Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 14 Jan 2010, 16:06   #21
Im.Kino
Guru
 
Im.Kino
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 944
Originally Posted by Windom:
Originally Posted by Im.Kino:
Mi-a placut si Avatar (vazut de 3 ori).

Wtf? DE 3 (TREI?) ORI???

1. vizionarea bataie de joc de la mall-ul din Drumul Taberei
2. vizionarea corecta, in Real D, la ProCinema
3. vizionarea curio (I'm just a big kid, you know!) de la IMAX
__________________
We are ready for the next shot, only in this scene instead of doing "nothing", we do "something".
Im.Kino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2010, 16:06   #22
cremaxx
Banned
 
cremaxx
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 408
Acel film trebuie inteles de cei care vorbesc acea limba sau de cei care nu le mai comvine ceva in filmele normale.Cred ca sunt prea plictisiti ca sa mai vada un film ca pe o aventura sau trebuie sa acapareze mintea oamenilor chinuind-ui sa descifreze poante englezesti care pe unii ii fac sa inchida televizorul si sa se duca sa bea o bere linistiti,fara sa ramana cu sechele provocate de limba stalcita si glumele tembele ale englezilor snobi.
cremaxx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2010, 16:08   #23
Im.Kino
Guru
 
Im.Kino
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 944
Originally Posted by Liviu-:
Rationamentul:

Avatar: poveste simpla, usor de inteles pana si de o persoana cu iq sub 100, glume expirate, spuse de atatea ori incat le poate intelege si o persoana de tipul celei precizate inainte.

In the loop: dialog rapid, abundenta de glume inteligente care necesita acelasi lucru pentru a fi intelese, glume in mare parte originale (perceptie personala, astept corectia in caz ca gresesc).

Ai perfecta dreptate, dar un om care se bucura din plin de deliciile oferite de In the Loop se poate bucura (copilareste, e drept, si ignorand locurile comune din poveste) si de micul mare spectacol al lui Cameron.
__________________
We are ready for the next shot, only in this scene instead of doing "nothing", we do "something".
Im.Kino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2010, 16:10   #24
Im.Kino
Guru
 
Im.Kino
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 944
Originally Posted by cremaxx:
Acel film trebuie inteles de cei care vorbesc acea limba sau de cei care nu le mai comvine ceva in filmele normale.Cred ca sunt prea plictisiti ca sa mai vada un film ca pe o aventura sau trebuie sa acapareze mintea oamenilor chinuind-ui sa descifreze poante englezesti care pe unii ii fac sa inchida televizorul si sa se duca sa bea o bere linistiti,fara sa ramana cu sechele provocate de limba stalcita si glumele tembele ale englezilor snobi.

Umorul britanic e extrem de inteligent (la fel ca cel belgian si cel australian) - e pacat ca treci pe langa el cu atata usurinta, but, in fond, to each his/her own.
__________________
We are ready for the next shot, only in this scene instead of doing "nothing", we do "something".
Im.Kino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2010, 16:10   #25
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Im.Kino:
Ai perfecta dreptate, dar un om care se bucura din plin de deliciile oferite de In the Loop se poate bucura (copilareste, e drept, si ignorand locurile comune din poveste) si de micul mare spectacol al lui Cameron.

Chiar vroiam sa adaug si partea asta, ca de altfel si mie mi-a placut Avatar, ca spectacol vizual.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2010, 16:25   #26
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Si aici cu Avatar? Doamne, obsedatilor! Si astia anti, ca de la Cremaxx a inceput, si astia pro.
Topicul e IN THE FUCKING LOOP!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2010, 16:28   #27
Im.Kino
Guru
 
Im.Kino
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 944
Stai, ca n-a uitat nimeni despre ce e vorba. "The film who shall not be named" a fost doar circumstantial adus in discutie.
__________________
We are ready for the next shot, only in this scene instead of doing "nothing", we do "something".
Im.Kino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2010, 16:42   #28
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Originally Posted by cremaxx:
Acel film trebuie inteles de cei care vorbesc acea limba sau de cei care nu le mai comvine ceva in filmele normale.Cred ca sunt prea plictisiti ca sa mai vada un film ca pe o aventura sau trebuie sa acapareze mintea oamenilor chinuind-ui sa descifreze poante englezesti care pe unii ii fac sa inchida televizorul si sa se duca sa bea o bere linistiti,fara sa ramana cu sechele provocate de limba stalcita si glumele tembele ale englezilor snobi.

Filmul nu TREBUIE inteles de nimeni. De fapt, nu exista o regula ca un film TREBUIE inteles.
Apoi, filmul e cat se poate de normal. Stilul e britanic (poate stilul e prea mult spus, mai degraba dialogul, felul de a vorbi), poate de asta ti se pare "anormal", dar in rest, nu stiu la ce te referi. E un film de satira politica, si eu cred ca exceleaza in domeniul sau. Nu stiu de unde ai inteles tu ca filmul asta e pentru oamenii de afaceri, etc. Subiectul e cat se poate de accesibil tuturor, anume politica din spatele usilor inchise, armatele de omuleti din spatele fiecarui politician de la TV.
Poantele nu sunt englezesti. Sunt cat se poate de universale, facand referinte la diverse lucruri pe care le stie toata lumea, de la hobbitii din LOTR, pana la faptul ca nu-i bine sa-i spui unui scotian ca e englez. Ce sa mai spun de paleta de injuraturi cu conotatii sexuale, astea chiar ca sunt universale.
Umorul e englezesc, da.

Uite, tu ai spus ca nu ti-a placut, am inteles, de gustibus non disputandum. Filmul e inteligent, dar in opinia mea e limitat ca target, in sensul ca nu prinde celor care nu vorbesc bine engleza. I se pierde farmecul in traducere. A avut problema asta la americani, care se plangeau ca nu intelegeau dialogul, ce sa spui la un francez, roman sau rus. Deci, daca l-ai prins, bravo, daca nu, tot bravo. Nu e un test.
Dar apoi vii si spui ca filmul e cu "poante tembele ale englezilor snobi". Eu la faza asta nu pot sa-ti spun decat ca suferi de vadimism.
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Dec 2010, 00:24   #29
miere
Novice
 
miere
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 17
sunt inca unul de parere ca este un film foarte bun.printre cele mai bune comedii britanice (parerea mea).Dupa cum au mai spus si altii ,trebuie sa stii bine engleza, sa fii atent la discursurile personajelor si .... sa-ti fi placut de valoarea schitele lui I.L. Caragiale a caror insemnatate nu va disparea niciodata si asta datorita tipologiilor de oameni avizi dupa putere care nu se vor conduce la fel.
miere is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Dec 2010, 10:33   #30
SMC
Guru
 
SMC
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 491
Foarte tare filmul lui Ianucci. L-am vazut la B-Est anu' asta.

... satira virulenta ce debordeaza de umor si spontaneitate, alerta si ostila, sarcastica si cinica, care, intr-o continua foiala birocratica, vorbeste dintr-o perspectiva tipica a unui scriitor satiric despre masinatiuni guvernamentale, scurgeri de informatii, divergente politic-ideologice, concurenta, incompetenta, decizii si indecizii, comisii de razboi si comisiile comisiilor. Si o face atat de repede ca ai nevoie de cateva secunde uneori pentru a procesa umorul. Un calcul al potentialelor vieti pierdute in cazul unui razboi e facut pe un laptop de jucarie, iar politicienii, pana si cei cu atitudini din cele mai pasive, injura mai ceva ca in "Sexy Beast", cu diferenta ca nimeni nu sfarseste ingrobat sub vreo piscina.
SMC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:22.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells