Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 17 Aug 2001, 21:25   #1
alina
Novice
 
alina
 
Join Date: Aug 2001
Location: managerul general cinemagia
Posts: 1
"Jurnalul lui Bridget Jones"......un film pe care multi se pare ca l-au gustat, dar care mie mi s-a parut a fi inca una dintre povestile acelea stupide despre o ea si doi "el" sau alte combinatii de acest gen. Inceputul era promitator...dar pe masura ce timpul se scurgea, tot mai plictisitor devenea. Poate de vina a fost proasta mea dispozitie dupa o zi de lucru, dar si reactiile celor din jurul meu mi-au confirmat ca nu eu eram singura care gandea astfel. :smile:
alina is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Aug 2001, 19:03   #2
tigerlili
Novice
 
tigerlili
 
Join Date: Aug 2001
Location: prieteni
Posts: 6
Daca ai mai putin de 30 de ani si nu esti single ( dragutza, asta nu inseamna doar necasatorita) nu aveai de ce sa iti placa.
A fost o transpunere moderna a cartii " mIndrie si Prejudecata" si lungita din motive comercial si din lipsa de chestii interesante de pus in trailer.
E drept ca o gramada de clisee si o gramada de dialoguri subtiri si o gramada de scene care doar umplea spatiul nu il face un film care sa sparga vreun box-office ( autohton sau nu) , dar trebuie sa admiri vointa lui Renee Zelweger ( sper ca l-am scris bine) de a se identifica in personaj, precum si ideea oarecum desueta ca pentru oricine exista o jumatate si o vom gasi....He, he, heee... asa cum am mai spus daca nu ai peste 30 de ani n-ai cum sa-l "gusti"
tigerlili is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Aug 2001, 06:50   #3
alexandru
Novice
 
alexandru
 
Join Date: Jun 2001
Posts: 23
Chestia asta cu 30 de ani...... E posibil sa fie adevarata.
Eu il vad altfel .... Este replica fidela a unui renumit serial care ruleaza in prezent la Pro TV. Cred ca toata lumea a vazut cel putin un episod din "Ally McBeal".
==> varianta englezeasca a celebrului serial. Cu alte cuvinte NIMIC nou. Iar glumele acelea in stil englezesc......
Dar asta e. GUSTURILE NU SE DICUTA...... (dar uneori se comenteaza) :wink:
alexandru is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Mar 2002, 23:35   #4
seida
Novice
 
seida
 
Join Date: Mar 2002
Location: proprie initiativa
Posts: 1
Am citit curioasa mesajele de mai sus si am fost un pic dejamigita pt ca una nu mai rasesem de mult asa la un film.Bine, recunosc sunt o admiratoare a lui Jane Austen, dar sper ca asta nu ma face subiectiva.Renee Zellweger(asa se scrie?) e absolut hilara si desi exista o serie de clisee ( nimic nou sub soare ),filmul te face sa te simti bine , mai impacat cu tine si cu cei din jur.Muzica e excelenta si actorii den rolurile secundare f. buni.V-am convins?
seida is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Apr 2002, 01:10   #5
cristinelle
Novice
 
cristinelle
 
Join Date: Apr 2002
Location: site
Posts: 5
Send a message via MSN to cristinelle
pacat ca nici o editura romaneasca nu vrea sa publice o traducere a cartii. cartea e mortala, pe cuvant, si chiar daca nu am inca 30 de ani am reusit sa ma identific la un anumit nivel cu bridget. nu poti judeca povestea dupa ce ai vazut doar filmul pentru ca nu reflecta intreagul mit creat in jurul acestei eroine. a facut furori in lume...
cristinelle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 May 2002, 11:41   #6
horatiu
Veteran
 
horatiu
 
Join Date: Oct 2001
Location: locatie inseamna chirie...
Posts: 189
Exista cel putin doua editii romanesti ale romanului Mindrie si prejudecata, iar una chiar dupa '90.
horatiu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 May 2002, 15:56   #7
angstel
Novice
 
angstel
 
Join Date: May 2002
Posts: 20
E adevarat ca totul a inceput de la "Mindrie si prejudecata", cartea lui Jane Austen, roman mare si mereu in topul personal al femeilor de toate virstele. Ecranizarea BBC-ului din 1996,(adica asta), in sase episoade, cu Colin Firth in rolul lui Darcy a fost apoi prima reusita de transpunere cinematografica, dupa multe dezamagitoare incercari, si a devenit un soi de cult movie in dreptul sau (din nou, mai ales in rindul audientei feminine, deh :smile: Colin s-a metamorfozat aproape peste noapte un mare star, sau in orice caz, idol masculin. Putine femei pot uita scena iesirii din iaz, cu romantica-i camasa uda, sau privirile incarcate de frustrare cu care o sageta tot timpul pe Elizabeth. Pentru cine nu isi aminteste serialul si nu ma crede neaparat, a se vedea lunga lista de opinii postate la amazon :smile

Helen Fielding, autoarea romanului "Jurnalul lui Bridget Jones" nu a fost nici ea o exceptie, si alegerea lui Colin pentru a interpreta si in ecranizarea romanului sau reincarnarea moderna a vestitului "baiat rau doar in aparenta" a fost un mare semn cu ochiul genealogiei culturale a cartii "Jurnalul lui Bridget Jones" (puteti citi fragmente aici). Dar, pentru ca nu este vorba doar de o preluare a intrigii din "Mindrie si prejudecata", ci si de o adaptare abila la cotidianul in care celibatul femeilor incepe sa se intinda pe alte decenii ale vietii (sa nu uitam ca Lizzie avea 21 de ani si incepea sa fie considerata "batrina" in epoca sa), "Bridget Jones" a sfirsit, la rindu-i, prin a face reteta. Si nu stiu cine a fost mai intii, Ally McBeal sau Bridget, dar ma voi interesa, chiar sint curioasa. In literatura insa, imitatori sint cu duiumul. De exemplu, o alta carte din aceeasi vina, mai recenta si dupa parerea multora (la care subscriu) chiar mai reusita prin umorul insolent al autoarei, stilul spumos si caracterizarile acut creionate este "The Trials of Tiffany Trott" de Isabel Wolff.(link la primele pagini), dar divaghez...

Revenind la ecranizarea dupa "Bridget Jones": a fost intimpinata cu mare suprindere de catre publicul britanic atribuirea rolului principal lui Renée Zellweger, o texana, care a trebuit sa ia lectii intensive de accent britanic si sa manince suficienta pizza pentru a se ingrasa zece kilograme, cerute de rolul plinutei Bridget. Pe de alta parte, si in "Mindrie si prejudecata" al BBC-ului, Elizabeth Bennet a fost interpretata de Jennifer Ehle, tot in Statele Unite nascuta si ea - tatal ei era britanic insa si Jennifer si-a facut scoala de actorie la Londra, din cite tin minte, deci ei i s-a trecut mai usor cu vederea provenienta yankee. Ma intreb de ce nu fost distribuita insa pe ea si in rolul lui Bridget, ar fi fost un paralelism total si nu am nici o indoiala ca Jennifer ar fi stralucit. Pe de alta parte, poate efectul de "deja vu all over again" ar fi fost putin straniu. Si ca star power, evident ca Renée este mult mai cotata si poate aduce mai multi fani in sali.

Da, cartea este mai buna decit filmul si pesemne ca, la succesul avut de aceasta pretutindeni, putini dintre realizatori isi puneau problema ca ea sa nu fi fost citita inainte de intrarea in sala de cinematograf. Banuiesc ca, fara sa fi incercat intii cartea, filmul e relativ plictisitor. Pe mine m-au tinut in priza doar interesul de a vedea cum s-a executat ecranizarea si, desigur, placerea de a il revedea pe Colin :wink

Angstel


<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: angstel pe 2002-05-09 03:15 ]</font>
angstel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2002, 17:33   #8
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
Eu am ris cu lacrimi....o fi de la virsta, de la sex sau de la Hugh Grant, care mi-e imi place de mor...o fi de la umorul englezesc, de la sala care ridea in totalitate, de la compania pe care am avut-o cind am vizionat filmul, de la superficialitatea de care dau dovada, habar n-am...cert e ca filml a reusit sa-mi intre in cap ca una dintre cele mai reusite comedii ale anului trecut.
__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank

Last edited by Pitbull : 02 Aug 2009 at 02:49.
toni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:34.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells