Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 09 Feb 2010, 20:39   #41
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Originally Posted by Windom:
Singura abatere de la realitatea istorica e Depp, cel mai sarmant Dilinger to date, asta in conditiile in care personajul real era un cretin cu un IQ egal, probabil, cu numarul de la pantof...

Cât timp l-am vizionat, mi-am adus aminte de Don Juan DeMarco [încontinuu]. Ce m-a deranjat la film, dar poate că şi asta face parte din realitatea de atunci [?!], era mormăitul lor. De abia desluşeam ce spuneau. Deşi vocea lui Johnny Depp mi-a plăcut enorm.
Nu mi s-a părut un film plictisitor sau anost, dar parcă ceva îi lipseşte, o sclipire de undeva.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2010, 21:55   #42
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
Daca tot ati adus vorba de Public Enemies, am si eu o mica dilema in privinta unui lucru...
De ce erau soldatii imbracati in uniforme britanice? Ma refer la cei ce pazeau penitenciarul de unde evadase protagonistul principal.

__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2010, 07:30   #43
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Factual errors: In the scene where Dillinger escapes from the Indiana prison the soldiers that are guarding the prison are wearing the shoulder insignia (Gold Cross on Black Background) of the 33d Infantry Division, Illinois Army National Guard.

Imdb dixit.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2010, 17:34   #44
RomaniaMare
Guru
 
RomaniaMare
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 619
regizorul Michael Mann a stricat filmul.Filmatul cu camera de mina+scenariul prost+comprimarea extrema(ca si in cazul filmului Alexander)=nota 6.50
Se putea mult mai bine...
RomaniaMare is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2010, 17:44   #45
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Exact. Mann e de vina. Daca la cirma era Cameron, poate punea camera pe trepied si n-aveam rau de mare. Si pentru Heat tot Mann e de vina, ca a fugit ca nebunu' dupa Pacino prin oras. Cu camera in mina.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2010, 17:49   #46
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Mann ESTE de vinä, evident, dar färä nici o legäturä cu Cameron sau filmatul din mânä (chestii complet off-subject). Pur si simplu, nu i-a reusit - i se poate întâmpla oricui.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2010, 18:00   #47
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Pit, daca o cronica amanuntita nu mai faci, nu ne zici macar de ce crezi ca filmul e un esec? Sint foarte curios, serios vorbesc. Pentru mine n-a fost mai slab decit oricare alt Mann. Imi amintesc ca si Insider a fost hulit de multi (inclusiv de Tudor Caranfil, daca-mi amintesc bine). Cu toate astea, e Mann-ul meu favorit. Alaturi de Manhunter.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2010, 18:05   #48
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Cronica n-am fäcut-o fiindcä eram destul de ocupat în perioada aia, si filmul nu m-a incitat deloc.
Dupä atâta timp, îmi mai amintesc cä era trenant, plicticos, conventional - nu mai avea energia din "Heat", de exemplu; parcä tin minte si ceva didacticism, si ceva idealism ieftin... Iar portretul lui Johnny Depp, prin conceptie, nu m-a marcat la fel de puternic ca al lui Warren Oates. Dar, repet, vremea a trecut, în mare parte l-am uitat - ceea ce, iaräsi spune ceva!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2010, 12:34   #49
RomaniaMare
Guru
 
RomaniaMare
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 619
Originally Posted by Windom:
Exact. Mann e de vina. Daca la cirma era Cameron, poate punea camera pe trepied si n-aveam rau de mare. Si pentru Heat tot Mann e de vina, ca a fugit ca nebunu' dupa Pacino prin oras. Cu camera in mina.
Dar cine e de vină,dacă nu Mann ?
RomaniaMare is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2010, 12:45   #50
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Nu e nimeni "de vina" pentru ca nu are de ce. Filmatul cu camera in mina e un trademark Michael Mann si constituie sarea si piperul filmelor sale. Scenariu prost? De unde pina unde? Povestea surprinde spiritul epocii fara prea multe artificii, asta e adevarat, dar unde nu-s necesare, n-are rost sa te complici. N-am inteles ce ai vrut sa zici prin "comprimare extrema". Incearca sa aduci niste argumente mai elaborate, nu sa desfiintezi filmul in 2-3 cuvinte.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2010, 00:48   #51
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Exact, de unde pana unde comprimare extrema? Si ce au Inamicii cu Alexander? Evident ca filmul trebuie comprimat, cand are la baza un roman de 592 pagini. Scenaristul trebuie sa scrie in asa fel incat materialul sau sa fie diferit de sursa originala, insa nu prea mult cat sa fie de nerecunoscut si nici prea putin, cat sa fie acuzat de superficialitate. Tehnica copy-paste nu merge, altfel unde ar mai fi provocarea? Cartile chiar si biografice, la urma urmei sunt carti, nu scenarii. Ce da bine negru pe alb poate nu da bine pe ecran. Ideea de baza e ca personajele de pe ecran sa aiba esenta celor din carte, lucru valabil evident si la romanele de fictiune. Nu poti cuprinde toate detaliile intr-un film de 2 ore, nici sa zabovesti relatand pe larg acea perioada. Filmul e doar un moment din viata lui Dillinger, nu e un rise and fall, ci mai degraba doar un fall, fiindca il surprinde cand deja ajunsese in varf.

Gangsterii nu au murit in aceeasi ordine, nici infruntarea de la Little Bohemia nu a avut acelasi deznodamant si Dillinger nu a participat la prima evadare, fiind el insusi inchis la acel moment, acestea fiind marile probleme pe care le au unii cu filmul, in terms of historical accuracy. Pe mine in special ma deranjeaza a doua, ar fi fost interesant sa il vedem pe Purvis dandu-si demisia, dupa rusinea prin care a trecut FBI-ul in acea seara, dar inteleg de ce au ales sa ii puna intr-o lumina favorabila. Toate schimbarile au fost facute 'for dramatic purposes' (una dintre secventele mele preferate, cea in care Dillinger vede pozele membrilor gangului sau, all deceased si simtind ca el urmeaza, nu ar mai fi existat daca el murea primul). In rest, Mann le-a cam nimerit. A captat foarte bine atmosfera de 30's, lucru care a insemnat schimbari majore privind strazile si cladirile unde s-a filmat. Am urmarit indeaproape (pics&vids) cum au decurs filmarile: Chicago si Wisconsin au fost de nerecunoscut. Masinile, score-ul si insistenta lui Mann de a filma chiar in locatiile pe unde trecuse insusi Dillinger - toate au contribuit la asta. Spargerile mi s-au parut foarte bine orchestrate, fiecare membru avand un scop precis. In plus, the red dress was in fact orange, in concordanta cu ce zice istoria.

Dillinger-ul din film e Dillinger asa cum il stie America: nepasator, arogant, dorind sa fie mereu in centrul atentiei si ducand o viata glamouroasa, sfidand legea. E surprinzator sa stii ca intr-adevar, se afla tot timpul sub nasul celor de la FBI, fara ca acestia sa isi dea seama. John Dillinger-ul lui Johnny Depp owns every scene, mai ales cea a confruntarii din inchisoare.

Urmarile marii crize economice sunt aratate subtil in film. Da, stim, banca era lupul cel rau care ii lasase pe oameni fara bani, lucru care se deduce din felul in care oamenii il idolatrizau pe JD, dar in afara de asta imi amintesc ca am detectat cel putin trei vagabonzi hoinarind pe strazi.

Repet, filmul lui Milius are mult mai multe chestii in neregula decat Public Enemies. Nu am nimic impotriva digital-ului, cu care Mann experimenteaza de la Collateral incoace, daca nu ma insel, nici impotriva camerelor de tip hand-held, atata timp cat sunt efective. Isi fac bine rolul in shoot-outs, cand toata zgaltaiala parca te plaseaza direct in mijlocul actiunii. Nu imi doresc ca digitalul sa inlocuiasca pelicula, dar atata timp cat avem aceasta tehnologie, de ce sa nu profitam de ea si sa o imbunatatim?

EDIT: Ramasesem in urma cu discutiile de pe topic, vreau sa comentez scurt asupra acestei remarci a lui Win:
Quote:
Singura abatere de la realitatea istorica e Depp, cel mai sarmant Dilinger to date, asta in conditiile in care personajul real era un cretin cu un IQ egal, probabil, cu numarul de la pantof...

Dillinger-ul adevarat, desi nu era handsome (avea 30 de ani si ii puteai da usor peste 40), avea sarmul sau. Sarmul nu e datorat doar frumusetii, ci are legatura cu felul de a vorbi, gesturi, miscari. Din moment ce era mare consumator de filme Hollywoodiene, era normal sa fure ceva de la eroii de pe ecrane. Nici nu era un cretin, robbing banks requires some skills, insa era un inconstient. Ca si in film, nu ii pasa de viitor, se gandea doar la prezent si la imaginea pe care o avea in societate.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 10 Apr 2010 at 01:02.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2010, 13:18   #52
RomaniaMare
Guru
 
RomaniaMare
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 619
Originally Posted by Windom:
Nu e nimeni "de vina" pentru ca nu are de ce. Filmatul cu camera in mina e un trademark Michael Mann si constituie sarea si piperul filmelor sale. Scenariu prost? De unde pina unde? Povestea surprinde spiritul epocii fara prea multe artificii, asta e adevarat, dar unde nu-s necesare, n-are rost sa te complici. N-am inteles ce ai vrut sa zici prin "comprimare extrema". Incearca sa aduci niste argumente mai elaborate, nu sa desfiintezi filmul in 2-3 cuvinte.
Prin "comprimare extrema" am vrut sa spun ca s-au sarit capitole intregi din viata lui Dillinger.
In general,eu asteptam filmul asta cu sufletul la gura:in primul rind,pentru ca imi place Johny Depp.In al doilea rind pentru ca sunt un fan a lui John Dillinger,ii citisem biografia ceva timp in urma...deci,asteptam ca filmul sa fie ceva....Dar rezultatul a fost dezamagitor,adica nu spun ca e un film slab,dar nici nu e o capodopera sau un film pe care as vrea sa-l revad de multe alte ori...
Mi s-a parut static si plictisitor.Si m-am enervat pentru ca mi-am pus sperante in film.
RomaniaMare is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2010, 13:30   #53
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Dupa cum spunea Booty, filmul nu s-a dorit a fi o biografie from cradlle to the grave a lui Dilinger. Acesta se afla deja "pe val" atunci cind filmul incepe, pentru ca apoi sa fie surprinsa decaderea sa (mai mult sau mai putin romantoasa). Plictisul de care vorbesti se putea, poate, strecura daca era vorba de o biografie mai elaborata. Au fost, in schimb, alese momentele definitorii in conturarea personalitatii acestui "erou tragic".
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Apr 2010, 12:26   #54
RomaniaMare
Guru
 
RomaniaMare
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 619
Originally Posted by Windom:
Dupa cum spunea Booty, filmul nu s-a dorit a fi o biografie from cradlle to the grave a lui Dilinger. Acesta se afla deja "pe val" atunci cind filmul incepe, pentru ca apoi sa fie surprinsa decaderea sa (mai mult sau mai putin romantoasa). Plictisul de care vorbesti se putea, poate, strecura daca era vorba de o biografie mai elaborata. Au fost, in schimb, alese momentele definitorii in conturarea personalitatii acestui "erou tragic".
Ramin la ideea ca filmul e sub asteptari.
RomaniaMare is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 13:13.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells