sfarsit !? :?
M_olecula is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jan 2005, 11:59   #11
aditza2004
Guru
 
aditza2004
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti
Posts: 338
Un film de 7.5....nu a fost cine stie c...dar a avut o poveste cat de cat interesanta...si unele faze in care iti sarea popcornul din mana...cand mananca hiena maimutza...si deastea...eu cred ca a meritat...dar nu cum ma asteptam eu sa fie...sa ies de acolo :w00t:
__________________
If U have something to say ,SAY IT

Last edited by Pitbull : 10 Aug 2009 at 23:00.
aditza2004 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Sep 2009, 20:23   #12
Mikala
Guru
 
Mikala
 
Join Date: Jul 2009
Location: Hell
Posts: 350
Cand am vazut filmul asta eram in sala doar eu si sora mea , cu inca un prieten . Atat ! In rest , gol ! imaginati-va ce fel m-am simtit eu cand vedeam fazele respective :

THE EXORCIST -THE BEGINNING. acuma...

1.crucile intoarse in jos
2.baiatul mancat de viu de hiene
3.ala cu bubele
4.baiatul posedat care face tot felul de treburi twisted
5.ala cu svastica incrustata pe piept

[am citat si eu ]
__________________
" It has been said that something as small as the flutter of a butterfly 's wing can ultimately cause a thyphoon halfway around the world " - Chaos Theory

" Vanity - definitely my favourite sin. " - Al Pacino [ Devil's Advocate ]
Mikala is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:20.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells