Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 15 Jul 2011, 14:46   #3741
FlorinMovieFreak
Veteran
 
FlorinMovieFreak
 
Join Date: Mar 2011
Location: BU***ESTI
Posts: 176
Une semaine sur deux (et la moitié des vacances scolaires) 2009
5/10 .. cute si la obiect ..
__________________
I don't design clothes .. I design dreams ..
FlorinMovieFreak is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jul 2011, 01:49   #3742
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Dolores Claiborne

Probabil unul din cele mai subapreciate filme pe care le-am vazut.Kathy Bates a meritat cu varf si indesat oscarul pentru rolul din Misery dar aici joaca si mai bine,personajul fiind mai complex.Ma dezgusta faptul ca n-a fost nici macar nominalizata pentru cea mai buna actrita si cred ca mai mult ca sigur ar fi castigat oscarul daca ar fi fost . De asemenea,Jennifer Jason Leigh si Judy Parfitt(care de asemenea merita nominalizata pentru rol secundar) joaca foarte.De fapt daca stau sa iau la bani marunti filmul pot sa zic ca a fost furat si de o nominalizare la editare.Cat despre film pot sa zic ca e foarte bine facut datorita viziunii lui Hackford care se descurca de minune aducand momente din trecut in prezent fara sa faca confuz filmul iar peisajul impreuna cu o scena excelenta din timpul eclipsei sunt de laudat.Mi-a adus aminte si de remake-ul la Cape Fear al lui Scorsese din punct de vedere tehnic.Personal,eu ma regasesc in film pentru ca anumite lucruri care se petrec imi sunt prea bine cunoscute.Kathy Bates,incredibil rol,incredibila actrita.Jos palaria!

Nota 8/10
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jul 2011, 08:16   #3743
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Kriss_Kringle:
Dolores Claiborne
Kathy Bates,incredibil rol,incredibila actrita.Jos palaria!
Nota 8/10
chestia asta spusa de tine imi aduce aminte de galceava de la "cel mai nesuferit actor".
ce mare lucru este sa te ajute fizicul? ce mare lucru este sa ti-l imbunatatesti cand este cazul prin operatii estetice care te poate face ca nou(a)? nu este!
in schimb,talentul actoricesc,daca este exprimat cum trebuie,ne lasa muti de placere.Kathy Bates este un fel de Pacino feminin.daca ai vedea-o pe strada,probabil ai zice ca este o gospodina care merge la cumparaturi,dar atunci cand joaca,transformarea ei este incredibila,intra-adevar.o actrita uimitoare.rolul din Misery nu numai ca i-a pus in valoare calitatile interpretative,dar a aratat ca un scenariu bun si doi actori care acapareaza ecranul te pot tine lipit de fotoliu la vizionarea unui film si asta fara sa se "forteze".
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jul 2011, 09:47   #3744
andu7zu
Junior
 
andu7zu
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 25
Bandslam mi s-a parut un film bun si mi-a placut mult

9/10
andu7zu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jul 2011, 14:37   #3745
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by rvn:
Originally Posted by Kriss_Kringle:
Dolores Claiborne
Kathy Bates,incredibil rol,incredibila actrita.Jos palaria!
Nota 8/10
chestia asta spusa de tine imi aduce aminte de galceava de la "cel mai nesuferit actor".
ce mare lucru este sa te ajute fizicul? ce mare lucru este sa ti-l imbunatatesti cand este cazul prin operatii estetice care te poate face ca nou(a)? nu este!
in schimb,talentul actoricesc,daca este exprimat cum trebuie,ne lasa muti de placere.Kathy Bates este un fel de Pacino feminin.daca ai vedea-o pe strada,probabil ai zice ca este o gospodina care merge la cumparaturi,dar atunci cand joaca,transformarea ei este incredibila,intra-adevar.o actrita uimitoare.rolul din Misery nu numai ca i-a pus in valoare calitatile interpretative,dar a aratat ca un scenariu bun si doi actori care acapareaza ecranul te pot tine lipit de fotoliu la vizionarea unui film si asta fara sa se "forteze".

In Dolores Claiborne felul in care vorbeste Kathy Bates imi aduce aminte de James Cagney sau Humphrey Bogart din filmele cu mafioti.Talentul ramane talent dar uneori datorita greutatii iti mai reduce din varietea rolurilor pe care poti sa le alegi insa chiar si asa fara sa faca "compromisul" de a slabi tot e o actrita colosala care a fost furata ca-n codru de al doilea oscar.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jul 2011, 19:21   #3746
FlorinMovieFreak
Veteran
 
FlorinMovieFreak
 
Join Date: Mar 2011
Location: BU***ESTI
Posts: 176
The Cove (2009)
10
__________________
I don't design clothes .. I design dreams ..
FlorinMovieFreak is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2011, 10:41   #3747
DegX
Novice
 
DegX
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 20
Bad Teacher - un film destul de bun mai ales interpretarea actritei Cameron Diaz.

8/10
DegX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2011, 12:58   #3748
aniela07
Guru
 
aniela07
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 656
Incendii
10+/10
aniela07 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2011, 16:15   #3749
FlorinMovieFreak
Veteran
 
FlorinMovieFreak
 
Join Date: Mar 2011
Location: BU***ESTI
Posts: 176
Thor 6/10
__________________
I don't design clothes .. I design dreams ..
FlorinMovieFreak is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jul 2011, 10:55   #3750
mvpsebi
Guru
 
mvpsebi
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 759
The Holy Mountain (1973)

The ultimate antichrist movie

Cand credeam si eu ca le'am vazut pe toate, am mai dat de'o ciudatenie de film. Pe cat de aparent absurd greu vizionabil este, pe atat si de interesant-bizar. Practic la inceput singura forma de comunicare intre spectator si "actiunea" prezentata sta in simbolistica pura, fiecare scena avand semnficatia ei. Asadar rabdare, esti bombardat cu imagini suprarealiste din diverse religii, iar una in particular, cu un grasan impersonificat in Fecioara Maria, avand crucifixe la taraba si o pancarta deasupra pe care scrie "Hristosi de vanzare" e clar un semn de "atingere divina" prin umor si brilianta. Regizorul pune la zid religiile - credinta lui Iisus si alte "zeitati" manipulatoare, corupte in societate, responsabile de razboaie, marketing excesiv sau alte efecte daunatoare. Mai departe apare si un alchimist, in persoana lui Jodorowsky insusi, ce ne trimite intr'o calatorie existential-ideologica spre "the holy mountain", care implica o evolutie spirituala, renuntare la cele trupesti, materiale. Insa in final pare'se ca totul e un bluf, deoarece concluzia e seaca, "cu picioarele pe pamant". The holy mountain e un film profund, de cult, ce'ti poate lasa un regret enorm ca ti'ai pierdut 2 ore din viata absolut degeaba sau iti poate schimba literalmente gandirea asupra proprie'ti existente.

8/10
mvpsebi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jul 2011, 11:26   #3751
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
In caz ca nu ai facut-o deja, ti-as recomanda si vizionarea cu comentariile lui Jodorowsky. Explica foarte multe lucruri despre simbolistica, dar si despre cum a fost facut filmul.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jul 2011, 11:38   #3752
mvpsebi
Guru
 
mvpsebi
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 759
Evident e un film care pt a'l intelege pe deplin, trebuie vizionat mai mult de o data. Cand o voi mai face, voi incerca sa gasesc varianta aceea. Mersi.
mvpsebi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jul 2011, 14:37   #3753
mvpsebi
Guru
 
mvpsebi
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 759
Wrecked (2011)

Ca un episod din "I shouldn't be alive"

Nu pot sa zic ca te rupe'n doua cu suspansul, dar ramane vizionabil prin prisma lui Adrien Brody, prestatie foarte buna, i se potrivesc ca o manusa rolurile astea "batut de soarta" gen. Prima parte a filmului aduce si cu "Buried" datorita situatiei cel putin incomode in care se afla. Intr'o masina serios avariata, tumefiat, lovit la cap, cu picioarele blocate si fara memorie, te incearca aceleasi senzatii de neliniste, nervozitate, angoasa si claustrare. Insa abia din acest punct, in care el va trebui sa se descurce prin padure cu un picior rupt si o sanatate mentala sub semnul intrebarii, lucrurile incep sa devina cat de cat mai interesante. Batalia psihologica cu tine insuti ia amploare, ducand spre un final destul de greu previzibil. In concluzie, deloc rau, s'a scos cam maximum din poveste, un plus si pt make'up, 6/10.
mvpsebi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jul 2011, 23:23   #3754
DragonMaster
Junior
 
DragonMaster
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 63
Cel mai recent vizionat film.

The Big Lebowski(1998)-am tot citit despre acest film ca ar fi foarte bun si la un moment m-am hotarat sa il vizionez dar asteptarile mele erau altele si nu isi merita nota , nota mea este 7/10.
Age of Heroes(2011)-nu prea aveam asteptari mari de la acest film dar a fost placut si asta conteaza si mai este bazat si pe o poveste reala 8/10
DragonMaster is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jul 2011, 23:59   #3755
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Dead man walking

Dupa ce-am vazut Dolores Claiborne m-am interesat cine a luat oscarul pentru rol feminin in 96 si am aflat ca era vorba despre Susan Sarandon pentru rolul din Dead man walking.Aveam filmul pe lista cu filme de vazut de ceva timp si am zis ca a venit timpul sa-l vizionez.E un film solid care trateaza cu impartialitate cele 2 parti ale pedepsei cu moarte prin injectie letala.Actorii isi fac treaba desi nu mi s-a parut ca Sarandon a facut un rol demn de oscar ba chiar pot sa zic ca Sean Penn i-a luat fata aici.Desi te face sa gandesti,fie ca e vorba de dileme morale sau psihice totusi nu mi-a pasat asa de mult pentru personaje iar filmul e cu cel putin 20 de minute mai lung decat trebuia sa fie.Un efort bun spre foarte bun al lui Tim Robbins dupa parerea mea.

Nota 7.5/10
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jul 2011, 17:48   #3756
DragonMaster
Junior
 
DragonMaster
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 63
Cel mai recent vizionat film.

There's Something About Mary(1998)-o comedie foarte buna pe placul meu,mai rar se mai fac asa comedi in zilele noastre 8/10.
DragonMaster is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jul 2011, 02:57   #3757
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Hud(1963)

Un film extraordinar cu o distributie excelenta care nu numai ca prezinta societatea perioadei respective prin personajele implicate dar arata si natura distructiva a tinerilor iar Paul Newman e in forma de zile mari in rolul antieroului.De vazut neaparat!

Nota 8.5/10
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jul 2011, 13:56   #3758
FlorinMovieFreak
Veteran
 
FlorinMovieFreak
 
Join Date: Mar 2011
Location: BU***ESTI
Posts: 176
Bad Teacher 5/10
__________________
I don't design clothes .. I design dreams ..
FlorinMovieFreak is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jul 2011, 23:46   #3759
kakapiciu
Junior
 
kakapiciu
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 25
Monster Vs Alien
8/10
kakapiciu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jul 2011, 09:37   #3760
andreiu7z
Guru
 
andreiu7z
 
Join Date: Jun 2009
Location: DeUndeVreau
Posts: 551
Trust 2010 7/10
__________________
"My own mind is my own church" - Thomas Paine
andreiu7z is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:55.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells