Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 06 Mar 2006, 23:21   #1
qwerty
Guru
 
qwerty
 
Join Date: Jan 2006
Location: Baia Mare
Posts: 623
Send a message via ICQ to qwerty Send a message via Yahoo to qwerty
CASANOVA

Heath Ledger il interpreteaza pe celebrul romantic si cuceritor Casanova care reuseste sa se indragosteasca cu adevarat de o frumoasa venetiana
Francesca Bruni interpretata de Sienna Miller.Filmul e foarte palpitant si bine facut, Lasse Hallstrom a vrut sa scoata in evidenta latura buna a lui Casanova.In concluzie filmul e o frumoasa poveste de dragoste (sau mai multe ca pe la sfarsit toata lumea se iubea) care te captiveaza pe toata durata lui.
__________________
Prefer sa mor linistit in somn ca si bunicul meu, decat sa mor in urlete si teroare ca si pasagerii lui.
qwerty is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Mar 2006, 11:18   #2
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
'cacanova' e doar o comedie cu accente erotice, nimic de luat in serios si sa zicem, cat de cat enjoyable. jocul actoricesc, insa, e perfect, de la ledger (mult peste cabotismul din 'the brothers grimm', sub 'brokeback mountain', insa) la neobositul jeremy irons. daca ledger mai face roluri asemanatoare, NU are sa-si piarda statutul de sex-simbol dupa prestatia din 'BM' (cum carcoteau unii).
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Mar 2006, 13:04   #3
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by notorious:
'cacanova' e doar o comedie cu accente erotice, nimic de luat in serios si sa zicem, cat de cat enjoyable. jocul actoricesc, insa, e perfect, de la ledger (mult peste cabotismul din 'the brothers grimm', sub 'brokeback mountain', insa) la neobositul jeremy irons. daca ledger mai face roluri asemanatoare, NU are sa-si piarda statutul de sex-simbol dupa prestatia din 'BM' (cum carcoteau unii).

poate 'cabotiNIsmul'?
in 'grimmi', ledger face un rol delicios; cabotin e stormare - dar si el, e un cabotin delicios
se pare k confunzi versatilitatea cu cabotinismul. nu e bine.
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Mar 2006, 16:18   #4
RinTinTin
Veteran
 
RinTinTin
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 249
Personajul lui Jeremy Irons e cam ieftin, cam nenuantzat, desi actorul e capabil din plin de asta. Dar nu e un defect: peste tot apar accentele putin ieftine, si asta datorita faptului ca autorul scenariului a vrut sa fie un film in cheie comica, de farsa medievala. Mi se pare ca structura farsei e cheia vizionarii acestui film, care mie personal mi-a placut.
__________________
Zee Moviez
http://zeemoviez.blogspot.com
RinTinTin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Mar 2006, 16:57   #5
anouk
Junior
 
anouk
 
Join Date: Jun 2005
Location: right here
Posts: 57
Send a message via AIM to anouk Send a message via MSN to anouk Send a message via Yahoo to anouk
filmul mizeaza pe motivul inepuizabil al razboiului intre sexe, doar ca, in loc sa-i dezvolte potentialul neexplorat, se multumeste sa recicleze cateva idei din alte filme... rezultatul, un period picture usurel, dulceag, volatil, care o sa se piarda printre celelalte bomboane din box-office pentru a fi dezgropat ocazional de vreun post local la cate-un valentine's day... pentru mine a fost o guilty pleasure , vazut la cinema cu prietenii e chiar enjoyable ( 5 anglicisme in acelasi post :oops: )
__________________
Although I'd like to join the crowd in their enthusiastic cloud, try as I may, it doesn't last.
anouk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Mar 2006, 17:38   #6
RinTinTin
Veteran
 
RinTinTin
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 249
Originally Posted by notorious:
'cacanova' e doar o comedie cu accente erotice, nimic de luat in serios si sa zicem, cat de cat enjoyable. jocul actoricesc, insa, e perfect, de la ledger (mult peste cabotismul din 'the brothers grimm', sub 'brokeback mountain', insa) la neobositul jeremy irons. daca ledger mai face roluri asemanatoare, NU are sa-si piarda statutul de sex-simbol dupa prestatia din 'BM' (cum carcoteau unii).

"cabotismul"??? sper sa fie doar din graba..
__________________
Zee Moviez
http://zeemoviez.blogspot.com
RinTinTin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Mar 2006, 17:41   #7
RinTinTin
Veteran
 
RinTinTin
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 249
Originally Posted by anouk:
filmul mizeaza pe motivul inepuizabil al razboiului intre sexe, doar ca, in loc sa-i dezvolte potentialul neexplorat, se multumeste sa recicleze cateva idei din alte filme... rezultatul, un period picture usurel, dulceag, volatil, care o sa se piarda printre celelalte bomboane din box-office pentru a fi dezgropat ocazional de vreun post local la cate-un valentine's day... pentru mine a fost o guilty pleasure , vazut la cinema cu prietenii e chiar enjoyable ( 5 anglicisme in acelasi post :oops: )

razboiul dintre sexe e doar un pretext..
raman la parerea mea, e o farsa bine facuta/jucata. iar farsa nu e un gen pretentios deloc.. so this is the movie
__________________
Zee Moviez
http://zeemoviez.blogspot.com
RinTinTin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Mar 2006, 21:56   #8
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by RinTinTin:
razboiul dintre sexe e doar un pretext..
raman la parerea mea, e o farsa bine facuta/jucata. iar farsa nu e un gen pretentios deloc.. so this is the movie

yep...iar elementele de farsa (nu indeajuns de explorate) il fac sa nu fie patetic...am adormit de vreo doua ori la el...rolul lui Heath mi s-a parut destul de slab
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2006, 18:00   #9
RinTinTin
Veteran
 
RinTinTin
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 249
Originally Posted by Cinemania:
Originally Posted by RinTinTin:
razboiul dintre sexe e doar un pretext..
raman la parerea mea, e o farsa bine facuta/jucata. iar farsa nu e un gen pretentios deloc.. so this is the movie

yep...iar elementele de farsa (nu indeajuns de explorate) il fac sa nu fie patetic...am adormit de vreo doua ori la el...rolul lui Heath mi s-a parut destul de slab

batranetzile astea Heath a jucat bine, ma convinge din ce in ce mai mult ca e un actor beton.
__________________
Zee Moviez
http://zeemoviez.blogspot.com
RinTinTin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2006, 08:57   #10
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by RinTinTin:
Heath a jucat bine, ma convinge din ce in ce mai mult ca e un actor beton.

good is not enough for me mai ales ca e vorba de Heath Ledger un actor care a cam inceput sa-mi placa
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2006, 18:12   #11
tailgunner
Guru
 
tailgunner
 
Join Date: Jan 2005
Location: lunar park
Posts: 325
mi-a amintit lejer de Dangerous Beauty, similar ca "tematica"(protofeminisme & libertinism venetian), filmat decent ca un airbrushed period piece. Pentru un Casanova e iritant de cuminte si cu prea putine "accente erotice" (just biting lips and rolling eyes is NOT ENOUGH, people!!!, cel putin daca ati citit memoriile respectivului; ah, lecturile din adolescenta). Ledger e bun (e bun cam in toate filmele de dupa povestea cavalerului), dar mi-a placut Oliver Platt who can always fill a comic role. Sienna Miller e deocamdata doar draguta.
Ar fi fost fain un Casanova neorealist...sex si mizerie, sobolani si catifele, putoare de budoar de secol XVIII si alunite false...in filmul lui Hallstrom toate junele venetiene parca-s playmate of the month, iar tinerelul aspirant la statutul de Casanova e metrosexualul epocii.
__________________
You can't give horse tranquilizer to a midget.
tailgunner is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Mar 2006, 10:25   #12
RinTinTin
Veteran
 
RinTinTin
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 249
Originally Posted by tailgunner:
mi-a amintit lejer de Dangerous Beauty, similar ca "tematica"(protofeminisme & libertinism venetian), filmat decent ca un airbrushed period piece. Pentru un Casanova e iritant de cuminte si cu prea putine "accente erotice" (just biting lips and rolling eyes is NOT ENOUGH, people!!!, cel putin daca ati citit memoriile respectivului; ah, lecturile din adolescenta). Ledger e bun (e bun cam in toate filmele de dupa povestea cavalerului), dar mi-a placut Oliver Platt who can always fill a comic role. Sienna Miller e deocamdata doar draguta.
Ar fi fost fain un Casanova neorealist...sex si mizerie, sobolani si catifele, putoare de budoar de secol XVIII si alunite false...in filmul lui Hallstrom toate junele venetiene parca-s playmate of the month, iar tinerelul aspirant la statutul de Casanova e metrosexualul epocii.

So what? Different perspective.. Clean is not bad always.
__________________
Zee Moviez
http://zeemoviez.blogspot.com
RinTinTin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Mar 2006, 19:57   #13
celeron
Novice
 
celeron
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 5
slabut
celeron is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2006, 12:15   #14
sunny`
Novice
 
sunny`
 
Join Date: Nov 2005
Location: constanta
Posts: 4
chiar foarte naspa .... prea plictisitor.. mai ales knd alearga dupa aia si incearca sa o faca sa'l iubeasca ..bleah ... poate doar unele fete rezista pana la sfarsit sa vada asa cva.
sunny` is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2006, 16:37   #15
Nona_nb
Novice
 
Nona_nb
 
Join Date: Feb 2006
Location: Bucuresti
Posts: 16
Mare dezamagire!! Ma asteptam sa fie super dupa ce vazusem trailerul,dar n-a fost asa..Multe faze sunt de-a dreptul penibile..mare tampenie..M-am plictisit... :hmm:
Nona_nb is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:19.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells