Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 08 Jun 2010, 16:40   #21
marllenn
Guru
 
marllenn
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 571
Prince of persia
Am jucat jocul si am vazut acu cateva zile la cinema si mi-a placut foarte mult mi-a placut cum jack l-a jucat pe dastan. Coloana sonora din film imi place actiune a avut nota 10 din partea mea
marllenn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2010, 16:42   #22
marllenn
Guru
 
marllenn
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 571
Cred ca nu trebuia sa ma bag in discutia am gresit ?
marllenn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2010, 16:50   #23
pipes
Guru
 
pipes
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 545
Esti pe etnobotanice? Delirezi?
pipes is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2010, 16:56   #24
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
Sf. Petru in action. Marllenn, ai dat de dracu' !
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2010, 17:33   #25
marllenn
Guru
 
marllenn
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 571
Off greșesc și eu odata și ma luati asa lasa
marllenn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2010, 18:08   #26
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by SoX:
@Pitbull, ceva despre Prince of Persia, nimic-nimic?
Dacä l-oi vedea-vedea.
Ceea ce nucred-nucred.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2010, 14:54   #27
Medicate
Psychosocial
 
Medicate
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,156
Stii ce nu inteleg SoX, de ce trebuie facuta aceasta asemanare cu jocul video ?
A fost un film bun, cu efecte ce iti incanta vazul si cu o coloana sonora peste medie...
In ultima vreme nici un regizor nu a fost prea inventiv, toti inspirandu-se din pelicule mai vechi sau din jocuri...dar ar trebui precizat urmatorul fapt : daca e sa te inspiri din asa ceva, nu trebuie sa fie exact ca-n carte ( apropo ... urasc copiatul ), doar culegi cateva esente, iar restul il dezvolti pe baza imaginatiei tale sau a scenaristilor.


Am observat ca s-a discutat despre seria Resident Evil ... as dori sa adaug urmatorul lucru : primul si al doilea film al seriei au fost OK, ultimul, in schimb a cam lasat de dorit, astept cu nerabdare partea a 4-a, sperand ca se va ridica la nivelul primelor 2 si de ce nu, un pic mai sus !
Medicate is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2010, 15:09   #28
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
Nu am zis ca trebuia musai sa-l transforme intr-o copie fidela a jocului respectiv. Am obsevat doar ca regizorul a "focalizat" in alta parte neglijand astfel personalitatea printului. Am remarcat si eu coloana sonora, foarte reusita si incantatoare, pacat ca decorul nu a fost la aceasi inaltime.
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2010, 16:06   #29
Medicate
Psychosocial
 
Medicate
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,156
Decor de Heroes of Might & Magic ... modul in care a fost prezentat orasul ... destul de ok .
Medicate is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2010, 08:43   #30
vlad4s
Guru
 
vlad4s
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 509
Alegerea fanilor

Eu fiind un mare fan al jocurilor o sa fiu direct:mi - a placut filmul dar sunt si putin dezamagit.
Intai eu v - as ruga sa incercati jocurile si apoi sa va uitati la film,dak nu sunteti un fan al jocurilor merita sa va uitati la film.
Bun,acum eu nu inteleg dc regizorul a vrut atat de putina legatura cu jocul!Adik dak era un joc,nu cer o copie perfecta,dar nici atat de putin.Jocul a fost un"blockbuster"in lumea jocurilor deci o copie perfecta ar fi un blockbuster in lumea filmelor am dreptate?
Acum povestea filmului nu e rea,defapt eu am simtit acel sentiment de film bun combinat cu ceva vechi dak ma intelegeti,oricum comparand cu povestea jocului sa zicem ca e buna,Acum mi - a placut in film ca a respectat cel putin lucrurile de baza,adik Tamina era Farah...ma refer la pers chiar au fost bn alesi si in plus acrobatiile printului nu m - au dezamagit chiar deloc.Hasasinii sunt monstrii in joc,pacat ca locurile unde se petrec nu au fost atat de epice ca in joc,dar bataliile printului o sa va tina in suspans.
Per ansamblu hai sa vedem.La poveste a castigat jocul deoarece mie mi se pare mai artistica,dar nici a filmului nu a fost rea,avea aer persan
Pers m - au incantat foarte mult,actorii au jucat de nota 10 dupa mn decii aici filmul castiga.Acrobatiile si luptele au fost destul de credibile
Oricum filmul este extrem de bun merita vazut,sper ca sequelul va fi mai bun,dar ganditi - va ca dak nu ar mai fi existat jocurile filmul ar fi fost de nota 10.Dar dak jocurile nu existau,oare mai fi existat filmul?

Last edited by vlad4s : 18 Jun 2010 at 09:12.
vlad4s is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2010, 15:02   #31
Lecart
Guru
 
Lecart
 
Join Date: Mar 2007
Location: Constanta
Posts: 323
Mie mi s-a parut imatur pe langa joc. (cu mult mai)

Vizual e ok, pacat ca lipsesc acrobatiile de lupta si vedem doar cateva balarii gen 'taie sfoara, cade butucu'" ca-n desene animate. Cuplul e annoying la un moment dat.

Deci sunt dezamagit, voiam ceva mai impresionant; astept sequelul, si ma astept sa fie la fel de dark si profund ca jocul, Warrior Within, unde ai atmosfera, ai senzatie constanta de apasare, ai neprevazut, nu ai curse cu struti.
Lecart is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jul 2010, 02:10   #32
s_theo2003
Novice
 
s_theo2003
 
Join Date: May 2009
Posts: 8
ca musca in lapte :P

am vazut si eu Prince of Persia ... si mi-a placut foarte mult (trebuie sa mentionez ca nu am jucat nici un joc, deci nu am baza de comparatie :/ ) nu stiu daca e ceva care m-a atras in mod special.. dar combinatia dintre complot+interpretare+fazele comice ale seicului cu taxele lui etc.... nu zic ca e extraordinar, dar e genul filmului care il revezi cu placere peste 2 ani cand il da la TV

Acum sa inteleg din comentarii ca jocu are mai multa substanta, iar filmul trebuia sa se focalizeze pe evolutialui Dastan... Intrebarea mea e: Ce sa se povesteasca de Dastan 2 ore jumatate ca sa tina publicul antrenat in poveste?
s_theo2003 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Aug 2010, 19:13   #33
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Asa si asa, dar cu mult peste cretinitatea de Clash Of The Titans.

Nu am jcuat jocul.

Ca poveste nu exceleaza, scenariul e compus in mare parte din clisee. Regia e ok, scenele de actiune sunt misto, insa parca e prea mult parkour antic, cand nu deschide gura, printul sare de pe cocioabe.
Personajul del mai interesant a fost "antreprenorul necinstit",avea viziune economica pt vremea lui, ura statul, se pricepea la PR, misto. Singurul lucru unic in film.

Despre print si printesa, stiam deja ce au sa-si zica, ce or sa faca, cum o sa decurga toata treaba. Am mai vazut cuplul asta de nspe mii de ori, si varianta asta mi s-a parut mediocra, nimic special. Nici un actor nu excelat, nici unul va fi tinut sau va avea ca referinta rolul din acest film.
Tipa nu e Megan Fox, Gemma e doar good-looking at best, adica nu e chiar frumoasa, gasesti destule ca ea.
Despre acotrul care l-a jucat pe print pot sa spun ca e slab. Nu mi se pare ca are prezenta si carisma pe care personajul o cere.
Aproape toate personajele, twisturile si modul de derulare al intrigi au fost copiate.

Filmul se poate compara cu Clash Of The Titans, care e tot un film despre o poveste fantastica. Desi povestea din Clash of The Titans e mult mai buna si mai interesanta, e foarte prost pusa pe ecran. Prince Of Persia e un film ok, nu o sa te lase impresionat mai mult de 2 zile.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Aug 2010, 10:46   #34
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
I pity the fool who thinks Megan Fox is hot.
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Aug 2010, 18:26   #35
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
danonino e cam la moda sa zici acum ca orice film are clisee nu ?

Stiu, stiu, pari mult mai... "cunoscator"...

Stiai ca toate filmele din ultimii 10 ani (pe putin) au la baza zeci de clisee?... Asta pentru ca s-a cam golit sacul cu suprize... E "normal" sa avem clisee in filme, probleme sunt altele; in CE filme sunt aduse, in ce MOD schimba sau nu schimba filmul si CATE sunt, adica numarul lor...

Sunt unele filme in care cliseele astea au un rol important si nu-i strica continutul. Unul dintre aceste filme este si Prince of Persia...
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Aug 2010, 23:03   #36
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Originally Posted by rifa:
danonino e cam la moda sa zici acum ca orice film are clisee nu ?

Stiu, stiu, pari mult mai... "cunoscator"...


Stiai ca toate filmele din ultimii 10 ani (pe putin) au la baza zeci de clisee?... Asta pentru ca s-a cam golit sacul cu suprize... E "normal" sa avem clisee in filme, probleme sunt altele; in CE filme sunt aduse, in ce MOD schimba sau nu schimba filmul si CATE sunt, adica numarul lor...

Sunt unele filme in care cliseele astea au un rol important si nu-i strica continutul. Unul dintre aceste filme este si Prince of Persia...

sigur...

Sunt filme care se folosesc de clisee dar mai au si substanta, asta e un lung sir de clisee intrerupt doar de aparatia "antreprenorului antic". Lasa-ma daca nici asta nu a fost previzibil... nu mai are sa vorbim.


@ marius_m
Ce ai cu fata? E chiar frumoasa si nu spun asta datorita PRului foarte bun pe care il are.

Last edited by danonino : 20 Aug 2010 at 23:07.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Aug 2010, 01:53   #37
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Originally Posted by danonino:
Sunt filme care se folosesc de clisee dar mai au si substanta, asta e un lung sir de clisee intrerupt doar de aparatia "antreprenorului antic". Lasa-ma daca nici asta nu a fost previzibil... nu mai are sa vorbim.

Stiu ca nu mai are rost sa vorbim tinand cont ca nu ai inteles unde "bat"...
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Aug 2010, 08:20   #38
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Originally Posted by rifa:
Originally Posted by danonino:
Sunt filme care se folosesc de clisee dar mai au si substanta, asta e un lung sir de clisee intrerupt doar de aparatia "antreprenorului antic". Lasa-ma daca nici asta nu a fost previzibil... nu mai are sa vorbim.

Stiu ca nu mai are rost sa vorbim tinand cont ca nu ai inteles unde "bat"...


spre comediile romantice?
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Aug 2010, 08:38   #39
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
nu mai citati intreg mesajul anterior, e chiar deasupra si e clar ca la el va referiti. Citati dintr-un mesaj anterior doar cand vreti sa subliniati un fragment din el
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Sep 2010, 11:10   #40
septick
Novice
 
septick
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 10
Intr-un fel mi-a placut, chiar m-a si amuzat Prince of Persia, dar imi tot venea sa-mi arunc ochii pe-un ceas, desi ducem lipsa in sala de cinema de asa ceva.....
septick is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 13:32.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells