Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 26 Oct 2010, 22:33   #901
matmircea
Veteran
 
matmircea
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 260
omudindulap: niciodata nu e prea tarziu
matmircea is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2010, 22:35   #902
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by dragonfly_drk:
bine, in fond nici nu conteaza asa de mult spovedania in sine atat vreme cat esti constient de greselile pe care le faci si incerci sa le corectezi.
Spovedania e dispensabilä - dar nu chiar usor.
Ca sä întelegem mai bine, sä ne gândim la omul care nu are cui sä se spovedeascä. Este el automat condamnat?
Nu.
Omul poate obtine mântuirea si printr-un examen al propriei sale constiinte, finalizat prin pocäintä sincerä - iar aceasta presupune douä niveluri:
- A-ti regreta päcatele fiindcä esti constient cä vei fi pedepsit pentru ele (în viatä, sau dupä moarte).
- A-ti regreta päcatele fiindcä esti constient cä, sävârsindu-le, l-ai întristat pe Dumnezeu.
Primul nivel, de orientare egoistä, e suficient în cazuri banale, rutiniere, prozaice (de exemplu, când se apropie o särbätoare religioasä si vrem s-o primim cu sufletul curat).
Al doilea, vizibil altruist si bazat pe iubirea fatä de Dumnezeu, e necesar în cazuri majore (de exemplu, când te afli în fata mortii si n-are cine sä te spovedeascä).
...Deci, totul depinde de propria ta putere de constientizare.
...Deci, în ultimä instantä, ai sansa de a-ti fi propriul judecätor!
(...Iar dacä te judeci strâmb pe tine însuti... chiar nu mai poti reprosa nimänui consecintele!)

Apropo de spovedanie - desi am fäcut pasul decisiv spre credintä pe la 14 ani (trezindu-mä din spälarea-pe-creieri a scolii de tip comunist - care se perpetueazä indirect chiar si azi, dupä douä decenii), prima oarä m-am spovedit la 19 ani. N-am avut nici o problemä. Cum spunea si Mircea: niciodatä nu e prea târziu.

Last edited by Pitbull : 26 Oct 2010 at 22:42.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2010, 22:38   #903
c.ghevara
Guru
 
c.ghevara
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 820
Originally Posted by matmircea:
eu sincer as incepe o discutie despre Dumnezeu dar trebuie sa ai un pic de credinta ca sa poti o asemenea conversatie, ex: un ateu e ferm convins ca nu exista asa ca degeaba mai incerci sa vorbesti cu el

La fel de ferm în convingerea sa e şi un credincios că există, aşa că degeaba mai încerci să vorbeşti cu el.

Depinde de ce motiv ai avea să discuţi despre Dumnezeu cu un ateu. Ca să-l converteşti? Cel puţin ateul are argumente logice pentru ceea ce (nu) crede!
Mi se pare că voi croşetaţi teribil de mult - "Dumnezeu face aia", "Dumnezeu urmăraşte asta", "Dumnezeu vrea aia"...
c.ghevara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2010, 22:38   #904
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Evident ca am gresit si chiar mi-am recunoscut greselile, numai ca nu in fata (sub poala) unui preot. Am preferat sa vorbesc cu Dumnezeu, fara a apela la intermediari.
Pana una alta, Iadul il traim aici, acum. Ce-o fi dupa nu prea imi pasa. Important pentru mine este ca eu sa fiu impacat cu mine insumi si sa-mi pastrez constiinta cat pot eu de curata.

P.S. Momentan, nu imbratisez nicio religie.

Last edited by omudindulap : 26 Oct 2010 at 22:41.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2010, 22:41   #905
matmircea
Veteran
 
matmircea
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 260
pit....scopul omului pe pamant e Mantuirea nu cunoasterea ...le ce iti foloseste toata cunoasterea?
e un citat din Biblie care imi place f mult " La ce ii foloseste omului să câstige lumea întreagă, dacă-si pierde sufletul?"
matmircea is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2010, 22:44   #906
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by c.ghevara:
"Dumnezeu vrea aia"...

Asta e ceva in genul Dumnezeu vrea aia pentru ca mintea mea crede (se poate inlocui cu "vrea" sau "vrea sa creada") ca el ar vrea aia. Cu alte cuvinte Dumnezeu ala din mintea mea, care e diferit de Dumnezeu ala din mintea ta, vrea ceva, poate acelasi lucru sau poate un lucru diferit. S-a creat o imagine generala a lui Dumnezeu oricum, asa ca e mai usor sa se intersecteze parerile despre ce vrea Dumnezeu.

Eu zic ca cel mai corect ar fi sa-l intrebam pe El, sa asteptam un raspuns si abia apoi sa spunem ce vrea, ce crede, ce simte, ce face etc.

Originally Posted by matmircea:
pit....scopul omului pe pamant e Mantuirea nu cunoasterea ...le ce iti foloseste toata cunoasterea?

La a distinge intre bine si rau, la a face bine si nu rau. Asta ca sa o mentinem in liniile credintei pentru ca ea foloseste la mai mult de atat...
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2010, 22:45   #907
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Originally Posted by matmircea:
pit....scopul omului pe pamant e Mantuirea nu cunoasterea ..
Says who?
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2010, 22:45   #908
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Mircea, ma crezi ca ultima data cand m-am spovedit, preotul nu m-a lasat sa ma impartasesc? in vremea aceea faceam un lucru destul de grav pentru Biserica asa ca preotul mi-a spus:
"intr-un fel sau altul trebuie sa rezolvi problema asta. si numai in momentul in care ai rezolvat-o te vei putea impartasi pentru ca Dumnezeu nu e de acord cu lucruile pe care le faci acum".

intr-un fel avea dreptate pentru ca nu m-am spovedit pentru greselile pe care le-am facut ci pentru cele pe care le faceam in timpul acela. si mai mult m-am dus pentru un sfat. m-a ajutat, intradevar, insa nu indeajuns. un preot nu te poate face sa realizezi cum si cand gresesti. la momentul acela imi spuneam: ok, nu ma lasa sa ma impartasesc, e treaba lui, dar eu sunt sigura ca nu gresesc pentru ca daca as fi gresit, nu m-ar fi impins Dumnezeu in situatia in care sunt. pana dupa cateva luni cand, printr-o intamplare, am "iesit din starea" aceea in care ma aflam. si abia acum imi dau seama ca preotul avea dreptate. eu chiar greseam. si chiar daca argumentele pe care mi le-a adus nu erau cele adevarate, si nu din cauza aia greseam stiu ca a incercat sa imi explice in cel mai simplu mod posibil. si eu nu am inteles. pentru ca asa e in viata. oricat ti-ar spune cineva ca gresesti, nu o crezi pana nu o simti pe pielea ta. tocmai asta spuneam: Biserica e simpla pentru ca toata lumea sa o inteleaga. adevarul e dincolo de noi.
defapt ADEVARUL E IN NOI. trebuie doar sa il descoperim.
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2010, 22:46   #909
matmircea
Veteran
 
matmircea
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 260
sunt 2 filme nu stiu daca ati auzit de ele dar daca o sa le vizionati pe amandoua o sa ma puna mari semne de intrebare fie ca credeti in Dumnezeu sau credeti intr-o religie sau nu pe care vi le recomand pe cinemagia le-am cautat dar nici vorba de ele, sunt 2 documentare: Ingerul digital 1 si 2 care sunt dovezi reale si autentice ca ...va las pe voi sa descoperiti
matmircea is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2010, 22:47   #910
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Mântuirea e un scop partial - definit doar DUPA venirea pe Pämânt.
Dar omul e trimis pe Pämânt, initial, la nivel fundamental, pentru Cunoastere.
Pe parcursul explorärii, inevitabil, se îndepärteazä de Dumnezeu - si, ca sä se poatä întoarce, evident cä are nevoie de Mântuire.
...Altfel, de ce s-ar mai naste, de ce ar mai exista? Initial, cât fäcea parte din Dumnezeu, era perfect. De ce sä mai fie trimis pe Pämânt, doar ca sä facä boroboate si sä aibä pe urmä probleme cu gäsirea Mântuirii? Nu mai bine stätea frumusel acolo unde era?

Deci, pe scurt:
Scopul existentei omului este Cunoasterea.
Conditia reintegrärii în Dumnezeu, dupä dobândirea Cunoasterii, este Mântuirea.

Last edited by Pitbull : 26 Oct 2010 at 22:51.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2010, 22:48   #911
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Mircea, eu vreau o singura intrebare sa-ti pun. Care e scopul suferintei la copii? De ce sint copii violati/brutalizati sau altii au parte de boli si chinuri insuportabile?
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2010, 22:48   #912
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by omudindulap:
Originally Posted by matmircea:
pit....scopul omului pe pamant e Mantuirea nu cunoasterea ..
Says who?

Daca merg pe aceleasi linii cu mesajul lui as zice Biblia, iar Biblia e cuvantul lui Dumnezeu, deci e un adevar care nu trebuie dovedit pentru ca prin logica de fier cele doua sunt suficiente una pentru cealalta, oricare dintre ele dovendindu-se prin cealalta. What more do you need?

LE: Exista, desigur, si cei care cred ca Biblia nu e chiar cuvantul lui Dumnezeu, iar ei cred pentru ca simt. Fata de acesti oameni n-am nimic de comentat, in linii mari e acelasi lucru cu a fi ateu pentru ca nu simti.

Last edited by Liviu- : 26 Oct 2010 at 22:51.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2010, 22:49   #913
matmircea
Veteran
 
matmircea
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 260
dragonfly_drk vad ca numai tu ma intelegi cat de cat ce vorbesc

ps: da te cred si mie mi s-a intamplat
matmircea is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2010, 22:50   #914
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Originally Posted by anaemona:
Mircea, eu vreau o singura intrebare sa-ti pun. Care e scopul suferintei la copii? De ce sint copii violati/brutalizati sau altii au parte de boli si chinuri insuportabile?

pot sa raspund eu? pot, pot?
hai ca raspund:
pentru ca au gresit intr-o viata trecuta si acum platesc pentru greselile pentru care nu au platit atunci.
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2010, 22:52   #915
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Stiam eu gresit ca in crestinism nu se crede in reincarnare?
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2010, 22:52   #916
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Originally Posted by dragonfly_drk:
Originally Posted by anaemona:
Mircea, eu vreau o singura intrebare sa-ti pun. Care e scopul suferintei la copii? De ce sint copii violati/brutalizati sau altii au parte de boli si chinuri insuportabile?

pot sa raspund eu? pot, pot?
hai ca raspund:
pentru ca au gresit intr-o viata trecuta si acum platesc pentru greselile pentru care nu au platit atunci.

Nu se justifica. De ce, pentru ca nu au fost iertati? Iertarea sau ne-iertarea nu se petrece in rai sau in iad? Din punctul de vedere al religiei, cel putin a celei crestine, pamintul nu este loc de ispasire a pedepselor.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2010, 22:54   #917
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
offf... ana, liviu, cititi cu atentie ce a scris Pitbull mai sus, va rog.
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2010, 22:55   #918
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by dragonfly_drk:
Originally Posted by anaemona:
Mircea, eu vreau o singura intrebare sa-ti pun. Care e scopul suferintei la copii? De ce sint copii violati/brutalizati sau altii au parte de boli si chinuri insuportabile?

pot sa raspund eu? pot, pot?
hai ca raspund:
pentru ca au gresit intr-o viata trecuta si acum platesc pentru greselile pentru care nu au platit atunci.

Da, dar nu neapärat.
Pentru cä fac parte dintr-un sistem - un sistem în care existä binele si räul. Un sistem în care noi însine, oamenii, creäm mult räu. Un sistem în care noi am dezechilibrat enorm balanta, înspre räu, oricât se sträduieste Dumnezeu sä ne ajute în sensul celälalt.
I-am pretins lui Dumnezeu liber arbitru.
Ni l-a oferit.
Faptele din întrebarea Anaemonei sunt unele dintre consecintele a ceea ce am fäcut noi cu acest liber arbitru (la nivel major, sistemic - nu doar märunt si imediat).
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2010, 22:55   #919
matmircea
Veteran
 
matmircea
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 260
anaemona...nu stiu exact ce raspuns sa iti dau..nu sunt preot...sunt si eu un simplu om ca si tine ca si restul de pe acesta lume...e crud ce se intampla cu copii...de cateva luni mi-am pierdut si eu nepotica mea de 1 an si cateva luni...e dezastruos cand vezi ca se intampla asa ceva era si ea bolnava dar ma gandesc ca a scapat de chin si acolo unde e e mai bine,iar de ce sunt copii violati/brutalizati raspunsul ar fi ca noi suntem de vina de tot ce se intampla in jurul nostru nu eu sau tu..ci oamenii unde nu e iubire e ura...unde nu e dragoste e violenta si cine sufera mai mult ?copii din pacate..
matmircea is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2010, 22:57   #920
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Originally Posted by Liviu-:
What more do you need?

LE: Exista, desigur, si cei care cred ca Biblia nu e chiar cuvantul lui Dumnezeu, iar ei cred pentru ca simt. Fata de acesti oameni n-am nimic de comentat, in linii mari e acelasi lucru cu a fi ateu pentru ca nu simti.

Evident ca Biblia. Intrebarea era oarecum retorica. Si eu ma incadrez in categoria acelora care nu cred ca Biblia reprezinta chiar cuvantul lui Dumnezeu. Pentru mine, Biblia nu este decat un fel de Cod al bunelor maniere, atat.
Repet, cred intr-un Dumnezeu, intr-o forta divina, superioara noua, dar momentan nu sunt decat un om credincios, nu religios.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:03.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells