Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 19 Aug 2013, 21:59   #3261
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by chuckyfan:
de când am auzit prima dată vama veche am considerat-o o trupă anostă cu o muzică neinteresantă. o singură piesă îmi place, hotel cişmigiu. şi asta-mi place pentru că merge cântată la beţie
desigur, aici este vorba de gusturile muzicale ale fiecaruia. daca produsul Vama Veche s-a vandut destul de bine, inseamna ca n-a fost o investitie proasta din punct de vedere financiar. Tudor Chirila a incercat sa fie un pic diferit de ceilalti solisti ai trupelor autohtone.un baiat rebel, dintr-o familie de intelectuali, a gasit un mod inedit de a se elibera din conventionalismul social impus de statutul acesta.
avantajul sau a fost ca vremurile i-au permis lucrul acesta. dezavantajul, a constat tocmai in lipsa interdictiei. prin versurile cantecelor sale, Tudor Chirila incearca sa arate nonconformism.acuma, nu prea cred ca-i reuseste, tocmai pentru ca a devenit atat de banal sa auzim expresii vulgare. ramane insa, o sensibilitate ascunsa in timbrul vocii sale, pe care, sunt convinsa ca si-a perfectionat-o in particular.
p.s. Hotel Cismigiu este un cover. in oricare varianta muzicala ai asculta-o, efectul este acelasi. sochingul este produs de versuri. sau cel putin, asta au dorit ei.

Last edited by rvn : 19 Aug 2013 at 22:01.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Aug 2013, 09:17   #3262
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
cat despre trupa vama veche, pot spune ca ii ascult de multa vreme. cred ca si acum mai am pe acasa albumul am sa ma intorc barbat pe caseta
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Aug 2013, 10:18   #3263
MikkaelWolfganger
Guru
 
MikkaelWolfganger
 
Join Date: Aug 2011
Location: Shivering Isles
Posts: 507
Eu nu am nicio probleama cu Chirila.De altfel mi se pare un cantaret foarte bun, iar despre trupa Vama Veche am o parere mai mult decat pozitiva.Tot cu fanele am si eu o problema, fane care considera ca daca asculti Chirila esti altceva, esti liber,esti rebel, iesi din masa.Aveam colege de liceu care sorbeau blogul ala al lui ca pe apa.Ca sa numai zic de cartea aia a lui, venerata precum Biblia de catre adolescente si nu numai.
MikkaelWolfganger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Aug 2013, 10:50   #3264
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
ii dam publicului ceea ce vrea sa el sa vada. ca atare, are prea putina importanta daca lucrul acesta multumeste si pe artist, cu o singura exceptie, care intra-adevar conteaza : succesul. fara el, e pierdere de timp.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2013, 16:36   #3265
S.naicuL
Senior
 
S.naicuL
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 131
o.O



colegii care nu muncesc
__________________
"Men are like steel. When they lose their temper, they lose their worth..."
Chuck Norris
S.naicuL is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Aug 2013, 08:42   #3266
MikkaelWolfganger
Guru
 
MikkaelWolfganger
 
Join Date: Aug 2011
Location: Shivering Isles
Posts: 507
Cred varianta suprema e: colegii care nu muncesc si carora trebuie sa le faci tu munca.
MikkaelWolfganger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Aug 2013, 20:53   #3267
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by MikkaelWolfganger:
Cred varianta suprema e: colegii care nu muncesc si carora trebuie sa le faci tu munca.
as reformula un pic, strict din punctul meu de vedere: colegii pentru care trebuie sa muncesc, ca sa-si pastreze fundurile pe scaunele de sefi.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Aug 2013, 18:24   #3268
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
In ce stare a ajuns lumea asta !!! Sa te puna astia sa muncesti , chiar la locul de munca .
Auzisem una la radio :
- De cand lucrezi in firma asta ??
- De cand m-au amenintat ca ma dau afara .

Ma enerveaza divorturile din ultimele zile ale verii . De parca s-au speriat astia ca o sa inceapa un nou anotimp cu fostii in carca . Nu ca mi-ar pasa mie de iubirile lor trecute /ofilite , dar niste etichete puse pe oameni nu strica niciodata : M.Douglas e insurat cu aia care juca cu Zorro ( adica Banderas) , Berecleanu e cu unul cu parul grizonat , Monica Belucci e maritata cu un francez care joaca roluri de baiata rau , s.a.m.d.
Oamenii sunt prea multi , se misca tot timpul ca electronii si daca sunt casatoriti de mult timp pot fi mai usor de reperat . Casatoria le reduce ( unora ) viteza , ii anesteziaza si poti sa-i observi daca se misca la un frame rezonabil . Devin familiari , are si praful timp sa se aseze pe ei .Au si ei parte de-o lingura de ciorba la masa ta . Soarele incepe sa-i decoloreze , sa le banalizeze trasaturile . Ai impresia ca-ti devin rude , indepartate , dar rude .
Vine divortul si s-a dus armonia . Iarasi cu mana pe marker , etichete , scrii , stergi si creierul tau se incalzeste . Cei doi incep sa-si faca de cap ,se cupleaza la intamplare ,haotic si curvasaria e in floare . Nu poti sa-i mai incadrezi pe etajerele mintii si ciorba facuta pentru ei incepe sa se strice .
Numai belele ne aduc oamenii astia care incep sa creada ca au dreptul sa fie fericiti alaturi de alti '' parteneri '' . Alti parteneri ??? Si pe noi de ce nu ne intreaba ??? Chiar fac totul de capul lor ???
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Sep 2013, 08:39   #3269
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
bremen, de ce nu-ti deschizi un cabinet de psihoterapie? ar fi coada la usa lui.
daca-mi permiti o traducere libera a ceea ai spus tu: divorturile sunt finalul fericit al trezirii la viata.
femeia mai tanara cu 20-30 de ani, detroneaza pozitia barbatului,deja aflat in "moarte clinica".
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Sep 2013, 11:38   #3270
sigalia
Guru
 
sigalia
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 353
Originally Posted by rvn:
divorturile sunt finalul fericit al trezirii la viata.
.

rvn,mai era o variatie la idee exprimata cam asa : uneori viata incepe cand se termina casatoria.
sigalia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Sep 2013, 13:35   #3271
ghost90
Guru
 
ghost90
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,190
http://www.mediafax.ro/social/guvern...75548#comments


Sper sa muriti in cele mai grele chinuri existente guvernantilor.
ghost90 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Sep 2013, 14:06   #3272
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Originally Posted by rvn:
bremen, de ce nu-ti deschizi un cabinet de psihoterapie? ar fi coada la usa lui.
daca-mi permiti o traducere libera a ceea ai spus tu: divorturile sunt finalul fericit al trezirii la viata.
femeia mai tanara cu 20-30 de ani, detroneaza pozitia barbatului,deja aflat in "moarte clinica".

Psihoterapie cu parul . Unde dai nu mai creste fir de par .
Parca astia ar fi cu marfurile in carut la supermarket . Au cumparat tot ce trebuie si sunt asezati la coada sa plateasca . Deodata se aude un anunt in boxe : ''Blondele sub 25 de ani sunt la discount ! Grabiti-va pentru ca stocul este limitat . '' Boxele se aud din nou : ''Si la barbati tineri se fac reduceri . Atentie la bulinele rosii. Spor la cumparaturi si folositi cardul de cumparaturi xxx '' . Incepe vanzoleala si toate lumea e nemultumita de ce are in carut . Rafturile sunt luate cu asalt . Se lasa cu paruieli . Ambalajele sunt smulse si produsele apar nude , stralucitoare ,Asteptand sa fie plantate in vile imense .
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Sep 2013, 00:09   #3273
ghost90
Guru
 
ghost90
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,190
http://romanianultras.net/miting-uri...uj-napoca.html


Deci se intampla asa ceva in Romania si nu vezi absolut nimic la tv.Cand au iesit 15 edentati sa strige "Jos Basescu" au aparut toate televiziunile.Tu-va-n gura de jurnalisti cumparati, nu va e rusine?
ghost90 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Sep 2013, 09:28   #3274
MikkaelWolfganger
Guru
 
MikkaelWolfganger
 
Join Date: Aug 2011
Location: Shivering Isles
Posts: 507
Originally Posted by rvn:
as reformula un pic, strict din punctul meu de vedere: colegii pentru care trebuie sa muncesc, ca sa-si pastreze fundurile pe scaunele de sefi.

Treaba e ca de cele mai multe ori fundul tau depinde de fundul lor si nu ma refer aici doar in cazul sefilor, ci in general.
MikkaelWolfganger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Sep 2013, 13:32   #3275
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
ONG-urile care militeaza pentru protectia animalelor fara adapost... si defapt nu fac nimic. papa bani si atat tot , si inca un copil a murit...
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Sep 2013, 13:59   #3276
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by MikkaelWolfganger:
Originally Posted by rvn:
as reformula un pic, strict din punctul meu de vedere: colegii pentru care trebuie sa muncesc, ca sa-si pastreze fundurile pe scaunele de sefi.

Treaba e ca de cele mai multe ori fundul tau depinde de fundul lor si nu ma refer aici doar in cazul sefilor, ci in general.

ai o viziune deformata despre realitate, nu te supara. fundul meu nu depinde de fundul altora. sefii, in schimb,da, ei trebuie sa plateasca cu varf si indesat pentru privilegiul asta.

@iiii, DE ACORD CU TINE!
eu militez insistent pentru evitarea caderii in capcana numita '230'.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Sep 2013, 14:00   #3277
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by iiii:
ONG-urile care militeaza pentru protectia animalelor fara adapost... si defapt nu fac nimic. papa bani si atat tot , si inca un copil a murit...
Sper ca va fi suficient de mediatizat cazul asta, ca sa declanseze o campanie de eutanasiere a cainilor vagabonzi.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Sep 2013, 14:13   #3278
MikkaelWolfganger
Guru
 
MikkaelWolfganger
 
Join Date: Aug 2011
Location: Shivering Isles
Posts: 507
Cam asta e telul in viata al fiecarui ONG din Romania.Sa pape bani europeni in timp ce pozeaza in aparatorii al unor drepturi, care mai de care mai ciudatele.Ma indoiesc ca vor fi vreodata realizabile suficiente adapostruri pentru cati caini vagabonzi sunt.Mai ales ca problema este nu numai la nivel de oras mare.Solutii ar fi si nu este necesar sa fie violente sau inumane,insa nu cred ca tin in mod special de ONG-uri, cat mai ales de primarii si de oameni, in general.

Apropos de eutanasie: acum 3 ani primaria din al meu Costesti a dat drumul la o mare eutanasiere generala.Au aruncat carnati otraviti cainilor.Stiu momentul, pentru ca dimineata ma duceam la liceu si i-am vazut pe baietii de la salubriatea defiland pe langa pubelele unde se adunau cainii(la vreo 50 de m de liceu).Pe la 12 cand m-am intorceam am vazut cainii care inca se zbateau in pragul mortii.Nu cred ca vreti sa vedeti asa ceva.Priveliste traumtizanta!
MikkaelWolfganger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Sep 2013, 14:43   #3279
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by MikkaelWolfganger:
.Stiu momentul, pentru ca dimineata ma duceam la liceu si i-am vazut pe baietii de la salubriatea defiland pe langa pubelele unde se adunau cainii(la vreo 50 de m de liceu).Pe la 12 cand m-am intorceam am vazut cainii care inca se zbateau in pragul mortii.Nu cred ca vreti sa vedeti asa ceva.Priveliste traumtizanta!
Nu mai traumatizanta ca un copil de 4 ani sfasiat de caini. Sau ca o haita care se repede spre tine - asta am patit-o personal,fara nici cea mai mica provocare.

Pe de alta parte, nu zice nimeni sa fie chinuiti cu otrava, o injectie letala e o solutie mult mai buna. Dar trebuie sa dispara de pe strazi.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Sep 2013, 15:12   #3280
MikkaelWolfganger
Guru
 
MikkaelWolfganger
 
Join Date: Aug 2011
Location: Shivering Isles
Posts: 507
Toti am patit-o.Crede-ma, cainii de la oras sunt tovaraseni in comparatie cu aia de prin zona semi-rurala.Ideea e ca mie sterilizarea mi se pare mult mai productiva si mai de bun simt.In ceea ce priveste urmarea killarelii de la mine din oras, acum la 3 ani dupa incidente, sunt cam de 2 ori mai multi caini ca atunci.

Cainii vor disparea de pe strazi atunci cand primarii vor realiza ca se poate fura si prin fonduri dedicate eradicarii acestei probleme.Pana atunci vom fi bombardati de presa cu imagini infatisand Grivei furibunzi printre garduri de plasa.Nu stiu cat ajuta la rezolvarea dilemei dramatizarea asta excesiva,dar ma rog....
MikkaelWolfganger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:30.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells