Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 07 Sep 2006, 10:39   #1
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
United 93 - the horror...

'united 93' este, ca si 'cache', unul din evenimentele cinematografice ale anului acesta. nu este un film subtil, rafinat, precum pelicula lui haneke, nu este nici macar unul original... stilul in care este facut, anticalofil, documentarist, brut, nu il diferentiaza cu mult de altele (chiar daca momentan, nu imi trece prin minte vreun titlu). ceea ce il diferentiaza, in schimb, e realismul sau naucitor, care il face un film greu de vazut si suportat. o experienta dureroasa ca o operatie pe cord deschis. performanta regizorala a lui paul greengrass (cel care a facut 'suprematia lui bourne', un film-cliseu comercial de spionaj - nici primul nu mi-a placut) e de-a dreptul spectaculoasa.

ce am auzit si m-a deranjat enorm despre filmul asta este ca e (auzi !) 100% 'american dream' ! cat de 'american dream' poate fi un film despre 40 de oameni care se lupta pur si simplu ca sa supravietuiasca, realizand in cele din urma ca, daca n-ar face nimic, ar muri, pe cand daca ar face CEVA, ar mai avea macar O SANSA ??

am mai auzit ca este un cliseu de la un capat la altul. (??) sa mi se mai spuna, totusi, unde altundeva s-a mai vazut vreo scena atat de intensa si sufocanta precum cea in care pasagerii incearca cu disperare sa patrunda in carlinga si sa ridice avionul care se indreapta cu toata viteza spre sol (evident, e deja prea tarziu), dupa ce teroristul pilot, pus fata in fata cu revolta oamenilor de la bord, il transforma intr-un avion kamikaze.

e atat de crud, incat n-as mai avea curajul sa-l mai vad o data.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Sep 2006, 10:12   #2
visage
Novice
 
visage
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 13
alt film de propaganda.
mai bine iei o pauza.
__________________
loved
visage is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Sep 2006, 11:02   #3
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Re: United 93 - the horror...

Originally Posted by notorious:
sa mi se mai spuna, totusi, unde altundeva s-a mai vazut vreo scena atat de intensa si sufocanta precum cea in care pasagerii incearca cu disperare sa patrunda in carlinga

scena cu dulapu' din Halloween 1.


Overall, filmul e plictisitor, redundant si foarte american. Desi regizorul se pare ca nu e. It's just another bad disaster movie. Daca vreau film cu avion in prabusire, ma uit la Airport.

:sick:
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Sep 2006, 14:26   #4
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
ultimii doi sunteti f prosti, nu-i asa?
(iar primul, probabil, si ff anti-american - ceea ce ridik prostia la patrat...)
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Sep 2006, 14:36   #5
Bubu
Guru
 
Bubu
 
Join Date: Feb 2003
Location: Terra, Calea Lactee
Posts: 443
Send a message via Yahoo to Bubu
De ce ii faci prosti?
__________________
Dixit!
Bubu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Sep 2006, 17:13   #6
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Originally Posted by Alex Leo Serban:
ultimii doi sunteti f prosti, nu-i asa?
(iar primul, probabil, si ff anti-american - ceea ce ridik prostia la patrat...)

yes, hello?

ok, eu nu sunt anti-american da' vorbeai de ala de dinaintea mea.

2nd: mai du-te-n pula mea. nu tre' sa ma entuziasmez la orice muie de drama cu pretentii.
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Sep 2006, 20:28   #7
visage
Novice
 
visage
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 13
Originally Posted by Alex Leo Serban:
(iar primul, probabil, si ff anti-american - ceea ce ridik prostia la patrat...)
iei pula la patrat ? ia zii ?
Unde scrie ca trebuie sa pun eu botul la orice cacat de film? M-am saturat de toate americanismele si toate cacaturile pe care mi le zvarlesc in fata.
Cand o sa traiesti printre ei atuncea sa comentezi.
Mai bine bag inca odata caseta cu Dante's Peak :lol:
__________________
loved
visage is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Sep 2006, 01:20   #8
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by visage:
alt film de propaganda.
mai bine iei o pauza.

de ce esti iritat, mai draga tovarase?
poate n-ai tu organ pentru asa ceva, poate ti-au adormit "lecturile" din acesti ani, poate ai stat retras intr-o pestera?...
mai usor cu plictiseala si iritarea intr-o epoca a simtirii obligatorii (mai ales pentru un fan Wong Kar-wai), ca-ti pune Ben Laden o bomba sub cooor...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Sep 2006, 01:55   #9
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Re: United 93 - the horror...

Originally Posted by Nightwane:
Overall, filmul e plictisitor, redundant si foarte american. Desi regizorul se pare ca nu e. It's just another bad disaster movie.

Nu stiu cit de american e filmul, dar prost e, cu siguranta. Time Out si Film Comment il laudau pentru luciditatea si efortul recuperator, aproape documentaristice. Poate o fi fost de vina copia mea piratata si de-aia nu am apucat sa vad niciunul dintre elementele astea. Am vazut, in schimb, una dintre cele mai hilare situatii livrate drept suspans: o turma de speriati impingind o masuta pe post de berbece in usa cabinei unde erau tainuti teroristii. Nu contest ca asa o fi fost realitatea (asa zice documentarul de pe Discovery Channel), dar felul in care filmul a ales s-o prezinte n-o pune deloc in lumina grava pe care o cerea o atare situatie. Daca ii scoti mesajul patriotic, filmul asta nu e cu nimic mai bun decit Die Hard sau Con Air (astea aveau cel putin actiune si entertainment). Un film in cadere libera.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Sep 2006, 09:33   #10
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
bai, nu-mi vine sa cred ce se petrece pe topicul asta !

@ fanul wkw (i didn't catch your name) - te iriti, dar te iriti degeaba. in primul rand, NU ai argumentat defel de ce ar fi 'united 93' film 'de propaganda'. este aberant ! propaganda pt ce ? eroismul american ? cand vorbim despre niste oameni care pur si simplu voiau sa traiasca ? ceea ce se petrece in avionul acela se putea petrece oriunde. este mai mult un film (din nou, cam cliseu) despre human nature ! te rog, explica-te !

@ nightwane

de un realism de home made movie 'airport', ce pot spune...
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Sep 2006, 09:36   #11
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by Ambra Blu:
Am vazut, in schimb, una dintre cele mai hilare situatii livrate drept suspans: o turma de speriati impingind o masuta pe post de berbece in usa cabinei unde erau tainuti teroristii.

sunt sigur ca tu ai fi gasit o solutie mai practica si ai fi inscenat-o cu mult mai multa maiestrie.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Sep 2006, 10:14   #12
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
vazut zilele astea "united 93","flight 93","wtc"+docum.de pe discovery si pastrez impresia ca e imposibil-deocamdata-de facut un film care vb.exclusiv despre ce s-a intamplat atunci.daca e accurate,esueaza in documentaristica;nu poate fi altfel,ptr.ca evenimentul nu s-a consumat inca,e crud,nu permite efort de creatie.si a fost imens-la fel ca un razboi sau ca revolutiile din 1989- e foarte greu sa strangi toate datele,sa le cuprinzi,sa le treci prin interpretarea personala si sa le dai forma artistica.nimeni nu poate face asta inca.cred ca apropierea e posibila doar pe feliute,pe portiuni mici,asa cum a fost cu "pilulele" narative din "11/09/01" sau pe secvente(ca in "25th hour" al lui spike lee,cand camera descopera lent-pe muzica de sfarsit de lume a lui t.blanchard-peisajul lunar de la ground zero,unde cateva buldozere barbiereau ramasitele de moloz si fier-beton).
__________________
Our lives begin to end the day we become silent about things that matter.
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Sep 2006, 10:48   #13
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Originally Posted by notorious:

@ nightwane

de un realism de home made movie 'airport', ce pot spune...

macar nu e cu pretentii si nu e atat de cacacios.
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Sep 2006, 11:17   #14
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
era culmea sa mai aiba si pretentii !... :lol:
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Sep 2006, 11:39   #15
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
imi place ca te distrezi singurica.
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Sep 2006, 12:59   #16
visage
Novice
 
visage
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 13
nu inteleg ce treaba are faptul ca imi place mie mult wkw cu faptul ca nu pun botul la un film ca asta ? cred ca sunteti nebuni!

next issue:
Originally Posted by notorious:
este aberant ! propaganda pt ce ? eroismul american ?
ti-ai raspuns singur. ce mai vrei de la mine ?

am fost martor la prea multe americanisme sa mai pun botul si la un film ca asta. ceva aditional: astea 2 filme WTC si U93 ma fac sa ma gandesc la Wag the dog - care avea un tagline foarte interesant pe imdb: "they can make you believe anything"! :?
__________________
loved
visage is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Sep 2006, 13:14   #17
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
in primul rand, TOT nu ai explicat de ce e un film de propaganda si DE CE e american. crezi ca, daca in loc de americani, in avionul ala erau altii, lucrurile s-ar fi petrecut altfel ? hence, daca erai chiar tu, ai fi procedat altfel ?

in al doilea rand, si mie mi s-a parut simpatic 'wag the dog', dar pana la un anumit punct - el in mod evident nu se ia in serios nici o clipa, dar la un moment dat devine prea grosut si prea cusut. manipularea opiniei publice si tendinta americanilor (mai isteti) de a le arata americanilor ('average american') cat sunt de creduli si de naivi (as in 'turma de oi') e o idee prezenta in multe filme. e o idee buna, adevarata, dar pedanta si prea condecendenta ('ha, ha, sunteti niste prosti !', desi mesajul ar trebui sa fie 'wake the fuck up, people !!!'). 'conspirationistii' sunt intotdeauna simpatici, agreabili, educati, iar 'ceilalti' (i.e. publicul) sunt niste retarzi care cred automat orice. mie nu prea mi se pare ok, pt ca, la urma urmei, manipularea opiniei publice nu mi s-a parut niciodata o tema chiar asa de funny. tema e prezenta inclusiv in recentul 'thank you for smoking', pe care l-am vazut chiar ieri. apropo, daca ti-a placut filmul de levinson, cu siguranta o sa-ti placa si filmul fiului lui ivan reitman.

eu tot astept, poate, sa-mi spui de ce este 'united 93' film de propaganda.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Sep 2006, 13:24   #18
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by ulrich:
sau pe secvente(ca in "25th hour" al lui spike lee,cand camera descopera lent-pe muzica de sfarsit de lume a lui t.blanchard-peisajul lunar de la ground zero,unde cateva buldozere barbiereau ramasitele de moloz si fier-beton).

Halucinant de buna respectiva secventa.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Sep 2006, 13:40   #19
visage
Novice
 
visage
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 13
eu zic sa facem in felul urmator (iti convine bine, Nu - pa si pussy!):
eu iti zic ca astea 2 in special United 93 sunt filme in care eroismul americanilor este inca odata emfazat pana la un punct incat numai ei pot percepe si cu un mic iz de drama si tehnici de filmare prinde bine nu numai la oi precum americanii ci si la voi (ai nostrii).

m-am saturat de eroismul american. nu mai pun botul. mi-a ajuns. nimeni de acolo nu mai pune botul. si traind printre ei mai mult de 2 ani se spune ceva de genul: "this whole 9/11 thing is the best MOVIE THE UNITED STATES EVER PRODUCED". e mult de spus. n-am chef. intelegi tu. sper.

ce film de cacat!
__________________
loved
visage is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Sep 2006, 14:40   #20
st3fan
Guru
 
st3fan
 
Join Date: Jul 2005
Location: Bucuresti
Posts: 574
Send a message via Yahoo to st3fan
Da, e un film slab.M-au iritat la culme convorbirile mult prea dese la telefon.Ok, sa zicem ca daca mi s-ar intampla mie sa fiu in situatia pasagerilor as spune si eu lucruri penibile.Dar de ce trebuie sa vad eu asta pe ecran?I'd rather not...
Da, e film american pentru americani.Banuiesc ca a umplut cinematografele din SUA si ca au plans spectatorii cu rauri(oare de ce a fost lansat in perioada asta.Chiar, azi e 11 septembrie... ).Poate vazut la cinema impresioneaza prin limbaj cinematografic (ma refer in special la miscari de camera).Dar esenta e simpla - filmul e slab.
st3fan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:06.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells