Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Horror

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 26 Nov 2008, 09:19   #1
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
"Scar 3D"


"Scar 3D" - Borº ca-n viaþã...?
Nici mãcar

Filmul nu e efectiv prost, nu e nici rãu fãcut - e pur ºi simplu complet inutil. Nul. Zero barat. Poveste banalã, cu un ucigaº sadic pervers ticãlos miºel porc-de-câine care revine-n orãºel dupã niºte ani (deºi a murit de-a binelea), ºi tot ca sã cãsãpeascã liceeni - Doamne nu-mã-lãsa, unde-am mai auzit noi chestia asta...? Mãgãreaþa cade pe cine nu trebuie. Torturile, cu bisturie ºi alte ustensile chiurgicale din instrumentarul prosecturii, pe mese de operaþie improvizate, care la morgã, care-n hambar, sunt foarte gory (adicã borºoase) ºi explicite, fãrã pic de subtilitate sau ingeniozitate - dar supralicitate prin prelucrãri isterice ale imaginii, când vin din flash-back. Amicul îi ciumpãveºte câte doi, mereu punând câte o victimã sã-i cearã s-o omoare pe cealaltã, ca ea sã scape - vreau sã zic cã serialul "Saw" era o capodoperã pe lângã chestia asta! La fel de nevolnic stã ºi-n materie de motivaþii - douã vorbe fãrã sare ºi piper, doar ca sã bifeze capitolul expozeurilor morale cu susunjos. Suspense, ioc; coups-de-théâtre, ciuciu (deºi s-ar vrea). Plictisealã sinistrã, ºi în timpul supliciilor, ºi printre ele. ªi cam atât.
A.
ªi e-n 3-D.
Mã credeþi sau nu, dar nici mãcar nu se ostenesc sã punã unghiurile în aºa fel încât sã speculeze stereoscopia - ca-n "Journey to the Center of the Earth", cu toate ãle cataroaie ºi guguloaie ºi flegme care-þi veneau între felinare. Aici, filmeazã-n relief o realitate platã - aºa cã nu te-alegi nici mãcar cu satisfacþia perversã a unui borº ca-n viaþã.

Pitbull (Mihnea Columbeanu)
25 noiembrie, 2008, h. 09:15-09:55
Bucureºti, România
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2008, 10:01   #2
Se7en
Veteran
 
Se7en
 
Join Date: Apr 2008
Location: Capalnitza
Posts: 211
Ahaha m-ai facut sa-l vad
__________________
Bring your ammo...
Se7en is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2008, 15:09   #3
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nu da bani, te rog, ca sä n-am remuscäri.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2008, 16:09   #4
Se7en
Veteran
 
Se7en
 
Join Date: Apr 2008
Location: Capalnitza
Posts: 211
Da corect, macar atata pragmatism burghez sa am si eu. Oricum i-ai descris platitudinea atat de bine ca m-ai facut sa-l caut chiar si macar pe oDC
__________________
Bring your ammo...
Se7en is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2008, 16:16   #5
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Filmul nu e adus de vreun distribuitor, ci e "cumparatura" proprie si personala a Movieplexului, special pentru tehnologia 3D pe care au implementat-o; si oamenii s-au dus la un targ de filme din State pentru filmul asta; adica, nu s-au jucat... :sick:
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2008, 17:03   #6
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
S-or gäsi ceva rromi de pe sträduzdele din jur sä dea cât s-acopere un pärticic din cumpärätura asta.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2008, 00:30   #7
alexb2
Novice
 
alexb2
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 1
pareri, opinii scar 3d

acum m-am intors de la film si complet dezamagit. Ma asteptam la ceva mai spectaculos dar degeaba. Incepand de la subiectul filmului care e banal, la ochelarii care ma jenau si pana la efectul 3d care in mare parte a filmului a lipsit,cu exagerare 25min insumat s-a vazut 3d in rest o pelicula f proasta calitativ, pot spune ca e un film de nota 6. Era sa uit ca subtitrarea nu e 3d si se vede foarte naspa si ca ma dor ochii si acuma
alexb2 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2008, 09:08   #8
Faenor
Veteran
 
Faenor
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 178
Nu s-au deplasat pana in State, au negociat direct pe mail. Producatorul, Cinemavault este un no name in domeniu si nici bataia n-a fost prea mare pentru titlul asta. Macar au economisit un drum , ca de recuperat banii probabil n-o sa-i recupereze...efecte 3D absente, doar putina perspectiva, subtitrare normala peticita pe suport 3D-lacomia tipica de a scoate cat mai mult oferind cat mai putin :sick:
__________________
"The capacity to learn is a gift; the ability to learn is a skill; the willingness to learn is a choice"-Rebec of Ginaz
Faenor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:45.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells