Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 Aug 2010, 10:39   #61
Medicate
Psychosocial
 
Medicate
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,156
Nu am zis EU ca e perfect ... dar mi se pare aberanta treaba atunci cand cineva spune : "daca asta e perfect eu ce am in lista ce-s" si inca una aberanta : "fiecare cu gusturile lui" sau " gusturile nu se discuta", urasc replicile astea.. De asta am zis ca o dai in impresii aiurea. Nu m-am revoltat asupra ta ... si nici nu vreau sa isc o disputa interminabila .
Medicate is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Aug 2010, 11:02   #62
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
A se retine ca eu vorbesc despre varianta director's cut.
Filmul e foarte complex. Scenariul e profund.
Pe atat de multe planuri, ne este aratata diferenta dintre religie si Dumnezeu.

Nu e un documentar, este un film artistic incredbil de bine realizat. Cu o regie impecabila si o coloana sonora ce iti dau senzatia ca ai strabatul timpul pana in 1187 in mijlocul unei lumi de mult trecute, unui Iisus razboinic si a unei armate impulsionate de Allah.
Te duce intr-o cetate sfanta demult parasita de zei, batalia unor natii, ambitiile unei nobilimi, intelepciunea unui rege si razbunarea unor generatii apuse cu mult inainte.
Sute de ani au trecut peste vremea aceea, sute de ani au trecut fara ca omul sa se schimbe.

Poate cea mai importanta concluzie a filmului: Nimic nu e sfant in religie.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Aug 2010, 16:51   #63
ElFenomeno
Novice
 
ElFenomeno
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 14
fascinant.
pacat ca e o plictiseala de zile mari.
trebuie totusi un talent deosebit ca sa faci un film despre Ierusalim ,cruciade , soldati , secolul 12, religie , Dumnezeu si atatea si atatea - plictisitor.
ElFenomeno is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Aug 2010, 18:55   #64
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Originally Posted by ElFenomeno:
fascinant.
pacat ca e o plictiseala de zile mari.
trebuie totusi un talent deosebit ca sa faci un film despre Ierusalim ,cruciade , soldati , secolul 12, religie , Dumnezeu si atatea si atatea - plictisitor.

Nu e cu Pandora, imi pare rau,.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Aug 2010, 13:51   #65
Lecart
Guru
 
Lecart
 
Join Date: Mar 2007
Location: Constanta
Posts: 323
Eu nu mi-l mai amintesc atat de bine, l-am vazut demult, dar tin minte ca mi-a placut. Da' Centurion ati vazut? Intreb aici pentru ca pe imdb se tot semnalau asemanari puternic vizibile. Centurion asta e simpatic, se taie, se alearga, Olga e sexy, e un filmulet fara pretentii care te angajeaza cat de cat. In schimb Kingdom of Heaven era un film cu pretentii, asta mi-e clar.
Lecart is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Sep 2010, 21:47   #66
psihologu
Senior
 
psihologu
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 100
Mi-a plăcut abordarea echilibrată din film, musulmanii fiind bine prezentaţi cu o faţă mai umană decât în alte producţii. Scenele de luptă sunt impresionante, cea de la începutul filmului, cu fulgii de nea, fiind de-a dreptul hipnotizantă. Un plus şi pentru muzica lui Harry Gregson Williams, bine aleasă şi potrivită cu acţiunea filmului. Deşi nu atinge nivelul altor filme de valoare din cariera sa (Alien, Blade Runner, Gladiatorul, Black Hawk Down), Ridley Scott şi-a arătat încă o dată clasa, regia fiind aproape impecabilă.
__________________
DVM QVOD NOS IVNGIT IVNGAT, NIHIL IMPOSSIBLIS ERIT
psihologu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:51.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells