Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 07 Jan 2010, 20:39   #21
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
this.movie.is.fucking.AWESOME.

E freaky, e fun, e sexy, e crazy, e plin de umor, dar de cele mai multe ori e WTF... Pe bune, ce era rahatul ala de cadru cu iguanele, si Cage in fundal? Era ca si cum in momentul ala si Herzog a tras o liniuta, si a zis 'Fuck it, just stick the camera in that iguana's ass. And Nick, smile to the camera in the iguana's ass.'

Imi pare rau ca l-am ratat la cinema. Mi-a placut foarte mult.
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2010, 13:58   #22
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Marius,

tu ai vazut Bad Lieutenant-ul lui Ferrara?
altfel nu se justifica entuziasmul.....
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2010, 14:21   #23
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Nu, nu cred ca l-am vazut. Chiar si-asa, nu cred ca poate sa-mi rapuna parerea pozitiva despre acest film. Sau entuziasmul.
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2010, 16:40   #24
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
L-am vazut si eu aseara. Nu sunt de parere ca intotdeauna remake-urile sunt mai slabe insa in acest caz judecata se aplica. Nu doar ca intriga este mult mai putin interesanta, lipsind secventa vandalismului si profanarii Bisericii si a maicutzei dar pur si simplu nu mai poti face acelasi rol pe care l-a facut Harvey Keitel.

Povestea se rezuma la un caz politist antidrog si in acelasi timp pro-drog mult prea clasic. Dupa ce s-au facut filme ca The Departed, tema urmaririi si prinderii de catre politie a marilor traficanti de droguri ar trebui analizata cu circumspectie. Nu poti sa mai dai spectatorilor un caz standard si banal.

Cat despre Nicholas Cage el face bine ce face dar paleste efectiv pus langa Harvey.
Pt ca Harvey e atat de distrus pana si fizic de viata pe care o traieste si este atat de labil si de nervos tot timpul incat iti zici ca intr-una din zilele astea o sa crape si-o sa ajunga la nebuni. Cage este doar umpic aplecat de spate ca-l doare coloana si umpic palid. Ce sa-ti spun!

In skimb, mi-au placut la nebunie cadrele cu sarpele din deschidere (sarpele = raul), cu crocodilul si am murit de ras la secventa cu POV-ul iguanelor (sau ce erau crocodilii aia mai mici ) avand coloana sonora o siropoasa melodie de dragoste filmul politist este putin luat la misto si Herzog pare ca se distreaza pe seama lui
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2010, 16:47   #25
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Originally Posted by ulrich:
Originally Posted by Windom:
Eu zic ca ar merita din plin sa vezi si originalul...


ha, ha, ha! pai ala e explorare a viciului pana la maduva
marturisesc ca si eu m-am intristat un pic atunci cand am aflat ca herzog (altfel si el un furios si, oricum, un regizor mai mare ca abel ferrara) a pus gand de remake. dar filmul de acum n-are nici o legatura cu ce s-a intamplat acum 15 ani. asta e un poem policrom, ala era un vis negru-alcoolizat.


Mai, cum sa nu aiba legatura cele doua filme? Minimizati asemanarile dintre ele total inutil.

Asemanari:

- Personajul principal este un politist extrem de corupt si de vicios: ambii politisti din ambele filme au aceleais vicii - drogurile si pariurile sportive. Nici unul dintre ei nu respecta legea. Deci suntem de acord ca personajele sunt identice;

- Misiunile ambilor politisti sunt sa descopere pe autorii unor crime;

- Ambii politisti au cate o amanta prostituata pe care le trateaza ca pe niste mari doamne;

- Amanadoi sunt indatorati pana peste cap si bagati intr-un mare rahat cu banii pe care-i datoreaza in urma pariurilor sportive ratate; amandoi trebuie sa faca rost de o suma fabuloasa de dolari care trebuie returnati creditorului;

Si hai ca m-am plictisit, mai gasiti si voi asemanari
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2010, 16:58   #26
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Eu am vazut originalul, dar n-am vazut inca versiunea Herzog. Chiar si asa, am mari dubii ca Nic se ridica la inaltimea lui Keitel. Oricum, acel look sleazy pe care il are filmul lui Ferrara nu se mai poate reproduce astazi. Iar Cage e tare imprevizibil, cind duda, cind acceptabil, cind briliant (mai rar). Desigur, sub bagheta lui Herzog nu cred sa se faca de ris, cu toate acestea Keitel ramine THE Lieutenant.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2010, 07:59   #27
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Am văzut aseară, în sfîrşit, şi varianta lui Herzog. Este un film ok însă nu suportă comparaţie cu Bad Lieutenant-ul lui Ferrara. Singura fază la care-l bate e secvenţa cu iguanele. În rest, încearcă la toate capitolele să impresioneze, dar numai încearcă. Poate şi reuşeşte, în cazul celor care nu au văzut originalul. Filmul lui Ferrara emana depravare şi disperare prin toţi porii. Herzog nu reuşeşte să meargă atît de departe. Cage nu e nici jumătate din Lieutenant-ul care era Keitel. Problema lui e că oricît se străduie nu reuşeşte să depăşească un anumit schematism. Chiar şi atunci cînd joacă bine, pare, de multe ori, ridicol. Keitel era locotenentul depravat şi chinuit, empatizai cu el din primul pînă în ultimul moment. Cage e paradit şi dement, agasant şi bufon, e foarte greu să-l iei în serios.
În filmul lui Ferrara, acei bookies reprezentau într-adevăr o ameninţare, aici relaţia dintre Cage şi Brad Dourif e de un comic (voluntar ori involuntar) care spulberă toată tensiunea. Ceilalţi bad guys sînt schematici şi cam atît. Toate acele elemente subversive care constituiau sarea şi piperul originalului sînt aici diluate sau lipsesc în totalitate (în special aspectul religios).
Ferrara îşi încheie filmul într-o notă originală care te loveşte precum un baros drept în moalele capului. Herzog ne-a servit, în schimb, cel mai de căcat final pe care l-am văzut într-un film de-al său.
Per total, nu e un film rău însă îi lipseşte curajul originalului. Herzog putea să ne ofere mai mult decît un crime bine făcut...

7/10 (bun)
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2010, 18:15   #28
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Dar bineinteles.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Apr 2010, 15:35   #29
BJBlazkowicz
Junior
 
BJBlazkowicz
 
Join Date: Dec 2007
Location: Kazakhstan
Posts: 73
"ce era rahatul ala de cadru cu iguanele, si Cage in fundal?"

Inca unu care nu crede in dragoste la prima vedere
__________________
"My God! It's full of stars!"
BJBlazkowicz is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2010, 22:23   #30
RomaniaMare
Guru
 
RomaniaMare
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 619
Se pare că Cage is back in the game.Mi-a plăcut cum a jucat în film.
RomaniaMare is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2010, 22:33   #31
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by RomaniaMare:
Se pare că Cage <i>is back in the game</i>.Mi-a plăcut cum a jucat în film.

Eu nu m-as grabi cu asemenea afirmatii. Cage e bun, no doubt about it, dar doar atunci cand este ghidat de un regizor pe masura, precum Lynch sau Herzog. In cariera sa predomina alegerile proaste, asa ca nu m-as mira sa o continue tot asa ca pana acum, cu ups and downs. In 2005 parea sa mearga intr-o directie buna cu Lord of War, urmat de The Weather Man, dar in 2006 am avut parte de cel mai rau Cage posibil in penibilitatea The Wicker Man, unul dintre cele mai hilare filme care trebuiau luate in serios.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2010, 22:45   #32
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Așa a fost întotdeauna Cage, combină rolurile foarte bune cu altele penibile. Am auzit că face un rol foarte bun și în Kick Ass, dar pe de altă parte îl vom vedea și în asistentul vrăjitorului sau cum s-o fi chemând aberația aia.
Cert e că face roluri mari ca cel din filmul acesta, dar pe de altă parte lucrează și în filme slabe dar care culmea au succes și pentru care ia mulți bani.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2010, 01:53   #33
RomaniaMare
Guru
 
RomaniaMare
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 619
Originally Posted by buticut:
Originally Posted by RomaniaMare:
Se pare că Cage <i>is back in the game</i>.Mi-a plăcut cum a jucat în film.

Eu nu m-as grabi cu asemenea afirmatii. Cage e bun, no doubt about it, dar doar atunci cand este ghidat de un regizor pe masura, precum Lynch sau Herzog. In cariera sa predomina alegerile proaste, asa ca nu m-as mira sa o continue tot asa ca pana acum, cu ups and downs. In 2005 parea sa mearga intr-o directie buna cu Lord of War, urmat de The Weather Man, dar in 2006 am avut parte de cel mai rau Cage posibil in penibilitatea The Wicker Man, unul dintre cele mai hilare filme care trebuiau luate in serios.
Quote:
Se pare că Cage
......Am folosit expresia „se pare”,adică sper ca Cage să-și fi revenit,nu am afirmat un adevăr absolut.
RomaniaMare is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:49.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells