Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 28 Nov 2004, 08:31   #1
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
Filmele Fratilor Coen

Recitind acest Forum in lung si in lat, am avut impresia ca Fratilor Coen nu li s-a facut inca dreptate... Si cred ca merita un subiect special dedicat filmelor pe care le-au facut si nu numai un top cu aceste filme. Asadar: de ce sunt Joel and Ethan Coen, dupa cum spun unii, poate cei mai originali creatori de filme ai anilor 90? As face o lista:

1. Scenarii originale, inteligente si bine gandite -- Fratii sunt foarte departe de "mainstream", nu isi coboara nivelul ca sa se faca intelesi - poantele, limbajul, scenariul filmelor lor merita eticheta de "brilliant".

2. Caricaturizare de caractere si situatii -- in cele mai multe din filmele lor avem de a face cu personaje-caricaturi, cu trasaturi caracteristice puternic ingrosate, si care le fac cu atat mai hilare.

3. Filme-omagiu, omagiu altor creatori sau altor genuri: gangster movies(Miller's Crossing), film-noir amestecat cu romance (The Man who wasn't there), black comedies (Fargo), sau pur si simplu comedii precum The Big Lebowski, care, se spune, a fost facut asa incat sa aminteasca de un scriitor cunoscut din Hollywood, Raymond Chandler (The Long Goodbye). As spune aici ca, mie cel putin, ei reusesc in totalitate sa imi dea aceasta senzatie de Cinema Etern atunci cand ma uit la filmele lor. Cu alte cuvinte, gangsterii din Miller's sunt ei gangsterii din The Godfather, dar au si un "twist" psihologic care ii face mai interesanti, mai greu de apucat, si mai neincadrabili in categoria careia ar fi trebuit, in principiu, sa apartina.

Scurt portret: Joel a studiat filmul la cunoscuta scoala de film de la New York University, in timp ce Ethan are un doctorat in filosofie de la Princeton. Sunt cunoscuti pentru ca muncesc imens la scenariile lor, lucreaza mereu in deplina armonie la regia filmelor lor, sunt modesti -actorii lor spun asta!- si refuza cu ostentatie sa isi explice filmele.
Au tendinta sa lucreze mai mereu cu aceeasi actori, actori care nu de multe ori au devenit faimosi datorita lor: Frances McDormand (sotia lui Joel), John Goodman, John Turturro, Steve Buscemi, Jon Polito, Holly Hunter, si mai recent, George Clooney a jucat in doua din filmele lor.

Filmografie: Blood Simple, Hudsucker Proxy, Miller's Crossing, Raising Arizona, Barton Fink, Fargo, The Big Lebowski, The Man who wasn't there, O Brother where art thou, Intolerable Cruelty, The Ladykillers.

My personal favorites, in ordine: The Big Lebowski, Barton Fink, Miller's Crossing... desi ordinea si filmele se schimba de la zi la zi si de la o dispozitie la alta... Unul din motivele pentru care am vrut sa deschid subiectul este si pentru ca sunt curioasa cum sunt Fratii perceputi in Romania... Peste Ocean Coen-ii isi au fanii lor, fani care iti vor cita toate replicile din The Big Lebowski... dar mie mi-a luat cateva revizionari bune pana sa inteleg toate poantele... Fanii "hardcore", cei care erau incantati de originalitatea scenariilor, sunt insa dezamagiti de ultimele doua productii, mai cliseizate oarecum. Voi ce parere aveti? Si in general ce credeti despre filmele Fratilor? Ce filme va plac si de ce? Gasiti de exemplu The Big Lebowski o comedie reusita?... Sau de ce va place Fargo?
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Nov 2004, 13:48   #2
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Din creatiile Coen-urilor n-am prins decat ultimele trei, care au fost rezonabil de bune, dar nu marcant de bune. Oricum, din ce citesc, reiese ca perioada lor forte se afla mai adanc infipta in secolul trecut. Prefer sa nu ma exprim inca in ceea ce priveste relatia mea de simpatie/antipatie cu veneratii domni.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Nov 2004, 14:34   #3
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
Re: Filmele Fratilor Coen

scenariul filmelor lor merita eticheta de "brilliant" - nu ca mutu, ci ca cei mai vanduti ciorapi de dama 8)

I simply love the coens:
1. The Big Lebowsky
2. Fargo
3. Blood Simple
4. Barton Fink
5. Miller's Crossing
6. Raising Arizona
7. Hudsucker Proxy
8. O Brother where art thou
9. The ladykillers

The Man who wasn't there - vazut incomplet
Intolerable Cruelty - not yet...

o singura secventa (reprezentativa pt Coens ca filmare, actori, muzica si ironie fina) : John Turturro, pedofilul hispanic din 'The Big Lebowsky', imbracat in violet, cu coada de cal si cioc de latino lover, gadiland cu varful limbii o bila de bowling....'You don't fuck with the Jesus !'

http://perso.wanadoo.fr/10-pin-bowle...ski_scenes.htm
__________________
'To beyond or not to be'
Volume
keyzer soze is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Nov 2004, 14:54   #4
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
europe_east, iti multumesc inmiit pt topicul asta. sincer, vroiam sa mai astept putin ca sa-l deschid chiar eu, pe un mult mai pretentios (si poate usor eronat) 'iconoclast'...

personal, cred ca cea mai tare kestie la fratii coen este ca sunt exemplul suprem care contrazice regula ca arta nu prea este destinata colaborarii si daca uneori se mai colaboreaza, atunci apar rateuri. (se stie ca fratii coen fac totul impreuna, desi sunt creditati 'separat' - joel regizor, amandoi scenaristi, ethan producator.)

in principiu, sunt de acord cam cu toate observatile tale, poate cu exceptia ca la 'noir & love story' as fi citat un exemplu mult mai elocvent ('blood simple', filmul lor preferat de la fratii coen). filmografia lor este, pe buna dreptate, eclectica: cuprinde omagii (dupa cum chiar tu bine ai remarcat) dedicate genului noir ('blood simple', 'the man who wasn't there'), gangster movies-urilor ('miller's crossing'), comediilor lui frank capra ('the hudsucker proxy'), comediilor romantice cu spencer tracy si katherine hepburne ('intolerable cruelty'), suprarealismului ('barton fink') creatii originale si proaspete ('fargo', 'raising arizona'), mai nou un remake, unul in care, tocmai, fratii 's-au coborat' pt a fi intelesi, mult prea putin sofisticat, mai ieftin si mai comercial...

in alta ordine de idei, avem filme despre natura umana (cum erau etichetate 'miller's crossing' si 'fargo', in care byrne si mcdormand fac roluri exceptionale in rolul sufletistilor ???? - imi scapa cum il chema pe personajul lui byrne -si marge gunderson), comedii 'puerile' ('raising arizona'), exercitii in funambulesc si macabru ('barton fink'), etc.

astazi se voteaza, lumea iese... pe mine ce ma intereseaza ?...
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Nov 2004, 19:41   #5
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
Originally Posted by notorious:
in principiu, sunt de acord cam cu toate observatile tale, poate cu exceptia ca la 'noir & love story' as fi citat un exemplu mult mai elocvent ('blood simple', filmul lor preferat de la fratii coen).

in alta ordine de idei, avem filme despre natura umana (cum erau etichetate 'miller's crossing' si 'fargo', in care byrne si mcdormand fac roluri exceptionale in rolul sufletistilor ???? - imi scapa cum il chema pe personajul lui byrne -si marge gunderson)

Multumesc Notorius ca m-ai corectat! Ai dreptate cu Blood Simple. In fine, nu pretind ca incadrarile date de mine sunt total exacte... De fapt criticii mai avizati gasesc ca Fratii Coen imprumuta si de la filme (cred noir) precum The asphalt jungle - pe care eu nu l-am vazut, dar am zis sa-l citez for historical accuracy- sau The Third Man, sau chiar din Kurosawa si Fellini. Oricum, ce vroiam eu sa zic cand ziceam de filme omagiu- si am uitat! - era ca desi ei "copiaza", rezultatul este o chestie total originala si care pe mine personal ma incanta!

Miller's Crossing este asa de intrigant! Asa de departe de clasicul gangster movie... Unii pun acest film in top 10-ul filmelor din anii 90!! Personajul lui Byrne, Tom, este pentru mine o ENIGMA. Nu sunt de acord cu tine cand zici ca e "sufletist"... Cred ca dimpotriva se lupta cu propriile sentimente pe care nu si le accepta -dragostea pentru Verna ca sa fim precisi- si asta il duce la pierzanie in final... Dupa cum bine zicea cineva pe imdb, aceasta ambiguitate a sentimentelor si motivatiilor lui Tom "face" filmul...

Polifanathic, sunt de acord ca "Intolerable Cruelty" si "The Ladykillers" sunt filme bune, dar nu "marcante" cum zici tu... Mai e o chestie cu filmele Coen-ilor... They grow on you... cu cat le vezi mai des. Eu as putea vedea The Big Lebowski saptamanal... Scenariul asta este PERFECT... Nimic nu e intamplator...

Keyzer, vad ca preferi the dark side of the Coens... De ce?

p.s. Parte din ce ar fi trebuit sa specific mai clar in mesajul original este ca mie mi se pare ca filmele lor se leaga de personaje si situatii TIPIC americane... De-asta ar fi intresant de vazut cum se percep din perspectiva voastra aceste lucruri....
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Nov 2004, 20:36   #6
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
Originally Posted by europe_east:
Keyzer, vad ca preferi the dark side of the Coens... De ce?

Just a matter of taste!
Si, pentru ca tin prea mult la tine ca sa le las pe hienele astea sa te muste, da-mi voie sa te corectez eu primul: 'The African Queen' nu e un film noir, e doar un film prost
__________________
'To beyond or not to be'
Volume
keyzer soze is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Nov 2004, 20:40   #7
Terror_IST
Guru
 
Terror_IST
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 348
Am revazut chiar saptamana trecuta "Fargo" si parerea mea initiala nu s-a schimbat: superb! Personajele interpretate extraordinar de Frances McDormand, Steve Buscemi si William H. Macy! Atmosfera deosebita, nu tu NY sau LA, nu tu decapotabile si hip-hop. Dakota de Nord, zapada, o politista insarcinata al carei sot picteaza rate, un vanzator de masini ratat care vrea sa dea lovitura, doi rapitori / killeri, un socru zgarcit, un fost coleg de liceu cam psihopat, un indian, doua prostituate, o masinarie de taiat lemne... asta e "Fargo". Povestea pare destul de simpla si are toate ingredientele minune: lacomie, nebunie, crima, putin sex... Ce mi s-a parut deosebit este ca toate acestea se petrec intr-o alta America, cu oameni simplii si orase micute. Marge Gunderson este senzationala si merita Osacrul primit. William H. Macy, nu interpreteaza un personaj negativ, Jerry Lundegaard e chiar simpatic dar o cam da in bara . ( Un rol asemanator are si in "A slight case of murder"). Cuplul Buscemi - Stormare (guralivul - taciturnul) este unul dintr atuurile acestui film. Un var indepartat al lui "Fargo" ar fi dupa mine "U Turn" al lui Oliver Stone, o alta satira acida la adresa societaii americane.
Am mai vazut "Ladykillers", "Blood Simple", "Intolerable Cruelty", "The Big Lebovsky" si mi se pare ca fratii Coen fac o treaba foarte buna!
__________________
And out of the darkness, the Zombie did call / True pain and suffering he brought to them all / Away ran the children to hide in their beds / For fear that the devil would chop off their heads.
Terror_IST is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Nov 2004, 21:02   #8
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
Originally Posted by keyzer soze:
da-mi voie sa te corectez eu primul: 'The African Queen' nu e un film noir, e doar un film prost
Keyzer, you know I like you, asa ca si eu tin sa te corectez prima: The african queen si The asphalt jungle au in comun doar regizorul... Nu? Sau poate calculatorul meu imi joaca feste si in timp ce eu scriu 'The asphalt jungle' el sare la urmatorul film, in ordine cronologica, facut de acelasi regizor?.....

Terror, cool ce ai scris despre Fargo... Right to the point. Fargo este un film despre America profunda. Prima data cand am ajuns in America una din colegele mele mi-a raspuns la intrebarea mea, ca ce este Midwest-ul, prin aceasta fraza: you know, that's something like in Fargo... Intotdeauna m-am intrebat de ce este Fargo atat de intunecat... Si ma intrebam care este "mesajul" acestui film... Cred de fapt ca exista si putina lumina in acest film: scena de la sfarsit, cu Marge si Norm: "Three more months..." e dupa mine mesajul: sa ne bucuram de lucrurile simple...
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Nov 2004, 22:18   #9
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
my mistake... combinasem eu 'jungle' cu 'the', si mi-a iesit 'african queen' :lol: ... sau, cum spune rumenul, am citit pe ff. si am inteles pe rew.
ma duc sa ma culc! :?
__________________
'To beyond or not to be'
Volume
keyzer soze is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Nov 2004, 22:37   #10
Serghei
Guru
 
Serghei
 
Join Date: Nov 2003
Location: Cotton Club
Posts: 623
Unul din cele mai proaste exemple de nisa cinematografica,spectacol de vodevil cu pretentii de film.Pierdere de timp!
Serghei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Nov 2004, 22:52   #11
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
http://www.cinemagia.ro/forum/viewto...ii+coen&hist=0
...
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Nov 2004, 23:06   #12
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
Stiu de thread-ul de pe Stars, la care am raspuns de altfel, si care este, daca l-ai citit cu atentie, despre TOPUL filmelor Fratilor Coen. Acest thread se vrea o DISCUTIE despre ei si toate filmele lor. V-am intrebat ce credeti voi despre Fratii Coen si DE CE v-a placut/displacut ce ati vazut. Plus, sunt unele subiecte mai vechi, care se cer reactualizate. La oameni noi, discutii noi.

EDIT: Serghei, nu mi-am dat seama din raspunsul tau, la cine te referi, la Fratii Coen si la toate filmele lor ca "nisa cinematografica"?!... Poti sa fii mai precis in caz ca da, la ce filme te referi... Mersi.
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Nov 2004, 01:38   #13
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Am vazut decat Barton Fink si inca unul al carui titlu l-am si uitat de ce mult mi-a placut. Nu m-am omorat dupa ele...
B.F. plictisitor.
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Nov 2004, 12:50   #14
Serghei
Guru
 
Serghei
 
Join Date: Nov 2003
Location: Cotton Club
Posts: 623
Originally Posted by europe_east:
EDIT: Serghei, nu mi-am dat seama din raspunsul tau, la cine te referi, la Fratii Coen si la toate filmele lor ca "nisa cinematografica"?!... Poti sa fii mai precis in caz ca da, la ce filme te referi... Mersi.

Comedia "inteligenta"(care isi propune sa creeze tipologii in sensul dat de Moliere) in antiteza cu traditia comica americana,slapstick-ul(Chaplin,Keaton,Lloyd) si evolutia sa(Marx Brothers,The Three Stooges).Prin urmare filmele fratilor Coen au aer de artificialitate,iar daca e neaparat necesar a defini Comedia Americana as merge pe mana lui Wylder sau Allen.

Comedia ca gen cinematografic are infatisarea unei Cenusarese pt. ca filmul e o arta eminamente vizuala(sau ar trebui sa fie).
Serghei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Nov 2004, 16:08   #15
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
GLUMITELE FRATILOR COEN NU PICA INTOTDEAUNA GREU
ASTA NU`I FACE SA FIE AN OVERRATED THING
FAPTU CA SUNT FAKERI CU PRETENTII NU II VA FACE VREODATA ORIGINALI
MACAR STIU CE SA COPIEZE
MA IRITA CUMPLIT PRETIOZITATEA SI "GLUMITELE LOR"
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2004, 10:14   #16
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
Vad ca toata lumea scrie concis... Numai eu m-am latit ca... nu mai zic. Ok, hai ca incerc si eu.

Serghei, marturisesc ca am lacune mari din regizorii citati de tine. Pana una alta, daca am inteles bine, pari sa zici ca vizualul are de suferit in filmele Coen-ilor. Ok, suntem de acord cu Film=imagine+sunet+story?

Exemple de imagine+sunet, care dupa mine fac parte din acel Cinema Etern:

Scena din Fargo din final, cu zapada cat muntele, si muzica aceea, tema filmului...

Miller's Crossing, scena cu Leo fumand un trabuc, in timp ce oamenii lui Caspar intra in casa lui sa-l termine, melodia este "Danny Boy", si toata scena incepe si se termina avand acest cantec ca fundal

Barton Fink, scena din final cu hotelul in flacari, si Goodman aparand printre flacari, sau cea cu fata din fotografie aparand in final

Exemple de imagine+story intens:

Miller's Crossing: scena in care Bernie il implora pe Tom sa nu il omoare

The Big Lebowski: cum ziceam, este un exemplu de scenariu perfect, personaje extrem de bine gandite, plus imagine zic eu grozava, sa ne gandim la scenele de halucinatii.

Korben, ce anume gasesti neoriginal? Poti sa fii te rog mai precis? Si in general, vad ca amandoi ziceti ca e ceva in neregula cu comicul... Vodevil... imi imaginez ca te gandesti la O Brother sau Hudsucker. Bun, ce ziceti de, iar, The Big Lebowski pentru glumite, si Raising Arizona pentru caractere comice a la Moliere?
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2004, 14:15   #17
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
@europa de est
nu ma incita chestiile intelectuale
chestiile psedo-intelectuale le detest
e simplu
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2004, 15:54   #18
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Quote:
Un var indepartat al lui "Fargo" ar fi dupa mine "U Turn" al lui Oliver Stone, o alta satira acida la adresa societaii americane.

mie mi s-a parut ca un 'var indepartat' al lui 'fargo' a fost un film de-al lui sam raimi prea putin bagat in seama - excelnetul thriller 'a simple plan', un film ce nu satirizeaza societate americana, ci altceva mult mai dureros - firea umana (suna pretentios, nu?)...
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2004, 15:55   #19
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
Korben, uite aici o intrebare (tot simpla : care ar fi in opinia ta un exemplu de film intelectual si care nu e pseudo-intelectual? Ca viceversa pare sa zici ca sunt filmele fratilor...
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2004, 16:16   #20
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by serghei:
Comedia "inteligenta"(care isi propune sa creeze tipologii in sensul dat de Moliere) in antiteza cu traditia comica americana,slapstick-ul(Chaplin,Keaton,Lloyd) si evolutia sa(Marx Brothers,The Three Stooges).Prin urmare filmele fratilor Coen au aer de artificialitate,iar daca e neaparat necesar a defini Comedia Americana as merge pe mana lui Wylder sau Allen.

Comedia ca gen cinematografic are infatisarea unei Cenusarese pt. ca filmul e o arta eminamente vizuala(sau ar trebui sa fie).

ce slab argumentei, serghei... adica filmele fratilor coen sunt artificiale pt ca navigheaza impotriva curentului comedie americane clasice ??

1.mi se pare ca definitia de 'comedie americana' cu toate implicatiile sale este snoaba pt aerul modest excelent camuflat de un ton omagiac, pseudosententios, al comediilor fratilor coen.

2.'comedia' fratilor coen este un gen foarte relativ, deci nu va grabiti cu etichetarile.

3.ce zici de lars von trier, un eretic cineast anti- foarte multe (acuzat de unii critici in niste articole f melodramatice de anti-crestinism) ?

4. legat de ultima afirmatie a ta, culmea! filmele coen-ilor sunt arta vizuala impecabila, de o acuratete frenetica...

coen-ii ar putea trece drept 'aroganti', din pdv stilistic, precum si conceptional, dar ei arata cu degetul doar acolo unde este ceva de aratat (spre deosebire de paranoicul stone, de exemplu) si fara a moraliza, ci doar pt a atrage atentia, pt a trage un semnal de alarma ('fargo' este stralucit in sensul acesta) si a recunoaste in ultima instanta ca asta e societatea si asta e OMUL...
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:35.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells