Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 14 May 2003, 09:37   #21
theo
Guru
 
theo
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 406
Inclin sa cred ca Minrep are dreptate. Polanski a incercat sa scape de propriile cosmaruri, realizand acest film, si poate ca daca ar fi facut-o mai demult, filmul ar fi avut mai multa priza la public. Parerea mea e ca a facut un deserviciu evreilor, prazentandu-i ca pe o natie lipsita de demnitate si capabila sa accepte orice umilinta pentru supravietuire. Iar exagerarile nu cred ca au crescut dramatismul filmului (nu pot sa uit scena cu carameaua impartita la toata familia, care frizeaza ridicolul).
theo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 May 2003, 12:40   #22
morpheus
Junior
 
morpheus
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 71
Originally Posted by theo:
Parerea mea e ca a facut un deserviciu evreilor, prazentandu-i ca pe o natie lipsita de demnitate

Nu cred ca evreii sunt prezentati ca o "natie lipsita de demnitate''
mai degraba nazistii sunt prezentati asa... Vezi faza cand arunca un
batran care era intr-un carucior cu rotile pe geam sau cand ii pun pe evrei sa danseze chiar daca unii abia puteau umbla...

Evreii actionau dintr-un instinct de conservare... Incearca sa te pui in locul
lor si mai gandeste-te la afirmatia pe care ai facut-o....
morpheus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 May 2003, 13:36   #23
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Ce mi-a sarit mie in ochi, nu de alta ci fiindca citisem inainte acest lucru, este faptul ca sunt criticati evreii americani, care nu au "fortat" SUA sa intre in razboi. Ma gandesc cu sila la ce conversatie ar putea iesi pe aceasta tema, adica al doilea WW.
Hmmm...nu sunt sigur de chestia cu acceptatul oricarei umilinte pentru supravietuire. Care sunt aceste umilinte, intreb, caci in mare parte sunt doar suferinte. Apropo de asta...e asa de simplu sa vorbesti, si sa nu faci apoi nimic! Vezi polonezii...cand i-a zis prima gazda lui Szpilman ca o sa se rascoale si ei imediat? Nu s-a intamplat. Chiar daca s-au rasculat everii au fost mult prea putini, multi temandu-se. Cine nu s-ar teme? Si apoi au murit in lupta, in mod "onorabil". No offense, dar un om mort, in mod normal, nu mai are valoarea pe care o avea pe timpul cand era viu. Si nu poti spune ca moartea lor a avut vre-un ecou.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 May 2003, 13:49   #24
morpheus
Junior
 
morpheus
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 71
Originally Posted by Sh_oK:
Nu cred ca Polanki a facut filmul de dragul compasiunii sau al milei, in primul rand orice film se face de dragul banilor (sîc).

Nu pot sa fiu de acord cu aceasta afirmatie un film se face pentru ca
are de transmis un mesaj. ...sau cel putin asa ar trebui...
Pianistul nu este un film de pe urma caruia sa se castige o groaza de bani. Polanski a facut acest film pentru ca este evreu si a trecut prin
evenimente similare celor prezentate. Chiar a declarat sunt secvente
inspirate din viata lui...
morpheus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 May 2003, 16:41   #25
catallin
Veteran
 
catallin
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 298
Am vazut filmul asta cand eram mic. Dar si mai tarziu cand mi-au luat bicicleta si apoi cand mi-a dat mustata. E acelasi desi se numea de fiecare altfel. Sculptorul, Scriitorul, Bijutierul sau cam ]n genul asta. De fiecare data regizat de un nume prestigios. Mereu cu actori mari. Facut cu o usoara tenta de demodare dar cu neaparata prestanta chiar cautata. Fara glume si cioace. Sobru si constipat. Propagandistic. Dezgustator de neinteligent, tocmai prin sensibilitatea pe care si-o aroga. DE aia mi-au placut LA VITA E BELLA si TRAIN DE VIE pentru ca sunt anticliseistice si inteligent de proaspete. Sunt pretentios nu antisemit. Nu tema ma scoate din sarite ci constiparea cu care e reluata maniera de a face filmul, parca pentru a indobitoci noi generatii si a le rascheta circumvolumtiunile. Macar sa fi avut curajul sa faca un TAMBALAGIUL si nu sa foloseasca toate motivele astea romantice prafuite de bagat la oracol.
Pe nisipul de la mare
Eu am scris numele tau.
Au venit curand nazistii
Ca sa faca tambalau.
Zau!
catallin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 May 2003, 17:01   #26
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
catallin rules
__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank
toni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 May 2003, 18:45   #27
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Ce sensibilitate isi aroga filmul? Oricum...
Ce actori mari joaca in film? A auzit cineva inainte de Adrien Brody, ca fiind recunoscut "un actor mare"? Va zic eu, ca l-ati fi retinut. Nu multi umbla cu mama la Oscar-uri.
Nu e nici un motiv romantic in "Pianistul". Este eventual o tema a supravietuirii, si totodata a aventurii. Cunoasterea de sine si propriilor limite, cunoasterea societatii si a lumii. O aventura, in care protagonistul capata o imagina eroica, si nu prin lupta pe care o duce impotriva nazistilor ci prin lupta care o duce pentru supravietuire. Caci, daca este sa privim atenti, Szpilman nu este un mare luptator si rebel din acele vremuri tulburi. Nu prin asta se evidentiaza...daca poti spune ca o face. Pentru noi este personajul principal pentru ca este un film biografic, dar pentru lumea de atunci nu era, mai ales de atunci, nu era decat un alt om. O eventuala alta victima, a carui drama ar putea ramane necunoscuta. O drama care nu ataca sensibilitatea omului ci constiinta lui.
Zice cineva ca generatiile au invatat ceva din acest razboi? In nici un caz destul. Exista destule probleme din punctul de vedere al tolerantei in aceasta lume. Si oricum...nu trebuie sa ne uitam departe ca sa vedem ura pe care unii romani o poarta tiganiilor, sau sa vedem cum tovarasul Tudor iese pe locul doi in preferintele, tocmai, ale tineretului care pare sa-si foloseasca intelectual atat de rar ca o nuca. Chiar daca nuca nu poseda asa ceva...
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 May 2003, 19:16   #28
Bogie
Guru
 
Bogie
 
Join Date: Dec 2002
Posts: 630
Quote:
Vezi faza cand arunca un
batran care era intr-un carucior cu rotile pe geam sau cand ii pun pe evrei sa danseze chiar daca unii abia puteau umbla...

Chiar crezi ca asemenea faze sunt reale? Eu nu mai cred. Mi se par exagerate cu draci. De altfel in aproape toate filmele nazistii sunt descrisi ca bestii sangeroase care ucid in stanga si dreapta, fara discernamant. Se uita ca istoria e scrisa de invingatori (la procesul de la Nurnberg chiar procurorul a recunoscut ca e vorba de o continuare a razboiului si nu de o judecata fair.) Cu Hitler etichetat cel mai mare criminal din istorie se trece mai usor peste Hiroshima si gulaguri. Probabil ca abia peste cateva sute de ani se vor putea discuta lucrurile astea calm, fara exagerari cum se intampla acum, fara catalogari drept antisemit la cea mai mica incercare de a pune in discutie sacrosanta cifra de 6 milioane de evrei morti (s-ar parea ca numarul de evrei morti este cam 7-800.000 -->a se vedea Roger Garaudy, "Miturile fondatoare ale religii islamice") .
Aceleasi exagerari (imense)se mentin si astazi cand e vorba de Inchizitie, cu zecile de mii de oameni arsi, cu Torquemada etc. Adevarul incepe sa iasa la iveala si s-ar parea ca in tarile unde Inchizitia a fost activa nr de victime a fost relativ mic (a se vedea Culianu, "Eros si magie..." s.a.) in comparatie cu Tarile de Jos si Germania protestanta. Culianu arata ca intr-un oras din Spania autoritatile locale au vrut sa arda 1000 de oameni si trimisii Inchizitiei nu au pedepsit decat vreo 10 (fara sa-i omoare)

M-am cam abatut de la subiect... stiu ca lui PoliFanAthic nu o sa-i placa discutia dar, vorba lui nea Ilie, "asta depinde dupa facultati".

Filmul mi s-a parut plictisitor si previzibil; cred ca este o moda sa te arati impresionat de suferintele evreilor pentru a poza in intelectual rasat: Holocaust, Auschwitz, camere de gazare, vai, dom'le ce tragedie. Lasand la o parte faptul ca termenul de Holocaust este folosit impropriu (ca si cel de antisemit) trebuie spus ca natiunea cea mai afectata de razboi a fost cea sovietica si nu evreii care "au decis sa scoata la vanzare oasele strabunilor"(Garaudy) Acest lucru a facut ca filmul sa fie excelent primit de critici, desi mi se pare expresia desavarsita a mediocritatii.
__________________
My, my, my. Such a lot of guns around town and so few brains!
Bogie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2003, 00:10   #29
Arhanghell
Veteran
 
Arhanghell
 
Join Date: Dec 2001
Location: somewhere in the heart of me
Posts: 188
Send a message via MSN to Arhanghell Send a message via Yahoo to Arhanghell
aham

Originally Posted by toni:
catallin rules

bey catallin, you're not a very bright person, are you?...
__________________
Drugs kill. But how about life?...
Arhanghell is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2003, 00:21   #30
Arhanghell
Veteran
 
Arhanghell
 
Join Date: Dec 2001
Location: somewhere in the heart of me
Posts: 188
Send a message via MSN to Arhanghell Send a message via Yahoo to Arhanghell
hmmm...

si apropo...numai tampenii spuneti aici...de parca v-ati adunat sa comentati ceva ce va depaseste in totalitate.
__________________
Drugs kill. But how about life?...
Arhanghell is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2003, 05:57   #31
blitz43
Guru
 
blitz43
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti, 22 Acacia Avenue
Posts: 747
Quote:
Chiar crezi ca asemenea faze sunt reale? Eu nu mai cred. Mi se par exagerate cu draci. De altfel in aproape toate filmele nazistii sunt descrisi ca bestii sangeroase care ucid in stanga si dreapta, fara discernamant. Se uita ca istoria e scrisa de invingatori (la procesul de la Nurnberg chiar procurorul a recunoscut ca e vorba de o continuare a razboiului si nu de o judecata fair.) Cu Hitler etichetat cel mai mare criminal din istorie se trece mai usor peste Hiroshima si gulaguri. Probabil ca abia peste cateva sute de ani se vor putea discuta lucrurile astea calm, fara exagerari cum se intampla acum, fara catalogari drept antisemit la cea mai mica incercare de a pune in discutie sacrosanta cifra de 6 milioane de evrei morti (s-ar parea ca numarul de evrei morti este cam 7-800.000 -->a se vedea Roger Garaudy, "Miturile fondatoare ale religii islamice")

bey, cam ai dreptate. Ovreii astia ne tot asalteaza (regulat) cu filme de genul aista, in care vor sa ne arate cât de batuti de soarta si de Dumnezeu sunt ei. EI... poporul ales, poporul cel mai religios cel mai de ra.. cel mai cel. :lol: Afterwall, they killed JESUS! :lol:
Se vrea o indoctrinare (eventual indobitocire) totala a celorlalte popoare. Iar oricum, americanii-s dusi de mult!
PAREREA MEA! :wink:

P.S. Bah, nu contest meritul filmului.
Dar toata chestia asta cu amintirile de cosmar... Mutule, acolo la Parma, ti-au spus tie ceva?
__________________
Well that was back in the day
And if you weren't there
It doesn't matter anyway
Because you wouldn't understand
blitz43 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2003, 12:09   #32
morpheus
Junior
 
morpheus
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 71
[quote="bogie"]
Quote:
Chiar crezi ca asemenea faze sunt reale? Eu nu mai cred. Mi se par exagerate cu draci. De altfel in aproape toate filmele nazistii sunt descrisi ca bestii sangeroase care ucid in stanga si dreapta, fara discernamant .

Desigur ca nu toate scenele sunt reale dar au ceva sambure de adevar...
Nazistii sunt prezentati ca niste bestii pt. ca asa erau!!! Nu vad ce
discernamant aveau cand ii deportau pe evrei in lagare si ii gazau... si
faceau sapun din ei!!! ACESTE scene sunt reale!!!
morpheus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2003, 12:21   #33
morpheus
Junior
 
morpheus
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 71
Originally Posted by Blitz43:
: Afterwall, they killed JESUS! :lol:

:lol: :lol: :lol:
Intri in niste chestii...
Eu iti spun ca Jesus is not dead!!!
El reprezinta DIVINITATEA si daca ar muri atunci am trai intr-un haos
Si daca tot ai ajuns la asta Jesus era evreu...
(Asta n-are legatura cu filmul dar trebuia sa raspund...)
morpheus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2003, 12:38   #34
morpheus
Junior
 
morpheus
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 71
Nu vad nimic rau in faptul ca presedintele Romaniei a participat
la premierea filmului!!!
Mentalitatea asta este stupida si... tipic romaneasca in S.U.A nu cred
ca s-ar fi facut atata tam-tam pe chestia asta si in nici o alta tara...
civilizata... but we are in Romania!!! O tara care a fost aliata a lui
Hitler, care a suportat 50 ani dictatura, si in care un partid extremist
este votat de 20% din populatie.
morpheus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2003, 12:39   #35
theo
Guru
 
theo
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 406
Pe cand un film cu atrocitatile savarsite de rusi, sau despre invingatori numai de bine?
(in afara subiectului, dar trebuia sa o spun...)
theo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2003, 14:28   #36
catallin
Veteran
 
catallin
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 298
Re: aham

Originally Posted by Arhanghell:
Originally Posted by toni:
catallin rules

bey catallin, you're not a very bright person, are you?...

Aaaaaah, ha, ha, ha, ha, ce? Dah...

De fapt nici macar n-am vazut filmul dar imi place sa ma sparg in figuri.

Ha, ha, ha...
catallin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2003, 14:36   #37
catallin
Veteran
 
catallin
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 298
[quote="morpheus
Nazistii sunt prezentati ca niste bestii pt. ca asa erau!!! Nu vad ce
discernamant aveau cand ii deportau pe evrei in lagare si ii gazau... si
faceau sapun din ei!!! ACESTE scene sunt reale!!![/quote]

Acelasi Roger Garaudy arata ca existenta camerelor de gazare nu a fost dovedita! Ca acele crematorii ale groazei nu ar fi facut fata misiunii lor nici lucrand 24 de ore din 24. Ca basmul cu sapunul e un basm bun. Ca daca acele camere de gazare daca ar fi functionat i-ar fi omorat instantaneu si pe utilizatori de la prima utilizare. Poate ca s-au folosit aceleasi arme chimice pe care le detinea Sadam.
catallin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2003, 15:38   #38
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
Cred ca evolutia topicului spune totul despre film, adica politica dusa la extrem/absurd.

Ceea ce m-a surprins insa este remarca :

"trebuie spus ca natiunea cea mai afectata de razboi a fost cea sovietica"

Ba nene care e natiunea sovietica ?

Hai sa zicem ca "natiunea rusa" a fost cea mai afectata ce vrei tu acum, sa apara Pianistul in versiune rusa ?
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2003, 19:42   #39
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Vai, saracu' Szpilman, de-ar putea citi ce scrie pe aici...

Oricum, in general, nu se fac filme despre ororile sovieticilor pentru ca astia au fost mai ascunsi si nazistii si-au facut mai multa reclama. Totusi, eu cred ca majoritatea secventelor prezentate sunt reale (in "Lista lui Schindler" sunt, cica, explicate de orgoliul lui Amon Goeth). Cu camerele de gazare nu stiu cum vine treaba - nici cu sapunu' - dar cred ca lagarele de concentrare sunt de ajuns...

Chihuahua...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2003, 21:32   #40
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Deh...stiti ce am auzit eu de curand? Auzi aci, ce gandesc oamenii, teorii elaborate cum ca americanii si-au distrus singuri WTC-urile doar pentru razboi. O teorie ca oricare alta. Da stiti cine au elaborat-o, nu? Taman tovarasii pe care ii absoliviti de o parte din vinele pentru acest WW.
Rusii? Cum dreku poti spune ca rusii au suferit cel mai mult? Uita-te la noi, bre! Uita-te la noi, si spune cu mana pe suflet ca rusii au suferit cel mai mult. In suferinta lor(cu pierderi imense, ce-i adevarat) ne-au adus si pe noi intr-un infern pe pamant. Generatii au fost patate cu mentalitati obscene.
Doamne...cat de mult urasc istoria si politica...eventual si economia. Acestea sunt motivele pentru care oamenii isi scot(la propriu) ochii din cap si inimile din piept. Aici era vorba sa vorbim despre filme...ce naiba!
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:59.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells