Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 14 Sep 2012, 23:56   #2961
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by Mellia:
Cersetorii, mai ales aia mici care se agata de tine si nu te lasa in pace chiar daca le zici sa plece, si mai ales oamenii care dau bani cersetorilor, neintelegand ca de fapt mai rau fac.

de ce fac rau adica, poti explica? ca as vrea sa inteleg.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Sep 2012, 00:02   #2962
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
pentru că întreţin afacerea, mercutio, de aia. pentru că te joacă la sentiment, iar la sfîrşitul zilei dau procent celui care i-a plasat, pentru că nimeni nu cerşeşte de capul lui. bine, rectific: rareori cineva cerşeşte de capul lui.
__________________
m
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Sep 2012, 00:33   #2963
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by Malombra:
pentru că întreţin afacerea, mercutio, de aia. pentru că te joacă la sentiment, iar la sfîrşitul zilei dau procent celui care i-a plasat, pentru că nimeni nu cerşeşte de capul lui. bine, rectific: rareori cineva cerşeşte de capul lui.

exista o afacere? dar cati bani catiga acestia pe zi, ce sume se invart?
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Sep 2012, 01:08   #2964
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
vrei să te bagi, mercutio?
legende urbane sau idei de afaceri : http://www.google.ro/search?q=bani+d...hrome&ie=UTF-8
__________________
m
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Sep 2012, 02:05   #2965
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
nu. era o intrebare simpla si nu vad nimic amuzant. ai zis ca e vorba de o afacere.
spui doar asa din auzite? stii dintr-o sursa de incredere? cati bani face pe zi un cersetor, in opinia ta?
chiar as vrea stiu. eu dau bani si as vrea sa stiu de ce se considera ca nu e bine.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Sep 2012, 02:36   #2966
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
păi, eu am văzut cum o bătrînă a fost bătură, pentru că nu a decartat la 'patron' tot cîştigul. ştiu sigur de părinţi care îşi mutilează copiii, ca să stoarcă mai eficient lacrimi şi pungi. mulţi declară că preferă să cerşească, pentru că e mai rentabil decît un salar de 250 de euro, cam cît se ia pe aici. alţii aruncă monedele, pentru că 'sunt incomode la cărat, cînd se adună'. cu cerşitul e ca şi cu ajutoul unicef în africa: mai mult de jumate nu ajunge unde trebuie.
__________________
m
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Sep 2012, 02:43   #2967
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
http://www.youtube.com/watch?v=fzI2urKTK4o

m-am uitat la clipul de mai sus. sunt de-a dreptul socat. pe bune.
acuma inteleg opiinile voastre. vi le livreaza televiziunea si minunatii oameni de acolo, plus autoritatile.
cica :" din mila oamenilor cersetorii aduna bani multi cu un efort minim"
"la sf zilei aduna cateva sute de lei" "daca oamenii n-ar mai oferi bani..."
n-au zis nimic de vreun program guvernamental sau ceva. daca de maine nu le mai da nimeni un leu, ce vor face cersetorii?
in primul rand, nici un om normal, fizic si psihic, nu s-ar apuca de cersit. se stie ca sunt nevoiasi in toate privintele. iar astia vorbesc de parca slujbele sunt pe alese, locuintele la fel si ieftine. adevarata propaganda. vor sa te faca sa crezi ca esti fraier daca le dai un leu. spun ca e vorba de o afacere. pe mine m-apuca groaza cand vad asa ceva.

doar un simplu calcul arata contrariul. au zis ca acestia castiga cateva sute de lei pe zi.
hai sa spunem 200, si sa zicem ca sta 8 ore. am luat asa mediu.
asta ar insemna ca un om da 2 lei la 5 minute cersetorului. sunt necesari 100 de oameni.
a stat cineva vreodata langa un cersetor sa vada cati bani primeste? cati dintre cei care ii stiti dau bani? poate gasi un cersetor 100 de oameni pe zi sa-i dea cate doi lei?
de-a dreptul teribil, nu altceva! astia prostesc, asa cum au facut-o mereu, lumea cu televizorul.

Last edited by Mercutio : 15 Sep 2012 at 02:46.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Sep 2012, 03:02   #2968
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by Malombra:
păi, eu am văzut cum o bătrînă a fost bătură, pentru că nu a decartat la 'patron' tot cîştigul. ştiu sigur de părinţi care îşi mutilează copiii, ca să stoarcă mai eficient lacrimi şi pungi. mulţi declară că preferă să cerşească, pentru că e mai rentabil decît un salar de 250 de euro, cam cît se ia pe aici. alţii aruncă monedele, pentru că 'sunt incomode la cărat, cînd se adună'. cu cerşitul e ca şi cu ajutoul unicef în africa: mai mult de jumate nu ajunge unde trebuie.

deci 250 de euro, asta inseamna 1125 lei, aproape 54 pe zi

mie nu-mi vine a crede ca un cersetor poate castiga mai mult decat salariul minim in tara pe zi.
poate intr-o zi de sarbatoare, de sf.Paraschiva sau ceva.
nu m-am mai uitat de ani de zile si vad acuma din alta perspectiva. e ceva de necrezut.
televiziune de scandal, tabloid tv, n'importe quoi, proteveul asta! nu pot fi numiti jurnalisti.

Last edited by Mercutio : 15 Sep 2012 at 03:04.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Sep 2012, 03:09   #2969
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
dragă mercutio, pentru că norii atlanticului s-ar putea să-ţi bruieze clarviziunea şi să-ţi livreze idei fastfoodiste cu prea multă uşurinţă, poate ar fi cazul să-ţi temperezi exploziile moraliste şi să întrebi în primul rînd omul - pe mine - dacă mă uit la televizor. nu m-ai întrebat, că nu te interesează, pe acest forum de gorile injectate cu propagandă tu eşti singurul pur, nealterat. nu mă uit la televizor. nici nu vreau să văd ce ai găsit tu acolo. iar dacă am scris *am văzut* tu ai înţeles că am văzut la televizor?
în românia probleme cu serviciul, casa, etc. au mai toţi oamenii. în românia există mafii imobiliare - pentru asta chiar trebuie să stai în unul din oraşele româniei, pentru că media refuză să vorbească despre asta , iar programe guvernamentale şi alte utopii welfarist-canadiene nu sunt pe toate drumurile. joburile nu sunt pe alese, dar mai sunt, multe grele, multe frustrante. şi pentru că sunt astfel, mulţi aleg libertatea necondiţionată, demnitatea absolută a cerşitului, nu? ca orice stat ieşit dintr-un sistem restrictiv, românia are probleme. iar la problemele pe care le are, uriaşe, ar trebui, după tine, să ieşim toţi la cerşit?
probabil e musai să-ţi lipsească un şurub, pentru a te apuca de cerşit. dovada acestei nebunii am văzut-o într-o zi, în intersecţie. un băiat mergînd în patru labe, pentru că picioarele i-au fost îndoite invers, nu în faţă, ci în spate, ca la un animal. nu-mi pun problema dacă a cerut să i se facă asta sau a fost forţat, pentru că îl mai văzusem şi avea picioare normale. ideea este că eu unor astfel de animale care i-au făcut chestia aia, adică l-au mutilat, nu le dau un ban, oricît de impresionant - de terifiant - ar arăta el astfel. şi oricum, eu dau haine şi mîncare, rareori spre niciodată bani.
__________________
m
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Sep 2012, 03:32   #2970
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by Malombra:
dragă mercutio, pentru că norii atlanticului s-ar putea să-ţi bruieze clarviziunea şi să-ţi livreze idei fastfoodiste cu prea multă uşurinţă, poate ar fi cazul să-ţi temperezi exploziile moraliste şi să întrebi în primul rînd omul - pe mine - dacă mă uit la televizor. nu m-ai întrebat, că nu te interesează, pe acest forum de gorile injectate cu propagandă tu eşti singurul pur, nealterat. nu mă uit la televizor. nici nu vreau să văd ce ai găsit tu acolo. iar dacă am scris *am văzut* tu ai înţeles că am văzut la televizor?


nu inteleg ce te simti atat de lezata. "explozii moraliste", hm, faceam niste constatari, ok?
nu-mi pune vorbe in gura. nu- mi place chestia asta, deloc. pastreaza te rog atributele si figurile de stil pentru analizele tale filmologice, gen "gorile injectate" sau mai stiu eu ce.
daca nu te uiti la tv de ce ai postat linkurile respective?
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Sep 2012, 03:41   #2971
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
reciteşte-ţi intervenţia. chestii gen de unde ne scoatem noi informaţii şi din alea, cine le livrează şi cît de fraieriţi suntem de autorităţi. de unde eşti cjestiile astea sigur se văd mega limpede. îmi păstrez figurile de stil pentru ce vreau eu, nea' inimă mare .
am postat o pagină de google, pentru că numai asta aveam la dispoziţie. altă dată îţi trimit şi o parte din creier, cu memorii înregistrate. poate aşa oi fi mai credibilă.
__________________
m
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Sep 2012, 03:59   #2972
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
ai spus de la inceput ca e vorba de o afacere. te-am intrebat de unde stii.
la tv nu te uiti, dar stii ca e vorba de o afacere.
ai citit in alta parte? ai facut o investigatie pe cont propriu?
cum de stii? asta era intrebarea mea. n-ai facut decat sa postezi un clip de la protv.
care, interesant, mentioneaza la fel, cuvantul afacere.
fiecare e liber sa creada si sa faca cum vrea. nu judecam pe nimeni.
doar ca vazand clipul nu ma mai mir de opinia generala in problema respectiva.
stiu acuma de ce se spune ca nu e bine sa dai bani cersetorilor. si de ce o enervez eu pe Melia.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Sep 2012, 04:15   #2973
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
şi pentru că era cuvîntul afacere te-ai gîndit că aia e sursa, ignorînd ce altceva ţi-am mai scris. în fine, eu să desenez nu mă apuc.
__________________
m
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Sep 2012, 04:48   #2974
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by Malombra:
şi pentru că era cuvîntul afacere te-ai gîndit că aia e sursa, ignorînd ce altceva ţi-am mai scris. în fine, eu să desenez nu mă apuc.

sa desenezi? chipurile discursul tau e atat de profund ca nu oricine il patrunde sau ce? in realitatea, e doar obositor. iar ideiile, atatea cate ai, se pierd sau se sufoca.intr-un balast stilistic, plin de epitete, metafore, intorsaturi de fraza si alte figuri de stil, toate rezultand in ironii ieftine.
"norii atlanticului s-ar putea să-ţi bruieze clarviziunea şi să-ţi livreze idei fastfoodiste"?!?!?!?!?
give me a break! in loc sa te referi simplu la afirmatiile celuilalt, vrei mereu parca sa-ti demonstrezi calitatile literare, trebuie musai sa vii tu cu interpretarea, in mod literar, a gandirii interlocutorului.
nu e doar obositor, e si vexant. simplitatea e si ea o calitate, you know, in anumite circumstante.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2012, 11:54   #2975
Cmd93
Veteran
 
Cmd93
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 165
Sper ca nu se supara nimeni daca mesajul meu o sa aiba legatura cu topicul...Ma enerveaza,chiar foarte tare,cum si-au batut astia de la Tvr joc de singurul post decent pe care il aveau. Au desfiintat Tvr Cultural incepand de azi.
__________________
Populatia planetei creste continuu, in timp ce inteligenta ei ramane constanta.
Cmd93 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2012, 12:13   #2976
reivan
Veteran
 
reivan
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 311
Originally Posted by Cmd93:
Sper ca nu se supara nimeni daca mesajul meu o sa aiba legatura cu topicul...Ma enerveaza,chiar foarte tare,cum si-au batut astia de la Tvr joc de singurul post decent pe care il aveau. Au desfiintat Tvr Cultural incepand de azi.

suntem o tara de scandal. TVR Cultural parca era din alta lume pentru romanasu de rand.
nu avea audienta..pacat. Dadeau filme bune
reivan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2012, 12:14   #2977
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Cmd93:
cum si-au batut astia de la Tvr joc de singurul post decent pe care il aveau. Au desfiintat Tvr Cultural incepand de azi.
eu cred ca mai degraba s-a AUTOdesfiintat din cauza lipsei de audienta. din pacate, emisiunile culturale intereseaza doar anume categorii de mase, in nici un caz cele mai numeroase...
cred ca o revizuire a conceptului de culturalizare prin ecranul tv-ului, ar avea ca urmare, mai mult interes pentru telespectator...
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2012, 18:49   #2978
Mellia
Junior
 
Mellia
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 25
Originally Posted by Mercutio:
ai spus de la inceput ca e vorba de o afacere. te-am intrebat de unde stii.
la tv nu te uiti, dar stii ca e vorba de o afacere.
ai citit in alta parte? ai facut o investigatie pe cont propriu?
cum de stii? asta era intrebarea mea. n-ai facut decat sa postezi un clip de la protv.
care, interesant, mentioneaza la fel, cuvantul afacere.
fiecare e liber sa creada si sa faca cum vrea. nu judecam pe nimeni.
doar ca vazand clipul nu ma mai mir de opinia generala in problema respectiva.
stiu acuma de ce se spune ca nu e bine sa dai bani cersetorilor. si de ce o enervez eu pe Melia.

Ca sa-ti raspund, nu e nevoie sa te uiti la tv sau sa urmaresti investigatii ca sa intelegi de ce cersitul e o afacere. Eu zic sa mergi intr-o zi libera intr-o zona cu multi cersetori si o sa observi cum exista mereu o persoana care urmareste toata "activitatea" si la sfarsit aduna banii. Bani care nu ajung la cersetori (ma rog, la copii sau la batrani, nu vorbesc de adulti care cersesc pe cont propriu), deci practic tu nu ii ajuti cu nimic pe ei, dar ajuti o persoana care profita intr-un mod mizerabil de oameni neajutorati.
Mellia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2012, 19:29   #2979
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
pentru cei pe care-i "chinuie" talentul si nu au unde sa se "produca" si sa "produca":
IMG_5211.JPG
IMG_5279.JPG
IMG_5283.JPG
am vazut mai demult la tv o emisiune despre o adevarata orchestra, muzicieni profesionisti, care tineau spectacole in statia de metrou. se pare ca, studiile psihologilor, aratasera ca, auditoriul era mult mai atras de sunetele muzicale in timp ce astepta cuminte sa vina trenul, decat ar fi fost in sala de concerte.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2012, 20:48   #2980
Cmd93
Veteran
 
Cmd93
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 165
Erau si prin Roma niste mexicani care cantau o muzica superba. Din pacate, la cateva zeci de metri departare de ei, erau niste rromani care cantau si ei la ce aveau si cereau bani daca vroiai sa le faci poze.
__________________
Populatia planetei creste continuu, in timp ce inteligenta ei ramane constanta.
Cmd93 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:45.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells