Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 13 Jan 2009, 14:47   #41
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Dacä filmul urmeazä sä se distribuie la noi, se poate deschide topic aici si cu anticipatie. Doar n-o sä plimbäm aiurea topicurile, numai din motive de sincronizare temporala. Cu filmele din sectiunea asta, dar care nu mai sunt Acum pe ecrane, ci au devenit anul trecut pe ecrane (nu "...la Marienbad"!), ce facem, le mutäm la "Film în general" sau la genuri, doar ca sä ne afläm în treabä? Päi damblagim.
Ca atare, se recomandä ca, în cazul filmelor care încä nu sunt acum pe ecrane, userii sä deschidä topic aici doar dacä stiu sigur cä filmul se va distribui în România. Numai dacä se constatä cä un film nu se va mai distribui (s-au räzgândit distribuitorii, sau userul a gresit), topicul se va muta într-o sectiune mai adecvatä.

@Cornel:
Cu tot respectul, sterge chestia aia cu "Cine nu are bani sa mearga la cinema trebuie sa mai munceasca". Te compromiti.

BACK TO TOPIC!!!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2009, 14:51   #42
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by cornel:
1. Cine nu are bani sa mearga la cinema trebuie sa mai munceasca. Daca crezi ca filmul nu merita banii tai atunci ce rost are sa-l mai vezi. (nu vreau sa reaprind o discutie mai veche in jurul cozii despre faptul ca daca vrem sa beneficiem de un produs trebuie sa platim - nimic nu e gratis) Oare de ce credeti ca din orasele mici au disparut cinematografele sau ele apar doar alaturi de magazine in mall-uri?

Imi cer scuze Stefan.

@cornel Ai comentat doar situatia care iti convine. Cum ramane cu cealalta situatie in care nu apar filmele bune la cinema sau chiar nu este cinema? Mai este varianta sa cumperi filmele de pe DVD, dar asa costa mult mai mult si chiar nu iti permiti sa vezi mai mult de 4-5 filme pe luna. Eu acum sunt elev in clasa a 12-a si invat sa intru la medicina. Chiar crezi ca am timp sa muncesc pentru a face bani de dvd-uri? Acum ori in urmatorii 6 ani.

Cat despre BB, ca sa nu fiu off-topic, e unul dintre cele mai bune filme ale anului, dar nu scapa de plictisitoarea imagine de Hollywood si de asta prefer Slumdog Millionaire.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2009, 14:55   #43
cornel
Veteran
 
cornel
 
Join Date: Jun 2007
Location: Bucuresti
Posts: 273
@Pitbull
Sunt de parere ca argumentul vreau sa merg la cinema dar nu am bani asa ca mai bine piratez filmele este echivalent cu daca nu ai bani sa mananci mai bine furi. Nu trebuie sa iei cuvintele mele mot-a-mot.

@liviu
Daca parintii tai iti dau bani de buzunar dar nu pentru filme poti suprima alte placeri pentru a merge la film.
__________________
Eu, tu si ceilalti...
cornel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2009, 15:36   #44
films4all
Guru
 
films4all
 
Join Date: Jan 2006
Location: Bucuresti
Posts: 877
In SUA s-a distribuit filmul. La noi inca n-a ajuns. O sa ajunga si la noi. Ceea ce vroiam sa spun este ca nu are rost sa deschidem un topic aici si apoi sa-l mutam in alta parte iar cand filmul ajunge la noi sa-l mutam inapoi aici bla bla etc ...devenim ridicoli. Dar cel mai bine e sa se deschida topicul in sectiunea care trebuie din forum. Toate la timpul/locul lor. Daca noi, cinefili, vorbim despre filmele care inca n-au aparut la noi, e clar ca le-am piratat asta inseamna ca sustinem pirateria. Daca cinefilii sustin pirateria... pai ce pretentii mai avem ca lumea sa mearga la cinema.

Statisticile spun ca, fata de anul 2007, lumea a mers si mai putin la cinema in 2008. In 2007 statisticile spuneau ca oamenii au mers si mai putin la cinema decat in 2006. Si tot asa. E clar nu?

cornel, iti intelegem entuziasmul dar nu merge cu muncitul ca sa mergi la cinema.
__________________
Toata lumea stie ca nu se poate face acel lucru pana in momentul in care vine unu' care nu stie ca nu se poate rezolva acel lucru... si-l rezolva!
films4all is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2009, 15:40   #45
gabonne1
Veteran
 
gabonne1
 
Join Date: Apr 2007
Location: Oradea
Posts: 188
Send a message via Yahoo to gabonne1
Originally Posted by cornel:
@Pitbull
Sunt de parere ca argumentul vreau sa merg la cinema dar nu am bani asa ca mai bine piratez filmele este echivalent cu daca nu ai bani sa mananci mai bine furi. Nu trebuie sa iei cuvintele mele mot-a-mot.

@liviu
Daca parintii tai iti dau bani de buzunar dar nu pentru filme poti suprima alte placeri pentru a merge la film.


te faci singur de râs....
__________________
No brain, no pain.
gabonne1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2009, 17:27   #46
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
@cornel In primul rand daca ai fi citit cu adevarat ce am scris eu ai fi vazut numele filmelor de mana a doua care se dau la mine in oras, iar filmele cu adevarat bune nu ajung deloc in cele mai multe cazuri. In al doilea rand ma intreb de unde stii tu ce fac eu cu banii de buzunar.

Dupa cum am mai zis as fi mai mult decat fericit sa am unde merge pentru a viziona un film de calitate, dar singurul loc e acasa. Problema nu e ca nu as avea bani de bilet la cinema sau ca i-as cheltui pe altceva, ci ca nu am unde sa ii cheltuiesc. Doar la magazin as putea cumpara DVD-uri, dar avand in vedere faptul ca filmul apare destul de tarziu pe DVD, iar un DVD nou costa minim 40 lei, nu prea imi pot permite cu banii de buzunar sa cumpar mai mult de 2 DVD-uri pe luna. Noroc ca mai dau DVD-uri pe la cateva ziare si reviste si pe alea le cumpar mai de fiecare data, dar nu intotdeauna sunt filme de calitate. Ma bucur ca de la anul ma duc la facultate intr-un oras mai mare. Eu ma duc, dar altii care sunt in situtia mea curenta ce pot face? Eu nu sustin pirateria, chiar sunt impotriva ei, dar trebuie sa accept ca sunt situatii in care pentru a te cultiva, cel putin din punct de vedere cinematografic, trebuie sa apelezi la acest "rau" care iti face tie bine.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2009, 17:50   #47
films4all
Guru
 
films4all
 
Join Date: Jan 2006
Location: Bucuresti
Posts: 877
Abia astept sa vina filmul si la noi in tara, ca sa dispara mesajele astera. :lol:

Stii dc nu mai sunt cinemauri? Ca nu s-a dus lumea la film: deci aceasi problema. So nu te mai scuza ca n-ai cinema in oras. Nu spun ca esti tu devina pentru asta. Gaseste alta scuza... totusi
__________________
Toata lumea stie ca nu se poate face acel lucru pana in momentul in care vine unu' care nu stie ca nu se poate rezolva acel lucru... si-l rezolva!
films4all is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2009, 17:53   #48
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
iar deraiem

de-acum am sa sterg orice mesaj off-topic
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2009, 18:10   #49
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by films4all:
So nu te mai scuza ca n-ai cinema in oras.

E clar ca n-ai citit nimic din ce am scris. Dar de ce sa ma chinui cu explicatii inutile. Lasam subiectul ca se supara Stefan

On-Topic: Aveam asteptari mari de la BB, dar pana la urma s-a dovedit a fi un alt succes temporar care in cativa ani va fi uitat. Nominalizarile pentru Globuri cred ca le merita, cu exceptia nominalizarii lui Brad Pitt pentru rol principal. Nu mi s-a parut deloc iesita din comun si dupa cum mai ziceau si altii, desi facand referire la alte nominalizari, standardele au fost coborate destul de mult. Ramane insa un film demn de urmarit, dar nu neaparat demn de tinut minte.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2009, 19:34   #50
cornel
Veteran
 
cornel
 
Join Date: Jun 2007
Location: Bucuresti
Posts: 273
Daca stiam ca se va ajunge atat de departe nu faceam o remarca, o simpla remarca...
Prefer sa ma fac singur de ras sau sa ma compromit, si sa merg la cinema sa platesc bilet decat sa ma numesc cinefil din spatele calculatorului...
Imi pare rau ca mi-am pierdut timpul explicand si explicitand unor forumisti, ce iubesc divagatia, ce inseamna sa mergi la cinema...
Ma asteptam ca un forum de filme sa incurajeze mai ferm aceasta distractie, dar se pare ca in Romania a fi normal inseamna de fapt a fi anormal.

Pentru ca aceasta ultima postare inainte sa vad filmul sa nu fie stearsa voi spune ca, dupa ce am vazut trailerul, filmul pare interesant (macar ca este dupa o idee a lui Mark Twain) dar ramane de vazut cat de bine este inchegat. Ma astept ca Brad Pitt sa nu coboare stacheta pe care singur si-o inalta cu fiecare film in care apare.

Vizionare placuta!
__________________
Eu, tu si ceilalti...
cornel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2009, 08:21   #51
jo27
Junior
 
jo27
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 43
muncesc 12 ore pe zi , de luni pina simbata, cistig destul de bine, nu dau banii pe prostii, nu fumez, nu beau(decit ocazional)....si totusi...iti garantez cornele ca imi este imposibil sa ma duc la cinema(aproape imposibil)...ultima data am fost in vara 2007 la The Simpsons.....la matineu...3 persoane erau in cinematograf...eu si cei 2 frati ai mei...fusese piratat filmul, nu?....

deci nu am dreptul sa ma uit la film deoarece?...stau la tara si automat sint un prost cu 4 clase care nu stie sa faca bani ca sa isi permita sa mearga in week-end la oras sa vada ce au mai nascocit americanii?...nu cred prietene.

crede-ma, sint perfect de acord ca pirateria nu ar trebui practicata si in nici un caz promovata, dar pina in momentul in care nu mi se vor oferi alternative viabile eu unul nu am alta solutie si cred ca sint destule persoane in aceeasi situatie.

on topic: filmul mi s-a parut exceptional din toate punctele de vedere...insa sint si eu de acord ca brad pitt nu merita sa primeasca globul(nici nu l-a primit....ideea e ca nu sint foarte sigur ca ar fi meritat macar nominalizarea)...insa nici nu cred ca a jucat slab, doar nu a avut de depus o munca prea grea....
jo27 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2009, 12:30   #52
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by jo27:
insa nici nu cred ca a jucat slab, doar nu a avut de depus o munca prea grea....

Total de acord aici. Eu m-am exprimat altfel si e posibil sa se fi inteles ca ar fi jucat slab Brad Pitt. Nu e asa, poate chiar a obtinut maxim posibil din acel rol, numai ca rolul in sine nu era asa de dificil, cel putin nu de calibrul Globurilor de Aur.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jan 2009, 18:47   #53
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Aseara am vazut finalul la filmul asta romanesc,care s-a incheiat cu aceeasi idee din Benjamin Button."Prea tineri pentru riduri".

http://www.imdb.com/title/tt0121650/
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2009, 09:33   #54
RinTinTin
Veteran
 
RinTinTin
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 249
Kael, la inceput spui ca Benjamin e beton, mai jos spui ca e cam slab, si comparat cu Forrest Gump e ca o supa calduta. Ei bine, eu am sa spun ca Benjamin mi-a placut mult mai mult decat Gump, care e naiv, siropos si foarte americanesc in abordare. Nu e cel mai bun al lui Fincher, insa e un film lucrat si misto.
__________________
Zee Moviez
http://zeemoviez.blogspot.com
RinTinTin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2009, 15:00   #55
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
That's your problem.Not mine.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2009, 02:10   #56
E.Floares
Guru
 
E.Floares
 
Join Date: Jan 2008
Location: Ploiesti
Posts: 674
Send a message via Yahoo to E.Floares
Pe parcursul vizionarii filmului cred ca mi-a crescut numarul de batai ale inimii din 5 in 5 minute...mi se pare ca descrie perfect sentimentele pe care le traiesc oamenii spre sfarsitul vietii, stiind ca timpul nu poate fi dat inapoi, cand stiu ca se vor stinge, cand stiu ca nu-si vor mai vedea persoana iubita...arata excelent cat de aiurea e viata din punctul asta de vedere, de-asta m-au incercat o gramada de sentimente cand l-am vazut.

Dupa ce s-a terminat am ramas fara cuvinte, stiam ca trebuie sa se termine la un moment dat, nu m-am asteptat nicio clipa la vreo rasturnare mare de situatie, de altfel cred ca asta s-a si vrut, sa fie o poveste mai mult liniara ca evenimente si axata mai mult pe trairi interioare, sentimente pe care le simtim cand vedem cum ni se duce viata prin fata ochilor.

E trista povestea, dar extrem de emotionanta, recomand sa vedeti filmul impreuna cu cineva, cu persoana iubita eventual, si sa nu ezitati sa lasati o lacrima sa curga asa... prin coltul unui ochi.

Originally Posted by M0n0:
I-a mai adus aminte cuiva de Forrest Gump, filmul asta?

Mie imi seamana mult mai mult cu "The Notebook". Argumente sunt destule si evidente, nu cred ca e nevoie sa mai mentionez vreunul.

Originally Posted by cornel:
filmul ajunge pe ecrane abia pe 20 februarie asa ca nu vad de ce discuta aici toti piratii despre el...

Pirate Jack Sparrow speaking: sa incerce distribuitorii sa nu mai aduca filmele dupa 2 luni de la premiera din State, mai ales in cazul unor filme atat de asteptate ca asta, si atunci voi dezinstala bittorent-ul pentru totdeauna.
May the good Lord smile on you...'cause we'll certaintly not.
__________________
This is blood for blood and by the gallon. These are the old days, the bad days, the all-or-nothing days. They're back! There's no choice left. And I'm ready for war.
E.Floares is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2009, 02:18   #57
Suspect de bizar
Guru
 
Suspect de bizar
 
Join Date: Feb 2008
Location: În stânga ta.
Posts: 1,177
Originally Posted by E.Floares:
Pirate Jack Sparrow speaking: sa incerce distribuitorii sa nu mai aduca filmele dupa 2 luni de la premiera din State, mai ales in cazul unor filme atat de asteptate ca asta, si atunci voi dezinstala bittorent-ul pentru totdeauna.
May the good Lord smile on you...'cause we'll certaintly not.
ªi sã nu mai închidã cinematografe cu tradiþii de 50 de ani.Porcii ãia burtoºi sã nu mai fure atât ºi sã rezolve cu Cinemaurile,sã le renoveze,sã nu mori de frig.
Suspect de bizar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2009, 02:37   #58
E.Floares
Guru
 
E.Floares
 
Join Date: Jan 2008
Location: Ploiesti
Posts: 674
Send a message via Yahoo to E.Floares
Prin '98-'99, adica in anii din care imi mai aduc aminte unele chestii, erau vreo 3 cinema-uri numai in centrul Ploiestiului...acum a ramas decat unu, si ala depravat pe care au anuntat ca-l vor inchide. Se construieste un mall, care cica ar avea si cinematograf...dar la cum merg lucrarile...
__________________
This is blood for blood and by the gallon. These are the old days, the bad days, the all-or-nothing days. They're back! There's no choice left. And I'm ready for war.
E.Floares is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2009, 02:44   #59
Suspect de bizar
Guru
 
Suspect de bizar
 
Join Date: Feb 2008
Location: În stânga ta.
Posts: 1,177
ªi la mine în Târgu-Mureº erau pânã nu de mult doua cinemauri,pe unu l-au închis deºi are vreo 50 de ani ºi a mai rãmas doar unul(erau cam vr-o 5 pe vremea lu' Ceauºescu,mi-au zis pãrinþii).ªi se deschide la un mall un Cinema City,10 sãli .Dar din pãcate Cinema Arta(acela care a mai rãmas) o sã moarã o datã cu venirea Cinema City-ului ºi îmi pare rãu,cã oricât de moderne ar fi cineamurile o sã-mi aduc mereu aminte clipele frumoase din Cinema Arta,fie când eram cu prietenii, fie singur.
Suspect de bizar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2009, 02:48   #60
E.Floares
Guru
 
E.Floares
 
Join Date: Jan 2008
Location: Ploiesti
Posts: 674
Send a message via Yahoo to E.Floares
Ar trebui sa reconditioneze cinema-urile vechi, cum se face in afara, unde co-exista multiplex-urile cu cinema-urile clasice...e cel mai bine asa, pacat ca cei care au bani in tara asta sunt batuti in cap.
__________________
This is blood for blood and by the gallon. These are the old days, the bad days, the all-or-nothing days. They're back! There's no choice left. And I'm ready for war.
E.Floares is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:30.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells