Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Star-uri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 05 Mar 2003, 21:39   #1
iadrianik
Senior
 
iadrianik
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 75
WOODY ALLEN

Am avut placerea sa vad acum catva timp "Blestemul Scorpionului de Jad" si am descoperit ca filmele de si cu Woody Allen au un farmec special, ceva deosebit de obisnuitele filme americane. Mai ales dialogurile si replicile taioase dar si amuzante au constituit un element aparte ,care m-a facut , ca la sfarsitul filmului sa fiu intr-o buna dispozitie cum rar mi se intampla dupa un film. Aceeasi senzatie am avut-o si dupa ce am vazut pe TVR intr-o sambata "Viata lui Harry", un film la fel de interesant si amuzant. De ceva timp ma chinui sa fac rost de "Hollywood Ending",dar nu-l gasesc nici cu dc++,nici cu kazza, nici pe retea.
Acum imi aduc aminte foarte vag de un alt film al lui,in care el joaca rolul unui tip aflat in puscarie si care isi face un pistol dintr-un sapun.Nu mai stiu cum se numea - poate ma ajuta careva.
Oricum astept opinii, informatii sau ce credeti voi ca merita sau e interesant de spus despre el.
iadrianik is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2003, 22:27   #2
Hell_Girl
Veteran
 
Hell_Girl
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 225
Cand eram mai mica nu puteam sa-l sufar pe Woody Allen. Mi se parea mic, arogant, superficial si din cauza asta nici nu ma uitam la filmele lui. Faza e ca mie nu imi placea pentru ca nu vazusem eu cu atentie vreun film de-al lui. Mai nou mi-a venit mintea la cap si imi place la nebunie Woody Allen. E funny, witty si inteligent si filmele lui sunt la fel. Imi place foarte mult si mie Blestemul Scorpionului de Jad. In concluzie cred ca filmele si stilul lui Woody Allen sunt exact ca un parfum care la inceput nu-ti place, dar cu cat il mirosi mai mult cu cat ajunge sa iti placa mai mult.
Hell_Girl is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2003, 05:53   #3
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
A propos de Woody Allen, eu as vrea tare mult sa vad 'Everyone says I love you'. Daca mi-l poate procura cineva, i-as fi recunoscator.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2003, 11:14   #4
patch4all
Veteran
 
patch4all
 
Join Date: Jan 2003
Location: by the chance
Posts: 150
Send a message via ICQ to patch4all
The curse of the jade scorpion a fost cu adevarat un film savuros, asa cum numai Allen este in stare sa creeze din orice intimplare situatii comice intr-un stil elevat.
Mi-a placut extrem de mult acest film, cu precizarea ca Charlize Theron a transformat si de aceasta data un rol aparent banal intr-unul foarte bun.
__________________
Victims! aren't we all? (Lee)
patch4all is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2003, 07:17   #5
blitz43
Guru
 
blitz43
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti, 22 Acacia Avenue
Posts: 747
Pentru Iadrianik:
Filmul despre care vorbesti se numeste Take the money & run! (1969)
E unul dintre primele filme (ca regizor) ale lui Woody (cred ca e al doilea).
Oricum, primele lui filme sunt cele mai adevarate.
Dintre comedii, iti recomand Sleeper, Bananas, Love & Death, Everything You Always Wanted to Know About Sex (1972), Zelig, Broadway Danny Rose. Au fost date cam toate la ACasa Tv cam cu vreo 3-4 ani in urma.
All the best!
blitz43 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2003, 07:56   #6
iadrianik
Senior
 
iadrianik
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 75
in primul rand " Bine-ai venit pe Forum ! "
mersi mult atat pt recomandari, cat si pt faptul ca mi-ai amintit cum se numea filmul ala cu Woody Allen in rolul unui puscarias
partea proasta e ca nu stiu de unde pot sa fac rost macar de cateva din filmele pe care tu le-ai amintit; nici macar cu kazza nu am reusit,dei am incercat de mai multe ori si am cautat aproape orice de Allen. rezultatul? ZERO. a , ba nu, nu chiar zero - era Hollywood Ending dar avea doar vreo 300M (era filmat intr-un cinematograf asiatic,cu camera intr-o parte,total aiurea). oricum, o sa mai incerc. poate totusi gasesc ceva.
iadrianik is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2003, 08:59   #7
theo
Guru
 
theo
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 406
Iadrianik, mai exista o solutie de a avea aproape orice film iti doresti: sa-l cumperi. Iti recomand amazon.co.uk, de unde iti primesti coletul in aproximativ o saptamana. Poate ca iti pare costisitor, dar ce nu face un cinefil adevarat? In definitiv, daca mergi la cinema cu familia te costa cam tot atat si nu vezi filmul decat o data. In plus, ne vrem europeni cinstiti, deci ar trebui sa evitam pirateria, macar din respect pentru munca celor ce au facut acel film.
theo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Apr 2003, 00:34   #8
blitz43
Guru
 
blitz43
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti, 22 Acacia Avenue
Posts: 747
Din pacate pentru cinefili , din fericire pentru afaceristi , tot din piraterie ne hranim sufletele cu bunataturi cinematografice. Decât sa dau 50-100 de mii pe un bilet la cinema, prefer sa vad un film de 10 ori cu doar 35-45 mii, in fotoliul personal. Slava Domnului, ofertele curg gârla pe net! Apoi mai exista si prieteni. 8) Si unde mai pui ca selectia cinema-urilor e super redusa si de-a dreptul imbecila, per ansamblu, primeaza kitch-urile si filmele alea... "block-buster" (pâna si denumirea asta mi se pare un super kitch) cu box-office enorm la americanii aia stupizi. Phua! Yuck! :wink: Sanatate si virtute!
blitz43 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Apr 2003, 09:32   #9
theo
Guru
 
theo
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 406
Originally Posted by blitz43:
Si unde mai pui ca selectia cinema-urilor e super redusa si de-a dreptul imbecila, per ansamblu, primeaza kitch-urile si filmele alea... "block-buster" (pâna si denumirea asta mi se pare un super kitch) cu box-office enorm la americanii aia stupizi. Phua! Yuck! :wink: Sanatate si virtute!

Nu vreau sa intru intr-o polemica inutila, mai ales ca am deviat de la subiect, dar daca urmaresti ofertele de filme pirat de pe net, ele contin acele filme cu "box-office enorm la americanii aia stupizi" (si acelasi succes enorm il au si la stupizii din Romania). Daca vrei sa vezi un film, fara sa urmaresti ceva anume, (de obicei ultimele noutati) divx-ul este cea mai accesibila sursa. Daca insa cauti un film anume, sa zicem unul independent (de obicei mult mai bun decat unul cu buget mare) n-ai sa-l gasesti la pirati. Si zic eu ca iubitorii film de calitate le cauta pe cele din urma.
theo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Apr 2003, 13:42   #10
blitz43
Guru
 
blitz43
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti, 22 Acacia Avenue
Posts: 747
:o Moshule, departe de mine ideea unei polemici. Faza e ca probabil nu prea stii unde sa cauti, pe net. Eu unul am doua surse care au aproximativ 2000 de filme, fiecare si nu neaparat aceleasi (Nu dau nume, nu facem reclama). Atunci scuza-ma, daca-mi spui tu mie ca stii 2000 de succese de box-office, eu ma inclin in fata ta. Nu vorbesc din "Soimii Patriei". Insa am gasit la tipii astia filme pe care eram convins ca nu le voi vedea niciodata (regizate de W. Allen, tot suntem in topicul rezervat lui, Terry Gilliam, Stanley Kubrick, George Romero, David Cronenberg, Dario Argento, Lucio Fulci si lista ar putea continua la nesfârsit). Oricum, despre chestia asta nu mai am nici un chef sa vorbesc.
Va salut! :wink:
blitz43 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2003, 15:18   #11
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
Subiectul a plecat de la The curse of the Jade Scorpion un film foarte bun dar care pentru Woody Allen nu este un film reprezentativ.

Din lista lui blitz43 lipsesc doua filme care din punctul meu de vedere sunt de referinta pentru cinematografie : Manhatan si Annie Hall. Acestea doua pot oferi o idee mult mai buna despre creatia lui Woody Allen.

Filmele lui Woody Allen nu sunt nici pe departe succese box-office, sunt comedii la care nu neaparat razi si in general beneficiaza de un public aparte. Poti gasi foarte usor oameni care nu inteleg filmelele lui, comedia lui si care se grabesc sa le categoriseasca ca porcarii. Poate este o problema de gust, dar pe langa comicul de situatie din Sleeper, Take the money and run, Bananas, Love and death gasesti filme la care rasul se transforma in zambet, comicul fiind dat de viata personajelor : Manhatan, Annie Hall, Purple rose of Cairo, Hnnah and her sisters, Husbands and wifes, Danny Rose.

Ca actor este senzational, ce poate fi mai frumos decat piticul urat cu ochelari si chelie care bineinteles este curtat de femei frumoase, este deosebit de inteligent si nu are complexe fata de nimeni.

Gluma lui preferata "nu as face parte dintr-un club care ar avea membrii persoane ca mine" cred ca este reprezentativa pentru comicul pe care il ofera filmele lui.

Filmul meu preferat : Annie Hall unde Dianne Keaton joca superb iar cine il vede nu va uita niciodata stilul La-di-da

Glume marca Woody Allen :
- intrebat cand a facut ultima data dragoste raspunde : Ce zi e azi ? marti ? de doi ani. ( Love and death )
- i se spune : esti un amant grozav, cum reusesti ? raspunde : ma antrenez foarte mult de unul singur ( Love and death )
- pe campul de lupta mai multi soldati ajung intr-un loc in care sunt foarte multe cadavre. Unul zice : Dumnezeu vrea sa ne testeze. Woody Allen raspunde : daca vrea sa ne testeze de ce nu ne da o lucrare scrisa (Love and death )
- i se spunde : azi e ziua ta si am un cadou , vom avea un copil. raspunde : nu trebuia sa te deranjezi aveam nevoie de o cravata ( Take the money and run )
- reporter american in statul Bananas : astazi a inceput sarbatoare zilei nationale cu un obicei vechi de cand lumea : atacarea ambasadei americane. ( Bananas)

Ador orice face Woody Allen. Sunt dispus sa ma uit la filme pe care le face sau in care joaca indiferent daca sunt bune sau nu.
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Apr 2003, 16:06   #12
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
woody allen

Declaratia lui Spielberg:"A lasa Pamantul pe mana oamenilor e la fel cum ai lasa un western pe mana lui Woody Allen".
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2003, 09:47   #13
catallin
Veteran
 
catallin
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 298
Mircea Veroiu spunea (dar nu cu dispret) despre el ca nu face cinema ci creeaza evenimente optice pe care le surprinde pe pelicula.
Allen are ceva seducator in toate filmele sale. Poate inteligenta si umorul tipic evreiesc. Foarte bun si ceea ce conteaza poate mai mult extrem de personal. te prinzi ca e el dupa 5 minute de film aratate fara nici o punere in tema.
Zau!
catallin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2003, 14:07   #14
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Woody mai mult vorbeste decat filmeaza.Adica,pt. el un cuvant valoreaza cat 10 imagini.
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2003, 19:42   #15
catallin
Veteran
 
catallin
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 298
Amicu face exact ce scrie la carte ca nu trebyie facut. Adica asa cum spuyi tu vorbeste de nu-i mai tace gura in loc sa actioneze iar treaba tine si asa si te uiti la el. Deci e tare. Un film atipic prntru el dar cu atat mai interesant: love story-ul "Septembrie" sau cam asa ceva. Pare un Mihalkov sau alt film rusesc de categoria asta. (*)
catallin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2003, 12:38   #16
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Cel putin ,de la Woody,am invatat ca filosofia e fermecatoare cand e dicutata sub forma de bancuri.
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Sep 2003, 17:02   #17
Dan Gerose
Guru
 
Dan Gerose
 
Join Date: Sep 2003
Location: Timisoara
Posts: 704
L-am urit

Pina la Deconstructing Harry, Woody Allen ma calca pe nervi. Acum il iubesc.
Dan Gerose is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Dec 2003, 00:04   #18
Alice_Fluture
Guru
 
Alice_Fluture
 
Join Date: Aug 2003
Location: Home is where your heart is
Posts: 545
Primul film pe care l-am vazut de Woody Allan m-a cucerit: "Annie Hall". Al doilea a fost "The Curse of the Jade Scorpion" si sunt de acord cu cine spunea mai sus ca nu e chiar reprezentativ pentru Allan. Sau poate asteptam eu mai mult de la el. Mi s-a parut arogant cind a spus "singurul lucru dintre mine si geniu sunt eu", cind era "acuzat" de genialitate. Abia dupa "Annie Hall" i-am inteles umorul. M-as uita oricind la filmele lui.

Yo, blitz43, cine sunt prietenii tai cu ofertele?
Alice_Fluture is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Dec 2003, 11:20   #19
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
my favorite w.a. movies of all time :lol: :
crimes & misdemeanors; zelig; manhattan.
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jan 2004, 12:57   #20
snatchro
Guru
 
snatchro
 
Join Date: May 2002
Posts: 308
Send a message via MSN to snatchro Send a message via Yahoo to snatchro
Astept cu interes sa ajunga pe ecrane filmul cu Jason Biggs si Cristina Ricci. Un nefumator care se se mira cum s-a indragostit de o fumatoare. Sper sa merite! Film regizat de Woody Allen, bineinteles!
snatchro is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:05.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells