Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Forum > Condica de sugestii si reclamatii

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 29 Mar 2011, 23:06   #1
nyuszi
Junior
 
nyuszi
 
Join Date: May 2008
Posts: 31
Question Poze aiurea la "Hush...Hush, Sweet Charlotte" si "Verdict: Crima"

Majoritatea pozelor din sectiunea "Imagini" a filmului "Hush...Hush, Sweet Charlotte" (http://www.cinemagia.ro/filme/hushhu...harlotte-6195/) au fost postate in mod clar de cineva care nu numai ca nu a vazut filmul, dar nu face diferenta intre Olivia de Havilland si Joan Crawford (ceea ce e foarte trist, parerea mea).

Mai toate pozele (link-urile sunt mai jost) o au ca protagonista pe Joan Crawford. Este adevarat ca filmul a fost turnat aproape in intregime inainte ca Joan Crawford sa se retraga si sa fie inlocuita de Olivia de Havilland, dar ea nu mai apare in film. Olivia de Havilland da. In acelasi rol. Deci e ilogic sa avem poze cu Crawford si Davis. Eventual intr-o sectiune de "Trivia", dar altundeva nu-si au locul.

Parerea mea este ca pozele ar trebui inlocuite cu unele in care apar cele doua protagoniste "reale" ale filmului. Pozele cu pricina:

http://www.cinemagia.ro/filme/hushhu...magini/363403/
http://www.cinemagia.ro/filme/hushhu...magini/363402/
http://www.cinemagia.ro/filme/hushhu...magini/363401/
http://www.cinemagia.ro/filme/hushhu...magini/363400/
http://www.cinemagia.ro/filme/hushhu...magini/363399/
http://www.cinemagia.ro/filme/hushhu...magini/363398/
http://www.cinemagia.ro/filme/hushhu...magini/363397/
http://www.cinemagia.ro/filme/hushhu...magini/363396/

Incidental, exista niste poze total aiurea si la sectiunea de "Imagini" a serialului "Verdict:Crima" (http://www.cinemagia.ro/filme/murder...t-crima-6511/). Sunt o gramada de "screencaptures" ale unui actor care nu a jucat decat intr-un singur episod, si e mai mult decat irelevant. Angela Lansbury, care apare in TOATE episodale serialului, apare in doar 5 dintre poze (cu fata, ca mai sunt vreo doua sau trei unde e cu spatele). :/

Nu mai atasez link-uri si la pozele astea, sunt prea multe si e destul de clar la ce/cine ma refer.

De asemenea, n-ar fi o idee rea ca cine verifica pozele sa verifice nu doar calitatea "vizuala" a acestora (adica, daca corespund ca dpi, sunt clare, etc), dar si acuratetea si relevanta lor. Sunt foarte foarte multe filme si seriale unde calitatea pozelor postate este indoielnica in cel mai bun caz. Nu cred ca ar trebui acceptate "screencaptures" in sectiunea de "Imagini", sunt de o calitate proasta, de cele mai multe ori.

De sters, eu nu pot sterge pozele aiurea. Am adaugat poze noi, relevante pentru filmul si serialul respectiv, 6 pentru "Hush... Hush Sweet Charlotte" si 38 pentru "Verdict: Crima", din pacate trece foaaaaaaaaarte mult timp pana aceste sunt aprobate.

Last edited by nyuszi : 29 Mar 2011 at 23:35.
nyuszi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2011, 09:05   #2
fresie
Pasărea Phoenix
 
fresie
 
Join Date: May 2010
Posts: 2,371
Originally Posted by nyuszi:
Majoritatea pozelor din sectiunea "Imagini" a filmului "Hush...Hush, Sweet Charlotte" (http://www.cinemagia.ro/filme/hushhu...harlotte-6195/) au fost postate in mod clar de cineva care nu numai ca nu a vazut filmul, dar nu face diferenta intre Olivia de Havilland si Joan Crawford (ceea ce e foarte trist, parerea mea).

Unde scrie ca e obligatoriu sa vezi filmul? Cei care acepta sau resping pozele adaugate pe acest site au vazut toate filmele? Te cam grabesti in a face afirmatii.
Iata considerentele dupa care am propus eu pozele: http://www.imdb.com/character/ch0162460/ si http://www.joancrawfordbest.com/images1964.htm. Daca eram intr-o grava eroare (confuzie intre cele doua mari actrite), dupa cum afirmi, adaugam toate pozele de pe site-ul respectiv.

Originally Posted by nyuszi:
Incidental, exista niste poze total aiurea si la sectiunea de "Imagini" a serialului "Verdict:Crima" (http://www.cinemagia.ro/filme/murder...t-crima-6511/). Sunt o gramada de "screencaptures" ale unui actor care nu a jucat decat intr-un singur episod, si e mai mult decat irelevant. Angela Lansbury, care apare in TOATE episodale serialului, apare in doar 5 dintre poze (cu fata, ca mai sunt vreo doua sau trei unde e cu spatele). :/

Nu mai atasez link-uri si la pozele astea, sunt prea multe si e destul de clar la ce/cine ma refer.

In ceea ce priveste al doilea film mentionat de tine, nu consider a fi incalcat nici o regula a site-ului, ci doar niste reguli pe care vrei tu sa le impui.
fresie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2011, 10:48   #3
nyuszi
Junior
 
nyuszi
 
Join Date: May 2008
Posts: 31
Nu e vorba de altceva aici decat de relevanta.

Daca ma duc si umplu sectiunea de poze a serialului "Battlestar Galactica" cu poze cu, nu stiu, Michelle Forbes, care apare in 2 episoade din 74 (sau 3 din 75, daca am considera "Razor" un "episod"), dar nu pun poze cu Katee Sachoff sau Edward James Olmos sau Mary McDonnell care apar in TOATE episoadele, atunci cum e? Cam asta e situatia in cazul galeriei de la "Verdict: Crima".

Si asta ar fi inca okay, pentru ca de bine de rau macar ea APARE in serial, dar daca ma duc si pun poze cu Rachel Weisz la "The Mummy III", sau cu Jodie Foster in "Hannibal", atunci e cam nasol de mine, pentru ca PERSONAJUL apare, dar actrita e alta. La asta ma refeream, si de aceea am sugerat mutarea pozelor intr-o sectiune de "trivia", sau macar adaugarea pozelor cu Olivia de Havilland in rolul respectiv (ceea ce am si facut, apropo). Nu e vorba ca pozele sunt "gresite", dar sunt irelevante pentru film ca produs finit.

Si nu, nu trebuie sa vada moderatorii (sau cei care completeaza sectiunile de Wiki si Imagini) toate filmele din univers, dar in momentul in care se posteaza/accepta ceva, ar trebui verificata informatia, mai ales daca moderatorul nu este familiar cu filmul sau cariera unui actor.

Si, in ultimul rand, nu am spus ca pozele ar incalca vre-o regula de pe site, ci ca nu sunt intotdeauna potrivite ca si continut.

Last edited by nyuszi : 30 Mar 2011 at 10:53.
nyuszi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2011, 11:03   #4
fresie
Pasărea Phoenix
 
fresie
 
Join Date: May 2010
Posts: 2,371
Atat timp cat ai destul spatiu sa postezi imaginile care ti se par tie relevante, nu inteleg care e problema. Daca ai rasfoi cat de cat forumul, ai observa ca de multe ori se deschid topicuri in care diferiti utilizatori ai site-ului cauta titlul unui anumit film din a carui descriere nu isi amintesc decat o secventa sau un anumit actor. De aici se desprinde concluzia ca orice secunda a unui film redata printr-o imagine poate fi relevanta pentru edificare.
fresie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2011, 14:45   #5
Alex.M
Senior
 
Alex.M
 
Join Date: Oct 2007
Location: Bucuresti
Posts: 91
nyuszi, problemele ridicate de tine sunt corecte.
Nu intotdeauna continutul uploadat de utilizatori este relevant. De fapt, cam 40% din poze/galerii sunt respinse.

Regulamentul nu a inclus de la inceput interzicerea de screenshots/screencaps asa ca au curs multa vreme si curg inca, dar vor fi scoase inafara regulamentului in curand, tocmai datorita motivelor ridicate si de tine: calitate, aspect-ratio etc..
Capturile sunt oarecum binevenite in unele cazuri. Un exemplu ar fi filmele/serialele foarte vechi, pentru care internetul ofera f. putin continut fotografic, dar pentru ca regula ar trebui sa se aplice uniform, nu vor mai fi acceptate nici astea de la un moment dat.

Asupra problemei principale din postul tau initial, nu se pot face prea multe. Daca actorul X nu apare in filmul Y, dar o imagine cu el apare la fisa filmului... este intr-adevar o eroare. Atat timp cat, insa, actorul X apare in filmul Y, fotografiile/capturile cu el la fisa filmului nu incalca nicio regula.
Alex.M is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2011, 15:22   #6
fresie
Pasărea Phoenix
 
fresie
 
Join Date: May 2010
Posts: 2,371
Originally Posted by Alex.M:
nyuszi, problemele ridicate de tine sunt corecte.
Nu intotdeauna continutul uploadat de utilizatori este relevant. De fapt, cam 40% din poze/galerii sunt respinse.

Regulamentul nu a inclus de la inceput interzicerea de screenshots/screencaps asa ca au curs multa vreme si curg inca, dar vor fi scoase inafara regulamentului in curand, tocmai datorita motivelor ridicate si de tine: calitate, aspect-ratio etc..
Capturile sunt oarecum binevenite in unele cazuri. Un exemplu ar fi filmele/serialele foarte vechi, pentru care internetul ofera f. putin continut fotografic, dar pentru ca regula ar trebui sa se aplice uniform, nu vor mai fi acceptate nici astea de la un moment dat.

Asupra problemei principale din postul tau initial, nu se pot face prea multe. Daca actorul X nu apare in filmul Y, dar o imagine cu el apare la fisa filmului... este intr-adevar o eroare. Atat timp cat, insa, actorul X apare in filmul Y, fotografiile/capturile cu el la fisa filmului nu incalca nicio regula.

Da, draga domnule Alex.M, imi aduci aminte de acelasi raspuns politicos pe care l-a dat si Gloria utilizatorului mihaelatb atunci cand reclama un furt al biografiilor si descrierilor de pe un alt site romanesc de profil, pe care culmea, il considerati concurent. Atunci cand eu am reclamat o problema asemanatoare, am primit un raspuns cat se poate de pueril, cum ca acele furturi sunt punctate doar cu un singur punct. Pai ori e laie, ori e balaie. Recunoasteti mai bine ca nu aveti un regulament bine pus la punct si ca politetea si dreptatea o aplicati doar atunci cand va convine. Am multe intrebari fara raspuns postate pe forum carora nu v-ati sinchisit sa le dati vreo importanta. Eu una nu accept prea multe critici, pentru ca nici voi nu acceptati. De ce sa ma consum, daca dupa 2000 de puncte obtinute, am primit un dvd in ultimul hal de zgariat, pe care dvd-player-ul nu mi-l poate citi sau am primit carcase rupte ori de un an de zile nu imi primesc dvd-urile la care scrie vesnic „in asteptare stoc”. Hai sa fim corecti atunci cand cerem corectitudine. Am primit nenumarate penalizari pe care mi le-am insusit fara sa spun nimic. Atat timp cat apar pe site imagini aprobate de voi, nu mai este treaba mea. Respingeti ceea ce este necorespunzator si apoi nu mai am eu de ce sa suport nemultumiri.

Acum sa fac si o gluma pentru ca nu am chef sa ma indispun deloc: si mie la Bac mi s-a parut ca am luat o nota cam mare la matematica si de atunci traiesc cu teama ca cei care mi-au corectat teza vor realiza eroarea si ma vor contacta sa imi schimbe diploma! Morala: noi muncim, voi decideti cu cat suntem platiti!
fresie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2011, 19:19   #7
Alex.M
Senior
 
Alex.M
 
Join Date: Oct 2007
Location: Bucuresti
Posts: 91
Originally Posted by fresie:
Originally Posted by Alex.M:
nyuszi, problemele ridicate de tine sunt corecte.
Nu intotdeauna continutul uploadat de utilizatori este relevant. De fapt, cam 40% din poze/galerii sunt respinse.

Regulamentul nu a inclus de la inceput interzicerea de screenshots/screencaps asa ca au curs multa vreme si curg inca, dar vor fi scoase inafara regulamentului in curand, tocmai datorita motivelor ridicate si de tine: calitate, aspect-ratio etc..
Capturile sunt oarecum binevenite in unele cazuri. Un exemplu ar fi filmele/serialele foarte vechi, pentru care internetul ofera f. putin continut fotografic, dar pentru ca regula ar trebui sa se aplice uniform, nu vor mai fi acceptate nici astea de la un moment dat.

Asupra problemei principale din postul tau initial, nu se pot face prea multe. Daca actorul X nu apare in filmul Y, dar o imagine cu el apare la fisa filmului... este intr-adevar o eroare. Atat timp cat, insa, actorul X apare in filmul Y, fotografiile/capturile cu el la fisa filmului nu incalca nicio regula.

Da, draga domnule Alex.M, imi aduci aminte de acelasi raspuns politicos pe care l-a dat si Gloria utilizatorului mihaelatb atunci cand reclama un furt al biografiilor si descrierilor de pe un alt site romanesc de profil, pe care culmea, il considerati concurent. Atunci cand eu am reclamat o problema asemanatoare, am primit un raspuns cat se poate de pueril, cum ca acele furturi sunt punctate doar cu un singur punct. Pai ori e laie, ori e balaie. Recunoasteti mai bine ca nu aveti un regulament bine pus la punct si ca politetea si dreptatea o aplicati doar atunci cand va convine. Am multe intrebari fara raspuns postate pe forum carora nu v-ati sinchisit sa le dati vreo importanta. Eu una nu accept prea multe critici, pentru ca nici voi nu acceptati. De ce sa ma consum, daca dupa 2000 de puncte obtinute, am primit un dvd in ultimul hal de zgariat, pe care dvd-player-ul nu mi-l poate citi sau am primit carcase rupte ori de un an de zile nu imi primesc dvd-urile la care scrie vesnic „in asteptare stoc”. Hai sa fim corecti atunci cand cerem corectitudine. Am primit nenumarate penalizari pe care mi le-am insusit fara sa spun nimic. Atat timp cat apar pe site imagini aprobate de voi, nu mai este treaba mea. Respingeti ceea ce este necorespunzator si apoi nu mai am eu de ce sa suport nemultumiri.

Acum sa fac si o gluma pentru ca nu am chef sa ma indispun deloc: si mie la Bac mi s-a parut ca am luat o nota cam mare la matematica si de atunci traiesc cu teama ca cei care mi-au corectat teza vor realiza eroarea si ma vor contacta sa imi schimbe diploma! Morala: noi muncim, voi decideti cu cat suntem platiti!

Nici comunicarea dvs. cu alti useri de pe forum si nici premiile pe care utilizatorii le obtin din punctaj nu intra in preocuparile sau atributiile mele directe.
Nu stiu exact ce reclamati in acest post, dar va adresati mie asa ca raspund la chestiunile in care am ce sa raspund.
1. "politetea si dreptatea o aplicati doar atunci cand va convine" - nu pot aprecia eu cat sunt de politicos, dar "dreptatea" in privinta validarii/respingerii imaginilor (una dintre sarcinile mele) recunosc ca o aplic cand imi convine. Adica mereu.
2. "Am primit nenumarate penalizari pe care mi le-am insusit fara sa spun nimic." - Nu numai ca pot fi verificate numarul si valoarea penalizarilor pe care le-ati primit, dar ocupandu-ma direct de validarea galeriilor de imagini (la filme, nu si la actori!) pot spune calm si cu zambetul pe buze ca nu ati primit deloc... nenumarate. Daca s-ar da penalizari pentru fiecare poza respinsa, ar fi mult mai multe "victime" pe-aici.
Alex.M is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2011, 11:25   #8
fresie
Pasărea Phoenix
 
fresie
 
Join Date: May 2010
Posts: 2,371
Ma abtin sa mai spun ceva. Nu am altceva de facut decat sa astept sa vad cum va arata acest site cand se va transforma in urma noilor reguli intr-un posibil album de arta fotografica.
fresie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2011, 16:53   #9
chuckyfan
Guru
 
chuckyfan
 
Join Date: Mar 2010
Location: Kiribati
Posts: 1,652
Daca vor fi interzise screenurile, nu vad prea bine siteul
chuckyfan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2011, 21:38   #10
fresie
Pasărea Phoenix
 
fresie
 
Join Date: May 2010
Posts: 2,371
Originally Posted by chuckyfan:
Daca vor fi interzise screenurile, nu vad prea bine siteul

Ai dreptate, dar din pacate nu se tine cont de parerea celor care cauta imagini si care sunt in cunostinta de cauza. Se trezeste cate unul care pune trei poze gasite din intamplare sa isi dea cu parerea si pentru acest lucru se schimba totul.
fresie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2011, 13:36   #11
nyuszi
Junior
 
nyuszi
 
Join Date: May 2008
Posts: 31
Originally Posted by Alex.M:
Asupra problemei principale din postul tau initial, nu se pot face prea multe. Daca actorul X nu apare in filmul Y, dar o imagine cu el apare la fisa filmului... este intr-adevar o eroare. Atat timp cat, insa, actorul X apare in filmul Y, fotografiile/capturile cu el la fisa filmului nu incalca nicio regula.

In legatura cu aceasta mentiune: Joan Crawford NU apare in film deloc. Nu apare nicaieri nici in distributie, nici in multumiri sau mentiuni speciale. Pur si simplu nu a mai avut de a face deloc cu filmul dupa ce si-a incheiat perpetuul razboi cu Bette Davis si a plecat de pe platourile de filmare. De aceea am facut sesizarea respectiva. Filmul s-a turnat partial cu ea, deci in consecinta exista fotografii facute la fata locului (promotionale) in care apare, dar in film nu e. Olivia de Havilland a preluat rolul ei, si au turnat filmul aproape inca o data. Ideea e ca fotografiile cu Crawford sunt foarte relevante pentru cei interesati de cariera ei sau pentru cinefili, motiv pentru care am sugerat mutarea lor intr-o sectiune de "Trivia", dar nu neaparat pentru film.

Ma rog, nu stiu cum s-ar putea face o "regula" bazata pe problema asta. E un caz mai special.

Quote:
Ai dreptate, dar din pacate nu se tine cont de parerea celor care cauta imagini si care sunt in cunostinta de cauza. Se trezeste cate unul care pune trei poze gasite din intamplare sa isi dea cu parerea si pentru acest lucru se schimba totul.

Nu stiu daca te-ai referit la mine sau nu, dar chiar daca raspunsul e da, nu ma supar. Am vazut ca ai foarte multe contributii la Cinemagia, deci nu pot decat sa-ti respect dedicatia. In acelasi timp, eu sunt interesata mai multe de filmele pre-1950, si am colectii imense de fotografii cu actori/actrite din perioada 1930-1950 (si filme foarte foarte multe pe DVD). Ideea e ca nu ma bag in treaba altuia daca nu stiu despre ce vorbesc, dar de data asta am stiut. Am adaugat destul de multe fotografii si afise la filme care nu aveau, filme mai vechi pe care nimeni de pe site nici macar nu a bifat ca le-ar fi vazut. Astept sa fie aprobate (care sunt okay). Sincer, personal nu ma intereseaza sa fac puncte sau medalii sau mai stiu eu ce, oricum filmele care-mi plac mie nu se gasesc prin Romania ca sa le primesc ca premiu, dar daca stiu ca am o fotografie sau un afis si vad ca pot sa completez ceva, o voi face. Poate din acest motiv am o prezenta minima pe site.

Cat despre "Verdict: Crima", m-am "suparat" pur si simplu pentru ca avand in vedere natura serialului, mi s-a parut ridicola lipsa de fotografii relevante cu Angela Lansbury ca J.B. Fletcher. Daca ar fi fost suficiente cu ea, as fi inteles (chiar aprobat) includerea altora, poate mai putin relevante.

Cat despre "screencaptures", daca ar fi de o calitate buna, nu as comenta. Dar de cele mai multe sunt mici, pixelate, iar culorile oribile. Am vazut site-uri cu sute (in unele cazuri chiar mii) de "screencaptures" din filme. De ce sa le mai vad o data si aici? Pozele promo de calitate (si cele HQ) sunt in schimb mult mai greu de gasit. Site-ul nu trebuie (parerea mea) sa includa totul, dar ceea ce se posteaza ar trebui sa fie corect si de calitate.
nyuszi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:32.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells