Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 14 Feb 2008, 08:00   #21
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Päi cele pe care le spunem amândoi se completeazä reciproc. Oricum, nu cred cä avea rost sä insist si mai mult asupra detaliilor istorice; de la un moment dat, am avut senzatia cä deja dezvolt fragmentul peste mäsura adecvatä cronicii acestui film - am fäcut-o doar ca sä conturez doar aspectul specificitätii istorice, pe care scenariul îl eludeazä, dar regia îl recupereazä partial.

Intr-adevär, o moderare mai drasticä s-ar impune, da' aici nu e circumscriptia mea...
Maro Dragä, încearcä sä nu mai lungesti chiar atât de mult controversele. Chiar tu ai recunoscut cä esti gräbitä si adeseori scrii färä sä citesti decât partial mesajele cärora le räspunzi, ceea ce face sä pui probleme deja rezolvate (ca pe pagina anterioarä, la aia cu proportionalitatea / 100% bun sau räu). Putinä investitie de timp în lectura atentä la vreme, si în concentrare, ar fi extrem de rentabilä: te-ar ajuta sä-ti expui punctul de vedere compact, eficient si la obiect, economisind apreciabil din ulteriorul rägaz pentru somnic. Trust me!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2008, 09:46   #22
cornel
Veteran
 
cornel
 
Join Date: Jun 2007
Location: Bucuresti
Posts: 273
se vede ca nu prea v-a placut filmul asta din moment ce discutiile au deviat in diverse...

Oare cum a ajuns filmul asta sa fie nominalizat la Oscar, iar Zodiac sau American Gangster, nici nu au fost bagate in seama?
__________________
Eu, tu si ceilalti...
cornel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2008, 21:59   #23
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
am vazut si eu filmul.
ar fi trebuit sa fie un mediu-metraj care sa se termine in momentul arestarii lui robbie. mi s-ar fi parut mai mult decat ok cu destule kestii de laudat si retinut.

dar asa... nici macar nu pot spune k m duce la o stare de frustrare. trece atat de mult dincolo de ea incat aproape k uit prima parte.

dupa arestarea lui robbie, TOTUL o ia razna. da' chiar TOTUL. mai ales regia si scenariul. hai, poate scena aia cu armata pe plaja, dar si aia se termina aiurea si parca nu-si are locul.

pacat.
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2008, 23:14   #24
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Originally Posted by Supastar:
dupa arestarea lui robbie, TOTUL o ia razna. da' chiar TOTUL. mai ales regia si scenariul. hai, poate scena aia cu armata pe plaja, dar si aia se termina aiurea si parca nu-si are locul.
:happy: KOrkt!
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Mar 2008, 13:04   #25
Viotrinitatea
Novice
 
Viotrinitatea
 
Join Date: Jan 2007
Location: Bucuresti
Posts: 17
Originally Posted by cornel:
se vede ca nu prea v-a placut filmul asta din moment ce discutiile au deviat in diverse...

Oare cum a ajuns filmul asta sa fie nominalizat la Oscar, iar Zodiac sau American Gangster, nici nu au fost bagate in seama?

Pai Mr Washington are deja un Oscar la activ
Viotrinitatea is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Mar 2008, 20:36   #26
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
Originally Posted by Viotrinitatea:
Mr Washington are deja un Oscar la activ
Doua.
Cazeemeer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2008, 08:33   #27
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by Dragomara:
Scenariul este foarte bun, mesajul este sensibil ºi profund uman, pãcat cã realizarea nu a fost constant la cotele dorite... de cãtre publicul spectator.

:w00t: :lol: :? :lol: :w00t:

C'MON, is she real!?!?
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2008, 11:27   #28
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Originally Posted by Neuptolem la Gala Oscarurilor:
Atonement - asa e, o DUDA. O Keira Knightley indragostita de rolul ei, personaj filmat atat de zgarcit (in detrimentul calitatilor ei actoricesti) din cauza unui actor taraganand a ezitare si a unei razgaiate micute intepata-n fund. Un synopsis ce abia daca merita cartea, daramite un film. Nu am inteles de ce au construit frontul ala de razboi si cat au investit in secventele respective cu special-effect-ul, doar pentru poezie? doar sa expozezi la modul cel mai plicticos un dezorientat de personaj legat cu ata galbena - un pic peste alba?? Felicitari camerei dintr-o singura miscare! care-i baiu? "A devenit ca o piesa de teatru.” povesteste Wright." si teatru a ramas. Finalu' face toti banii, dar un film nu inseamna un final excelent si-atat.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2008, 14:06   #29
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
ar putea cinva sa stearga galbinarea d mai sus?
e SO off-topic (iar eu n-am d gind sa raspund tuturor parashutatelor)!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2008, 14:10   #30
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Originally Posted by ALS:
galbinarea

Originally Posted by Dragomara:
Alex - scuze, dar eu am citit ºi cartea, ºi am vãzut ºi filmul. Când am spus spectatori, m-am referit la cârcotaºii ºi de-aci. Dacã vrei sã mã calci pe nervi, lol, nu cã ai avea vreo ºansã du-te la nenea Pruteanu, ºi/ sau eventual fã-þi un cont pe trilulilu ºi voteazã negativ tot ceea ce-am upload-at. Asta mã enerveazã pentru o... nanosecundã.---

Hai sã vb despre Ian McEwan. Care e ultima cartea cititã?

---

Oricum, am râs când un nobil domn de pe-aci a scris pe un blog "ispãºire prin iubire". Personal cred cã blogerii tb trataþi sau integraþi. Optez pentru cea de-a doua variantã. Singurãtatea ucide.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:44.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells