Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Filme la TV

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 27 Nov 2012, 23:09   #761
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Sa completez si eu: Bordwell can suck a big fat hairy dick!
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Nov 2012, 07:44   #762
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Dupa ce terminati cu The Wire apucati-va de Boss. O bijuterie. When a comedian turns to serious stuff, it's always worth watching. You hear me, boss?
483639477_04_123_59lo.jpg
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5

Last edited by Windom : 28 Nov 2012 at 07:49.
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Nov 2012, 22:04   #763
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Mai am fix patru sezoane si termin si eu The Wire. In this life or the next.

Windom, btw, ti-am zis c-am vazut tot SFU-ul pan' la urma?
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Nov 2012, 22:46   #764
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
And? Bag sama ca ti-a placut de te-ai inhamat si la The Wire...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Nov 2012, 22:51   #765
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Cerceteaza un pic arhiva topicului. A fost un guilty pleasure, sa zicem...

La The Wire, insa, nu de-asta m-am inhamat. Umbla vorba peste tot ca e creme de la creme in materie de seriale si aveam de gand sa-i sar la beregata odata si-odata. Dar mi-ajunge un sezon. Cred. Mai ales acum ca-mi canta-n struna si unchiu' Bordwell.
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Nov 2012, 10:53   #766
Namaste
Guru
 
Namaste
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1,240
Mai e cineva la zi cu Dexter?

Dedicatie pentru cineva care apreciaza femeile dezinhibate. You hear me, cowboy?





Namaste is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Nov 2012, 11:54   #767
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Dexter is a whining pussy.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Nov 2012, 17:46   #768
Cips
Novice
 
Cips
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 5
Vreau sa ma apuc de unu din serialele astea dar chiar nu pot sa ma hotarasc.
The Wire,Homeland sau Mad Men?
Cips is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Nov 2012, 18:06   #769
Namaste
Guru
 
Namaste
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1,240
Frasier's evil twin strikes again
Quote:
I've asked you before, do you know who the fuck I am? Right now, in this moment, I am the angel of fucking death for you. And the next few minutes are gonna feel like perdition itself if you don't tell me what I need to know. Nod. You wanna play. Let's fucking play. How small. How pedestrian. How fucking cheap. Do you understand how little your petty act of defiance even registers? And to what end? Make your mundane, inconsequential life mean something? You want to feel, is that it? Feel needed? Worth it? You want to fucking matter? You don't. You don't fucking matter. Whatever station you occupy, others have given you... Those of us who make things, who matter. And you know this...That's your burden...That forever, no matter how hard you work, how many futile sacrifices you make, how deeply you commit, you know it will always be another's hand that feeds you. Because that's what you are, that's what you'll always be... Dependent. And now you have designs on shifting your dependency. How numbingly predictable. Go ahead. But before you walk out of this room, I want names.
Boss
Namaste is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Nov 2012, 18:18   #770
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Asadar te-ai apucat de el? Din momentul ăla mi-am dat seama că mă aflu în prezenta unui serial with BALLS. Doar Al Swearengen il intrece.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Nov 2012, 18:25   #771
Namaste
Guru
 
Namaste
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1,240
Da' parca ti-am zis ca m-am apucat, termin primul sezon. I still miss dear old Frasier, though.
Namaste is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Nov 2012, 19:40   #772
Pepper
Guru
 
Pepper
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 856
Originally Posted by Cips:
Vreau sa ma apuc de unu din serialele astea dar chiar nu pot sa ma hotarasc.
The Wire,Homeland sau Mad Men?
Poti sa te apuci de ele exact in ordinea asta.
__________________
"Life would be so wonderful if we only knew what to do with it"- G.G.
Pepper is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Nov 2012, 22:58   #773
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by Windom:
Boss
Originally Posted by Namaste:
Ok, I give in. Il incerc si eu in noaptea asta daca reusesc sa-mi termin cartea (autobiografia lui Obama 8-| ) dar daca n-o sa pot sa rezist dincolo de jumateatea primului episod, you two are in for a lot of trouble and pain. Intr-un fel sau altul. Dupa posibilitatile fiecaruia.
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2012, 00:25   #774
Pepper
Guru
 
Pepper
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 856
Boss-ul meu favorit ramane Nucky Thompson si nu cred ca va fi detronat prea curand. Dupa cum il interpreteaza Buscemi, apelativul gangster este mult prea dur, i s-ar potrivi mai degraba diplomat al lumii criminale. Well, he kicks ass for sure, dar imi pare bine ca nu toata greutatea serialului cade pe umerii lui actiunea e bine dispersata, rolurile nemaipomenit distribuite, desi unele cam scurte (gen Slater ), iar atmosfera destul de autentica. But hey, I'm not tryin'to convince anybody
Vad ca in sezonul 3 italienii sunt din ce in ce mai bagati in lumina reflectoarelor si se lasa cu mai mult de 2 personaje killerite per episod, ceea ce va duce inevitabil la un razboi in toata regula wich I don't mind!
Replica lui Capone din cel mai recent episod e de-a dreptul criminala: We been on the road for 18 hours. I need a bath, some chow. And then you (Nucky) and me sit down, and talk about who dies.
__________________
"Life would be so wonderful if we only knew what to do with it"- G.G.
Pepper is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2012, 07:50   #775
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Foarte bun BE, intr-adevar. Nu detroneaza The Sopranos dar tine aproape. Buscemi straluceste in rol, dar sarea si piperul e data de personajele secundare, de la van Alden (mai ales in sezonul 1), interpretat demential (la propriu si la figurat) de Michael Shannon, pina la Chucky White si toata pleiada de character actors pe care i-am zarit in fuga prin atitea si atitea filme. Schimburile de replici dintre Nucky si al sau kraut butler sint de-a dreptul delicioase. Sa nu mai zic de scena asta, suprarealista de-a dreptul:

boardwalk_empire_gyp_cannavale.jpg
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2012, 18:20   #776
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Ok, am vazut primul episod. Integral. E okish. Nu stiu daca acum il epigonizez pe Bordwell dar mi s-a parut si mie asta fragmentat, lipsit de omogenitate, lipsit de atat de vitalul Ritm care construieste si consacra un film. Un film cinematografic. (Nu-mi cereti sa inteleg ca televiziunea e alta mancare de peste si ca comparatiile sunt deplasate pentru ca n-o sa pot sa cred asta niciodata. In mare si in esenta, sunt acelasi lucru.) Nu zic ca era nevoie sa-mi aduca aminte de Ruiz, Malick &co ca sa ma simt mai satisfacut, dar asa cum se prezinta, e mult prea lipsit de poezie, de muzicalitate, de - din nou - ritm. Nu e vorba ca nu inteleg eu genul asta procedural, livresc, jurnalistic de a spune o poveste intr-un mod artistic pentru ca daca The Social Network si Zodiac, doua filme la care tin enorm, nu se incadreaza manusa in categoria asta atunci nu stiu care filme se incadreaza. Dar acolo e ceva in plus. Nu e vorba de calitate, de grad. Doh, stiu ca acolo avem de-a face cu Fincher si aici cu niste anonimi (desi am observat ca si-a bagat coada si Gus van Sant aici) si ca e stupid sa am aceleasi pretentii. E o diferenta structurala, de ingrediente constituente. Trebuie sa aiba legatura cu veracitatea unei afirmatii aforistice a lui Robert Mckee: screenplays are structure. Forma e (aproape) totul. Povestea are nevoie de rotunjime, de o arhitectura armonioasa, de interconectivitate cat mai prolifica (neuronala) a pieselor ce alcatuiesc intregul; intregul tre' sa aiba o configuratie cvasi-fractalica dezvoltata in jurul unei idei originante sau care sa permita emergenta unei idei-cheie-de-bolta. Aici aglutinajul pare cam random si haotic. Inexpresiv. Pare sa fi suferit o - sa-mi fie cu iertare - fractura de simetrie. In rest, s-au intamplat si niscaiva chestii interesante. De fapt, impresia de capat de linie a fost pozitiva. De fapt, stati asa, ca uitam de inca un aspect care argumenta nemultumirea mea. Ramurile narative paralele celei pe care ruleaza personajul principal. Cea cu fiica-sa, de exemplu. Oribila senzatia de irelevanta pe care-o tot lasa pana putin inaintea finalului. Prost, grosolan si intruziv integrata. Cel putin asa pare deocamdata. Sunt sigur ca dupa ce m-as mai familiariza cu harta intregului teritoriu (tot sezonul) lucrurile s-ar mai limpezi si autolegitima. Ok. Partile bune: personajul principal e destul de fascinant deja. Solid jucat si scris. Fabuloasa scena in care se dezlantuie vocal (unul din fetisurile mele in materie de filme) si il urecheste pe tipul ala care nu stiu ce-i ceruse. Fabuloasa si scena de sex. M-a luat pe nepregatite rau de tot. Chiar ma gandisem anterior si imi parea ca n-o sa prea avem parte asa ceva pe parcursul calatoriei. Ralantiul ala (compenseaza un pic aici la partea poetica) Antichrist-ian. Ai! Ai! Ai! Ai! Foarte interesanta (vizual) si protagonista scenei respectiva. Foarte misto si mica scena la care participa din nou respectiva din biroul boss-ului cand ea cade victima unui neinspirat puseu de samaritanism si se intereseaza de starea edilului care zacea extenuat pe canapea. Mi-a placut mult cum a repezit-o. Subtil dar cu multa cruzime in autenticitatea acelei replici. Ceva idei filosofico-politico-sociologice destul de ofertante pe alocuri. Vezi: And he did it because he understood something basic about all people. They want to be led. They want their disputes settled. They want their treaties negotiated, they want their jobs dispensed, their mutinies punished. And they want their loyalties rewarded. To those who lead them to all they want they get power. It's a covenant, unspoken and elemental. Idei generale totusi. Depinde de fiecare. Vladimir Vladimirovici zicea ca-s bune de aruncat la porci. Also, nu un plus propriu-zis (din contra chiar) decat prin prisma bias-ului meu, dar daca tot e atat de vorbaret (numai de filme vorbarete ma lovesc in ultimul timp; incep sa ma resemnez si sa incerc sa ma bucur de literatura asta ce uzurpa fiinta cinemaului, ca n-am ce face; si-asa incep sa-mi pierd increderea in Film si sa-mi para rau ca nu-mi petrec timpul citind lucruri serioase, asa ca intr-un fel, cu cat se apropie mai mult de literatura, cu atat mi-e mai usor sa-mi pastrez rabadare. Sinistru de paradoxal.) macar etaleaza un vocabular, variat, proaspat si interesant de urmarit.
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”

Last edited by Federico : 30 Nov 2012 at 18:25.
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2012, 00:23   #777
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Eu ma uit doar la Breaking Bad. And I dhould feel bad... Am vazut si cateva episoade din The Wire. Nu m-a prea prins :-(
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2012, 01:33   #778
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Stiu ca va stric topicul cu postarea asta dar asta e, e dreptul meu, sa-mi arat si eu preferintele

Acum ma uit la asta stiu ca e mult sub the Guardian, dar n-am ce face, atita timp cit e Simon Baker acolo eu sint multumita

__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Dec 2012, 20:22   #779
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by Windom:
Am ajuns (si trecut de... sunt la al 6-lea ep. parca) si eu la faza asta. Ce pot sa zic...


(dar vad ca se apeleaza nerusinat de sistematic la cirese-de-pe-tort de-astea; n-a fost episod in care sa nu i se dea laturii intunecate a publicului partea leului)

Inca doua secvente subtile excelente intre timp. Una dramatica (cea din finalul unui episod, in care Kane ridica un rest alimentar scapat pe jos de ingrijitoarea batranului prostrat si il infuleca fara sa-si dea seama ce face) si una taioasa, mizantrop-nihilista (cea in care K. ii intinde mana in momentul despartirii tipului pe care il urechise anterior - daca nu ma-nsel -; ii intinde mana imediat dupa ce se ridica de pe buda; fara sa se spele pe maini )
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2012, 01:00   #780
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Puteam sa jur c-am pus o poza cu el aici

This is very frustrating. Pun niste link-uri catre poze de pe net si pozele nu apar. In fine, daca nici asa n-o sa mearga, ma las pagubasa

__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."

Last edited by anaemona : 04 Dec 2012 at 02:45.
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:12.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells