Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 22 Sep 2009, 14:07   #1
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
"The Hurt Locker"

The Hurt Locker (2008)
regia: Kathryn Bigelow

Unul din favoritii deja certi (Best Film inclusiv) la Oscarurile de anul urmator (cf. criticilor americani). Un film despre razboiul (Iraq, what else) vazut din interiorul unei echipe de genisti. Filmat a la Paul Greengrass dar cu unele momente mai putin verosimile si ceva sabloane, care ii stirbesc din impactul emotional.

nota: 8 / 10 (bun)
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Sep 2009, 14:08   #2
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
http://www.cinemagia.ro/trailer/the-hurt-locker-3038/
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Sep 2009, 16:35   #3
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Inca o victima a obsesiei pentru premii. The Hurt Locker a fost lansat anul trecut la Veneţia şi ţinut în sertar până nu demult ca să aibă o şansă la Oscarurile de la anul. Trist...
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Sep 2009, 18:11   #4
Lili1982
Guru
 
Lili1982
 
Join Date: Feb 2009
Location: Bucuresti
Posts: 368
Eu deja mi-am spus parerea despre acest film in pagina acestuia... Repet doar o singura chestie... Scenaristul merita un Oscar ! Stiam ca a fost amanat pentru a prinde vanatoarea premiilor si chiar daca e trist... e si un pas inainte ! Cine nu-si doreste laurii victoriei ?
Lili1982 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Sep 2009, 08:47   #5
Rapture
Guru
 
Rapture
 
Join Date: Jun 2009
Location: Bacau
Posts: 973
Send a message via Yahoo to Rapture
Intr-adevar , scenaristu' merita un Oscar . Mi-a placut filmul .
Rapture is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Oct 2009, 13:45   #6
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Ma asteptam sa vad ceva de nivelul Generation Kill, pentru ca exploateaza cam aceeasi idee, doar ca daca aici e vorba de perioada de dupa invazie, GK era in timpul ei. Asadar, avand acest standard in minte, The Hurt Locker m-a dezamagit. Nu mi s-a parut prea realist, sau impartial. Adica s-a vazut putin propaganda americana aici, ceea ce il cam degradeaza. Ideea nasterii unui pseudo-super-erou mi-a adus aminte de Unbreakable, iar americanismul si badass-eria personajului principal mi-a amintit de Rambo, ce-i drept, mai complex decat originalul. Ideea filmului e ca unii sunt facuti pentru razboi, si desi face o treaba excelenta in a te tine in suspans, in a te pompa cu adrenalina, totusi... americans good, everybody else stupid...
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Oct 2009, 17:37   #7
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Bun comentariu. Aia cu badasseria e priceless Intr-adevar n-are rushine fimul asta la capitolul <America = Home of "The Brave" (soldier)> dar l-am iertat eu pe Black Hawk Down pentru fitze mai mari ...
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Dec 2009, 14:47   #8
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Prima parte a filmului mi s-a parut cam lungita. Am inteles ca e prezentata viata grea a genistilor, dar nu era necesara chiar o ora si ceva... La fel de bine putea fi realizata in vreo 20-30 de minute. Mi s-a parut ca si-a revenit in ultima jumatate de ora si filmul parca a capatat ceva sens, altul decat a arata la infinit cum soldatii americani dezamorseaza bombe in Iraq. Daca filmul ar fi continuat pana la final in aceeasi masura mai ca as fi zis ca e un fel de documentar.

Cat despre Oscar la scenariu... nu stiu, mi se pare putin fortat, dar realizabil.

Nota personala: 7/10 (Bun)
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2010, 11:41   #9
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by Liviu-:
Prima parte a filmului mi s-a parut cam lungita. Am inteles ca e prezentata viata grea a genistilor, dar nu era necesara chiar o ora si ceva... La fel de bine putea fi realizata in vreo 20-30 de minute. Mi s-a parut ca si-a revenit in ultima jumatate de ora si filmul parca a capatat ceva sens, altul decat a arata la infinit cum soldatii americani dezamorseaza bombe in Iraq. Daca filmul ar fi continuat pana la final in aceeasi masura mai ca as fi zis ca e un fel de documentar.

Cat despre Oscar la scenariu... nu stiu, mi se pare putin fortat, dar realizabil.

Nota personala: 7/10 (Bun)

Am vazut si eu filmul, dar mie mi se pare ca lucrurile stau tocmai pe dos - prima parte a filmului e cea mai interesanta, e cea care ii da o anumita doza de originalitate in raport cu alte filme de razboi. Exista o tensiune aproape insuportabila in acele secvente care-i prezinta pe genisti "la lucru", tensiune datorata, in mare parte tocmai faptului ca secventele sint atit de lungi. Literalmente, iti da impresia ca 1 minut dureaza de fapt o ora, astepti permanent incordat momentul in care acea dubla amenintare - explozibilul si lunetistii - se materializeaza, intr-o forma sau alta.
Mi-a placut foarte mult si incheierea rapida a socotelilor cu Guy Pierce (din trailer eram convins ca are un rol principal ) si Ralph Fiennes. Interesanta introducerea in film a acestor "staruri de sacrificiu", probabil pentru a dubla efectul creat de doamna cu coasa pe cimpul de batalie...
In partea a doua insa (dupa moartea lui Fiennes si duelul dintre lunetisti) filmul se fîsîie destul de rău si degenereaza la final in propaganda nerusinata. Mai exista o singura secventa notabila - aceea cu "atentatorul fără voia lui", în rest, same old shit - bravură americana de 2 lei, soldati americani cu chip angelic macinati de propria constiinta, bla bla bla... In momentul in care am vazut ca "eroul" nostru se intoarce inapoi, mi-a venit sa vomit.
Va avea succes prin gale, e tocmai ceea ce adora americanii sa vada ...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2010, 12:50   #10
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
S-ar putea sa mi se fi parut prea lunga prima parte a filmului pentru ca nu l-am vazut in conditiile obisnuite, adica acasa, singur sau impreuna cu o persoana care stie sa aprecieze in general filmele mai lente, ci cu niste prieteni, care prefera lucrurile mai dinamice. Eu cum nu stiam de la ce sa ma astept de la film poate am fost putin surprins de ritmul lui lent si asta m-a indispus pentru ca nu vroiam ca ei sa se plictiseasca. Si in conditiile astea a fost clar insa ca acumularea tensiunii e punctul forte al filmului, doar ca mi-am pierdut rabdarea, ceea ce mi se inatmpla foarte rar, dar conditiile de vizionare au dus la lucrul asta. Probabil ii voi acorda o a doua vizionare inainte de premiile Oscar.

Faza cu intorsul in razboi nu pot spune ca mi-a displacut, intr-adevar e propagandistica, dar sunt sigur ca exista si oameni care gandesc asa, care stiu ceva sa faca bine, iubesc lucrul ala si chiar daca riscul e mare prefera o astfel de viata in locul uneia linistite. Poate fi atacat sfarsitul in contextul mondial, dar in lumea creata in film, prin ochii acestui personaj, mi se pare ca decizia lui nu e deloc lipsita de logica si de naturalete.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2010, 13:24   #11
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Ramin la parerea ca finalul ala are un scop pur propagandistic. Cit priveste "credinta" americanilor, cred ca si-au lasat-o pe undeva pe cimpurile de lupta din Coreea, pentru ca dupa razboiul ala nu prea am mai intilnit asa ceva (Vietnamul le-a spulberat-o cu totul)... Exista o anumita "credinta", la nivelurile superioare ale sistemului american, dar n-are nimic a face cu nobletea...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Feb 2010, 01:42   #12
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Daca ar fi insistat un pic si pe un entertaining accesibil as fi bagat mana-n foc ca o sa mature covorul rosu in martie.... insa, varianta de fata mai lasa unele semne de intrebare. Pe ce ma bazez cand spun asta? Well, pe un criteriu foarte ... 'ortodox' : stilul de filmare e MISTO si are personalitate. Intotdeauna, din cate tin eu minte, castigatorul Oscarului venea cu un stil de filmare original. Bine, aici mai intra si 'the cinematography' si montajul , dar in special unghiurile duc greul. Anul trecut am avut galben-pal - ul filmat in diagonala din "Slumdog..." , acum doi ani au fost fratii Coen a caror camera o recunosti din avion; "The Departed" -iarasi: Scorsese nu mai are nevoie de nicio prezentare, si daca nu ma-nsel a luat si pentru montaj s.a.m.d. Bineinteles e doar o superstitie personala dar mi se pare foarte curioasa. Revenind la obiect, "The Hurt Locker" e ireprosabil regizat: credibilitate deplina, ritm si tensiune bune. Avem o muzica foarte 'sanatoasa' mai rupta parca de sfera 'thrilereasca' , pleonastica, si manipulatoare in care au intrat de ceva timp compoztorii hollyoodieni; e o muzica de film adevarata. J. Renner, unul dintre nominalizatii de anul asta pentru 'leading role' e bun dar are sanse firave; Guy Pearce incepuse foarte bine, excelent chiar, dar din pacate l-au lichidat repede. Ca minusuri, toata treaba cu pustiul si finalul de care ar fi fost indicat sa se abtina, totusi; asa, ca sa fie in spiritul puternic de documentar care il defineste cel mai bine, as zice.
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2010, 03:29   #13
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by Windom:
prima parte a filmului e cea mai interesanta, e cea care ii da o anumita doza de originalitate in raport cu alte filme de razboi. Exista o tensiune aproape insuportabila in acele secvente care-i prezinta pe genisti "la lucru", tensiune datorata, in mare parte tocmai faptului ca secventele sint atit de lungi. Literalmente, iti da impresia ca 1 minut dureaza de fapt o ora, astepti permanent incordat momentul in care acea dubla amenintare - explozibilul si lunetistii - se materializeaza, intr-o forma sau alta.
Si eu sunt de aceeasi parere. In ultima jumatate de ora am inceput sa-mi pierd rabdarea cand am vazut ca se contureaza un pseudo-plot. Putea la fel de bine sa functioneze si fara, razboiul nu trebuie sa fie narativ, se intampla pur si simplu.
In Generation Kill, miniseria pe care o pomenea Marius, le iese mult mai bine, e drept ca au avut totusi 7 ore la dispozitie in care sa isi desfasoare personajele. Dar cred ca toti cei care au vazut GK au ramas cu impresia ca The Hurt Locker e intr-o oarecare masura amatoricesc.

Last edited by miercuri : 06 Feb 2010 at 03:33.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2010, 21:39   #14
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
citit cam tot ce s-a spus despre film (si sunt tone de comentarii pe net), asa ca nu stiu ce sa mai zic. placut mult.
tanti asta (k. bigelow), al carei fan de lunga durata sunt, a atins aici fineturi de cunoastere a psihologiei masculine…ceva de speriat. vreau sa spun…prinde perfect, ca nimeni altul(alta) mixul de atentie incordata si irationalitate gata de sacrificiu pe care-l au barbatii in situatii limita (poate ca se vedea asta mai bine in “k-19”, dar filmul de acum e mult mai bine facut. totusi, cel mai bun film al ei ramane in continuare-pentru mine-neegalatul “near dark” )
__________________
Our lives begin to end the day we become silent about things that matter.
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2010, 12:55   #15
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Mie perspectiva asta asupra militarului american mi s-a parut foarte asemanatoare cu cea din "Jarhead" (2005) a lui Sam Mendes. As putea spune ca unul din personaje (cel jucat de Brian Geraghty) e furat de-a binelea.
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2010, 14:35   #16
Lecart
Guru
 
Lecart
 
Join Date: Mar 2007
Location: Constanta
Posts: 323
^ True story.
Lecart is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Feb 2010, 22:32   #17
foxyroxy
Veteran
 
foxyroxy
 
Join Date: Feb 2010
Location: Dreamland
Posts: 199
Nu mi-a lasat nici o amprenta filmul asta..in schimb Black hawk down si jarhead da.
foxyroxy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Feb 2010, 23:42   #18
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
Originally Posted by foxyroxy:
Nu mi-a lasat nici o amprenta filmul asta..in schimb Black hawk down si jarhead da.

jarhead nu exista.
black hawk down e un film aproape perfect, dar e e in linia filmelor care vad razboiul ca pe o experienta mistico-existentiala, cu incarcatura wagneriana, la nivel cu "apocalypse now ", pe cand aici avem altceva... e un studiu de psihologie; inceraca sa-l iei asa.
__________________
Our lives begin to end the day we become silent about things that matter.
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2010, 07:26   #19
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by ulrich:
Originally Posted by foxyroxy:
Nu mi-a lasat nici o amprenta filmul asta..in schimb Black hawk down si jarhead da.

jarhead nu exista.
black hawk down e un film aproape perfect, dar e e in linia filmelor care vad razboiul ca pe o experienta mistico-existentiala, cu incarcatura wagneriana, la nivel cu "apocalypse now ", pe cand aici avem altceva... e un studiu de psihologie; inceraca sa-l iei asa.

Un film mai propagandistic ca BHD mai rar. Asadar, ca mesaj, e jale (nu stiu ce anume e "mistic" acolo, dar, ma rog...). Exceleaza insa la alte capitole...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2010, 14:09   #20
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
BHD are intensitate si e si lucrat riscant. Lupta tine aproape 2 ore, dar e atat de bine facuta incat nu mi-am dezlipit ochii de pe ecran. Alte plusuri: imagine, coloana sonora si montaj.
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:12.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells