Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 13 Aug 2008, 21:58   #1
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Youth Without Youth

A vazut cineva " Tinerete fara tinerete"? al lui Coppola? Am citit niste comentarii interesante pe IMDB despre film si tarisoara noastra.
L-a vazut cineva? Cum e?

http://www.imdb.com/title/tt0481797/
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Aug 2008, 08:57   #2
tailgunner
Guru
 
tailgunner
 
Join Date: Jan 2005
Location: lunar park
Posts: 325
e prost. foarte prost.
__________________
You can't give horse tranquilizer to a midget.
tailgunner is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Aug 2008, 11:15   #3
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
In general nu ma omor dupa Coppola dar majoritatea din film sunt actori romani si de altfel subiectul(misticism,reincarnare,etc)lui Eliade este f laudat.Poate nu ti-a placut subiectul sau si regia.
De ce e foarte prost?
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Aug 2008, 09:10   #4
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Am auzit ca participarea lu' Mihai Malaimare Jr n-a fost de bun augur cand s-a facut filmul.Si ca au trebuit sa repare multe lucruri.
Oare de ce pe IMDb e laudat? Sa-l vad? :?
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Aug 2008, 08:18   #5
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
ba e remarcabila participarea lui. filmul are o imagine imlpinita, cursiva, problemele-s pe altundeva, sau, cel putin, au fost pentru mine. citisem scrierea lui Eliade si eram tare curios sa vad un film facut profi dupa proza lui fantastica. actorii nu mi s-au parut din rolurile alea. Tom Roth, Bruno Ganz, nu mi-au transmis nicio emotie. nici Maria Lara nu straluceste aci (fata de Control, de exemplu). in schimb straluceste Romania sub lentilele lui Malaimare.
imagineaza-ti ca o prietena vrea sa iti spuna un banc bun si pe parcurs constata ca i-a uitat poanta. se chinuie sa improvizeze ceva, se uita pierduta la tine, se fisticeste un pic si, intr-un final, se scuza. apoi plecati la un suc. cam asa e si filmul asta, precum bancul cu opanta uitata. si, pina la urma, si filmul asta se uita la un suc!
asa ca petreceti doua ceasuri cu povestirea lui Eliade si treceti filmul in rezerva.
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Aug 2008, 11:40   #6
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by gionloc:
ba e remarcabila participarea lui. filmul are o imagine imlpinita, cursiva, problemele-s pe altundeva, sau, cel putin, au fost pentru mine. citisem scrierea lui Eliade si eram tare curios sa vad un film facut profi dupa proza lui fantastica. actorii nu mi s-au parut din rolurile alea. Tom Roth, Bruno Ganz, nu mi-au transmis nicio emotie. nici Maria Lara nu straluceste aci (fata de Control, de exemplu). in schimb straluceste Romania sub lentilele lui Malaimare.
imagineaza-ti ca o prietena vrea sa iti spuna un banc bun si pe parcurs constata ca i-a uitat poanta. se chinuie sa improvizeze ceva, se uita pierduta la tine, se fisticeste un pic si, intr-un final, se scuza. apoi plecati la un suc. cam asa e si filmul asta, precum bancul cu opanta uitata. si, pina la urma, si filmul asta se uita la un suc!
asa ca petreceti doua ceasuri cu povestirea lui Eliade si treceti filmul in rezerva.
Respectabila aceasrta atitudine fata de majoritatea care nu de vb decat de rau colegii din domeniu.Imi pare rau ca filmul e dezamagitor,pe IMDb are crtici bune...
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:07.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells