Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 25 Dec 2013, 21:51   #3501
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
Ii dau dreptate in mare lui Kriss deoarece cred ca exista un pic de incrustare exagerata din partea unor useri. Spre exemplu eu una nu simt o frustrare in a ma expune online pentru ca pot sa imi asum ceea ce postez, nu simt nevoia de a-mi ascunde identitatea. Apoi nu vreau defapt sa spun din nou tot soiul de teorii in care sa tot explic ca facebookul e bun sau e rau conteaza mai putin decat cum e folosit si perceput. Poate ar trebui un thread separat de gen "to facebook or not to facebook".

I-am dat dreptate si lui bremen pentru faptul ca forumurile isi au un farmec aparte pe care facebookul din pacate nu il atinge. Starnesc totusi discutii si relatii poate intr-o alta maniera, mai concentrat si mai inspirat. Recunosc ca eu am renuntat treptat la forum pentru ca nu imi mai starnea atat de mult interes in momentul in care aparusera tot soiul de trolleri ori oameni mai putin interesanti, adminii si moderatorii nu prea isi mai faceau simtita prezenta, subiectele devenisera slabute rau etc etc, cumva forumul nu prea mai era luat deloc in serios.
__________________
--- Cand te uiti in oglinda si vezi o pata, sterge-o de pe tine, nu de pe oglinda. ---
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Dec 2013, 23:06   #3502
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Originally Posted by bremen1980:
Iar au inghetat tastaturile pe cinemagia . Cad greu "porcariile " la stomac ?


Pregatisem in minte asa o chestie despteapta si faina, dar mi-am dat seama ca esenta a ceea ce vroiam sa spun e ca e ok faptul ca lumea nu sta pe net macar de sarbatori - inseamna ca viata reala inca inseamna mai mult decat credeam, ceea ce e super!!

Eu fac parte din generatia 'batrana' de internauti si totusi am viata mea reala mult mai importanta si adevarata si totusi sunt pe faza fiindca pentru mine sa-ti citesti e-mail-ul zilnic este destul de important - ca si cum ai verifica cine te-a mai sunat; pe de alta parte, n-am smartphone (mayvbe I'm getting old... ) si stiu ca va trebui sa imi iau si eu sa fiu in rand cu fiicele mele la un moment dat. (Daca vreti sa discutam despre internetul in viata diverselor generatii care folosesc Cinemagia, putem discuta - nu stiu sigur cati ani aveati majoritatea dintre voi in '96 cand am avut primul meu calculator cu net prin telefon ... clar ca tehnologia a devenit ceva asa de 'natural' in viata oamenilor cum o fi fost tv-ul in anii 50 - dar si cei care folosesc aceste tehnologii sunt oameni de tot felul - putem discuta mult pe tema asta - super importanta pentru societatea de azi - I dare you to open a thread - just let me know!)
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Dec 2013, 23:18   #3503
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
Tadaaam!
__________________
--- Cand te uiti in oglinda si vezi o pata, sterge-o de pe tine, nu de pe oglinda. ---
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Dec 2013, 11:05   #3504
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Originally Posted by anaemona:
Originally Posted by bremen1980:
Iar au inghetat tastaturile pe cinemagia . Cad greu "porcariile " la stomac ?

In alte locuri totul a inghetat pe bune A venit The day after peste noi si ne-a gasit cam nepregatiti. Eu chiar nu inteleg vorba asta "nu sint in apele mele". Cum adica in apele? Noi, marea majoritate, traim pe pamint. Cred ca ar trebui schimbata cu "nu sint in caldurile mele". Imi dau seama ca se poate interpreta dar dupa 2-3 zile in care sute de mii de oameni au stat fara curent intr-o tara in care totul functioneaza pe baza de electricitate, nu vad de ce as vorbi de ape, poate doar de cele inghetate. Sint tone de poze pe net daca vreti sa vedeti un oras inghetat, copacii cu 1-2 cm de gheata pe crengi, rupti sub greutatea ghetii si de ger dar mai ales azi la prinz a fost absolut superb, toti copacii cu ghirlande de gheata care straluceau in soare.

Parca ar fi vorba de filmul ''The Ice Storm '' . Mai lipsesc insa swingarelile .

Eu nu vad doar concurenta intre forumuri , bloguri , FB ,s.a. forme de socializare . Intimitatea e tratata in mod diferit de catre aceste unelte de socializare . Pe forum esti cu ( aproape) tot poporul , pe blog ai clica ta de enoriasi , iar FB e doar pentru apropiatii tai .

Forumurile-mi amintesc de socializarea din copilarie . Eram 20-30 de copii si vara aduceam presuri/covoare/paturi din casa , le legam intre ele si-n spatele blocului ne faceam corturi . Fiecare venea cu ceva de acasa ; unul cu un borcan de gem , altul cu niste lapte/iaurt , unul cu tablele lu 'ta-su , revistele deocheate ale unchiului , tigarile de la ma-sa , Si dai si joaca piticot , table, citeste Pifuri , mananca gogosi cu gem , fumeaza ( dosit) , bea limonada . Mai arunca cate un vecin cu o galeata de apa pe geam , daca lucrurile degenerau , dar atmosfera era de ''hipstreareala ''
Forma asta de socializare mi-a placut mereu pe forumuri . Chilotareala asta lipsita de formalitate in care fiecare aduce cate ceva si toata lumea se simte bine . Te poti trage cu toti de sirete , cu anumite limite . Din pacate libertatea asta a dus si la inmultirea ''barbarilor'' care sunt pusi doar pe jaf si distrugere (certruri , limbaj ca la mama lor acasa , s.a.m.d.) . Asta-i riscul .

Pe FB parca ai fi invitat la cineva la o petrecere privata . Ai mai crescut si ai trecut in alta liga . Gata cu libertatea fara limite , aici eticheta conteza . Te lasa omul la el acasa , dar nu poti sa te imbeti ca porcul ,sa scuipi coji de seminte pe covor , sa-i arzi mocheta cu tigara sau sa-i pipai sora . E alt mediu , loc unde pierzi din libertate , dar castigi in intimitate ( la modul ideal ) . Rafinament , diplomatie sau dispari din pe lista de prieteni . La prima gafa majora , te ejaculeaza de pe pagina ( M. Vanghelie ) .

Last edited by bremen1980 : 26 Dec 2013 at 11:11.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Dec 2013, 00:30   #3505
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Originally Posted by bremen1980:
Originally Posted by anaemona:
Originally Posted by bremen1980:
Iar au inghetat tastaturile pe cinemagia . Cad greu "porcariile " la stomac ?

In alte locuri totul a inghetat pe bune A venit The day after peste noi si ne-a gasit cam nepregatiti. Eu chiar nu inteleg vorba asta "nu sint in apele mele". Cum adica in apele? Noi, marea majoritate, traim pe pamint. Cred ca ar trebui schimbata cu "nu sint in caldurile mele". Imi dau seama ca se poate interpreta dar dupa 2-3 zile in care sute de mii de oameni au stat fara curent intr-o tara in care totul functioneaza pe baza de electricitate, nu vad de ce as vorbi de ape, poate doar de cele inghetate. Sint tone de poze pe net daca vreti sa vedeti un oras inghetat, copacii cu 1-2 cm de gheata pe crengi, rupti sub greutatea ghetii si de ger dar mai ales azi la prinz a fost absolut superb, toti copacii cu ghirlande de gheata care straluceau in soare.

Parca ar fi vorba de filmul ''The Ice Storm '' . Mai lipsesc insa swingarelile .

Eu nu vad doar concurenta intre forumuri , bloguri , FB ,s.a. forme de socializare . Intimitatea e tratata in mod diferit de catre aceste unelte de socializare . Pe forum esti cu ( aproape) tot poporul , pe blog ai clica ta de enoriasi , iar FB e doar pentru apropiatii tai .

Forumurile-mi amintesc de socializarea din copilarie . Eram 20-30 de copii si vara aduceam presuri/covoare/paturi din casa , le legam intre ele si-n spatele blocului ne faceam corturi . Fiecare venea cu ceva de acasa ; unul cu un borcan de gem , altul cu niste lapte/iaurt , unul cu tablele lu 'ta-su , revistele deocheate ale unchiului , tigarile de la ma-sa , Si dai si joaca piticot , table, citeste Pifuri , mananca gogosi cu gem , fumeaza ( dosit) , bea limonada . Mai arunca cate un vecin cu o galeata de apa pe geam , daca lucrurile degenerau , dar atmosfera era de ''hipstreareala ''
Forma asta de socializare mi-a placut mereu pe forumuri . Chilotareala asta lipsita de formalitate in care fiecare aduce cate ceva si toata lumea se simte bine . Te poti trage cu toti de sirete , cu anumite limite . Din pacate libertatea asta a dus si la inmultirea ''barbarilor'' care sunt pusi doar pe jaf si distrugere (certruri , limbaj ca la mama lor acasa , s.a.m.d.) . Asta-i riscul .

Pe FB parca ai fi invitat la cineva la o petrecere privata . Ai mai crescut si ai trecut in alta liga . Gata cu libertatea fara limite , aici eticheta conteza . Te lasa omul la el acasa , dar nu poti sa te imbeti ca porcul ,sa scuipi coji de seminte pe covor , sa-i arzi mocheta cu tigara sau sa-i pipai sora . E alt mediu , loc unde pierzi din libertate , dar castigi in intimitate ( la modul ideal ) . Rafinament , diplomatie sau dispari din pe lista de prieteni . La prima gafa majora , te ejaculeaza de pe pagina ( M. Vanghelie ) .


Super fain! Asa ma simt si eu pe forumuri - in gasca - chestia trista e ca ori gasca se cam schimba, ori tu pleci din gasca si dupa aia daca te intorci trecator, te simti stingher. kind of...
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Dec 2013, 01:29   #3506
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Originally Posted by bremen1980:

Parca ar fi vorba de filmul ''The Ice Storm ''

Pe bune daca n-am avut viziuni repetate cu scene din filmul asta in zilele respective. Si ar fi fost bine daca-mi veneau in minte scenele cu swingarelile, nu, eu tot vedeam in cap scena aia cu cablul atirnat si scurtcicuitul, fara doar si poate pentru ca la 2 strazi de mine atirna un fir asemanator si asta a fost prima stricaciune pe care am vazut-o.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Dec 2013, 11:19   #3507
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Ce urat se termina anul asta : o vreme gri prin Bucuresti , atentate prin Rusia , pustii aia morti in Oltenita , Schumi accidentat grav .
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Dec 2013, 11:44   #3508
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by bremen1980:
Ce urat se termina anul asta : o vreme gri prin Bucuresti , atentate prin Rusia , pustii aia morti in Oltenita , Schumi accidentat grav .
gandeste-te ce nasol ar fi fost daca pe deasupra mai si lucrai, ca altii..
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Dec 2013, 11:52   #3509
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Originally Posted by rvn:
Originally Posted by bremen1980:
Ce urat se termina anul asta : o vreme gri prin Bucuresti , atentate prin Rusia , pustii aia morti in Oltenita , Schumi accidentat grav .
gandeste-te ce nasol ar fi fost daca pe deasupra mai si lucrai, ca altii..

Nu mai rasuci cutitul in rana .
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jan 2014, 19:56   #3510
chuckyfan
Guru
 
chuckyfan
 
Join Date: Mar 2010
Location: Kiribati
Posts: 1,652
Doar ce m-am gândit să-mi încep anul văzând seria Saw. În trecut nu l-am văzut decât pe primul, care a fost foarte reușit. Intru acum pe Imdb să caut niște date despre el, și văd asta:
http://www.imdb.com/title/tt3348730/reference

Ăăăăăă....serios? Ăștia chiar nu știu când să se oprească.
chuckyfan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2014, 11:11   #3511
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
nesimtirea soferilor din bucuresti.

pe abia inaugurata calea buzesti, primul tronson din noua magistrala N-S , unde au facut si piste de biciclisti, gasesti parcate neregulamentar autoturisme , evident, pe acele piste..
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Feb 2014, 17:04   #3512
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Deja intrece orice limite ale ridicolului discutia in jurul accidentului ala de avion. Sunt atatea probleme importante care afecteaza viata fiecaruia dintre noi si in loc sa ne ocupam de ele, toata tara sta cu gura cascata la o chestie aproape fara vreo implicatie practica, la un simplu accident nefericit. Daca macar a zecea parte din energia folosita pentru a intoarce pe toate fetele accidentul asta, era utilizata pentru a analiza de exemplu cati mor in spitale, din lipsa de medicamente sau tratament adecvat, tot ar fi fost bine.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Feb 2014, 17:49   #3513
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
pe mine ma deranjeaza ca a devenit o moda ca familia mortului sa apara la tv ca sa boceasca si sa castige ceva pe spatelui aceluia care a binevoit sa renunte la viata. mi se pare o totala lipsa de demnitate. si pana la urma tot n-am inteles, cum a ajuns o studenta sa se initieze intr-o procedura atat de complicata. fata asta mai avea destule de invatat inainte si chiar daca ar fi avut o justificare in orele de practica, de ce n-au mai participat si altii? dar nu asta era important panala urma. este vorba de riscuri. ea si le-a asumat cu buna stiinta, iar cei care incearca sa sustina ca este erou national, exagereaza! hai, sa fim seriosi! dumnezeu s-o odihneasca in pace! este tragic ceea ce s-a intamplat si pacat de ea, ca avea toata viata inainte, dar atat si nimic mai mult.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2014, 08:24   #3514
ghost90
Guru
 
ghost90
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,190
Ramane PCR cu Jobbik la guvernare.Viitorul suna bine.
ghost90 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2014, 17:06   #3515
Rippa
Senior
 
Rippa
 
Join Date: Feb 2014
Posts: 104
cand imi da cineva multe indicatii...
Rippa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2014, 19:20   #3516
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Rippa, ar fi de bun simt sa-ti stergi toate mesajele inutile cu care ai intoxicat forumul. Daca nu stii cum, intreaba si ti se vor da multe indicatii. Cred ca e cazul sa te enervam si noi pe tine, nu doar tu pe noi.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2014, 20:07   #3517
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Rippa, inteleg ca nu-ti place cand cineva iti da indicatii, dar nici noua nu ne place cand tot forumul e plin de mesaje puse de tine la caterinca. Nu e genul ala de forum. Pe Cafenea am sters mesajele, din pacate la alte sectiuni n-am acces.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Mar 2014, 07:22   #3518
marillion
Veteran
 
marillion
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 270
Originally Posted by anaemona:
Rippa, ar fi de bun simt sa-ti stergi toate mesajele inutile cu care ai intoxicat forumul.

Cred că este singurul user de pe acest site care vorbeşte cu el însuşi: postează ceva inept, apoi îşi dă replica. În câteva zile va ajunge guru.
marillion is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Mar 2014, 12:17   #3519
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Nu stiu daca indeplineste conditiile legale dar nu i-ar strica un ban. Sa se mai racoreasca, macar aici.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Mar 2014, 22:08   #3520
bornfree
Senior
 
bornfree
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 147
ma enerveaza ca tipa - asta - nu e mai inalta si mai slaba
bornfree is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:42.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells