Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 26 Oct 2008, 21:59   #81
gabonne1
Veteran
 
gabonne1
 
Join Date: Apr 2007
Location: Oradea
Posts: 188
Send a message via Yahoo to gabonne1
Nu se referea la tine.
__________________
No brain, no pain.
gabonne1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2008, 22:18   #82
Lecart
Guru
 
Lecart
 
Join Date: Mar 2007
Location: Constanta
Posts: 323
Originally Posted by Pitbull:
@Lecart:
Inteleg ce vrei sä spui, si-ti pot da dreptate pânä la un punct - apropo de aspectul cantitativ pe care-l invoci. Evident, o culturä (de orice naturä) se bazeazä si pe o imensä cantitate de informatii. Dar a o reduce doar la asta, înseamnä exact atât: a coborî cultura la nivelul informatiei, a abdica de la calitate în favoarea exclusivä a cantitätii. CULTURA presupune incomparabil mai mult decât atât.
A arunca la gunoi analizele, studiile, comentariile, opiniile pertinente (si nu numai - uneori, si cele eronate pot fi relevante), practic tot sistemul de idei si date care se naste în jurul substantei centrale a unui domeniu cultural e pur si simplu incalificabil si de neiertat. Iar a-l corupe pe un novice în acest sens, e similar cu a-i da prima oarä droguri unui adolescent, sub pretextul cä si tu consumi, si mamä ce marfä e.

Categoric, nimic incorect in explicatia de mai sus. Atat ca reactia ta a fost chirurgicala pe marginea conflictului exagerat de parti, implicat de ponderea matematica atribuita culturii cinematografice.

Incercam insa sa subliniez, in continuarea interventiei lui Twinsen care se pare ca te-a deranjat enorm, ca evitarea geometriei filmului (filmul ca o disciplina, materie exacta cu profesorii si decalogul lor) nu este nicidecum un delict, atata timp cat distingem intre cineast si cinefil.

In alta ordine de idei, tind sa cred ca fondatorii regulilor au facut filme bune, iar cei ce urmeaza regulile fac filme sub prag. De unde deducem ca artistii ar trebui sa-si fecundeze imaginatia in loc sa-si exemplifice cultura.

In ceea ce ma priveste, ca simplu consumator de film, punctul de vedere al lui Twinsen ramane valabil.

Am scris asta ca sa nu se inteleaga ca desconsider arta si/sau cultura cinematografica; totul se rezuma la asteptari, oricum.
Lecart is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2008, 22:51   #83
gabonne1
Veteran
 
gabonne1
 
Join Date: Apr 2007
Location: Oradea
Posts: 188
Send a message via Yahoo to gabonne1
Eu as adauga la lista ta de filme de razboi
"Schindler's List" (1993),
"Idi i smotri" (Come and see, 1985)
"Jeux interdits" (Forbidden games, 1952)
__________________
No brain, no pain.
gabonne1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2008, 23:15   #84
Se7en
Veteran
 
Se7en
 
Join Date: Apr 2008
Location: Capalnitza
Posts: 211
Bahahai, ati uitat "Dr. Strangelove", desi e doar razboi in sedii de consiliu si baze militare. Apoi mai e "Beaufort" foarte misto, "Pianistul" la fel. Cred ca la capitolul razboi am face cea mai mare lista de filme din istorie. Despre 2 chestii au stiut si oamenii sa faca filme proponderent: sex si of course, razboi. Oh, the humanity!!! :?
Se7en is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2008, 23:23   #85
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
@Lecart:
DA, ästa e un mod de a discuta!
Reciproc, nici eu nu am motive sä-ti contrazic argumentele, dar mä simt dator sä le completez cu urmätoarele:
Se tinde spre o exageratä relativizare si vulgarizare a cinematografiei, prin exacerbarea laturii ei "soft" si de divertisment, în dauna rigorii profesionale si a nivelurilor de continut - abuzându-se de-a-m-boulea de cliseul tembel cä "filmul nu e matematicä" (halal!), adicä "e posibil orice vrea muschii mei" (siktir!) si "e bun doar ce-mi place mie" (huo!). Chestia asta e fireascä, si se întâmplä peste tot în lume, dar la noi a depäsit cota de avarie. Nu degeaba, filmul românesc B.C.P. a fost per ansamblu haotic, amatoricesc si stângaci, marcat doar de reusite izolate care n-au reusit sä se coaguleze într-un strat substantial în sfera filmului de continut - si, pe partea complementarä, cu o absentä totalä a filmelor de consum profesionist lucrate. Iar filmul românesc A.C.P. e încä tânär si instabil, existä oricând riscul ca generatia actualä sä se perime färä a läsa în siajul ei o mostenire solidä si durabilä.
Un lucru trebuie sä fie clar: FILMUL DE CONTINUT SI FILMUL DE CONSUM SUNT COMPLEMENTARE. Färä filme de gen vandabile, n-ar fi bani pentru arta cinematograficä; iar färä o teorie si o practicä de calitate a esteticii cinematografice, n-ar exista resurse nici pentru filmele comerciale.
In aceste conditii, e imperativ sä sustinem ridicarea stachetei de exigentä, nu numai în zona castei profesionale, ci si în planul educärii publicului - fiindcä filmul e un produs comercial, iar un public amorf, incult, gregar, inevitabil va influenta ca atare si productia cinematograficä. Desigur, totul în limite realiste - doar nu m-oi astepta acum la o operä de apostolat care sä facä din turma mioriticä cel mai sofisticat auditoriu de pe mapamond; dar mä astept la o minimä decentä. Când niste oameni discutä despre zona culturalä a cinematografului, iar tu nu ai apetentä pentru asa ceva, nu te bäga ca musca-n lapte, desfiintând bibliografia de specialitate si tratând cu dispret criteriile si valorile (mai agätându-le si ghilimele, ca un nesimtit!) Stai naibii-n banca ta, si bucurä-te de filmele comerciale care, dacä-s bune, sunt bune numai datoritä acelor cärti, acelor criterii, acelor valori si acelor profesionisti pe care tu-i iei la siktir. Dacä n-ar fi ei, toate acele filme de actiune, thrilleruri, horroruri, comedii, etc., care-ti plac tie, s-ar topi într-o masä amorfä Ã* la Apatow, Seltzer, Cärmäzan si Saizescu!

Back to topic (best war movies):
Nu pot lipsi:
"All Quiet on the Western Front", Lewis Milestone, 1930
"Paths of Glory", Staley Kubrick, 1957
"The Bridge on the River Kwai", David Lean, 1957
"La Vita e bella", Roberto Bennini, 1997
"Roma, citta aperta", Roberto Rossellini, 1945
"Kanal", Andrzej Wajda, 1957
"Balada soldatului", Grigori Ciuhrai, 1959
"Zboarä cocorii", Mihail Kalatozov, 1957
"Copiläria lui Ivan", Andrei Tarkovski, 1962
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Oct 2008, 07:49   #86
mafalda
Guru
 
mafalda
 
Join Date: Jul 2007
Location: Intr-o lume imaginara
Posts: 803
Potra avea multe defecte, pacate, dar era un on destept!
Sa stam stramb dar sa judecam drept.
__________________
"Nihil Sine Deo"
mafalda is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Oct 2008, 18:38   #87
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Bogdan.Andro:
1 All Quiet on the Western Front (Milestone) Liniºte pe frontul de Vest
Adicä: "Pe frontul de Vest, nimic nou" (titlu românesc consacrat)
Si o recomandare: n-are nici un rost sä metionäm titlurile într-o tertä limbä. Un film rusesc îl citäm sau ca la mama lui, dacä-i stim titlul original, sau în românä - nu în englezä, italianä, etc...
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Oct 2008, 20:17   #88
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687


Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Oct 2008, 21:03   #89
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Originally Posted by Bogdan.Andro:
„Cu omul neºcolarizat
Te lupþi puþin ºi ai scãpat
Dar porþi o luptã colosalã
Cu prostul care are ºcoalã.”

Eu am primit cadou de ziua mea o canã acum câþiva ani cu textul ãsta. Nu m-a amuzat, nu m-a enervat. Mã lasã rece.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Oct 2008, 21:25   #90
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
E foarte adeväratä, dar nu face decât sä extindä la nivel de catren urban vechiul distih din popor (deja mentionat pe acest topic):
Prostul nici nu-i prost destul
Dacä nu e si fudul.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Oct 2008, 09:06   #91
mafalda
Guru
 
mafalda
 
Join Date: Jul 2007
Location: Intr-o lume imaginara
Posts: 803
Originally Posted by Bogdan.Andro:


Cu omul neºcolarizat
Te lupþi puþin ºi ai scãpat
Dar porþi o luptã colosalã
Cu prostul care are ºcoalã.”

.

Asta e unul din celebrele catrene ale lui Tudor Musatescu !
__________________
"Nihil Sine Deo"
mafalda is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Oct 2008, 10:13   #92
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Nu-l izgoniti pe Twinsen,sunt f multi spectatori care ii impartasesc parerea,el s-a exprimat mai bine.
Nu inteleg de ce ar trebui sa ne specializam toti Pitbull,daca nu vrem,sau nu simtim nevoia.
Pitbull are si el dreptate ,dar e prea exigent,poate crede ca aceia care nu vor sa guste (deocamdata sa zicem) din pomul laudat sunt ignoranti,etc,iar Twinsen are mult bun simt cinematografic..
Amandoi ar trebui sa ajunga la un consens,faptul ca iti aperi ideile cu argumente nu inseamna incapatanare sau rea vointa...
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Oct 2008, 14:56   #93
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
on topic la off topic:

eu zic ca unii se lasa afectati mult prea usor....ne aflam pe un forum nu intr-un leagan de copii si nici la o expozitie de orgolii, mandrie etc., etc.
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Oct 2008, 15:03   #94
mafalda
Guru
 
mafalda
 
Join Date: Jul 2007
Location: Intr-o lume imaginara
Posts: 803
Oricine are dreptul sa-si spuna parerile pe forumul asta, chiar daca nu sunt foarte avizate. Nu trebuie intimidati, atacati ci respectati!
__________________
"Nihil Sine Deo"
mafalda is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Oct 2008, 19:27   #95
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Originally Posted by Bogdan.Andro:
The sting (1973).

Un film minunat,numai ca nu are nimic western in el.Oricum tebuie sa`l vezi neaparat.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Oct 2008, 20:31   #96
gabonne1
Veteran
 
gabonne1
 
Join Date: Apr 2007
Location: Oradea
Posts: 188
Send a message via Yahoo to gabonne1
Tot in sectiunea western : "Per un pugno di dollari" (1964) + "Per qualque dollaro in piu" (1965) + "Dances with wolves" (1990)
__________________
No brain, no pain.
gabonne1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Oct 2008, 20:44   #97
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Nu plec, pentru ca stiu ca sunt destui oameni cu care se poate discuta aici. Am multi ani pe forumuri si nu ma impresioneaza agresivitatea, dar consider ca nu e normal ca un moderator sa se comporte astfel. Sa revenim la subiect.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2008, 11:52   #98
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by mafalda:
Pe mine m-ar interesa sa aflu daca exista niste criterii axiologice si care sunt alea, pe care se poate face critica de film la modul serios.

sunt inca la pagina 1 al acestui topic deci nu stiu daca ai primit raspuns sau nu la intrebare.

evident nu exista astfel de criterii. de altfel nici critica la nivelul serios nu stiu exact ce inseamna. am citit vreo 20 de pagini la un momentat despre abejectul din relatia mama- fiica din Alien.
mi s-au parut foarte interesante mai ales ca nu ma uitasem la Alien din perspectiva asta. este articolul o critica a filmului? nu. este filmul neaparat o capodopera? nu. este un subiect interesant? pentru mine, a fost.

trebuie sa-ti definesti tu exact ce te intereseaza in filme. sunt convinsa ca vei gasi multe articole care sa vorbeasca despre analize din punct de vedere al mijloacelor cinematografice, despre analize care sa psihanalizeze personajele si situatiile, despre analize care sa vorbeasca despre curente si stiluri regizorale.
Daca te intereseza sa citesti analize complete ale unor filme, cred ca deja trebuie sa te uiti la carti. Eu de exemplu la examenul de admitere din UNATC am scris 8 pagini despre Moulin Rouge. 4 ani mai tarziu am scris un referat de 6 pagini doar despre muzica din vreo 4 secvente importante din film.
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2008, 12:07   #99
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by Bogdan.Andro:
Pentru Twinsen care a afirmat: „Bogdan n-a auzit de Kieslowski sau Wajda, dar împarte cu darnicie lecþii altora.”

Ori eu trebuie sã mã exprim mai coerent, ori tu nu m-ai înþeles. Eu am intrat aici doar pentru a LUA LECTII, ºi, în nici un caz pentru a DA LECTII. Sunt foarte trist cã tu ai înþeles altceva din toate cele 15 postãri ale mele.


mentionez ca sunt tot la pagina 1 a topicului.

eu apreciez foarte mult atitudinea ta si dorinta de a invata. este ceva care lipseste cu desavarsire foarte multor persoane.
din pacate in UNATC (si vad eu bine ca nu numai) incepi sa te simti prost ca nu vezi anumite filme sau ca nu stii despre anumiti oameni. Si acolo ca si aici sunt titluri care trebuie sa le cunosti, filme care trebuie sa-ti placa, si filme pe care trebuie sa le scuipi.

Extraordinar...nu ai auzit de Truffaut. iti dai seama ce "om de nimic" esti . e drept ca nu ti-as recomanda sa te apuci sa vorbesti despre Noul Val Francez in aceste conditii, dar cred ca asta nu te impiedica sa-ti dai cu parerea despre filmele pe care le-ai vazut.

in concluzie, eu iti recomand sa incepi sa citesti subiectele de pe forum legate de filmele pe car ele-ai vazut. O sa vezi ca de multe ori, userii fac referiri si la alte filme cand comenteaza un anumit titlu. Poti sa le dai un search pe IMDB si daca ti se par interesante, cauta sa te uiti la ele.

Nu alerga neaparat dupa liste si pareri autorizate pentru ca s-ar putea sa vezi niste filme "grele" pentru care sa nu fi inca pregatit. Fa-ti propria ta lista plecand de la lucrurile care stii ca-ti plac. O sa vezi ca incet incet se formeaza si cultura cinematografica.
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2008, 12:24   #100
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by Pitbull:
O culturä cinematograficä din care lipsesc Visconti sau Wajda are MARI probleme, la un nivel de-a dreptul alarmant - lucru cu atât mai ciudat, cu cât lista preferintelor tale denotä o bogätie clarä de cunostinte, la toate nivelurile valorice.

hai sa vorbim deschis...eu n-am vazut nici un film de Wajda desi am auzit de el. in aceasta situatie se mai gasesc si alte nume de pe lista magnifica... am terminat UNATC-ul si acum fac un master de teorie a filmului. Sper ca va dati seama cati oameni am reusit sa prostesc cu mareata mea cultura cinematografica ce "atinge un nivel de-a dreptul alarmant".

Imi place sa cred ca mai conteaza si cum vezi filmele pe care le vezi...ca daca te uiti asa doar ca bifezi actiunea mai bine nu te mai uiti....
as vrea sa va reamintesc ca ne aflam in anul 2008 si ca mi se pare de-a dreptul ignorant sa ne tinem cu mainile stransi legati de filme din anii '60, '70, '80. Daca e un lucru de inteles pentru profesorii din UNATC care au la randul lor 60, 70 respectiv 80 de ani, nu acelasi lucru pot spune despre tineri care au 24-25 de ani. Mi se pare aiurea sa divinizezi un Bergman sau Visconti si sa nu-i iei in consideratie pe Spike Lee, Innaritu, Aronofsky, Fincher, Lynch, Trantino si multi alti regizori contemporani...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:22.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells