Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 17 Mar 2010, 11:36   #41
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Nici nu se pune problema de barbati vs femei

E vorba de om vs om, si natura vs toti.
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2010, 11:45   #42
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
dap spusesei u de sexe si am citit superficial
femeia este aleasa pentru a reprezenta partea oamenilor cu firi slabe. mi s-ar fi parut interesant si dc ar fi ramas ea cu fiul si el era cel care prefera sa moara decat sa lupte
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2010, 12:06   #43
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
Originally Posted by copila_satanista:
mi-a placut si faptul ca filmul demonstreaza ca nu doar cei rai au capacitatea de a supravietui

Si nu in ultimul rand demonstreaza faptul ca oamenii au capacitatea de a supravietui in urma unui cataclism natural ( sau catastrofa Windom?) indiferent de varsta: copiii, adulti sau batrani.
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!

Last edited by SoX : 17 Mar 2010 at 12:09.
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2010, 12:12   #44
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Rolul lui Charlize in film e strict acela de a accentua complexitatea personajului interpretat de Mortensen, dupa cum am mai zis. De altfel, in carte personajul feminin are o pondere mult mai redusa. Daca raminea ea cu copilul situatia era mult mai banala. Abandonul mamei in schimb are un impact mult mai puternic, e un gest mult mai complex si plin de semnificatii - noile realitati au devalorizat pina si rostul mamei, transformind intr-un sacrilegiu insasi actul procrearii.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2010, 12:19   #45
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
Originally Posted by Windom:
Daca raminea ea cu copilul situatia era mult mai banala.

Nu era mai banala ci scurta filmul. Pentru ca femeia net inferioara din punct de vedere psihic, cedeaza mult mai repede decat un barbat, si sfarsitul filmului ar fi unul rapid si tragic cu mama si fiul impartindu-si cate un glont in cap. Cum ti-ar fi placut tie
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2010, 13:18   #46
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
am vrut sa sugerez in primul rand ca se schimba totul daca se inversau rolurile. era interesant sa vedem si postura de mama care face orice pentru supravietuirea copilului in timp ce tatal il abandoneaza din lasitate.
sox esti comic si misogin
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2010, 13:55   #47
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
Nu stiu de unde ai dedus faptul ca-s misogin, dar n-am nimic cu "femeia" (mai ales daca e buna ). Insa cifrele, statisticile cat si studiile asupra mentalitatii "sexului slab" sunt de aceasi parere cu ceea ce am zis mai sus.
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2010, 13:59   #48
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
eu nu ma simt net inferioara din punct de vedere psihic fatza de un barbat, poate fizic sa am ceva mai multe restrictii . cred ca pentru copilul meu as trece prin iad, nu stiu daca as reusi - e partea a doua. si clar nu sunt singura

Last edited by copila_satanista : 17 Mar 2010 at 14:04.
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2010, 14:06   #49
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
Avand in vedere nick-name-ul tau de pe acest site, ti-ar fi usor sa treci pe acolo. Poate ai pile la Lu'
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2010, 14:08   #50
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
Trag si-un film daca iese interesant
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2010, 14:49   #51
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by SoX:
Insa cifrele, statisticile cat si studiile asupra mentalitatii "sexului slab" sunt de aceasi parere cu ceea ce am zis mai sus.
Care sunt cifrele si statisticile astea ma rog?
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2010, 15:02   #52
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
propun sa continuati aici : http://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=96870 dc e cazul si nevoia
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Apr 2010, 10:12   #53
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Toata invidia mea pentru cei care au citit cartea si au putut sa se bucure si de film dar aceasta nu e o ecranizare ci o ilustrare. In afara de senzatia ca imi irosesc doua ore din viata acest film nu mi-a miscat niciun fir de par. Nu reuseste nicicum sa se smulga din acel previzibil atroce in care cad majoritatea ecranizarilor si nu adauga aproape nimic la experienta lecturii. Momente de mare efect in roman, precum gasire ultimei cutii de Cola sau descoperirea unui buncar plin de provizii sunt preluate mecanic pierzandu-li-se pe drum sensul.
In rest, ca film in sine, nu am ce sa-i reprosez. Probabil ca imaginile pe care le-a avut in cap McCarthy scriind nu ar putea sa arate altfel decat ca-n filmul de fata.
Aaa, si naratorul... Cand l-am auzit... Pai aia era carte a carui adaptare avea nevoie de voice-over, mai Johnny!?
Aaa, si baiatul... N-am putut sa-l inghit de fel pe mucosul ala mic. Omoara fiecare cadru in care deschide gura.
Aaa, si finalul... Asta e valabil si pentru carte... Un deus ex machina care vine ca o ranga-n gat.
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Apr 2010, 12:23   #54
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
E o ecranizare fidela, dar nu vad ce e asa rau in asta. Nu mi se pare o sursa care sa-ti permita sa te abati foarte mult odata ce esti prins in atmosfera.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Apr 2010, 16:21   #55
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
Faptul ca unii critica aceasta ecranizare pentru fidelitatea fata de carte, consider ca astfel de critici sunt nejustificate si superficiale.
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Apr 2010, 10:53   #56
Ilila
Tinkerbell
 
Ilila
 
Join Date: Dec 2003
Location: Iasi
Posts: 1,120
Send a message via Yahoo to Ilila
Originally Posted by bremen1980:
Film bun, carte buna insa nu vad sa merite atata ovatii.Tema (foarte la moda in anii '50) este atat de tocita incat ma si mir ca mai vine cineva in 2010 cu asemenea minuni.Cred ca s-au scris mii de nuvele si carti S.F. si s-au turnat duzine de filme privind lumea postatomica. Hai sa fim seriosi: dezastru atomic, putini supravietuitori, canibalism, pierderea umanitatii-unde vedeti voi nouatatea ??

Ce filme ai mai vazut care sa trateze acest subiect si la modul acesta, de spui ca nu aduce nimic nou?
Ilila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Apr 2010, 13:37   #57
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Da. Trist. It's so sad... so sad...
Nu pentru ca ar fi apocalipsa (sooner or later, we all die), sau pentru dezintegrarea familei, disperarea nevestei, sau curajul tatalui de a spera ceva pentru fiul sau. Cumva astea a au avut efect superficial asupra mea. Ce m-a "distrus psihologic" e cum au fost redati "baietii rai" in filmul asta. Dezumanizarea cumplita a unor oameni probabil deja dezumanizati inainte de cataclism. Sa recurgi la canibalism, treaca mearga (e sfarsitul lumii, mori de foame, moare altul inainte, il mananci, cum s-a intamplat cu avionul prabusit in Anzi, parca), dar sa tii provizii de oameni in beci, sa vanezi o mama si un copil, sa te porti ca si um ar fi bussiness as usual... m-a lovit o depresie cumplita. E doar un film, de acord, dar stiti si voi, o stim cu totii, ca in circumstantele date, aceste lucruri nu sunt doar verosimile, sunt aproape sigure. Acesti oameni exista, sunt parte a umanitatii, o definesc. Si ce mi s-a parut si mai cumplit e cand m-a lovit ideea ca e mult mai probabil sa supravietuiasca baietii aia rai, decat aia buni. Si apoi m-am gandit ca in trecut tot instinctul animalic probabil a ajutat omul sa supravietuiasca, mai mult decat acel "foc". Si iar m-am deprimat. N-as putea sa citesc si cartea, sau sa mai revad filmul asta. E prea trist.

Si, Windom, sa stii ca nu doar finalul a intrezarit o sclipire de speranta. Daca mai tii minte, cand tatal a fost lovit cu o sageata in picior, cu o secunda inainte a vazut un gandac sau ceva de genul. Pentru ca s-a stabilit deja ca totul murise, animale, plante, pesti, etc., acel gandac era un semn al renasterii naturii.
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Apr 2010, 13:44   #58
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
Ca-ntodeauna viata si natura au cicluri , "valuri" cum le zic eu mai des. Interesant este prin ce metode trecem peste ele, ce drum alegem . Unele alegeri par intr-adevar barbare, altele se nasc din lipsa de speranta, altele par sortite esecului si se dovedesc a nu fi etc
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Apr 2010, 16:52   #59
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
That fucking hopefull bug!!! Aici se potriveste si ce ziceam la Pandorum legat de speranta & a new world. Dintr-o mina de degenerati ce lume va mai renaste? Pentru ca, oricum ai calcula, in infruntarea canibalism vs moralitate, adeptii primului concept îi vor dovedi întotdeauna pe cei care şi-au păstrat un dram de umanitate. E firea umană. Animalul din noi e ţinut în chingi (legi, precepte morale) pînă prinde prima ocazie să se elibereze de ele. Să-l aduci apoi din nou pe calea cea dreaptă e aproape imposibil în cazurile de care vorbim aici.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Apr 2010, 21:20   #60
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by Windom:
That fucking hopefull bug!!! Aici se potriveste si ce ziceam la Pandorum legat de speranta & a new world. Dintr-o mina de degenerati ce lume va mai renaste? Pentru ca, oricum ai calcula, in infruntarea canibalism vs moralitate, adeptii primului concept îi vor dovedi întotdeauna pe cei care şi-au păstrat un dram de umanitate. E firea umană. Animalul din noi e ţinut în chingi (legi, precepte morale) pînă prinde prima ocazie să se elibereze de ele. Să-l aduci apoi din nou pe calea cea dreaptă e aproape imposibil în cazurile de care vorbim aici.
Nu sunt de acord, canibalismul nu este in firea umana, nici animala. E nenatural sa-ti mananci semenii. Chiar daca un cataclism ne readuce la un stadiu primordial confuz, tendinta de a evolua tine de materialul nostru genetic si nu ne putem impotrivi pentru mult timp.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:05.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells