Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 05 Feb 2008, 15:01   #1
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Filme de razboi

Cine a vazut urmatoarele filme vreau sa isi lase parerea despre ele si sa imi spuna daca merita vazute.

All Quiet On The Western Front
Patton
The Thin Red Line
A Bridge Too Far

Merci
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2008, 16:25   #2
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
"All Quiet On The Western Front"
- Primul, de Lewis Milestone, 1930: o capodoperä
- Remake-ul din 1979: chiar cä nimic nou...!
"Patton"
- Bun. Meritä. Biografia generalului Patton, de Schaffner. Un George C. Scott excelent.
"A Bridge Too Far"
- Bunicel. Meritä. Superproductie de Sir Richard Attenborough, despre bätälia de la Arnhem.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2008, 16:38   #3
Coshava
Veteran
 
Coshava
 
Join Date: May 2006
Posts: 259
Re: Filme de razboi

Originally Posted by redmen:
Patton

Bunicel, dar nu exceptional. Nici nu prea respecta 100% adevarul istoric si nici nu cred ca e propriu-zis un film de razboi cit mai degraba unul biografic despre un militar=> are si faze de razboi.

Quote:
The Thin Red Line

Mie nu mi-a placut mai deloc desi a fost foooarte laudat la vremea lui. :?

Niste insertii voit "psihologice" ale soldatului aflat sub focul inamic - dar care mie unul mi s-au parut ca pica precum nuca-n perete ...
De vazut daca nu ai altceva mai bun - dar, ca exemplu, "Scrisorile de la Iwo Jima" mi s-a parut incomparabil mai bun si se refera la acelasi ( teatru ) de razboi ... din perspectiva inversa insa.
Coshava is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2008, 19:38   #4
Planmaker
Veteran
 
Planmaker
 
Join Date: Apr 2007
Location: a not-so-very-pleasant place
Posts: 179
Send a message via Yahoo to Planmaker
All Quiet on the Western Front - Unul dintre cele ma bune filme de razboi EVER. A luat premiul Oscar pentru cel mai bun film in 1930 (la 2 ani de la infiintarea ceremoniei). Jocul actorilor si regia filmului sunt exceptionale pentru perioada in care a fost facut, mai ales ca sunetul nu aparuse in film decat de 3 ani.

Patton - Merita vazut doar pentru prestatia lui George C. Scott. Dar chiar si fara asta, filmul este o biografie foarte reusita a marelui general (chiar daca nu 100% corecta din punct de vedere istoric). Plus ca scenele de lupta sunt foarte bine realizate (in special superba secventa a bataliei de la Kasserine filmata din perspectiva generalului).

The Thin Red Line - Aparut in acelasi an ca si Saving Private Ryan, dar mult superior acestuia dupa parerea mea. Este un film unic, prin felul in care prezinta gandurile si starile soldatilor aflati in razboi. Este mai degraba un eseu cinematografic decat un film de razboi propriu-zis. De aceea, cu toate ca filmul are ca pretext batalia de la Guadalcanal , se poate aplica oricarui razboi, sau oricarui om prins fara voia lui intr-o asemenea situatie.

A Bridge Too Far - Daca esti pasionat de filmele de razboi, merita incercat, insa nu te astepta la mare lucru din partea lui. Nu este decat o relatare cronologica, destul de amanuntita si ingrozitor de lunga a primelor zile din Operatiunea Market Garden. Pe deasupra filmul o da destul de mult si in monotonie. Eu unul m-am plictisit ingrozitor dupa cam o ora de vizionare (din 3 si jumatate).
Daca vrei sa vezi o superproductie de razboi realizata cam in aceeasi perioada, ti-as recomanda The Longest Day (ce prezinta ziua debarcarii aliatior in Normandia). Este mult mai captivant si mai bine realizat decat A Brige Too Far.
Planmaker is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2008, 21:56   #5
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Personal filmele de razboi mi se par o porcarie facuta doar pentru a glorifica greselile unei anumite tari sau pentru a face poporul sa iubeasca armata si sa urasca dusmanii .. mai ales daca este vorba despre America.Singurul motiv pentru care le`as vedea sunt actorii din ele mai ales ca in Thin Red Line si Bridge Too Far sunt o gramada de actori buni.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2008, 22:49   #6
Planmaker
Veteran
 
Planmaker
 
Join Date: Apr 2007
Location: a not-so-very-pleasant place
Posts: 179
Send a message via Yahoo to Planmaker
Hmmm.. sa zici despre TOATE filmele de razboi ca sunt facute pentru propaganda si glorificare a vreunui conflict e cam aiurea.
Majoritatea filmelor BUNE de razboi sunt chiar impotriva acestui lucru (din cele de mai sus vezi "The Thin Red Line" si "Nothing New On the Western Front"). Pana si "Patton" poate fi privit mai degraba drept povestea unui om ambitios decat a vreunui asa numit "erou national" si etc.
Planmaker is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2008, 22:50   #7
Piotr Buendia
Senior
 
Piotr Buendia
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 145
@redmen
nu generaliza! uite un exemplu deja dat: Letters from Iwo Jima. nu glorifica nimic, ba chiar este o scena in care americanii nu sunt prezentati in cea mai frumoasa pozitie si anume executia unor ostatici. pe de alta parte sunt multiple exemple in care chiar daca soldatul lupta intr-o directie si, hai sa luam si exemplul asta, filmul se afla intr-o oarecare pozitie de propaganda, nu e totul pierdut si nu trebuie dat la o parte. doua din capodoperele lui Eisenstein se potrivesc cu ce am spus inainte. anume Crucisatorul Potemkin si Alexander Nevsky, al doilea fiind chiar film de razboi (medieval ce-i drept).
__________________
Nous sommes du Soleil. We love when we play.
Piotr Buendia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2008, 22:58   #8
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Nu vorbesc neaparat din punctul meu de vedere .. ci vorbesc pentru ca am vazut americani discutand despre anumite filme de genul celor 4 care le`am spus eu .. si in mod subit ajungandu`se la subiectu` cat de tari suntem noi americanii si ca ne doare in cur de restu` lumii .. si ca Patton ar fi curat Iraq intr`o luna.Hollywood a fost si va fi si un nucleu de propaganda pentru America pe langa filmele bune care le mai scoate din cand in cand.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2008, 22:59   #9
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
Originally Posted by redmen:
Personal filmele de razboi mi se par o porcarie facuta doar pentru a glorifica greselile unei anumite tari sau pentru a face poporul sa iubeasca armata si sa urasca dusmanii .. mai ales daca este vorba despre America.

he,he did you see "full metal jacket"?
__________________
Our lives begin to end the day we become silent about things that matter.
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2008, 23:07   #10
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Sunt convins ca peste 5 10 15 ani vom scapa de filmele despre Vietnam si vom avea filme despre Iraq si Osama si alti dusmani ai Americii.Si americanii vor fi intotdeaua cei buni si vom fi tristi ca sunt omorati.La asta ma refer cand zic ca glorifica anumite fapte .. pentru ca oamenii de rand sa ramana cu impresia ca lucrurile chiar asa s`au intamplat ca in filme.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2008, 23:26   #11
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
Originally Posted by ulrich:
Originally Posted by redmen:
Personal filmele de razboi mi se par o porcarie facuta doar pentru a glorifica greselile unei anumite tari sau pentru a face poporul sa iubeasca armata si sa urasca dusmanii .. mai ales daca este vorba despre America.

he,he did you see "full metal jacket"?

sau "dirty dozen".
bine, e altceva decat "full metal jacket"...
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2008, 23:29   #12
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Sau "Paths of Glory"...
(Chit cä era vorba de francezi - da' tot "äia bunii", "ai nostri", erau.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2008, 08:16   #13
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
Originally Posted by redmen:
Sunt convins ca peste 5 10 15 ani vom scapa de filmele despre Vietnam si vom avea filme despre Iraq si Osama si alti dusmani ai Americii.Si americanii vor fi intotdeaua cei buni si vom fi tristi ca sunt omorati.La asta ma refer cand zic ca glorifica anumite fapte .. pentru ca oamenii de rand sa ramana cu impresia ca lucrurile chiar asa s`au intamplat ca in filme.
Avem deja filme despre Irak si nu au toate mesaje patriotice ("Jarhead").
Cat despre Vietnam, nici n-au fost prea optimiste vreodata filmele desxpre subiectul asta, din simplul motiv ca a fost un razboi perceput ca fiind purtat degeaba si pierdut de americani. Si sunt o gramada de filme care arata ori cat de rau era in Vietnam, ori cat de mari au fost traumele celor intorsi de acolo ("Apocalypse Now", "The Deer Hunter").
Originally Posted by Pitbull:
Sau "Paths of Glory"...
(Chit cä era vorba de francezi - da' tot "äia bunii", "ai nostri", erau.)
In "Paths of Glory", si "aia buni", si "aia rai" sunt de aceeasi parte. Nici macar nu tin minte sa ii fi vazut pe nemti in film.
Cazeemeer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2008, 16:15   #14
alexinho
Junior
 
alexinho
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 27
Originally Posted by redmen:
Nu vorbesc neaparat din punctul meu de vedere .. ci vorbesc pentru ca am vazut americani discutand despre anumite filme de genul celor 4 care le`am spus eu .. si in mod subit ajungandu`se la subiectu` cat de tari suntem noi americanii si ca ne doare in cur de restu` lumii .. si ca Patton ar fi curat Iraq intr`o luna.Hollywood a fost si va fi si un nucleu de propaganda pentru America pe langa filmele bune care le mai scoate din cand in cand.
adevarat



va recomand sa vedeti stalingrad. E un film german foarte bun deci este facut din punctul de vedere al soldatului german. superb film


si iarasi tot un film bun mai cunoscut "der undertag" (ultimile zile ale lui hitler), arata o lume impacata cu moartea.
__________________
How it's possible to feel nostalgia for a world I never knew?



scuzati eventualele greseli din post.
alexinho is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2008, 18:00   #15
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Da ... vroiam sa mentionez The Deer Hunter si Jacob`s Ladder ca filme care prezinta viata dupa ce te intorci dintr`un razboi.Mult mai pe gustul meu de pacifist ;-)
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2008, 20:01   #16
seven7seven
Veteran
 
seven7seven
 
Join Date: Jul 2007
Location: Dej, RO
Posts: 194
Lord of War, cu Nic Cage.
Despre razboi ca si concept, si felul in care influenteaza razboiul modern politica globala, si comentul cu arme.
__________________
Your eyes are weary from staring at the monitor. You feel sleepy. Notice how restful it is to watch the cursor blink. Close your eyes. The opinions stated above are yours. You cannot imagine why you ever felt otherwise.

*snap fingers*
seven7seven is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2008, 20:41   #17
Planmaker
Veteran
 
Planmaker
 
Join Date: Apr 2007
Location: a not-so-very-pleasant place
Posts: 179
Send a message via Yahoo to Planmaker
Pai daca tot s-a ajuns la trecerea in revista a celor mai bune filme de razboi, atunci tre' sa moentionez si eu Das Boot, care, cu toate ca are actiunea plasata doar in interiorul unui submarin, este foarte captivant si alert.
Planmaker is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2008, 21:57   #18
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Bun Lord of War desi este mai mult despre viata unui traficant de arme .. care profita de razboiurile dintre diferite tari.Das Boot inca nu am reusit sa il vad dar este deasupra multor filme din cate am inteles.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2008, 01:15   #19
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by redmen:
razboiurile

Un räzbou
Doi räzboi
Räzboii

One räzboy
Two räzboys
The räzboys
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2008, 09:24   #20
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
razboaili .. mai bine asa ?
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:52.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells