Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Horror

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 08 Nov 2006, 15:31   #1
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
The Descent

Interzis sub 18 ani;horror. S-a intamplat sa ajunga la cinematograf la Festivalul de Film Britanic., desi viata lui e pe dvd. Laudat, selectat, adus - ca reprezentativ pt acest gen.
Dincolo de creaturile alea adaptate vietii in pestera si de baltile de sange, taieturi, muscaturi etc, filmul nu a exploatat ce mi s-ar fi parut mie interesant de exploatat: si anume cum te poti intoarce ca om la instinctele animalice/ ucigase din nevoia de supravietuire. Adica asta ar fi putut fi cel mai groaznic element al filmului;
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Nov 2006, 15:37   #2
Andy69
Junior
 
Andy69
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 35
Oh yeee. this is a madar facar movie. atmosfera, lumini, imagini, rosu peste tot, lupte crancene, gagici misto, monstrii plus o intriga amoroasa. mia placut mult. de vazut daca aveti cojones si brain.
Io zic ca filmul a exploatat destul de bine kestia cu instinctele. nu ca nar mai fi de zis, mereu mai e ceva de zis, dar a facuto oricum mult mai bine decat alte filme.
__________________
Be you.
Andy69 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Nov 2006, 16:19   #3
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Io zic ca filmul a exploatat destul de bine kestia cu instinctele. nu ca nar mai fi de zis, mereu mai e ceva de zis, dar a facuto oricum mult mai bine decat alte filme.[/quote]

eu as fi incheiat filmul altfel: tot cu imaginea tipei dar aceasta sa fi devenit si ea faptura troglodita :lol:
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Nov 2006, 16:26   #4
Andy69
Junior
 
Andy69
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 35
Nuuuu! ar fi fost un end banal. si de fapt sfarsitul o arata f umanizata. in mijlocul acelui infern se gandea la ziua de nastere a fetei ei. acea imagine era singura keste care o ajuta sa ramana umana.
__________________
Be you.
Andy69 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Nov 2006, 14:32   #5
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
sincer ma bucur ca s-a percutat la filmul asta, ma bucur si mai mult ca a a ajuns pe ecrane (chit ca doar in BFF)
la fel de sincer eu zic ca ar fi unul din putinele horror-uri originale din ultimii ceva ani (alaturi de Final Destination)
si ca sa fiu sincer pana la capat, chestiile ca motivatii nu m-au impresionat deloc, cel mai mult mi-au placut originea si aspectul monstrilor, astept cu anticipatiune inca un Neil Marshall, puneti ma si pe Dog Soldiers, care e cut totul altceva adr e si el de la exelent de bine in sus
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2006, 09:59   #6
RinTinTin
Veteran
 
RinTinTin
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 249
Original nu e, si nici nu se vrea, dar e al dracului de bine realizat. Trecand peste avatarurile filmelor horror, si ieftinaciunile inerente.. e realizat beton.
__________________
Zee Moviez
http://zeemoviez.blogspot.com
RinTinTin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2006, 16:27   #7
Andy69
Junior
 
Andy69
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 35
te-as ruga sa-mi zici un alt film horror cu coborari in pesteri si cu monstrii.
__________________
Be you.
Andy69 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2006, 16:35   #8
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
si io teas ruga sa scrii coregt!
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2006, 20:21   #9
Andy69
Junior
 
Andy69
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 35
deal done. acu zi-mi za movie.
__________________
Be you.
Andy69 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Nov 2006, 20:41   #10
Ava
Senior
 
Ava
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 141
Send a message via Yahoo to Ava
M-ati facut sa ma uit si la filmul asta! Am avut ceva senzatii prin stomac, dar tot nu m-au impiedicat sa ma uit bine la monstrii aia. Initial, cand am vazut ca protagonistele sunt numai femei, ma asteptam la tipete si morti usoare, dar se pare ca instinctul asta de supravietuire despre care vorbeati, poate transforma si o "fashion victim", ca sa spun asa, intr-o ucigasa cu sange rece. De fapt, pe mine m-au speriat si spatiile alea stramte prin care se tot strecurau. Hm..another way of having fun..
__________________
Life sucks and then you die!
Ava is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jan 2007, 10:59   #11
simi petrina
Novice
 
simi petrina
 
Join Date: Jan 2007
Location: slatina
Posts: 21
misto The Decent....cu tipe ce cauta aventura....cu morti tragice....la inceput pare plictisitar dar actiunea filmului surprinde...si Cave e la fel dar merita vazut.
__________________
fan movie in special horror-urile
simi petrina is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jan 2007, 11:02   #12
simi petrina
Novice
 
simi petrina
 
Join Date: Jan 2007
Location: slatina
Posts: 21
final nu trebuie schimbat...cand crezi ca a scapat se trezeste brusc la realitate....astept o continuare la fel de surprinzatoare
__________________
fan movie in special horror-urile
simi petrina is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2007, 17:59   #13
daphne
Novice
 
daphne
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 5
am vazut muuuulte filme horror cu tot felu d creaturi da cred ca descent a avut cele mai plauzibile, realistice din punct d vedere a ce au fost si ce sunt creaturi...m-a cam facut sa-mi promit ca nu o sa mai intru intr-o pestera cel putin in urmatorii 5 ani asea..
daphne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jun 2007, 02:09   #14
poisongrl
Novice
 
poisongrl
 
Join Date: Jun 2007
Location: botosani
Posts: 9
exact asta am patit si eu cu the descent :w00t: ...faza cu pestera...dar a ramas in topul meu de filme de categorie grea datorita efectelor, luminilor si faptului ca nu`ti da ragaz sa te aduni dupa o sperietura ca vine alta ...da, un film tare de tot facut dupa o carte cu acelash nume
__________________
kitty
poisongrl is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2007, 20:51   #15
norww3
Veteran
 
norww3
 
Join Date: Mar 2007
Location: In Hell
Posts: 235
misto film , chiar a meritat ... sa pierd acolo 2h sa zic ... 8)
__________________
Mai Rau Decit Toti La Un Loc ! ! !
norww3 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2007, 21:14   #16
devil_doll
Veteran
 
devil_doll
 
Join Date: May 2007
Posts: 152
What is going on here? Incep s cred ca avem nevoie de o doz mai mare de shokuri electrice, daca The Descent si Saw au devenit horroruri de marca. Toate intra la categoria cheap thrills din simplul motiv ca daca dai cu mate pe pereti nu obtii groaza, ci poate doar scarba (cui i-ar fi groaza la o disectie????Maybe u hurl a little, but that is it.. :hmm: ). sa suporti doua ore de asa ceva iti aminteste doar d c ai mancat la cina fiindca s-ar putea intoarce...Am o teorie ca de fapt horrorurile (cum erau in preistoria lor) sunt de fapt thrillerele acum, unde transarile au loc offscreen, and that's the real fright factor:not to see what is going on..
__________________
"Face it girls, I'm older and I have more insurance."
devil_doll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Aug 2007, 13:14   #17
oxlock
Junior
 
oxlock
 
Join Date: May 2006
Location: .....on the road
Posts: 61
si mie mi-a provocat niste "fiori" de groaza filmul asta, chiar daca era doar cu "gagici", a fost impresionanta scena cu injunghierea "din culpa" ...
mie chiar mi-a placut, poate nu a fost cel mai impresionant horror, dar cu siguranta il devanseaza pe 1408 cu mult
oxlock is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Aug 2007, 23:27   #18
Ava
Senior
 
Ava
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 141
Send a message via Yahoo to Ava
Originally Posted by oxlock:
dar cu siguranta il devanseaza pe 1408 cu mult

Comparatia pe care ai facut-o tu, seamana cu una de genul "am ras mai mult la un film de comedie decat la un banc". Daca e sa te apuci sa faci paralele, ar trebui sa te gandesti daca se poate pune problema unor paralele. Aceste 2 filme sunt 2 genuri diferie de horror. N-ai cum sa zici ca vazutul bate nevazutul, pentru ca nu e si nici nu va fi asa niciodata. Daca te uiti la creaturi si sange, iar asta iti provoaca fiori, e clar ca unei atmosfere infricosatoare, misterioase o sa-i lipseasca, pentru tine, elementul principal: creatura si sangele.
__________________
Life sucks and then you die!
Ava is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Aug 2007, 21:19   #19
oxlock
Junior
 
oxlock
 
Join Date: May 2006
Location: .....on the road
Posts: 61
nu faceam in mod neaparat o paralela intre cele doua filme, nu am spus ca au nimic in comun cele doua sau ca ar semana intr-un anume fel.
singurul punct comun pe care l-ar putea avea cele doua este genul.
ca gen, respectiv <<Horror>>, am specificat ca daca ar fi sa facem o comparatie (si nu altceva) intre aceste doua filme, Descent l-ar devansa pe 1408. atat si nimic mai mult. adica cu alte cuvinte ..... fiorii care ti provoaca Descent fac sa creasca mai tare adrenalina in tine decat daca te uiti la 1408. e doar un punct de vedere si nimic altceva. poti fi de acord sau nu cu el. si cine spune ca nu se poate face comparatie intre doua filme? se poate compara si capra cu varza, daca vrei. de ce ? because I can :sick:
oxlock is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Nov 2007, 00:04   #20
Metropolis
Novice
 
Metropolis
 
Join Date: Nov 2007
Location: B@r!@d
Posts: 6
E genial filmul, mie unu mia captat repede atentia , imi place :love: !
__________________
Cercul De Prieteni Nu Il Faci Cu Un Compas...!
Metropolis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:40.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells