Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 15 Apr 2013, 18:12   #21
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Drunken Angel
L-am vazut acum vreo 3 zile si nu stiu daca mai retin ceva din el, sincera sa fiu. Retin ca nu mi-a displacut, ca a fost cat de cat ok. Adica nu m-am plictisit uitandu-ma la el, mi-a placut destul de mult Mifune si n-am inteles motivul pentru care doctorul avea probleme cu bautura. Care nici macar nu era o problema pana la urma. Mi s-a parut un "fir narativ" care n-a prea avut sens. Am remarcat si eu metafora cu balta, n-o sa mai detaliez ca s-a facut de-atatea ori incat nu-i mai vad sensul. Mi-a dat senzatia de film noir din anii de glorie ai Hollywood-ului de multe ori si sunt convinsa ca filmele cu gangsteri imi plac mai mult decat alea cu samurai. Ah, for some reason, i-am retinut coloana sonora, mi s-a parut a fi una foarte reusita. All in all mi s-a parut entertaining in timp ce-l urmaream, nu mi-a ramas insa intiparit nicaieri.

In schiiiiiiiiimb

Shadows of Forgotten Ancestors
..e unul din filmele cele mai impresionante pe care le-am vazut to date. Chiar daca l-am vazut inaintea lui Drunken Angel atat de multe imagini si simboluri si sunete mi-au ramas in minte... Si cred ca o sa-mi ramana mult timp de-acum incolo. E o experienta total sinestezica, asa-mi pare. Cu o calitate de a sta agatat de tine mult timp dupa vizionare. Si sunt de acord cu absolut tot ce s-a zis despre el mai sus. Te duce intr-un timp si spatiu arhetipal din care ai senzatia ca faci parte. Pe mine m-a dus si la o carte pe care o citeam din scoarta-n scoarta in copilarie si de a carei existenta nici nu mai eram constienta. Asta pana cand am vazut filmul lui Parajanov. A fost un fenomen extrem de ciudat... Cartea se numeste Din legendele Romanilor si m-am bucurat foarte tare ca mi-am adus aminte de ea. Un film care are puterea asta si care-ti ofera pana la urma o experienta de genul nu poate fi decat genial. Eu nu stiu daca cineva a mai reusit sa faca ce-a facut Parajanov cu camera aici. Ii mai mult decat fotografie, e ceva aproape palpabil. Deja aberez. Ma opresc. Doar ca-mi amintesc de venirea fantomei la geamul ala si m-apuca tremuriciul iar. Si sunt atatea...

Eu votez cu Parajanov. E indiscutabil unul dintre cele mai bune filme din turneu pana acuma.
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:23.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells