Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 11 Jun 2009, 10:29   #1
jactati
Veteran
 
jactati
 
Join Date: May 2009
Posts: 251
Ne dor palmele pe care le dam (?)

Liiceanu isi aminteste in Usa Interzisa ce tare l-au durut cele 3 palme pe care le-a dat in viata. Si-l citeaza pe printul Miskin (Miss Keen, dupa cum pronunta o doamna la radio) al lui Dostoievski care-i spunea palmuitorului: " O, nici nu stii cat de rau o sa-ti para! Cat de mult o sa suferi ca ai facut asta!" In lumea virtuala palmele se dau des si din toate pozitiile. Dar eu cred ca, desi virtuale, ele dor la fel de tare si pe cel care le da si pe cel care le primeste. Stiu ca eu sunt mai softy (sau cel putin incerc sa fiu) dar creditez pe oricine, de pe acest forum sau de aiurea, cu atat simt moral (stiu ca unii se "declara" amorali sau imorali dar eu nu cred astfel de declaratii) incat sa-i doara palmele pe care le dau. In cele 3 minute de glorie (timpul intre o postare si raspunsul la ea) cred ca apare o remuscare. Apoi adversarul ataca din nou si ne reactivam partea neagra. Pana cand? Pana la extenuare. Sau pana cand cel mai destept cedeaza. Si daca ala nu esti tu? Atunci ramane un gust amar. Pana cand? Pana la o noua confruntare. De ce? Pai ca sa ne actualizam parere "buna" despre sine? Care Sine? Ooops!
Cred ca v-am dat destula filozofie pentru un inceput de week-end dar ar fi interesat de vazut cum va pozitionati fata de spusa lui Liiceanu. Finally, stiu si imi asum ca binele e plicticos. Dar e atat de rar ...
jactati is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2009, 10:32   #2
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Pe mine ma dor rau de tot palmele pe care le dau. Cele pe care le iau, mai putin...
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2009, 10:33   #3
jactati
Veteran
 
jactati
 
Join Date: May 2009
Posts: 251
Originally Posted by Judex:
Pe mine ma dor rau de tot palmele pe care le dau. Cele pe care le iau, mai putin...
Cinste tie. Cu cine te-ai antrenat ... pentru anduranta la primit?
jactati is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2009, 10:34   #4
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
idem, din propria experienta am observat ca mai tare doare cand dau palme decat atunci cand iau
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2009, 10:35   #5
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
pe mine nu ma dor nici alea pe care le dau nici alea pe care le iau
sincer acuma.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2009, 10:36   #6
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Originally Posted by jactati:
Originally Posted by Judex:
Pe mine ma dor rau de tot palmele pe care le dau. Cele pe care le iau, mai putin...
Cinste tie. Cu cine te-ai antrenat ... pentru anduranta la primit?
Stie ea.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2009, 10:39   #7
jactati
Veteran
 
jactati
 
Join Date: May 2009
Posts: 251
Originally Posted by Judex:
Originally Posted by jactati:
Originally Posted by Judex:
Pe mine ma dor rau de tot palmele pe care le dau. Cele pe care le iau, mai putin...
Cinste tie. Cu cine te-ai antrenat ... pentru anduranta la primit?
Stie ea.
Pare ca te-a iertat. Pentru palmele pe care ti le-a dat. You lucky ...
jactati is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2009, 10:40   #8
jactati
Veteran
 
jactati
 
Join Date: May 2009
Posts: 251
Originally Posted by illotempore2002:
pe mine nu ma dor nici alea pe care le dau nici alea pe care le iau
sincer acuma.
illo tu esti foarte speciala. barbatii e mai slabi.
jactati is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2009, 10:42   #9
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
e hai, nu ma lua acuma peste picior.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2009, 10:44   #10
jactati
Veteran
 
jactati
 
Join Date: May 2009
Posts: 251
Originally Posted by illotempore2002:
e hai, nu ma lua acuma peste picior.
un pic e permis. Altfel thread-ul seamana cu slujba de duminica. Confess you sinners ...
jactati is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2009, 10:46   #11
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
pe cat pariu ca acest un pic are sa degenereze?
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2009, 10:51   #12
jactati
Veteran
 
jactati
 
Join Date: May 2009
Posts: 251
Originally Posted by illotempore2002:
pe cat pariu ca acest un pic are sa degenereze?
In acest caz eu ma retrag, cat am onoarea nereperata. Am aruncat piatra si acum ... tuleo.
jactati is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2009, 10:52   #13
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
ei, nu acum....
eu promit ca nu fac scandal.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2009, 10:53   #14
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Promiti ca nici nu ignori?
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2009, 10:57   #15
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Din päcate, am doza mea de cruzime, asa cä uneori (când, la nivel imediat, sunt justificate), palmele pe care le dau îmi produc pläcere. Dar, pe lângä asta, mai sunt si constient de adevärul citatului din Dostoievski cu care a deschis Jactati acest topic, asa cä încerc sä fiu întelept si sä nu-mi încarc contul pe mai târziu.
...Ceea ce e neasteptat de simplu: proverbiala întoarcere a celuilalt obraz nu e chiar un exercitiu de pämpälosenie, cum superficial o interpreteazä unele opinii - totul e sä stii sä folosesti perspectiva. Bunäoarä zilele trecute, când unul dintre stupefiantele paradoxuri cu username de pe-aici (în sensul cä pânä si o nulitate poate înmagazina tone de prostie näucä) s-a apucat sä-si lanseze dejectiile spre mine. L-am provocat sä continue, antrenându-l cu musträri patern-blânde (tocmai pentru cä stiam cä nu le suportä). Indivacuumul, evident, nu pricepea nimic, tot insista, iar când îi cädeau înapoi în gurä credea cä pur si simplu life sux. Well, it really does - pentru cei a cärora e doar un simulacru.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2009, 11:02   #16
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
toti avem o doza de cruzime. in momentul in care cineva te agreseaza, este mai mult decat logic si pozitiv (in sensul apararii intru supravietuire) sa dai si tu in celalalt.....nu vad de ce mi-ar parea rau sau de ce m-ar durea?

totul se reduce la instinctul de conservare: as simple as that. Vrei sa-ti aperi imaginea, numele, vrei dreptatea ta, vrei sa-ti demonstrezi superioritatea sau sa-ti negi inferioritatea, toate astea sunt necesare pt o buna igiena a psihicului. Ca uneori totul capata o forma pestritza, e alta poveste.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2009, 11:02   #17
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Nu ma dor palmele pe care le dau pe buna dreptate, ma doare cand realizez ca am lovit din greseala sau ca am dat prea tare.
Si palmele pe care le primesc ma dor, durerea depinzand mai ales nu numai de intensitate, ci si de persoana palmuitorului.

L.E. Uneori doare mai tare lipsa unei palme necesare decat primirea sau darea uneia.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.

Last edited by corinka : 11 Jun 2009 at 11:04.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2009, 12:46   #18
jactati
Veteran
 
jactati
 
Join Date: May 2009
Posts: 251
@pitbull: daca stiai ca va reactiona ti-ai facut pacate cu el, indiferent de cum iti linistesti constiinta. cred ca trebuie sa bagi vreo 10 rugaciuni de penitenta - doza minima.
@illo: daca ne-ar mana doar instinctul de supravietuire si cruzimea adio civilizatie (gen minor dealtfel fata de problemele morale dostoievskiene). toata ipocrizia asta sociala numita civilizatie e un rau necesar. nu vorbesti urat si de rau asa cum nu te scobesti in nas (desi iti vine) - pentru ca-i pe altii. si omul e zoon politikon (mai mult zoon).
@corinka: in relatiile normale dintre oameni (exceptam aici intalnirile primordiale, revelatoare, iluminatoare) palmele nu rezolva nimic. E un principiu de baza al educatiei - and for good reason. grecii antici au inventat retorica, dialectica, maieutica, banalul dialog pentru a-ti comunica "dreptatea" - asa ca pe scurt eu nu simt nevoia nici unei palme, desi s-ar putea sa-mi iau cateva pen' ca sunt patronizing;
@all: cred ca v-ati confesat deajuns si cum sunt sigur ca in afara forumului nu pacatuiti cu cuvantul si cu gandul cred ca nu mai aveti nevoie de alta impartasanie pentru vreo saptamana;
@bucuresteni: daca n-ati facut-o dati fuga la Dalles si vedeti expozitia lui Mirel Zamfirescu. Este un periplu minunat prin istoria picturii (plus un quelque chose personal) iar lucrarile arata o minunata aplecare spre soarta celor "cazuti". Doar titlurile si va spun tot: Sodomaice (), Izgonirea din rai, Cain si Abel, Fiicele lui Lot, etc. In concluzie: there's hope for us sinners.
jactati is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2009, 12:54   #19
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Don't worry, în rugäciunea mea zilnicä e inclusä si fraza: "Si-Ti multumesc pentru dusmanii mei care mä încoltesc, fiindcä nu fac decât sä-mi punä la încercare puterea, forta, täria, rezistenta, räbdarea, vointa si credinta, drept pentru care Iti spun: iartä-i, cä nu stiu ce fac."
De fapt, provocarea mea avea un scop trapeutic: nu urmäream sä-l întärât sä päcätuiascä din nou (ca obiectiv final) ci, în ultimä instantä, sä-l fac sä-si atragä bannarea, care sä-l apere de sine însusi. Acum, nu mai päcätuieste. (Cel putin, nu aici.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2009, 12:57   #20
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Originally Posted by jactati:
@corinka: in relatiile normale dintre oameni (exceptam aici intalnirile primordiale, revelatoare, iluminatoare) palmele nu rezolva nimic. E un principiu de baza al educatiei - and for good reason. grecii antici au inventat retorica, dialectica, maieutica, banalul dialog pentru a-ti comunica "dreptatea" - asa ca pe scurt eu nu simt nevoia nici unei palme, desi s-ar putea sa-mi iau cateva pen' ca sunt patronizing;

De acord, dar uneori o palma este ca o cafea sau un ceas desteptator... Te "trezeste".
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:19.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells