Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 17 May 2009, 12:58   #41
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Dragomara:
păi cum şi de unde ştiu care e voinţa lui Dumnezeu? ăăă... chiar cunoaşte careva pe-aici (sau aievea) voinţa lui Dumnezeu?

cand crezi in D-zeu trebuie sa stii si in ceea ce crezi de fapt, mai exact ce reprezinta acel D-zeu...reprezinta El binele si iubirea fata de aproapele tau? daca da, atunci cam asta ar fi vointa acestui D-zeu si a urma vointa lui D-zeu inseamna sa faci numai bine aproapelui tau...ca nu poti mereu sa faci asta, e altceva...omul e slab si bantuit de tentatii (tentatiile sunt bune si folositoare, daca ma intrebi )...daca nu poti urma mereu vointa lui D-zeu nu inseamna ca nu crezi in El

now Peggy you should pay attention, ca vointa asta lui D-zeu poate fi si ceva tricky in sensul ca unii o mai si "umfla"...de ex., "e" vointa lui D-zeu sa mergi la biserica...daca nu mergi esti pacatos...I beg to differ
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2009, 13:05   #42
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Thumbs up

@ now I see! mulţumesc!
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2009, 20:21   #43
bre
Guru
 
bre
 
Join Date: Aug 2008
Location: dans la rue
Posts: 702
da. cred in dumenzeu. si aveam o gramada de intrebari pe care le scrisem dar din cauza ca nu pot sa ma loghez din casuta aia care apare in mijloc, si doar de sus, din dreapta, am pierdut tot ce scrisesem. si n-am chef acu sa rescriu. uite cum sunt ispitita sa ma enervez . revin
__________________
breeee....
bre is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2009, 22:15   #44
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Originally Posted by halebardul:
Credeti în Dumnezeu?
Nu
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2009, 22:36   #45
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Originally Posted by klein:
Originally Posted by halebardul:
Credeti în Dumnezeu?
Nu

Hm...de ce?
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2009, 22:43   #46
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Originally Posted by Bogdan.Andro:
[...] îl chema Adam, dar oare cine/l striga pe nume [...]

Dumnezeu si Eva.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2009, 22:55   #47
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Originally Posted by Bogdan.Andro:
În ce limbă ?

Daca te strig pe nume, in ce limba te strig? Sau daca te striga Obama sau Belmondo, ei in ce limba te striga?
Adam e substantiv propriu.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2009, 08:16   #48
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
sau il strigi Ion si la reluare se aude John, nu?
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2009, 09:22   #49
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nu, John scrie în subtitluri.
(Väd cä are trilingve... )
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2009, 10:21   #50
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Originally Posted by keepwalking:
Originally Posted by klein:
Originally Posted by halebardul:
Credeti în Dumnezeu?
Nu

Hm...de ce?
pt ca e de bun simt. prefer luciditatea si implicit desperarea decat iluzia, e drept reconfortanta, a mantuirii si fericirii eterne
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2009, 10:37   #51
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Aproape la fel: prefer luciditatea si implicit stabilitatea, decât iluzia, e drept ispititoare, a superstitiilor materialist-dialectice.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2009, 10:51   #52
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Originally Posted by Pitbull:
Aproape la fel: prefer luciditatea si implicit stabilitatea, decât iluzia, e drept ispititoare, a superstitiilor materialist-dialectice.
si care ar fi superstitiile alea?
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2009, 10:57   #53
jactati
Veteran
 
jactati
 
Join Date: May 2009
Posts: 251
@ klein: vezi ca Desperado e un film cu Banderas. La noi in romanica se poarta disperarea cu "i". sper ca mica mea corectura rautacioasa sa nu-ti afecteze luciditatea atee (cu e din plin).
jactati is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2009, 11:04   #54
dovey
Junior
 
dovey
 
Join Date: May 2009
Posts: 63
Dumnezeu nu e neaparat expresia mantuirii, e mai degraba dorinta omului de a intrezari speranta in ceva superior, in ceva incontrolabil si inepuizabil. La fel si Raiul: are fete diferite, inseamna altceva pentru fiecare. La scoala l-am studiat pe Dante, am studiat structura Infernului, cele 9 cercuri, pedepsele lor etc. Si mi-am dat seama ca adevaratul Paradis e linistea si pacea sufleteasca, nu gandul ca exista un Rai sau un Iad.

Nimeni nu s-a mai intors de dincolo sa ne spuna ce si cum; pentru unii, religia si deci Dumnezeu, sunt mai degraba idei ale unui comfort interior, gandul ca exista ceva mai bun, mai adevarat decat ceea ce avem pe Pamant.

Dar si daca nu credeti in D-zeu, atunci eu zic sa va ganditi ca fiecare avem constiinta proprie, una care ne bantuie mai mult sau mai putin, asa ca de ea trebuie sa tinem cont aici pe Pamant, fiindca viata nu e inca o dubla trasa sau o repetitie pentru un spectacol perfect. Viata e aici si acum, si mai bine sa ne ocupam de asta, nu de ce vom fi sau de cine vom fi intampinati dincolo.
dovey is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2009, 11:18   #55
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by klein:
Originally Posted by Pitbull:
Aproape la fel: prefer luciditatea si implicit stabilitatea, decât iluzia, e drept ispititoare, a superstitiilor materialist-dialectice.
si care ar fi superstitiile alea?
Incepând cu o maximă la care subscriu în totalitate:

Marea superstiţie a lumii contemporane e coincidenţa!

...Şi de-aici, tot în jos şi-n jur.
Ca să nu mă lungesc, şi să-ncerc să fiu cât de cât sistemic: ahtierea dupä "dovezi", amăgirea "raţionalismului", absolutizarea evoluţionismului, relativizările fanatice, mistica "ştiinţifică", exacerbările solipsiste, obscurantismul subiectivizărilor excesive, etc... Toate - superstiţii similare cu "pisica neagră", "trecutul pe sub scară" şi "spartul oglinzii" - dar mult mai snoabe, pompoase şi cu fasoane.
Pe scurt, trăim un Dark Age al bigotismului ateu, simetric cu dogmatismul religios din Evul Mediu. Avantajul e că ăsta ne va scuti mult mai repede, căci se accelereazä şi timpul, şi istoria.

Last edited by Pitbull : 18 May 2009 at 11:21.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2009, 11:20   #56
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
deci io nu cred, pentru că încă nu am nevoie, adică deocamdată-mi ajung mijloacele ştiinţifice să-mi explic cine sunt, de unde vin şi spre ce mă îndrept.
mi-e teamă al naibii de ziua în care voi avea nevoie de El, pentru că ştiu că atunci voi renunţa la ceea ce părea să de un sens vieţii mele, la explicaţiile ştiinţifice, de exemplu. bănui că atunci va începe o eră nouă, cea a miracolelor, singurele care mă voi mai putea ţine în viaţă. şi acum nu ştiu de ce cred că nu va fi chiar atât rău, că într-un anumit fel ăsta trebuie să fie mersul lucrurilor, dar că evoluţia mea spirituală se va sfârşi aici. şi iar mă întreb de ce acum percep credinţa ca pe o renunţare la raţiune, la căutări, ca pe ceva străin care încearcă să mi se impună?!
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2009, 11:23   #57
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
apropo de raspunsurile de "dincolo".
vin si eu cu un raspuns din categoria "visele si talmacirea lor"
am visat-o pe matusa-mea...si o intrebam cum e dincolo...iar ea mi-a spus ceva de genul "Nu pot sa-ti spun, dar e... ceva..." si a dat din cap intr-un fel care sugera ca e vorba de ceva cu totul special...si o percepeam, in vis, foarte linistita...
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2009, 11:25   #58
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Originally Posted by Pitbull:
..Pe scurt, trăim un Dark Age al bigotismului ateu, simetric cu dogmatismul religios din Evul Mediu. Avantajul e că ăsta ne va scuti mult mai repede, căci se accelereazä şi timpul, şi istoria.
hai că m-ai făcut să râd!!
te rog dezvoltă...
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2009, 11:29   #59
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by keepwalking:
apropo de raspunsurile de "dincolo".
vin si eu cu un raspuns din categoria "visele si talmacirea lor"
am visat-o pe matusa-mea...si o intrebam cum e dincolo...iar ea mi-a spus ceva de genul "Nu pot sa-ti spun, dar e... ceva..." si a dat din cap intr-un fel care sugera ca e vorba de ceva cu totul special...si o percepeam, in vis, foarte linistita...
O, sunt multe instante de acest gen... Formele diferä, sensul e mereu acelasi.
Imi vine în minte una foarte elocventä (în mod paradoxal!)
Ioana Pavelescu a visat-o pe bunica ei decedatä; în vis, au vorbit câte ceva. Apoi, Ioana a întrebat-o, evident, cum e pe lumea cealaltä. Bunica a început sä-i explice... si din acea clipä, vocea s-a distorsionat, astfel încât nici o silabä nu mai era inteligibilä!
(Evident, preotii "rationalismului" vor säri numaidecât cu explicatia: "E un efect al convingerii noastre subconstiente cä nu putem cunoaste... blablabla..." - uitând cä si Freud, cât e el de mare, a fost depäsit între timp... si cä pe lumea asta mai existä si conceptul de VERIDICITATE, bazat pe calculul probabilitätilor... )
Lecturä insistent recomandatä:
Arthur Koestler, "The Roots of Coincidence".
(And this is merely the beginning!)
Originally Posted by Dragomara:
hai că m-ai făcut să râd!!
te rog dezvoltă...
Nu mai e nevoie - rostul s-a împlinit: te-am fäcut sä râzi.

Last edited by Pitbull : 18 May 2009 at 11:32.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2009, 11:37   #60
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Originally Posted by keepwalking:
apropo de raspunsurile de "dincolo".
vin si eu cu un raspuns din categoria "visele si talmacirea lor"
am visat-o pe matusa-mea...si o intrebam cum e dincolo...iar ea mi-a spus ceva de genul "Nu pot sa-ti spun, dar e... ceva..." si a dat din cap intr-un fel care sugera ca e vorba de ceva cu totul special...si o percepeam, in vis, foarte linistita...

si eu l-am visat pe bunica-miu pe lumea ailalta si cand l-am intrebat cum e, am vazut ca era singur et terifiat.
cum sa interpretam..... el era in iad si matusa ta in rai?
(visul e pe bune)
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 13:53.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells